Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Semnul Sfintei Cruci (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=12950)

alinnasser2010 27.05.2011 18:19:24

Semnul Sfintei Cruci
 
Raman de-a dreptul stupefiat cand vad oameni fluturand mana in dreptul fetei sau al pieptului facand miscari aiurea...Pai ori ne inchinam ori ne doare mana si o scuturam?Sau prindem muste ?...Sa nu o dam in arogante...Totusi, acest gest nu semnifica nimic, ba mai mult este un pacat deoarece ne batem joc prin lene de Sfanta Cruce pe care insusi fiul lui Dumnezeu, Iisus Hristos s-a jertfit pentru mantuirea noastra.Si totusi "lenea e cucoana mare..." ... Sau mai vad persoane care zic si al Sfantului Duh si duc o data pe umarul stang si apoi la burta lasand mana joc...

Corect, o inchinaciune se face astfel: impreunam mai intai cele 3 degete mari ale mainii drepte, strangandu-le pe cele doua mai mici in dreptul palmei, si dupa aceea aducand cele 3 degete impreunate la frunte, spunem: In numele Tatalui, apoi, pogorandu-le la piept, spunem: si al Fiului apoi atingand umarul drept si pe cel stang spunem: si al Sfantului Duh adaugand apoi cuvantul: Amin !

Laura19 27.05.2011 18:35:01

3 atașament(e)
Degetele astfel împreunate se duc în primul rând la frunte, apoi la pântece, pe omoplatul drept, apoi pe cel stâng…cu evlavie și cu atenție. Astfel se face semnul Sfintei Cruci în mod corect, autentic ortodox!

Si da, am vazut si eu peroane care face cruce aiurea, sau o fac f repede sau f scurt asa mai mult in dreptul fetei.

glykys 27.05.2011 18:42:40

Asa e, dar ce sa le facem? Vezi pe strada un om ca isi face cruce aiurea, poti sa te duci la el sa ii zici ca nu e bine asa? :( Nu stiu... E bine ca noi sa ne facem crucea corect si sa nu ne sfiim sa o facem si in public cum trebuie, pentru a nu fi prilej de sminteala.

alinnasser2010 27.05.2011 18:53:06

Citat:

În prealabil postat de glykys (Post 364396)
Asa e, dar ce sa le facem? Vezi pe strada un om ca isi face cruce aiurea, poti sa te duci la el sa ii zici ca nu e bine asa? :( Nu stiu... E bine ca noi sa ne facem crucea corect si sa nu ne sfiim sa o facem si in public cum trebuie, pentru a nu fi prilej de sminteala.

Exact .. mergi la ei si spune-le eu asa fac :D

Laura19 27.05.2011 18:59:59

Citat:

În prealabil postat de alinnasser2010 (Post 364401)
Exact .. mergi la ei si spune-le eu asa fac :D

Serios? si care e reactia lor? :D:P

Raziel 27.05.2011 19:02:52

De ce crestinii isi fac semnul crucii? De ce s-ar face un semn care reprezinta moartea lui Iisus?
Sunt doar curios ..

glykys 27.05.2011 19:08:43

Citat:

În prealabil postat de Raziel (Post 364406)
De ce crestinii isi fac semnul crucii? De ce s-ar face un semn care reprezinta moartea lui Iisus?
Sunt doar curios ..


Pentru ca prin cruce (rastignire, moarte, cum zici tu) ne-a venit Invierea :).

Raziel 27.05.2011 19:13:58

Si daca in loc de cruce era altceva? sa zicem ca pur si simplu era executat cu sabia...

glykys 27.05.2011 19:17:36

Citat:

În prealabil postat de Raziel (Post 364411)
Si daca in loc de cruce era altceva? sa zicem ca pur si simplu era executat cu sabia...

Pai nu se putea asa, ca sa mori de sabie trebuia sa fii cetatean roman. Or Iisus era evreu...

Raziel 27.05.2011 19:20:29

Cum vine treaba asta? adica in lupta romanii omorau alti cetateni romani?:)) sau te referi strict la o executie planificata si realizata de romani?
Dar putea fi executat in nenumarate feluri sabia a fost oricum primul ex. care mi-a venit pe loc.


Ora este GMT +3. Ora este acum 16:56:28.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.