Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Despre Biserica Ortodoxa in general (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=506)
-   -   pelerinajul (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=812)

danyel 16.10.2006 18:13:49

ar fi foarte frumos ca in acest topic sa povestim despre pelerinajele la care am luat parte despre noptile de priveghere dinaintea unor prasnice, petrecute de noi in manastiri; asi vrea ca fiecare sa relateze experiente unui pelerinaj si modul in care l-a marcat o noapte de priveghere, Domnul sa ne ajute!

mirelat 04.11.2006 09:44:45

nu am participat niciodata la un pelerinaj, si nici la nopti de priveghere. as vrea sa aflu cum este, de la cei care au avut astfel de experiente, dar de ce oare nimeni nu a scris nimic despre asta in mai bine de 2 saptamani de cand este postat topicul acesta ?!...............

Doamne ajuta !


Va_iubesc 04.11.2006 14:37:48

Mirela, cred ca nu a raspuns nimeni, fiindca multi au crezut ca toti ceilalti au "gustat" din bucuria unui pelerinaj si poate s-au gandit ca nu e nevoie sa vorbeasca despre asta. As putea sa-ti spun la ce fel de pelerinaje merg eu. Mie imi plac mult pelerinajele, fiindca iti dau posibilitatea sa vezi cum au trait niste oameni ca noi, cu aceleasi tipuri de ispite, cum au luptat si cum Dumnezeu le-a daruit marele dar al Sfinteniei. Sunt marturii vii de Sfintenie, plus marturii la fel de vii de miracole neincetate. Apoi ai ocazia sa te opresti putin sa citesti un acatist, sa meditezi la viata ta si la viata lor si sa vezi ce poti sa faci cu tine ca sa devii mai bun, mai iubitor, mai smerit, mai bland, mai crestin. O sa fac o tipologie a pelerinajelor in care merg eu. Le voi scrie in mai multe mesaje ca sa n-am surpriza sa ma joc de-a "ba-i aici, ba nu-i aici":

1. Pelerinajele prin Bucuresti. Ca si tine Mirela, locuiesc in strainatate. Deci cand ajung in tara profit de ocazie sa-mi "vizitez" "prietenii" de suferinta si de bucurie. Locuiesc in Bucuresti, asa ca fac o tura pe la Mitropolie, la Sf. Dimitrie Basarabov; sunt si mici particele din Moastele Sf. Imp. Constantin si Elena. Apoi merg la Sf. Mina, la Sf. Spiridon, la Biserica SF. Gheorghe Nou, unde se afla mormantul SF. Constantin Brancoveanu si mana Sf. Nicolae. Apoi trec pe la Sf. Ciprian, mai ajung si pe la Manastirea Antim unde sunt particele de la mai multi Sfinti. Acum la Manastirea seminarului teologic se afla o particica din Moastele SF. Nectarie, asa ca mai ajung si pe acolo. Mai merg cateodata la Sf. Pantelimon, in comuna Pantelimon si la o Biserica din Drumul Taberei (langa parc) unde au un vesmant al Sf. Cuvioase Parascheva si particele de la SF. Ioan Hozevitul si de la Sf. Tiron.

2. Pelerinaje prin tara. Exista si pelerinaje organizate. Eu una prefer pelerinajele cu parintii sau prietenii, in masina, ca sa ne putem opri unde dori si sa participam la slujbe. In plus, asta ne permite sa ne alegem traseul dorit si sa ramanem mai mult la ce manastiri vrem. E ceva mai scump decat daca e organizat, dar ai si niste avantaje. Eu am mers la Manastirile din Dobrogea, la cele din Oltenia, la cateva din Ardeal si la cele de la Iasi. Chiar imi amintesc primul meu pelerinaj la Iasi, la SF. Cuvioasa Parascheva. Era acum vreo 10-12 ani. Nu prea stiam cum se venereaza Sf. Moaste care nu sunt protejate cu geam. Mai sarutasem cateva Sf. Moaste prin Bucuresti, dar erau protejate de personaje ca mine. Asa ca m-am dus langa racla, am "identificat" eu cam pe unde e mana SFINTEI pe sub vesmantul in care era imbracata si am luat-o de mana. Direct, fara retineri. O mana cam de aceeasi temperatura cu a mea, dar ceva mai micuta parca. Eram atat de bucuroasa. Dupa aceea am aflat eu ca nu se face asa...dar bucuria a ramas. Nu cred ca s-a suparat Sfanta pt asa ceva.

REvin cu un alt mesaj...

Va_iubesc 04.11.2006 14:45:55

Continuare la pelerinajele care mi-au marcat existenta:

3. Pelerinaje in Grecia. Dumnezeu a randuit sa merg de mai multe ori in Grecia si de fiecare data ajungeam in Insula Eghina (e la o ora de drum cu vaporul de Atena). Aici se afla Moastele Sf. Nectarie. Sunt valuri si valuri de pelerini la acest Sfant contemporan. I-am vazut si camera in care locuia, extrem de simpla: pat, masa, niste carti si cateva icoane, din care una pictata dupa cum si-a dorit-o el. La Atena aveam Moastele Sf. Filofteea, ale Sf. Cabasila si ale unui Episcop omorat de turci in perioada turcocratiei (i-am uitat numele). Langa Atena am mers la Sf. Efrem, la SF. David si la Sf. Ioan Rusul (insula Evia). Acestia au moaste intregi.

Apoi am ajuns la Patras, unde m-a cucerit Sf. Apstol Andrei cu mireasma Moastelor. Am vazut si crucea pe care a fost rastignit. Se poate cobori si in locul unde a fost rastignit pe crucea in forma de X. Din Patras se ia vaporul si se face un mic tur pe la Sf. Dionisie (insula Zakintos) si pe la Sf. Gherasimos (insula Kefalonia), Moaste intregi si la unul si la altul, cu multe minuni facute.

Am mai ajuns intr-un alt pelerinaj la Meteore, unde sunt particele de Sf. Moaste cam in toate manastirile. Aici dupa ora 18-19 toti laicii parasesc manastirile, ca sa poata monahii sa aiba putina liniste. Asa ca a fost cam o cursa contra cronometru, mai ales ca au si o pauza de pranz...Dar e extraordinar sa vezi monahi care stau (si acum) pe la jumatatea inaltimii unei meteore (ca o stanca f inalta) si se roaga acolo. Au lasat chiar totul. NU ai cum sa urci pana acolo; se vede o scarita din sfoara si lemne, pe care ei si-o ridica cand ajung sus. Am mai intrebat in stanga si-n dreapta cum traiesc acei asceti? In general nu coboara decat din cand in cand pt a merge la Sf. Liturghie si a se spovedi. In rest, numai rugaciune si asceza...paine, apa si poate fructe uscate sau seminte... E extraordinar.

Apoi am mai ajuns la Tesalonic, unde sunt Moastele Sf. Dimitrie Izvoratorul de Mir (am coborat sub Biserica actuala, in locul unde erau Moastele Sfantului ingropate si izvorau mir; acum ele se afla in Biserica, dar in subteran se mai vede acea dara de mir si o mireasma care te imbie la Sfintenie...). Mai sunt si Moastele Sf. Grigorie Palama (mare teolog care a scris despre energiile create si necreate, cunoasterea catafatica si apofatica a lui Dumnezeu, etc) si ale Sf. David din Tesalonic (un SFant care a stat in copac, un Sfant mai special sa zicem). Nu va apucati acum sa va "cocotati" prin copaci, ca nu asta duce la sfintenie! :D

Am ajuns si la Sf. Spiridon, in insula Kefalonia (Corfu). La fel, moaste intregi, care au facut minuni pana si cu mine. Am ajuns seara la Biserica. Nu ma asteptam sa mai fie deschis, dar am mers pana acolo...era chiar la sfarsitul slujbei, cand oamenii se inchinau la Sf. Moaste. Eu stand la coada, tot cu gandul la cele lumesti...ma gandeam unde o sa stau peste noapte, chiar incepusem sa-mi fac probleme, fiindca era cam 8 seara si nu stiam unde as gasi un hotel sigur, unde voi manca, etc. Cand imediat dupa ce m-am inchinat la Sf. Moaste, jumatate cu gandul la "ce voi face in noaptea aceea?", aflu ca voi merge la familia Preotului peste noapte. Preotul care slujea acolo, casatorit cu o romanca, m-a identificat ca sunt romanca si astfel am avut cele mai bune conditii din tot pelerinajul...mancare cu specific local la ei acasa, mi-au lasat cheile de la casa prietenilor lor ca sa stau acolo (ei nu aveau f mult loc la ei, fiindca aveau si copilasi), am vizitat insula cu ei, apoi a doua zi m-a dus Preotul sa vad Moastele intregi ale Sf. Teodora, Imparateasa care a luptat impotriva iconoclasmului, si Preotul mi-a deschis racla sa vad Moastele Sfantului Siridon. Am avut asa o senzatie ca zambea. Nu va spun ca m-au asteptat 2 pungi de provizii pt drum, icoane si tot felul de alte daruri de la aceasta familie. Dumnezeu sa le rasplateasca iubirea! Cred ca si Sfantul a avut ceva contributie la toata "afacerea" asta...si de aceea radea "pe sub mustati". :D


Va_iubesc 04.11.2006 14:47:39

Continuare la pelerinaje:

4. Aici unde locuiesc, fiind o tara catolica, dar cu f multi Sfinti martiri din primele secole, deci sfinti comuni, sunt diferite pelerinaje. Se deruleaza de multe ori ca niste procesiuni, plecandu-se din centrul orasului si pana la locul unde a trait Sfantul respectiv si unde se afla o manastire. Pe drum se canta acatiste, cu microfoane ca sa se auda...mai vezi localnici iesiti la jogging ca se uita ca la felul 15, dar sunt si unii care se bucura sa vada asa ceva (mai ales cei in varsta, care traiesc cu nostalgia vremurilor cu adevarat crestine care au fost aici candva). Sau pelerinajul se realizeaza ca o sarbatoare de hram, cand vin la Manastire oameni din diferite locuri, si se face slujba ca pt hram, cu IPS, PS, multi Preoti si diaconi, apoi se mananca cu totii (ca la inceputul crestinismului formele acelea de agape). E frumos.

5. Pelerinajul zilnic. La fiecare Sfant, ii putem citi Acatistul sau din Acatistier. Eu, de multe ori, cand zic la rugaciune "Pentru rugaciunile Sfintilor Parintilor nostri, Doamne Iisuse Hristoase,...", pun imediat dupa SFintilor Parintilor nostri, pun ale Sf. Dimitrie Basarabov, ales Sf. Mc. Mina, ale SF. Mc. Ciprian si Iustina, ale Sf. Nectarie, etc, adica fac un tur pe la Sfinti. Faptul ca am fost pe acolo ma ajuta ca sa fac si cu gandul drumul super-rapid si fara nevoie de vize, benzina si altceva. E extraordinar.

Va urma...

Va_iubesc 04.11.2006 14:50:22

Continuare...

6. Pseudo-pelerinaje. Am ajuns la vechiul Constantinopol (Istambulul de azi) si am vazut Biserica SF. Sofia, unde a slujit Sf. Ioan Gura de Aur (e extraordinara, desi musulmanii au cam distrus-o si si-au pus placute cu scrierile lor coranice; totusi se mai pastreaza cateva mozaicuri cu Mantuitorul si cu Maicuta Domnului). Apoi tot aici am vazut pe malul Bosforului unde a fost omorat SF. Constantin Brancoveanu cu cei 5 copii si cu sfetnicul Ianache. E cutremurator. Locul acela chiar m-a facut sa ma opresc, sa ma gandesc la credinta acestui om care a preferat sa-si vada copiii murind crestini si apoi si el si sfetnicul lui, decat sa-l paraseasca pe Hristos.
Iar am mai ajuns la Cartagina (in Tunisia, langa Tunis), unde a fost un sinod local in secolul V (mi se pare in 464), cand s-a spus ca "nimic nu putem sa facem fara Hristos; iar cine va spune ca poate ceva fara El, anatema sa fie" (e parafrazare). Tot aici, musulmanii au distrus tot ce era crestin. Bisericile au devenit baruri sau locuri de primire pt festivitati. Mai exista o catedrala in centru, care pastreaza amintirea unor mucenici din primele secole, dar din pacate totul e tinut sub tacere. Dureros.
In Franta si Italia sunt multe, multe marturii ale crestinismului de pana la schisma, dar putin reduse la tacere de catolicismul care vine cu sfintii lui noi si care mai sufera si de influentele protestante si cam lasa in uitare Sf. Moaste.

Urmeaza...ultima parte

Va_iubesc 04.11.2006 14:53:52

Final...

Inchei cu ceva ce m-a impresionat f mult. In Grecia, in Insula Tinos, exista o Icoana Facatoare de Minuni a Maicii Domnului (cu Buna Vestire). Manastirea e la aproape un km de port. S-a pus o fasie de 1m de mocheta din port pana la Manastire si cei care vor, merg in genunchi toata distanta asta. Eu una am ramas impresionata vazand asta. Oameni inarmati cu nadejdea vie ca Dumnezeu poate sa faca o minune, pentru rugaciunile celei care L-a purtat in brate, poate unii cu un cancer in ultima faza, altii cu speranta ca desi n-au avut pana la 40 de ani un copilas, sa-l aiba acum, altii cu mari suferinte, altii epileptici, altii cu diferite si diferite suferinte sufletesti si trupesti...toti mergand pe drumul spre vindecare, punand la picioarele Maicutei Sfinte rugaciunea si neputinta lor, cu credinta vie ca Dumnezeu, pentru rugaciunile ei, o sa-i tamaduiasca.

Efectul?! Grecii au obiceiul ca dupa ce au o vindecare miraculoasa sau un ajutor extraordinar, sa aduca un cadou: vesminte preotesti, candelabre, candele, lumanari de 2m din ceara curata, lumanari sub forma de copilasi (daca e vorba de femei sterile care au nascut), etc. Asa ca langa manastire e si un muzeu cu o parte din ce au adus oamenii. O parte se vinde pt folosul Manastirii sau pt ajutorarea celor saraci. Dar mii si mii de cadouri sunt primite anual, din intreaga lume, drept multumire.

Cred ca am scris cam mult. Oricum, multumesc pt acest topic care m-a facut sa mai ajung pe la acesti prieteni dragi, care nu dezamagesc niciodata. Si va doresc tuturor sa aveti astfel de bucurii.

Cine poate sa dea detalii depre Rusia si Israel, m-ar bucura f mult. Si cine stie ce pelerinaje sunt organizate in/din Romania in 2007. Multumesc frumos.

Cu drag,
Elena

mirelat 04.11.2006 20:01:44

Draga Elena, multumesc foarte mult pentru postari, le-am citit cu interes. Eu ma gandeam ca pelerinaje sunt acelea facute in mod organizat si indrumate de catre un insarcinat al bisericii. Asa, pe cont propriu cum se zice, am mers si eu la multe biserici si manastiri. Ma gandeam insa ca atunci cand mergi intr-un cadru organizat de biserica trebuie sa fie o experienta mai altfel.

Am fost si eu in Grecia o data. In insula Thassos am fost la Manastirea Sf. Arhanghel Mihail si la Biserica Sf. Nicolae, iar in Salonic in Biserica Sf. Dumitru. Impresionant, imi amintesc ca era seara tarziu dar oamenii erau inca acolo, cam cum este la noi la Bucuresti, la Patriarhie. Cand te mai duci in tara, sa mergi si la Biserica Sf. Spiridon (este la Piata Unirii, in Bucuresti), care este paraclis patriarhal si unde se pastreaza moastele intregi ale Sf. Spiridon al Trimitundei. Si poate poti sa ajungi odata si la Manastirea Bistrita (Oltenia) unde sunt moastele (tot intregi) ale Sf. Grigorie Decapolitul.

Stii, am si eu un vis, sa ajung si eu in Israel la Locurile Sfinte. Nu mi-am facut nici un plan cum sa ajung sa imi realizez visul, dar cred ca Dumnezeu cu timpul le va aranja pe toate.

Doamne ajuta!

mirelat 04.11.2006 20:07:35

Citat:

În prealabil postat de mirelat
Draga Elena, [...] Cand te mai duci in tara, sa mergi si la Biserica Sf. Spiridon (este la Piata Unirii, in Bucuresti), care este paraclis patriarhal si unde se pastreaza moastele intregi ale Sf. Spiridon al Trimitundei. Si poate poti sa ajungi odata si la Manastirea Bistrita (Oltenia) unde sunt moastele (tot intregi) ale Sf. Grigorie Decapolitul.

scuze, poate ca ai fost deja... le-am dat ca exemplu pentru ca pe mine personal m-au marcat foarte mult.

mirelat 04.11.2006 20:56:35

Elena, cred ca ai dreptate re: moastele Sf. Spiridon al Trimitundei, mai ales ca spui ca ai fost in Insula Korfu si le-ai vazut acolo. Poate pentru ca racla sfantului din paraclisul patriarhal de la Bucuresti este destul de mare si are imaginea trupului intreg al sfantului sculptata in argint, eu le-am asimilat in mintea mea cum ca sunt moastele intregi ale Sf. Spiridon al Trimitundei la noi. Niciodata nu terminam de invatat...:)

Referitor la pelerinajul in Israel, eu am abonament la revista Lumea Credintei, pe care o primesc lunar din tara, prin posta si am vazut acolo ca pelerinajul in Tara Sfanta de anul acesta, patronat de Patriarhia Romana, incepe pe 7 Noiembrie si dureaza 8 zile. Costa 795 euro/pers si include bilet de avion, cazare hotel 3* si demipensiune, transport cu autocar 3*, taxe de intrare la obiective, taxa de viza israeliana, asigurare medicala, intrarile la obiectivele din program, asistenta religioasa/preot si ghid insotitor vorbitor de limba romana. Sunt date niste numere de tel ale Biroului de Pelerinaj al Patriarhiei si ale Agentiei de Turism Vacanta. Nu am vazut insa nici o adresa de e-mail pentru mai multa operativitate / detalii.


Ora este GMT +3. Ora este acum 17:51:21.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.