Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

iuliu46 06.02.2012 11:37:13

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 427406)
domnul "penticostal" pune un accent exclusiv asupra vorbirii in limbi, dar despre invataturile biblice corecte, despre moralitate, nu are habar !

Pai au uitat sa citeasca si asta :

Dacă grăiește cineva într-o limbă străină, să fie câte doi, sau cel mult trei și pe rând să grăiască și unul să tălmăcească.
Iar dacă nu e tălmăcitor, să tacă în biserică și să-și grăiască numai lui și lui Dumnezeu.

Acolo Pavel atentioneaza tocmai asupra acestui lucru.Marii sfinti traitori ne-au invatat ca cel mai mare dar pe care-l putem dobandi este sa ne vedem pacatele nu sa vorbim in limbi sau sa cadem in extaz sau sa fim rapiti in cer.Biblia ne invata ca imparatia se ia cu asalt ( cine intelege lupta lui Iacov cu Dumnezeu intelege si ce inseamna asaltul ).

penticostalul 06.02.2012 11:42:42

Citat:

În prealabil postat de ioanna (Post 427398)
Eu inteleg rugaciunea in alte limbi , rugaciunea in limbaje diferite, insa cunoscute oamenilor. In biserica primara existau oameni de diferite natii, deci fiecare se ruga in limba lui nativa. D-voastra sugerati ca orice forma de manifestare, intra in categoria "vorbire in limbi".

Cred ca rugaciunea in alte limbi poate insemna o rugaciune facuta in limba farsi, bunaoara.
Cred ca în adunarea din Corint puteau fi cativa oameni care ar fi inteles aceea limba.

Este posibil insa eu nu cred ca apostolul se referea la un astfel de caz.
Apostolul vorbeste despre vorbirea in limbi pe care auditoriul nu o intelege.
Pentru a fi inteleasa apostolul recomanda folosirea unui alt dar duhovnicesc: darul talmacirii limbilor.
De aceea, cel ce grăiește într-o limbă străină să se roage ca să și tălmăcească. 1 Corinteni 14:13

ioanna 06.02.2012 11:43:27

Off topic: pauza de la "miscarea carismatica", a cazut guvernul Boc! :4:

Profetul de carton 06.02.2012 11:44:16

Citat:

În prealabil postat de iuliu46 (Post 427414)
Pai au uitat sa citeasca si asta :

Dacă grăiește cineva într-o limbă străină, să fie câte doi, sau cel mult trei și pe rând să grăiască și unul să tălmăcească.
Iar dacă nu e tălmăcitor, să tacă în biserică și să-și grăiască numai lui și lui Dumnezeu.

Acolo Pavel atentioneaza tocmai asupra acestui lucru.Marii sfinti traitori ne-au invatat ca cel mai mare dar pe care-l putem dobandi este sa ne vedem pacatele nu sa vorbim in limbi sau sa cadem in extaz sau sa fim rapiti in cer.Biblia ne invata ca imparatia se ia cu asalt ( cine intelege lupta lui Iacov cu Dumnezeu intelege si ce inseamna asaltul ).

aici aveti foarte mare dreptate! numai ca "penticostalul", crezand ca limbile il duc la mantuire, nu mai tine cont si de faptul ca trebuie sa fie un om moral si sa citeasca Scripturile tinand cont de ce scrie acolo! pentru penticostali, care sunt niste impostori deoarece nu vorbesc cum s-a vorbit la Penticosta, in limbi intelese, nu conteaza decat sa bolboroseasca acele limbi ale lor!

Profetul de carton 06.02.2012 11:45:53

Citat:

În prealabil postat de ioanna (Post 427418)
Off topic: pauza de la "miscarea carismatica", a cazut guvernul Boc! :4:

Stimata doamna, lasati-l pe boc si alte lucruri trecatoare, luati aminte ca penticostalii si carismaticii mai ales, au adus duhuri demonice prin practicile lor necurate condamnate de Domnul Isus si anume rugaciunea bolborositoare ! Vreau sa demasc ce se intampla la penticostali si cum obtin ei acele limbi!

iuliu46 06.02.2012 12:29:07

Citat:

În prealabil postat de ioanna (Post 427418)
Off topic: pauza de la "miscarea carismatica", a cazut guvernul Boc! :4:

In sfarsit o veste buna. BTW am auzit ca in PDL exista un grup de penticostali foarte influent .:1:

Profetul de carton 06.02.2012 12:31:37

Citat:

În prealabil postat de iuliu46 (Post 427435)
In sfarsit o veste buna. BTW am auzit ca in PDL exista un grup de penticostali foarte influent .:1:

da, pentru ca PD-L este de orientare americana si americanii sunt in mare parte penticostali ----> feriti-va de acesti nemernici care vor sa fure tara noastra! este un grup de penticostali din Chicago care vor sa aibe castig si sa prade economia Romaniei, in felul acesta sunt cativa senatori/deputati PD-L care apartin de acest cult demonic, chiar fiul presedintelui cultului penticostal din Romania - Pavel Rivis Tipei.

ioanna 06.02.2012 12:33:00

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 427420)
luati aminte ca penticostalii si carismaticii mai ales, au adus duhuri demonice prin practicile lor necurate condamnate de Domnul Isus si anume rugaciunea bolborositoare !

Le consider manifestari ce le satisfac nevoia proprie de afectivitate. Manifestarile dinamice ale carismaticilor prezinta marele risc de a confunda rugaciunea activa, in care domina efortul nostru, cu rugaciunea efectiva, in care se manifesta harul, pentru ca eliberarea lor emotionala produce endorfine, ceea ce-i creeaza omul senzatia psihologica de beatitudine si contemplare, fara ca aceasta stare sa fie mangaierea in chip nevazut a Domnului,ca raspuns la rugaciune, ci o stare indusa.

catalin2 06.02.2012 12:33:04

Citat:

În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia (Post 427276)
Nu voi fi vreodata penticostal, insa, cum am zis, pe cei cunoscuti personal ii respect foarte mult, si deasemenea pe cei de pe forum, care, din cate vad, au mult bun-simt, ponderatie si decenta (ceea ce altora dintre NP si din alte confesiuni le cam lipseste...), si nu in ultimul rand, deschidere la argumentele interlocutorului. Si, spre deosebire tot de aia la care am facut aluzie intre paranteze (stii la cine ma refer, unii obsedati de moartea totala, precum si altii obsedati de tot de felul de calendare mantuitoare (?!) ), nu au porcait vreodata BO in general, si BOR in special.

Problema e doar de subiectivitate, tu privesti totul prin prisma conceptiilor ecumeniste. De aceea te simti solidar si ii apreciezi doar pe aceia care au si ei aceste conceptii, acestia ii vezi intotdeauna ca spunand adevarul, oameni exceptionali, de bun-simt, etc. In schimb cei ce critica un cult (in special cel apreciat de tine, cel adventist de exemplu se poate critica, dar doar pentru ca ei critica pe catolici si papa) sunt neiubitori, retrograzi, inchisi la minte. Dar aceasta problerma apare la toti cei ce au conceptii ecumeniste, sunt ca o religie aparte. Asadar intitdeaun e vorba doar de lipsa obiectivitatii.
Nu e nevoie sa devii penticostal. Miscarea carismatica ofera oricui, in special catolicilor, sansa sa devina si catolici si penticostali. Dea ltfel cineva care are conceptii ecumensite considera ca toate cultele sunt la fel, deci el se considera si ortodox, si catolic si penticostal in acelasi timp. Nu are de ce sa isi schimbe cultul, pentru el e cam acelasi lucru. Bine, asta in grade mai mari sau mai mici in functie de cat de mult e impregnat cu aceste idei. Poate la tine in grad mai mic, dar la altii nu conteaza denominatiunea (era ca exemplu Adriana 3 cu aceste conceptii pe forum).

Profetul de carton 06.02.2012 12:37:52

Citat:

În prealabil postat de ioanna (Post 427439)
Le consider manifestari ce le satisfac nevoia proprie de afectivitate. Manifestarile dinamice ale carismaticilor prezinta marele risc de a confunda rugaciunea activa, in care domina efortul nostru, cu rugaciunea efectiva, in care se manifesta harul, pentru ca eliberarea lor emotionala produce endorfine, ceea ce-i creeaza omul senzatia psihologica de beatitudine si contemplare, fara ca aceasta stare sa fie mangaierea in chip nevazut a Domnului,ca raspuns la rugaciune, ci o stare indusa.

stimata doamna, eu stiu mai bine ca dvs. ce se intampla la penticostali/carismatici, am studiat aceste religii deoarece am observat ca au pretentia ca sunt in comuniune cu Duhul sfant, nimic mai fals! este un mare fals si este lucrarea demonilor, sper ca pe acest topic sau altul sa pot detalia ce am vrut sa spun si sa aduc dovezile necesare! nu sunt ortodox, dar sincer ma raportez mult mai bine la un calugar ortodox care este umil si se roaga cu credinta decat acesti escroci carismatici care nu au smerire crestina ci numai interese materiale!


Ora este GMT +3. Ora este acum 10:49:45.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.