Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Despre Biserica Ortodoxa in general (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=506)
-   -   Cine sunt Sfintii Parinti? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=6455)

sophia 06.06.2009 15:20:05

Cine sunt Sfintii Parinti?
 
Tot aud si citesc despre Ei, despre scrierile Lor, dar nu stiu cine au fost concret.
Au fost cei 12 apostoli, sau mai multi, sau toti sfintii? Si care sunt concret scrierile lor?

sherlock_holmes 07.06.2009 20:19:16

Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 143806)
Tot aud si citesc despre Ei, despre scrierile Lor, dar nu stiu cine au fost concret.
Au fost cei 12 apostoli, sau mai multi, sau toti sfintii? Si care sunt concret scrierile lor?

Iisus a răspuns și i-a zis: Dacă Mă iubește cineva, va păzi cuvântul Meu, și Tatăl Meu îl va iubi, și vom veni la el și vom face locaș la el.
Sfânta Evanghelie după Ioan (14,23)

Sfintii Parinti sint acei oameni,care iubindu-L pe Domnul nostru Iisus Hristos Dumnezeu, prin pazirea poruncilor dumnezeiesti,s-au facut locas al Sfintei Treimi...dumnezeii dupa har.

1.Dumnezeu a stat în dumnezeiască adunare și în mijlocul dumnezeilor va judeca.
...
6.Eu am zis: "Dumnezei sunteți și toți fii ai Celui Preaînalt".
Psalmul 81

Sfintii Parinti ...si despre Sfintii parinti:

Marturisirea facuta de Sfintii Parinti la Sinodul 7 Ecumenic( an 783 d.Hr.) si reinoita de parintii ortodocsi in fiecare an la Duminica Ortodoxiei:

Precum au spus Proorocii, precum au invatat Apostolii, precum a primit Biserica,precum Invatatorii au dogmatizat, precum universul a aprobat, precum Harul a iluminat, precum Adevarul a descoperit, precum minciuna a pierit, precum Intelepciunea a aratat, precum Hristos a biruit;

Aceasta credem, aceasta declaram, aceasta propavaduim: pe Hristos adevaratul Dumnezeul nostru si sfintii Sai ii cinstim in cuvant, in scris, in gand, in jertfa, in Biserici, in icoane,in mana ce se inchina lui Hristos ca Dumnezeu si Stapan a toate si dand cinstirea ce se cuvine.

Aceasta este Credinta Apostolilor!
Aceasta este Credinta Parintilor!
Aceasta este Credinta Ortodoxa!
Aceasta este Credinta care a intemeiat Universul!

CUGETUL PARINTILOR

Cand, intr-o noapte de toamna, privesc cerul senin presarat cu nenumarate stele, atat de felurite ca marime, dar revarsand o lumina unica, imi spun in sine-mi:
Asa sunt si scrierile Parintilor!
Cand, intr-o zi de vara, privesc marea nemarginita, acoperita de tot felul de corabii, cu panzele intinse ca niste aripi albe de lebada, plutind sub acelasi vant catre acelasi tel, acelasi liman, imi spun in sine-mi:
Asa sunt si scrierile Parintilor!
Cand aud un cor armonios pe mai multe glasuri, in care feluritele glasuri, in eleganta armonie, canta un singur cantec dumnezeiesc, imi spun în sine-mi:
Asa sunt si scrierile Parintilor! (Sf. Ignatie Briancianinov)


sophia 08.06.2009 14:08:24

Adica cine sunt concret? Nume, lucrari...
 
Nu m-am lamurit.
Deci nu sunt Sfintii Apostoli cum credeam eu?

sherlock_holmes 08.06.2009 14:43:45

Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 144097)
Nu m-am lamurit.
Deci nu sunt Sfintii Apostoli cum credeam eu?

Sfintul Duh Dumnezeu,care S-a pogorit pe pamint la Rusalii in Sfintii Apostoli,si i-a inspirat pe acestia de ne-au lasat Sfintele Scripturi,Acelasi Duh Sfint Dumnezeu S-a salasluit si in alti oameni cu viata curata si curatita, in mod continuu dea lungul celor 2 mii de ani,si i-a inspirat pe acestia de au scris mii si mii de carti de invatatura ortodoxa,ori descoperind tainele Sfintei Scripturi,ori dezvaluindu-ne alte lucruri folositoare pentru mintuirea noastra,ori invatindu-ne cum sa luptam impotriva patimilor,ereziilor,ori cum sa ne rugam,sa postim,ori dezvaluindu-ne viitorul si cum sa stam drepti si sa marturisim Adevarul,fara a cadea insa din iubire...
Acesti oameni plini de Duh Sfint ( care sint in acelasi Duh adica,indiferent de zona geografica sau timpul in care au trait ) si care au scris aceste carti inspirate si care au trait si patimit cam aceeasi viata...noi ii numim Sfintii Parinti.
Iar manifestarile Duhului Sfint Dumnezeu in istorie,in Biserica mai bine spus,in viata...noi o mai numim si Sfinta Traditie.

Sfintii Parinti sint urmasii Sfintilor Apostoli,fratii lor putin mai mici ca virsta...

BogdanF2 10.06.2009 20:39:41

Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 143806)
Tot aud si citesc despre Ei, despre scrierile Lor, dar nu stiu cine au fost concret.
Au fost cei 12 apostoli, sau mai multi, sau toti sfintii? Si care sunt concret scrierile lor?

Sunt Sfintii care au trait in cei 2000 de ani de istorie a Bisericii ortodoxe, si ne-au lasat invataturile lor:
- Sf. Antonie cel Mare
- Sf. Efrem Sirul
- Sf. Arsenie cel Mare
- Sf. Isaac Sirul
- Sf. Ioan Hrisostom (Gura de Aur)
- Sf. Vasile cel Mare
- Sg. Grigorie Teologul
si multi multi altii, unii mult mai apropiati in timp de noi (chiar daca nu sunt considerati de acelasi calibru):
- Sf. Teofan Zavoratul (sec. XIX)
- Sf. Ignatie Briancianinov (sec. XIX)
- Sf. Ioan Maximovici (1896 - 1966)
etc...

Bogdan.

Traditie1 10.06.2009 23:15:06

Prin formula "Sfintii Parinti" se întelege de obicei ansamblul Sfintilor asceti, calugari, pustnici, ierarhi.

Formula este folosita deseori pentru a desemna doar pe acei parinti care au lasat scrieri teologice.

Din câte stiu, formula apare în Patericul egiptean, scris/cules la începutul secolului 5, când monahismul crestin avea doar un secol de viata. Înca din acele vremi ascetii identificau pe oamenii duhovnicesti care traisera înaintea lor sau chiar pe cei care le erau contemporani ca "Parintii nostri". Li se atribuia sfintenia, dreapta socoteala, autoritatea data de Duhul Sfânt. Erau vazuti ca punctul de referinta, modelul de urmat.

Primul Sfânt Parinte a fost Antonie cel Mare, care nu a lasat scrieri (decât 7 scrisori a caror paternitate nu este însa suficient de sigura, desi sunt evident opera unui geniu).


Mai multe aici:
http://ro.orthodoxwiki.org/Sfin%C5%A...4%83rin%C5%A3i

antoniap 11.06.2009 01:09:20

Sfintii Parinti sunt toti sfintii care, dobandind Duh Sfant, au scris cuvinte ziditoare de suflet, invatandu-ne sa parcurgem, daca avem ravna, calea mantuitoare si chiar calea sfintitoare.

Daca citim cu atentie carti ca Noul Testament, Proloagele, Vietile Sfintilor, Filocalia, Mantuirea pacatosilor etc. simtim forta calauzitoare a cuvintelor inspirate de Duhul Sfant.

Fani71 11.06.2009 01:25:42

Citat:

În prealabil postat de Traditie1 (Post 144791)
Prin formula "Sfintii Parinti" se întelege de obicei ansamblul Sfintilor asceti, calugari, pustnici, ierarhi.

.. si oameni casatoriti, cum ar fi sf. Grigore de Nissa ;-)

valentin.viliga 11.06.2009 03:09:10

Sfintii Parinti incep cu Parintii Apostolici: Clement Romanul
Policarp de Smirna
Ignatie al Antiohiei
Irineu de Lyon
Mai mentionam apoi si scrierile ca: Pastorul lui Herma
Didahia

In secolul al 2lea ii amintim: Clement Alexandrinul si Origen cei doi mari corifei ai scolii catehetice din alexandria, care a cunoscut apogeul sub inegalabilul Origen
in secolele 3 - 4 putem aminti pe Atanasie cel Mare, Vasile cel mare, Ioan Gura de Aur, Grigorie de Nyssa, Grigorie Teologul, pe Didim cel Orb( desi nu e sfant parinte a lasat o opera insemnata), putem aminti in apus pe Fericitul Augustin, Chiril al Alexandriei.
In secolul al 6lea il amintim Maxim Marturisitorul iar in secolul 7 il amintim pe Ioan Damaschinul cu care se incheie sirul Sfintilor Parinti. Desigur pana in secolul 7 vor fi mai fost sfinti parinti insa aci i-am mentionat pe cei mai importanti

valentin.viliga 11.06.2009 03:10:42

Citat:

În prealabil postat de valentin.viliga (Post 144857)
Sfintii Parinti incep cu Parintii Apostolici: Clement Romanul
Policarp de Smirna
Ignatie al Antiohiei
Irineu de Lyon
Mai mentionam apoi si scrierile ca: Pastorul lui Herma
Didahia

In secolul al 2lea ii amintim: Clement Alexandrinul si Origen cei doi mari corifei ai scolii catehetice din alexandria, care a cunoscut apogeul sub inegalabilul Origen
in secolele 3 - 4 putem aminti pe Atanasie cel Mare, Vasile cel mare, Ioan Gura de Aur, Grigorie de Nyssa, Grigorie Teologul, pe Didim cel Orb( desi nu e sfant parinte a lasat o opera insemnata), putem aminti in apus pe Fericitul Augustin, Chiril al Alexandriei.
In secolul al 6lea il amintim Maxim Marturisitorul iar in secolul 7 il amintim pe Ioan Damaschinul cu care se incheie sirul Sfintilor Parinti. Desigur pana in secolul 7 vor fi mai fost sfinti parinti insa aci i-am mentionat pe cei mai importanti

...desi este un pic fortata comparatia intre Sfinti Parinti mai importanti sau mai putin importanti, imi asum aceasta comparatie


Ora este GMT +3. Ora este acum 23:27:33.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.