Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

catalin2 08.01.2018 14:42:20

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 657075)
A avut o stare lipotimică, dar nu și-a pierdut cunoștința. A căzut datorită leșinului într-o poziție de închinare. Daniel nu a mai putut să se țină pe picioare, fiindcă fizic nu mai putea, așa că a decis să cadă într-o poziție respectuoasă de închinare, cu fața la pământ, năucit fiind de ceea ce vedea și auzea.
Înt-un alt context, ar fi cerut probabil un scaun, dați-mi un scaun că nu mă mai țin picioarele, cad, sunt leșinat, aproape că fac infarct de ce mi se întâmplă.

Nu a avut nicio stare lipotimica, acolo se arata ca a fost infricosat de vedenie, adica a devenit livid la fata si s-a speriat. Si tu ai aceeasi stare daca te sperie cineva dintr-o data, nu are nicio legatura cu lesinul, pana la lesin e cale lunga. Citeste cu atentie citatul, spune ca dupa ce a devenit livid la fata si si-a pierdut puterea era in picioare si constient, abia dupa ce a auzit glasul a cazut inmarmurit cu fata la pamant. Adica s-a inchinat, din proprie vointa, nu pentru ca i se inmuiasera picioarele. E important ca scrie si inmarmurit, asta arata clar ca era constient.

In Sfanta Scriptura sunt 40 de pasaje in care e aceeasi expresie, "a cazut cu fata la pamant", in toate e vorba de inchinare benevola, nu stare de lesin. Chiar si in Cartea lui Daniel gasim expresia: in cap.2 "46. Atunci împăratul Nabucodonosor a căzut cu fața la pământ și s-a închinat înaintea lui Daniel și a dat poruncă să-i aducă jertfe și tămâieri." Si in capitolul 8 "17. Și el a venit unde eram eu și, când se apropia, m-am înspăimântat și am căzut cu fața la pământ. " Poti sa observi in ultimul pasaj ca e aceeasi situatie, scrie ca sfantul "S-a inspaimantat" si apoi a cazut cu fata la pamant. Si in pasajul pe care il discutam e vorba tot de inspaimantare, de aceea scrie ca a devenit livid la fata.

Cornel Urs 08.01.2018 14:54:05

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 657094)
Nu a avut nicio stare lipotimica

Evident că a avut.
Explicația este că, în cazul unei teofanii, se degajă o energie la care omul nu rezistă fizic. Dar această energie degajată de înger, nu ”ia mințile”. La fel a pățit și apostolul Pavel pe drumul Damascului.
La fel și aici:

Cand L-am vazut, am cazut la picioarele Lui ca mort. (Apoc.1:17)

catalin2 08.01.2018 15:00:59

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 657071)
Pai ursuletul tau ortodox a citit termenii in originalul ebraic, pe saitul pe care ti l-am recomandat si tie.
Tu nu ai cum sa intelegi pentru ca faci similitudini cu expresii romanesti.
Iar cartea lui Daniel nu s-a scris la Pascani.
Trebuie uneori sa verifici termenii in ebraica. Daca chiar vrei sa intelegi.

Daniel a lesinat. Asa scrie in originalul ebraic.
Ursuletul deja stie asta.

Prima data mi-ai dat dreptate, acum ai intors-o, dupa ce ursu a scris altceva. Sunt 40 de locuri in Sfanta Scriptura in care e aceeasi expresie, in care se arata clar ca nu era vorba de lesin, ci de inchinare. Tu ai luat de acolo un cuvant, "a cazut", ti-am mai explicat. Aceeasi situatie e si in limba romana, de exemplu "s-a culcat" poate insemna si "a adormit" si s-a intins la pamant. Dar importanta e toata expresia, nu doar "a cazut", ci "a cazut cu fata la pamant".

gpalama 08.01.2018 15:04:35

https://www.youtube.com/watch?v=13LptUqSxJU

Hai sa vedem faptele. Cred ca a vedea "ce se intampla" efectiv in Biserica este mai graitor decat orice disputa pe cuvinte.

In clipul asta se vad "manifestarile duhului"...

Cornel Urs 08.01.2018 15:16:09

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 657096)
Dar importanta e toata expresia, nu doar "a cazut", ci "a cazut cu fata la pamant".

Daniel nu se mai putea ține pe picioare și astfel a căzut într-o poziție de reverență, conștient fiind de tot ce se întâmplă.

gpalama 08.01.2018 15:22:43

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 657101)
Daniel nu se mai putea ține pe picioare și astfel a căzut într-o poziție de reverență, conștient fiind de tot ce se întâmplă.

Cred ca mergi prea departe, ai cazut singur in capcana sectara: ei gasesc un subiect marginas, pe marginea caruia fac o discutie mare, nici ei nu castiga, dar nici nu pierd, dar sunt evident "pe pozitii", si gasesc prijej de discutii.

Discutie nu este despre Daniel, discutia este despre altceva; sa nu cadem in capcanele discursului sectar.

catalin2 08.01.2018 15:33:07

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 657095)
Evident că a avut.
Explicația este că, în cazul unei teofanii, se degajă o energie la care omul nu rezistă fizic. Dar această energie degajată de înger, nu ”ia mințile”. La fel a pățit și apostolul Pavel pe drumul Damascului.
La fel și aici:
Cand L-am vazut, am cazut la picioarele Lui ca mort. (Apoc.1:17)

Nu exista o astfel de manifestare in ortodoxie, poate doar la penticostali. Tocmai am dat link-ul cu povestirea despre Sf. Paisie Aghioritul, unde vezi ca nu adoarme si nu lesina nimeni. In pasajul pe care l-ai dat tu nu scrie "a cazut cu fata la pamant", care e mult mai elocvent, nici nu incape in discutie ca e ceva voluntar, nu se spune ca ar cadea cu fata la pamant daca lesina cineva. In al doilea rand, chiar si in pasajul dat de tine nu e vorba de lesin, dovada e chiar in acel pasaj, in urmatoarea fraza. Spune: "17. Și când L-am văzut, am căzut la picioarele Lui ca un mort. Și El a pus mâna dreaptă peste mine, zicând: Nu te teme! Eu sunt Cel dintâi și Cel de pe urmă," Dupa cum vezi Iisus vorbeste cu el dupa ce s-a inchinat, dovada ca era constient, nu lesinat. Dar si la Schimbarea la Fata e aceeasi situatie: "6. Și, auzind, ucenicii au căzut cu fața la pământ și s-au spăimântat foarte.
7. Și Iisus S-a apropiat de ei, și, atingându-i, le-a zis: Sculați-vă și nu vă temeți."
Vezi ca dupa ce au cazut cu fata la pamant s-au inspaimantat, deci erau constienti. Asta cu energia care te lesina nu are nimic de-a face cu ortodoxia.

catalin2 08.01.2018 15:41:50

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 657101)
Daniel nu se mai putea ține pe picioare și astfel a căzut într-o poziție de reverență, conștient fiind de tot ce se întâmplă.

Esti mai aproape, dar nu din cauza starii fizice a cazut la pamant sa se inchine, a fost o inchinare benevola, cum ar face orice om care are o astfel de vedenie. Cand cineva se sperie nu lesina sau cade din piciooare, doar daca are probleme cu inima.

Cornel Urs 08.01.2018 15:49:24

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 657102)

Discutie nu este despre Daniel, discutia este despre altceva; sa nu cadem in capcanele discursului sectar.

După cum ai observat, căderea lui Daniel este argumentul forte pe care se ”bazează” întreaga mișcare harismatică.

Cornel Urs 08.01.2018 15:51:44

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 657110)
Cand cineva se sperie nu lesina sau cade din piciooare, doar daca are probleme cu inima.


N-a fost o sperietură ci mai degrabă o năucire, coroborată cu energia emanată de Înger. Acest tip de energie supranaturală i-a provocat lui Daniel sluțirea feței.


Ora este GMT +3. Ora este acum 05:31:00.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.