Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

penticostalul 07.02.2012 09:44:09

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 427690)
si tu vrei sa zici ca cei din Efes au vorbit in alte limbi decat cei din Ierusalim? Adica tu sustii ca, crestinii din Efes, au primit un dar "mai special" decat Apostolii din Ierusalim?

In nici un caz.
Ai citit toate trei pasajele, Fapte 2, 10 si 19?

stefan florin 07.02.2012 09:46:01

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 427692)
In nici un caz.
Ai citit toate trei pasajele?

da prietene, le-am citit

DragosP 07.02.2012 09:48:39

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 427689)
Eu as opina ca in fiecare confesiune sunt si oameni foarte inteligenti si unii mai saraci cu duhul.

Dacă tot așa e și "învățătura" voastră, pe măsura modului cum folosești expresia "săraci cu duhul", e clar!

Citat:

E explicat cu har domnul Dragos.
V-am zis eu: pac cu polonicul la tărtăcuță!

iuliu46 07.02.2012 10:30:36

Citat:

În prealabil postat de ioanna (Post 427684)
Pai spuneti asa sa priceapa oamenii :) Va referiti la evenimentul acela de pe stadion, auzisem ceva de el.

http://www.youtube.com/watch?v=KZc6lK9_P9A
http://www.youtube.com/watch?v=8euEX...eature=related
E clar, am o problema cu predicatorii penticostali romani (vedeti translatorul)

Se pare ca nu toti au gustat spectacolul:


Ma intreb de ce are nevoie de translator daca e asa de "daruit" :71:

Profetul de carton 07.02.2012 10:38:55

Citat:

În prealabil postat de iuliu46 (Post 427703)
Ma intreb de ce are nevoie de translator daca e asa de "daruit" :71:

Pai intrebati-l pe "penticostal" de ce in aceste miscari religioase nu functioneaza darul limbilor asa cum s-a manifestat la Penticosta, incat lucratorii au nevoie de translatori platiti ! si culmea ca se numesc "penticostali", dar ei nu au limbi ca la penticosta, insa situatii cand ar fi nevoie de ele, exista din plin la acesti "misionari". Sa le fie rusine, demonizatilor! sunt niste impostori care si-au pus niste denumiri pe care nu le merita!

iuliu46 07.02.2012 10:41:51

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 427705)
Pai intrebati-l pe "penticostal" de ce in aceste miscari religioase nu functioneaza darul limbilor asa cum s-a manifestat la Penticosta, incat lucratorii au nevoie de translatori platiti ! si culmea ca se numesc "penticostali", dar ei nu au limbi ca la penticosta, insa situatii cand ar fi nevoie de ele, exista din plin la acesti "misionari". Sa le fie rusine, demonizatilor! sunt niste impostori care si-au pus niste denumiri pe care nu le merita!

Poate predicatorul era un om obisnuit dar traducatorul era daruit .:4:

Profetul de carton 07.02.2012 10:42:05

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 427693)
da prietene, le-am citit


"Penticostalul" isi inchipuie ca ne poate prosti, asa cum sunt prostiti credinciosii penticostali,(in mare masura niste analfabeti !) pai niste bolboroseli pot fi un semn pentru umplerea cu Duhul Sfant? cine poate sti ce a bolborosit acela, cum de este declarat botezat cu Duhul Sfant? pe baza a ce?!!!!! nu a spus apostolul ca limbile sunt semn pentru necredinciosi? deci necredinciosul aude in limba lui, ce vorbeste crestinul care nu stie ce spune! asta e semnul!
Cum deci au facut ei din bolboroselile autoinduse semn pentru umplerea cu Duhul????

iuliu46 07.02.2012 10:52:59

Problema e ca eu cred ca Biserica e un mica particica de rai , o prefata a raiului , daca vreti e acel "precum in cer asa si pe pamant " .
Ori ideea ca vom ajunge in rai unde ne vom ruga cu totii ca intr-o biserica penticostala imi da fiori .Sau ideea ca vom avea in fiecare moment Duhul Sfant asupra noastra si ne vom comporta precum carismaticii o vesnicie.:17:

penticostalul 07.02.2012 11:00:48

Citat:

În prealabil postat de iuliu46 (Post 427703)
Ma intreb de ce are nevoie de translator daca e asa de "daruit" :71:

Citat:

În prealabil postat de iuliu46 (Post 427706)
Poate predicatorul era un om obisnuit dar traducatorul era daruit .:4:

Inainte de a face presupuneri, poate n-ar fi de prisos sa cititi in Scripturi despre darul talmacirii limbilor.

Informatie ajutatoare: nu are nimic de a face google translate. Nici cu serviciile oferite de traducatorii profesionisti.

iuliu46 07.02.2012 11:06:58

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 427714)
Inainte de a face presupuneri, poate n-ar fi de prisos sa cititi in Scripturi despre darul talmacirii limbilor.

Informatie ajutatoare: nu are nimic de a face google translate. Nici cu serviciile oferite de traducatorii profesionisti.

Problema e ca la pogorarea Duhului Sfant nimeni nu a utilizat traducatori ci oamenii aia i-au auzit fiecare in limba lui pe apostoli . Asa a fost la Penticost.Daca tu imi spui ca Penticost inseamna altceva atunci hai sa rescriem biblia.


Ora este GMT +3. Ora este acum 05:34:00.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.