Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

ucenic 09.02.2012 21:48:59

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 428248)
Nu domnule ofiter, nu sunteti sincer! prioritatea dvs. sunt banii, pe care-i luati deoarece faceti parte din Armata.

(1) Nu sunt ofiter in armata ci sunt subofiter la pompieri.

(2) Daca ma urmareati de cand tot conversam ati fi observat prioritatile mele din care ati fi dedus ca, fiind crestin, ucenic al lui Iisus Hristos, nu voi accepta niciodata sa scot arma inaintea cuiva. Prefer demisia sau curtea martiala decat sa scot sabia. Domnul meu imi spune clar: "...toti cei ce scot sabia de sabie vor pieri." (Mat.26:52)
Dar pana la vreme de razboi sunt angrenat intr-un serviciu operativ de salvare si misiuni in situatii de urgenta. Ca si completare as vrea sa va amintesc ca Domnul Iisus cand a fost intrebat de ostasi: "Noi ce sa facem?" El le-a raspuns: "Sa nu stoarceti nimic de la nimeni prin amenintari, nici sa nu invinuiti pe nimeni pe nedrept, ci sa va multumiti cu lefurile voastre." (Luc.3:14)

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 428248)
Escrocii trebuie aratati cu degetul. Degeaba incercati sa faceti prozelitism pe acest forum, pentru ca nu veti reusi, eu va voi sta impotriva cu toata puterea mea! Sa dati inapoi banii pe care i-ati luat amaratilor, jecmanindu-i ! Si o sa va eliberez de eticheta de "hot si escroc", dar pana nu faceti asta, eticheta ramane! Inapoiati zeciuielile prin care v-ati construit vile si v-ati cumparat masini luxoase!

Domnule "Profet", va rog sa nu mai folositi un limbaj de "carton" pe acest forum. Atitudinea dumneavoastra depaseste cu mult bunul simt al unui om obisnuit, ce sa mai vorbesc de morala crestina.

(3) Nu fac prozelitism. In biserica mea, in locul nostru de adunare, eu nu am nici o functie, sunt un crestin de rand, care imi vad de rugaciunea mea si ma bucur alaturi da fratii mei, la slujbele bisericii.
(4) Sunt intr-o grupare penticostala insa eu nu vorbesc "in limbi", nu "proorocesc"; spun asta ca sa intelegeti cu cine stati de vorba.
(5) De doi ani de cand sunt acolo nu a venit nimeni la mine sa imi ceara bani ca sa cotizez. In privinta aceasta sunt foarte strict: daca am avut si am considerat, am dat eu, de buna voie, caci este scris: "Fiecare sa dea dupa cum a hotarat in inima lui: nu cu parere de rau sau de sila, caci "pe cine da cu bucurie il iubeste Dumnezeu." (2Cor.9:7)

------------------------------------------------------------------------------------

De cand ne "cunoastem" pe acest forum eu nu v-am vorbit nici dumneavoastra nici altuia despre confesiunea mea, despre incredintarile mele, dimpotriva, in acest spatiu virtual m-am facut cunoscut, m-am destainuit la cererea user-ilor mai mult decat multi dintre cei prezenti aici. Eu am vorbit apasat si sustinut numai despre Hristos. Daca a vorbi despre Domnul domnilor si Imparatul imparatilor starneste impotrivire mai mult decat sa uneasca atunci inteleg si ma cutremur cand ma gandesc ce duh stapaneste spatiul acesta.
Eu nu am bucurie mai mare decat in Hristos. In dragostea Lui am fost scaldat si de cand Dumnezeu a pus in inima mea dragoste pentru El, nu contenesc sa spun asta tuturor si in tot locul, inclusiv aici, pe forum.
Caut un ortodox sa vorbesc despre Hristos si dau numai peste dogma si traditie; caut un om sa vorbesc de la inima la inima si dau peste repros, acuza sau chiar damnare. Daca Hristos nu este centrul discutiilor noastre atunci ce ucenici ai Lui suntem noi? Plang pe cel ce se cheama ortodox mai mult decat crestin. Caci nu a trecut de barierele mintii incatusate de lege si dogma. Asa cum nici eu nu m-am numit si nu ma numesc penticostal ci caut sa Ii arat Lui ca sunt mai degraba demn de numele de crestin, de ucenic, de rob credincios. Caci in ziua aceea nu se va spune "Bine, dreptcredinciosule, tu cel ce ai pastrat curata invatatura dreptmaritoare" ci se va spune: "Bine rob bun si credincios..." (Matei 25:21)

Vorbele Sf.Ap.Pavel le iau si pentru mine: "...si sa-L cunosc pe El si puterea invierii Lui..."

-------------------------------------------------------------------------------------

Daca Hristos e pentru mine, cine poate fi impotriva mea? Si daca se va ridica cineva, ce ar putea sa-mi faca? Si daca aceluia care i-ar fi ingaduit sa-mi faca ceva imi va lua viata, la ce ar i-ar folosi cata vreme vesnicia mea este in mainile Lui?

--------------------------------------------------------------------------------------

"Cat de multi zic despre mine: "Nu mai este scapare pentru el la Dumnezeu!"
Dar, Tu, Doamne, Tu esti scutul meu, Tu esti slava mea si Tu imi inalti capul!
Eu strig cu glasul meu catre Domnul, si El imi raspunde din muntele Lui cel sfant.
Ma culc, adorm si ma destept iarasi, caci Domnul este sprijinul meu." (Ps. 3:2-5)

Amin.

TunsDiana 09.02.2012 22:09:45

Citat:

În prealabil postat de ucenic (Post 428377)
(1) Nu sunt ofiter in armata ci sunt subofiter la pompieri.

(2) Daca ma urmareati de cand tot conversam ati fi observat prioritatile mele din care ati fi dedus ca, fiind crestin, ucenic al lui Iisus Hristos, nu voi accepta niciodata sa scot arma inaintea cuiva. Prefer demisia sau curtea martiala decat sa scot sabia. Domnul meu imi spune clar: "...toti cei ce scot sabia de sabie vor pieri." (Mat.26:52)
Dar pana la vreme de razboi sunt angrenat intr-un serviciu operativ de salvare si misiuni in situatii de urgenta. Ca si completare as vrea sa va amintesc ca Domnul Iisus cand a fost intrebat de ostasi: "Noi ce sa facem?" El le-a raspuns: "Sa nu stoarceti nimic de la nimeni prin amenintari, nici sa nu invinuiti pe nimeni pe nedrept, ci sa va multumiti cu lefurile voastre." (Luc.3:14)



Domnule "Profet", va rog sa nu mai folositi un limbaj de "carton" pe acest forum. Atitudinea dumneavoastra depaseste cu mult bunul simt al unui om obisnuit, ce sa mai vorbesc de morala crestina.

(3) Nu fac prozelitism. In biserica mea, in locul nostru de adunare, eu nu am nici o functie, sunt un crestin de rand, care imi vad de rugaciunea mea si ma bucur alaturi da fratii mei, la slujbele bisericii.
(4) Sunt intr-o grupare penticostala insa eu nu vorbesc "in limbi", nu "proorocesc"; spun asta ca sa intelegeti cu cine stati de vorba.
(5) De doi ani de cand sunt acolo nu a venit nimeni la mine sa imi ceara bani ca sa cotizez. In privinta aceasta sunt foarte strict: daca am avut si am considerat, am dat eu, de buna voie, caci este scris: "Fiecare sa dea dupa cum a hotarat in inima lui: nu cu parere de rau sau de sila, caci "pe cine da cu bucurie il iubeste Dumnezeu." (2Cor.9:7)

------------------------------------------------------------------------------------

De cand ne "cunoastem" pe acest forum eu nu v-am vorbit nici dumneavoastra nici altuia despre confesiunea mea, despre incredintarile mele, dimpotriva, in acest spatiu virtual m-am facut cunoscut, m-am destainuit la cererea user-ilor mai mult decat multi dintre cei prezenti aici. Eu am vorbit apasat si sustinut numai despre Hristos. Daca a vorbi despre Domnul domnilor si Imparatul imparatilor starneste impotrivire mai mult decat sa uneasca atunci inteleg si ma cutremur cand ma gandesc ce duh stapaneste spatiul acesta.
Eu nu am bucurie mai mare decat in Hristos. In dragostea Lui am fost scaldat si de cand Dumnezeu a pus in inima mea dragoste pentru El, nu contenesc sa spun asta tuturor si in tot locul, inclusiv aici, pe forum.
Caut un ortodox sa vorbesc despre Hristos si dau numai peste dogma si traditie; caut un om sa vorbesc de la inima la inima si dau peste repros, acuza sau chiar damnare. Daca Hristos nu este centrul discutiilor noastre atunci ce ucenici ai Lui suntem noi? Plang pe cel ce se cheama ortodox mai mult decat crestin. Caci nu a trecut de barierele mintii incatusate de lege si dogma. Asa cum nici eu nu m-am numit si nu ma numesc penticostal ci caut sa Ii arat Lui ca sunt mai degraba demn de numele de crestin, de ucenic, de rob credincios. Caci in ziua aceea nu se va spune "Bine, dreptcredinciosule, tu cel ce ai pastrat curata invatatura dreptmaritoare" ci se va spune: "Bine rob bun si credincios..." (Matei 25:21)

Vorbele Sf.Ap.Pavel le iau si pentru mine: "...si sa-L cunosc pe El si puterea invierii Lui..."

-------------------------------------------------------------------------------------

Daca Hristos e pentru mine, cine poate fi impotriva mea? Si daca se va ridica cineva, ce ar putea sa-mi faca? Si daca aceluia care i-ar fi ingaduit sa-mi faca ceva imi va lua viata, la ce ar i-ar folosi cata vreme vesnicia mea este in mainile Lui?

--------------------------------------------------------------------------------------

"Cat de multi zic despre mine: "Nu mai este scapare pentru el la Dumnezeu!"
Dar, Tu, Doamne, Tu esti scutul meu, Tu esti slava mea si Tu imi inalti capul!
Eu strig cu glasul meu catre Domnul, si El imi raspunde din muntele Lui cel sfant.
Ma culc, adorm si ma destept iarasi, caci Domnul este sprijinul meu." (Ps. 3:2-5)

Amin.

Deja situata este hilara. si un dialog al surzilor intre d-voastra si domnul Profet de carton. Nu o sa va convingeti niciodata unul pe altul de ce spuneti.

TunsDiana 09.02.2012 22:22:31

Daca a vorbi despre Domnul domnilor si Imparatul imparatilor starneste impotrivire mai mult decat sa uneasca atunci inteleg si ma cutremur cand ma gandesc ce duh stapaneste spatiul acesta.

Caut un ortodox sa vorbesc despre Hristos si dau numai peste dogma si traditie; caut un om sa vorbesc de la inima la inima si dau peste repros, acuza sau chiar damnare. Daca Hristos nu este centrul discutiilor noastre atunci ce ucenici ai Lui suntem noi? Plang pe cel ce se cheama ortodox mai mult decat crestin. Caci nu a trecut de barierele mintii incatusate de lege si dogma. Asa cum nici eu nu m-am numit si nu ma numesc penticostal ci caut sa Ii arat Lui ca sunt mai degraba demn de numele de crestin, de ucenic, de rob credincios. Caci in ziua aceea nu se va spune "Bine, dreptcredinciosule, tu cel ce ai pastrat curata invatatura dreptmaritoare" ci se va spune: "Bine rob bun si credincios..." (Matei 25:21)

Vorbele Sf.Ap.Pavel le iau si pentru mine: "...si sa-L cunosc pe El si puterea invierii Lui..."

-------------------------------------------------------------------------------------

Daca Hristos e pentru mine, cine poate fi impotriva mea? Si daca se va ridica cineva, ce ar putea sa-mi faca? Si daca aceluia care i-ar fi ingaduit sa-mi faca ceva imi va lua viata, la ce ar i-ar folosi cata vreme vesnicia mea este in mainile Lui?

--------------------------------------------------------------------------------------

"Cat de multi zic despre mine: "Nu mai este scapare pentru el la Dumnezeu!"
Dar, Tu, Doamne, Tu esti scutul meu, Tu esti slava mea si Tu imi inalti capul!
Eu strig cu glasul meu catre Domnul, si El imi raspunde din muntele Lui cel sfant.
Ma culc, adorm si ma destept iarasi, caci Domnul este sprijinul meu." (Ps. 3:2-5)

Amin.[/quote]


Domnule,

Vedeti ca ati cam depasit masura -"Daca a vorbi despre Domnul domnilor si Imparatul imparatilor starneste impotrivire mai mult decat sa uneasca atunci inteleg si ma cutremur cand ma gandesc ce duh stapaneste spatiul acesta." Ce inseamna asta si va rog fiti mai explicit?

Din moment ce nu va considerati penticostal de ce mai mergeti la ei la biserica?
Nu ar fii mai bine sa reveniti la biserica noastra sau nu suntem destul de crestini pentru d-voastra, ne considerati pagani sa inteleg?

Hristos este in discutiile noastre, d-voastra nu il recunoasteti pentru ca nu faceti parte din biserica Lui, El este prezent, fiind capul Bisericii.

ucenic 09.02.2012 23:09:35

Citat:

În prealabil postat de TunsDiana (Post 428385)
Domnule,

Vedeti ca ati cam depasit masura -"Daca a vorbi despre Domnul domnilor si Imparatul imparatilor starneste impotrivire mai mult decat sa uneasca atunci inteleg si ma cutremur cand ma gandesc ce duh stapaneste spatiul acesta." Ce inseamna asta si va rog fiti mai explicit?

Din moment ce nu va considerati penticostal de ce mai mergeti la ei la biserica?
Nu ar fii mai bine sa reveniti la biserica noastra sau nu suntem destul de crestini pentru d-voastra, ne considerati pagani sa inteleg?

Hristos este in discutiile noastre, d-voastra nu il recunoasteti pentru ca nu faceti parte din biserica Lui, El este prezent, fiind capul Bisericii.

Vreau sa spun ca sunt intrigat ca pe acest forum care se vrea a fi crestin, de cand am intrat, am vazut atat de multe pareri personale, ambitii, reprosuri, acuze sau atacuri...
Chiar intre marturisitori din aceeasi biserica am vazut un limbaj greu, total nepotrivit.

Atunci intreb: unde sunt oamneii nascuti din nou? unde sunt inimile in care inmugureste Duhul Sfant Roada sa duhovniceasca?

Eu cand spun ca nu ma numesc penticostal, spun ca penticostalismul nu reprezinta pentru mine totul. Pentru mine Hristos e totul si de El vreau sa ma tin intr-u totul.

De ce am ales biserica aceasta? Pentru ca aici pot vorbi din toata inima mea numai despre Dumnezeu, neprihanire, dragoste sfanta... De la usa pana la amvon regasesc in fratii mei si impartasesc cu ei bucurii cum nu le-am mai avut niciunde. Multumesc lui Dumnezeu pentru ei.
Si nu numai cu ei. Ma regasesc intre fratii mei in Hristos si in alte confesiuni crestine, inclusiv ortodocsi.

De cand S-a descoperit Hristos in viata mea am avut parte de cele mai multe bucurii si impliniri duhovnicesti, iar cand I-am gresit si am pacatuit am avut parte de cele mai grele, apasatoare si urate momente. Cum se intampla asta? Odata ce am primit viata din Viata Lui, omul cel vechi din mine a murit iar omul cel nou a inviat la viata cea noua, plina, savuroasa, duhovniceasca. Nu stiu cum dar am inceput sa urasc lucrurile pe care inainte le iubeam si sa iubesc cele pe care inainte le ignoram. De atunci, zi de zi, ma adap din tot ceea ce este in Hristos: Cuvant, rugaciune, partasie frateasca. Atunci sunt implinit.

Acum intelegeti de ce ma tulbur fiind nevoit sa port astfel de dialoguri seci, sterpe, in care nu se regaseste lumina? Nu va suparati, nu generalizez. Eu sunt din alt cult si am intrat pe aceste sectiuni dedicate noua. Dar vreau, imi doresc sa ma bucur si sa impartasesc cu frati ortodocsi sau din alte confesiuni despre tot ceea ce face cinste numelui nostru de copii de Dumnezeu.

Doriana 09.02.2012 23:27:12

Citat:

În prealabil postat de ucenic (Post 428377)
(1) Nu sunt ofiter in armata ci sunt subofiter la pompieri..

Lasa-l sa zica ce vrea. Unii oameni trebuie pur si simplu ignorati. Profetul este doar un om bolnav. Numai daca te gandesti ca si-a facut nu stiu cate usere pe blogul unei femei si a hartuit-o luni in sir cu ideile lui doar doar pentru ca era carismatica, iti poti face o imagine. Repeta intruna acelasi refren fara sa asculte ce spun altii, crezand ca are autortitate absoluta si ca le stie pe toate. Asa ca este ceva ce si pe el il depaseste, nu ai ce sa-i ceri.

Ca suntem vorbiti de rau, nu e asa o mare problema. Intotdeauna se va gasi cineva sa te vorbeasca de rau. Mai rau ar fi daca as fi vorbit numai de bine, caci daca niic pe satan nu-l deranjez e vai de crestinismul meu. Unii se bucura cand vad ca suntem vorbiti; lasa-i sa se bucure. Macar atata bucurie sa aiba si ei, pana vor gasi bucuria lui Hristos. In lume actioneaza legea cererii si a ofertei. Asa ca, daca se aseste cineva doritor de a barfi penticostalii, se va gasi si un profet de carton sa le satisfaca dorinta. Dar nu va convinge decat pe cei care sunt ca el. Si cine are nevoie de parerea celor care sunt ca un profet de carton? Pentru cei care sunt in Hristos, adevarul se vede din avion si ramane neclintit.

Viata merge inainte. Unii se bucura de Hristos, altii de cate o barfa buna, fiecare de ce are. Fiecare sa se bucure cu toata inima, caci viata este scurta si in curand vom da socoteala de felul cum am trait-o.

AlinB 10.02.2012 00:29:31

Citat:

În prealabil postat de ucenic (Post 428400)
Vreau sa spun ca sunt intrigat ca pe acest forum care se vrea a fi crestin, de cand am intrat, am vazut atat de multe pareri personale, ambitii, reprosuri, acuze sau atacuri...
Chiar intre marturisitori din aceeasi biserica am vazut un limbaj greu, total nepotrivit.

(...)

Acum intelegeti de ce ma tulbur fiind nevoit sa port astfel de dialoguri seci, sterpe, in care nu se regaseste lumina? Nu va suparati, nu generalizez. Eu sunt din alt cult si am intrat pe aceste sectiuni dedicate noua. Dar vreau, imi doresc sa ma bucur si sa impartasesc cu frati ortodocsi sau din alte confesiuni despre tot ceea ce face cinste numelui nostru de copii de Dumnezeu.

Pai daca ai vazut ca lucrurile stau asa prost, te astepti sa se schimbe peste noapte?

De alte confesiuni poate da..desi poate mai bine i-ai cauta pe forumurile lor, dar intre ortodocsi si neoprotestanti e o prapastie cam mare.

Acum, spre lamurirea ta, conflictele de idei intre niste oameni nu cred ca ii definesc ca oameni si mai ales ca oameni spirituali.
Dumnezeu este cel care judeca si stie infantilitatile spirituale ale fiecaruia.

Oricum mai bine asa decat politeti ipocrite care incearca sa treaca drept "spiritualitate profunda".

Si inca o mentiune de care poate tineti cont: nu prea da bine in timp ce spuneti ca altii au deficite dvs. majore si sa punet spiritualitatea la indoiala, sa va dati ca un mare iubitor de oameni, pace, fratietate, om spiritual etc.

Nu miroase a bine deloc.

ucenic 10.02.2012 01:16:51

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 428415)
Si inca o mentiune de care poate tineti cont: nu prea da bine in timp ce spuneti ca altii au deficite dvs. majore si sa punet spiritualitatea la indoiala, sa va dati ca un mare iubitor de oameni, pace, fratietate, om spiritual etc.

Nu miroase a bine deloc.

Prietene, ce crezi?
Cum ar fi fost denumiti cate unii de pe aici de catre Sf.Ioan Botezatorul sau poate de Sf.Ap. Iacov sau de insusi Domnul Iisus Hristos???

---------------------------------------------
"Pocaiti-va si credeti in Evanghelie." (Marc.1:15)

Profetul de carton 10.02.2012 08:18:16

Citat:

În prealabil postat de ucenic (Post 428377)
nu voi accepta niciodata sa scot arma inaintea cuiva. Prefer demisia sau curtea martiala decat sa scot sabia. Domnul meu imi spune clar: "...toti cei ce scot sabia de sabie vor pieri." (Mat.26:52)

Ei, asta e atitudinea unui crestin. Asa ne invata Domnul. Dar tinerii aceia cu a caror mama am vorbit virtual, care sunt penticostali si vorbitori in limbi, ca au mers in Irak respectiv Afghanistan, inrolandu-se in armata pentru a castiga bani de facultate, voia cui au facut-o? eu zic ca voia lui Satana. Un crestin nu devine criminal pentru a castiga bani! banii aceia sunt patati cu sange. O biserica apostolica cum se considera bis. penticostala si cea carismatica (care in multe tari are statut de cult, la noi in tara insa nu), ar trebui sa reglementeze aceste aspecte, nu credeti? doar voi spuneti ca aveti Duhul sfant!
Desi eu am scris despre aceste lucruri, domnule "ucenic", nu v-ati grabit sa confirmati atitutindea pasnica pe care o aveti, aceea de "facator de pace", dupa cum ne porunceste Domnul - de aceea v-am incadrat la categoria in care i-am incadrat si pe acei doi tineri din America, frati ai dumneavoastra, din acelasi cult, aceeasi ramura, probabil "Church of God", pentru ca erau penticostali de cetatenie americana insa de etnie romana.
Daca veti fi pus in situatia de a participa efectiv la un conflict armat, si veti refuza pe motive de constiinta, eu zic ca ati da dovada ca sunteti un copil al Domnului, un adevarat "ucenic". Insa acei frati ai dumneavoastra, nu au dat dovada. Dimpotriva.

Profetul de carton 10.02.2012 08:27:24

Desi domnul "penticostal" m-a blamat ca am facut escroci si hoti pe acesti penticostalo/carismatici, vreau in aceasta dimineata sa aduc dovezi, si apoi sa intreb ce adjective putem sa le aducem acestor "afaceristi". Iata deci:

Conform datelor declarate la Ministerul Finantelor Publice, Biserica "Raul Vietii" a avut un profit de 176.251 de lei in 2006, iar in 2007 a fost pe plus cu 68.614 lei. In 2008, profitul s-a ridicat la 108.388 de lei, insa, anul trecut, administratorii asociatiei s-au declarat loviti de criza financiara, inregistrand pierderi de aproape 22.000 de lei.

este vorba de o biserica carismatica, nu spun de unde ca nu vreau sa-i fac reclama; insa este biserica unde merge solistul trupei Pronconsul, Bodo.
Acum va rog sa faceti comparatie intre aceasta biserica care se considera "pocaita" si a Domnului si o manastire dezinteresata material, asezata nu intr-un oras ci intr-un varf de munte. Unde este Domnul?

Deci biserica de tip carismatic, unde merge Bodo de la Pronconsul, este o mica investitie a celor din Occident. V-am aratat ce "profit" frumusel a scos! credeti ca banii aia vor fi dati saracilor? va spun ca merg in State, ca de acolo a venit "investitia" .

--------------------------------
intr-un post viitor voi prezenta intr-o poza in ce masina merge presedintele cultului penticostal, Pavel Rivis Tipei, o masina extrem de scumpa, si voi intreba ce a muncit acest Pavel Rivis de si-a permis acea masina!!! nu cumva a fost cumparata din banii stransi de la necajitii pe care i-au cooptat in religia dumnealor? si atunci gresesc eu cand ii fac hoti? dar cum sa-i fac? nu este asta o ticalosie?

Mihnea Dragomir 10.02.2012 08:30:24

Cred că topicul acesta a deraiat un pic. Pe mine personal, deși sunt adeptul unei spiritualități care se află la antipozi în raport cu "mișcarea de reînnoire charismatică", adepții acestei forme de cult nu mă deranjează de loc, absolut de loc. Adică, cu ce ar fi ei mai prejos decât dervișii rotitori din lumea arabă, ori decât practicanți ai dansului sacru din hinduism ? La urma urmei, trăim într-o lume liberă: fiecare poate aduce cult după cum vrea zeității sale. Nu sunt deranjat, atâta timp cât nu interferă cu mine. Sigur, dacă se ajunge, așa cum s-a mai întâmplat pe alocuri, ca adepții unor asemenea religii să îmi distrugă mie icoanele, bisericile și odoarele lor ori să comită altfel de sacrilegii, atunci avem o problemă. De exemplu, cu comuniștii avem o problemă. Dar, dacă stau să mă gândesc, asemenea lucruri din partea dervișilor rotitori care cad pe jos spunând că sunt umpluți de Duhul Sfânt, nu îmi amintesc să se fi petrecut la parohia mea și nici în parohiile vecine.


Ora este GMT +3. Ora este acum 04:56:36.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.