Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

Profetul de carton 10.02.2012 08:37:04

Citat:

În prealabil postat de ucenic (Post 428377)
Ca si completare as vrea sa va amintesc ca Domnul Iisus cand a fost intrebat de ostasi: "Noi ce sa facem?" El le-a raspuns: "Sa nu stoarceti nimic de la nimeni prin amenintari, nici sa nu invinuiti pe nimeni pe nedrept, ci sa va multumiti cu lefurile voastre." (Luc.3:14)

Draga domnule, as dori sa va amintesc ca nu Domnul Isus a spus acele cuvinte ci Ioan Botezatorul si nu le puteti folosi ca argument pentru ca pe timpul lui Ioan Botezatorul inca functiona legea veche insa odata ce a murit Isus pe Cruce, au intrat in functiune legea si poruncile Domnului, care au desavarsit pe cele din Vechiul legamant! Isus ne cere sa ne iubim vrajmasii, prin urmare nu putem sa-i omoram. Luati aminte la invataturile apostolilor care spun: "armele cu care ne luptam noi, nu sunt cele ale firii pacatoase" (cautati in Scripturi la 2 Corinteni cap 10:3,4) si luati aminte ca crestinii se lupta cu duhurile rele nicidecum cu semeni de-ai lor carora trebuie sa-L marturiseasca pe Domnul prin viata lor, prin faptele lor.

ucenic 10.02.2012 10:11:12

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 428437)
Draga domnule, as dori sa va amintesc ca nu Domnul Isus a spus acele cuvinte ci Ioan Botezatorul si nu le puteti folosi ca argument pentru ca pe timpul lui Ioan Botezatorul inca functiona legea veche insa odata ce a murit Isus pe Cruce, au intrat in functiune legea si poruncile Domnului, care au desavarsit pe cele din Vechiul legamant! Isus ne cere sa ne iubim vrajmasii, prin urmare nu putem sa-i omoram. Luati aminte la invataturile apostolilor care spun: "armele cu care ne luptam noi, nu sunt cele ale firii pacatoase" (cautati in Scripturi la 2 Corinteni cap 10:3,4) si luati aminte ca crestinii se lupta cu duhurile rele nicidecum cu semeni de-ai lor carora trebuie sa-L marturiseasca pe Domnul prin viata lor, prin faptele lor.


O, aveti dreptate. Va rog sa ma iertati pentru faptul ca am citat gresit.

< Off topic > Stiti? Impreuna cu doi colegi de munca (ofiteri) si frati in Hristos, discutam despre eventualitatea unui conflict armat in care am putea fi si noi racolati. Imi aduc aminte ca am zambit si ca am tras toti aceeasi concluzie. Hristos cere sa folosim o singura sabie. A Cuvantului. Asa sa ne ajute Dumnezeu!

Domnul sa va binecuvinteze!

iuliu46 10.02.2012 10:25:55

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 428437)
Draga domnule, as dori sa va amintesc ca nu Domnul Isus a spus acele cuvinte ci Ioan Botezatorul si nu le puteti folosi ca argument pentru ca pe timpul lui Ioan Botezatorul inca functiona legea veche insa odata ce a murit Isus pe Cruce, au intrat in functiune legea si poruncile Domnului, care au desavarsit pe cele din Vechiul legamant! Isus ne cere sa ne iubim vrajmasii, prin urmare nu putem sa-i omoram. Luati aminte la invataturile apostolilor care spun: "armele cu care ne luptam noi, nu sunt cele ale firii pacatoase" (cautati in Scripturi la 2 Corinteni cap 10:3,4) si luati aminte ca crestinii se lupta cu duhurile rele nicidecum cu semeni de-ai lor carora trebuie sa-L marturiseasca pe Domnul prin viata lor, prin faptele lor.

Profetule hai sa fim seriosi.Pana una alta baiatul este pompier.De acord ca armata si conflictul armat este ceva anticrestin mai ales ce se intampla astazi cand avem numai razboaie de cucerire.Dar hai sa nu aruncam noi piatra pentru ca nimeni nu e perfect.Si sa detii un computer este impotriva invataturii crestine ca le putem vinde si hrani cativa oameni dar uite ca nu putem.

Ucenicule dar eu credeam ca este visul oricarui pompier sa ajunga in iad.Nu esti curios sa stii cum arata cu adevarat Focul ? :24:

Profetul de carton 10.02.2012 10:31:14

Citat:

În prealabil postat de ucenic (Post 428445)
O, aveti dreptate. Va rog sa ma iertati pentru faptul ca am citat gresit.

< Off topic > Stiti? Impreuna cu doi colegi de munca (ofiteri) si frati in Hristos, discutam despre eventualitatea unui conflict armat in care am putea fi si noi racolati. Imi aduc aminte ca am zambit si ca am tras toti aceeasi concluzie. Hristos cere sa folosim o singura sabie. A Cuvantului. Asa sa ne ajute Dumnezeu!

Domnul sa va binecuvinteze!

Ei, asa va vreau, deja incepeti sa-mi castigati respectul. Foarte bine, ma bucur enorm. Ma revolta cand vad acesti americani cum cotropesc niste popoare inferioare lor din punct de vedere armat si totusi sustin ca sunt credinciosi. Acesti neoprotestanti sunt criminali. Nu ai voie sa furi bunul altuia (petrolul), il si omori si apoi sa predici Evanghelia !
Am avut intotdeauna discutii cu diversi penticostali (multi sustineau ca au darul profetiei), si am primit raspunsuri care m-au socat, de genul: "Dumnezeu foloseste USA pentru a certa Irakul datorita necredintei" si ca "razboiul acela este un prilej de a le duce Biblii" - pai cum sa le duci Biblii si sa-i atragi la Cristos daca tu le-ai omorat copilul cu Bazooka?
Intelegeti ca nu aceasta este Calea catre Cristos. Mai degraba va recomand sa vizitati o manastire ortodoxa sa vedeti cum traiesc acei calugari in simplitate, rugaciune, fara sa ia parte la nimic rau din aceasta lume. Ei sunt un exemplu pentru voi, penticostalii.

iuliu46 10.02.2012 10:43:19

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 428448)
Mai degraba va recomand sa vizitati o manastire ortodoxa sa vedeti cum traiesc acei calugari in simplitate, rugaciune, fara sa ia parte la nimic rau din aceasta lume. Ei sunt un exemplu pentru voi, penticostalii.

Ar trebui sa fie exemplu si pentru noi ceilalti nu numai pentru penticostali.

Profetul de carton 10.02.2012 10:44:39

Citat:

În prealabil postat de iuliu46 (Post 428447)
Profetule hai sa fim seriosi.Pana una alta baiatul este pompier.


Nu, nu, baiatul e OK, a spus ca nu va participa la un conflict armat, inseamna ca e credincios! Insa nu acelasi raspuns l-am primit de la alti penticostali sau carismatici, care au exprimat concepte de genul : "musulmanii nu sunt "aproapele" lor" asa ca nu e pacat sa-i omori. Deci astfel de raspunsuri, din partea unora care spun ca vorbesc in limbi (cazuri concrete, nu mint), ma stupefiaza si concluzia mea e ca bisericile neoprotestante nu sunt de la Dumnezeu ci afacerile unora. Stiu cu siguranta si cunosc cazuri concrete de pastori penticostali care "cotizeaza" la cult pentru a fi lasati in continuare sa fie in pozitia respectiva. Asta nu poate fi de la Domnul...stiti unde se duc acei bani? in USA, la "mama lor". S-au opus penticostalii sau carismaticii din SUA razboaielor de cotropire gen Vietnam? Nu! Sunt ecumenisti? Da. Macar unele biserici ortodoxe se impotrivesc ecumenismului, si asta e un mare merit!!!

Profetul de carton 10.02.2012 10:52:51

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 428436)
Cred că topicul acesta a deraiat un pic. Pe mine personal, deși sunt adeptul unei spiritualități care se află la antipozi în raport cu "mișcarea de reînnoire charismatică", adepții acestei forme de cult nu mă deranjează de loc, absolut de loc. Adică, cu ce ar fi ei mai prejos decât dervișii rotitori din lumea arabă, ori decât practicanți ai dansului sacru din hinduism ? La urma urmei, trăim într-o lume liberă: fiecare poate aduce cult după cum vrea zeității sale. Nu sunt deranjat, atâta timp cât nu interferă cu mine. Sigur, dacă se ajunge, așa cum s-a mai întâmplat pe alocuri, ca adepții unor asemenea religii să îmi distrugă mie icoanele, bisericile și odoarele lor ori să comită altfel de sacrilegii, atunci avem o problemă. De exemplu, cu comuniștii avem o problemă. Dar, dacă stau să mă gândesc, asemenea lucruri din partea dervișilor rotitori care cad pe jos spunând că sunt umpluți de Duhul Sfânt, nu îmi amintesc să se fi petrecut la parohia mea și nici în parohiile vecine.

Draga domnule, aceste manifestari supranaturale, nu pot proveni decat din doua izvoare, ori Domnul ori Diavolul ! sper ca pe acest topic sa putem discuta pe marginea acestor manifestari, gen "vorbire in limbi" (cum obtin penticostalii vorbirea in limbi, aici as ruga pe "ucenic" sa fie atent la ce vom prezenta), caderi pe spate (slain in the spirit, odihna in duhul), pentru ca suntem in zilele din urma cand duhurile necurate au intrat in biserici.
Nu as vrea sa par necivilizat, dar fiecare dintre noi si mai ales cei care au in cultul lor aceste manifestari, au obligatia sa ia atitudine fatza de aceste manifestari supranaturale! Da, deci dvs. fiind catolic, trebuie sa va lamuriti ce este cu acele manifestari din religia dvs.! Nu mi-o luati in nume de rau, dar asa cum am spus, sunt doua surse ! Daca credeti ca Dumnezeu provoaca ceea ce se intampla la catolicii carismatici (si voi prezenta poze si filmulete), trebuie neaparat sa aduceti argumente, nu puteti adopta o pozitie neutra, de genul "nu stiu, nu ma intereseaza".

florin1966 10.02.2012 10:56:06

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 428454)
Nu, nu, baiatul e OK, a spus ca nu va participa la un conflict armat, inseamna ca e credincios! Insa nu acelasi raspuns l-am primit de la alti penticostali sau carismatici, care au exprimat concepte de genul : "musulmanii nu sunt "aproapele" lor" asa ca nu e pacat sa-i omori. Deci astfel de raspunsuri, din partea unora care spun ca vorbesc in limbi (cazuri concrete, nu mint), ma stupefiaza si concluzia mea e ca bisericile neoprotestante nu sunt de la Dumnezeu ci afacerile unora. Stiu cu siguranta si cunosc cazuri concrete de pastori penticostali care "cotizeaza" la cult pentru a fi lasati in continuare sa fie in pozitia respectiva. Asta nu poate fi de la Domnul...stiti unde se duc acei bani? in USA, la "mama lor". S-au opus penticostalii sau carismaticii din SUA razboaielor de cotropire gen Vietnam? Nu! Sunt ecumenisti? Da. Macar unele biserici ortodoxe se impotrivesc ecumenismului, si asta e un mare merit!!!

poate si razboaiele sunt de la dumnezeu?????

Profetul de carton 10.02.2012 10:59:46

Citat:

În prealabil postat de florin1966 (Post 428457)
poate si razboaiele sunt de la dumnezeu?????

Ce a spus Domnul? "indrazniti, Eu am biruit lumea" - Ioan 16:33. Razboaiele de astazi sunt cea mai hidoasa manifestare a lumii desacralizate.
In Vechiul testament razboaiele erau dictate de Dumnezeu pentru ca poporul Sau sa extermine popoarele pagane cu idolii lor insa acum, in legea lui Cristos, toate neamurile sunt chemate la pocainta (Efeseni 3:6)! si nu mai exista un popor ales!

florin1966 10.02.2012 11:16:21

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 428461)
Ce a spus Domnul? "indrazniti, Eu am biruit lumea" - Ioan 16:33. Razboaiele de astazi sunt cea mai hidoasa manifestare a lumii desacralizate.
In Vechiul testament razboaiele erau dictate de Dumnezeu pentru ca poporul Sau sa extermine popoarele pagane cu idolii lor insa acum, in legea lui Cristos, toate neamurile sunt chemate la pocainta (Efeseni 3:6)! si nu mai exista un popor ales!

poate si acum se petrece acelasi lucru cu acelasi scop


Ora este GMT +3. Ora este acum 21:04:34.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.