Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

Demetrius 03.06.2012 01:18:31

Citat:

În prealabil postat de Yasmina (Post 449783)
Excelenta observatie!
Totusi din lipsa de cunoastere,inclinasem sa cred fecioria este superioara casatoriei deoarece sfintenia nu exista in cadrul casatoriei,cautand mai departe am dat peste existenta unor sfinti care au avut si viata de familie,deci...
Sunt putin confuza in privinta profunzimii acestei afirmatii.

Sfânt e cel care reușește să respecte ierarhia suflet/trup(monahie/căsătorie) pentru că în viața lumească trupul își impune dorințele, iar sufletul le suportă, însă pentru asta va răspunde la judecată; deci sufletul și trupul se războiesc și-atunci e logic că favorizat va fi cel care se ferește de plăceri trupești chiar căsătorit fiind. Sfinți căstoriți sunt mai mulți, însă eu, chiar dacă nu-i resping, am ceva rezerve deoarece atunci când ei au fost sfințiți ”normele de aplicare a metodologiei” de sfințire(sanctificarea) era puțin diferită, baza punându-se pe serviciile aduse Bisericii și credinței în Cristos, ceea ce, în mod sigur, nu e puțin lucru.

32. Dar as vrea ca voi sa fiti lipsiti de grija. Cel neinsurat se ingrijeste de ale Domnului, cum sa-I placa Domnului;
33. dar cel insurat se ingrijeste de ale lumii, cum sa-i placa femeii,
34. si iata-l impartit. Si femeia nemaritata, si fecioara se ingrijeste de ale Domnului, ca sa fie sfanta si cu trupul si cu duhul; dar cea maritata se ingrijeste de ale lumii, cum sa-i placa barbatului..(1CO 7:32-34)

delia31 03.06.2012 01:23:33

Citat:

În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia (Post 449757)
Am intrat pe link. Sunt coplesit. Cuvintele devin idioate. Nu pot spune mai mult.




Pe care link? Ca am pus doua. Cel cu gheronda Iosif de la Vatoped care a zambit la 45 minute dupa ce a murit?
L-am mai pus pe forum, in discutiile cu adventistii. Sa-ti spun ce (non) reactie au avut? Sau nu-i greu de ghicit?
Oamenii astia sunt in stare sa spuna ca asa ceva nu exista, ca deh, nu apare scris in nici un verset biblic.

Theodor_de_Mopsuestia 03.06.2012 13:15:42

Citat:

În prealabil postat de delia31 (Post 449797)
Pe care link? Ca am pus doua. Cel cu gheronda Iosif de la Vatoped care a zambit la 45 minute dupa ce a murit?
L-am mai pus pe forum, in discutiile cu adventistii. Sa-ti spun ce (non) reactie au avut? Sau nu-i greu de ghicit?
Oamenii astia sunt in stare sa spuna ca asa ceva nu exista, ca deh, nu apare scris in nici un verset biblic.

Da, acela cu Gheronda Iosif de la Vatoped. Sincer, m-a rascolit. Off-topic: Bine, adve sunt...drone captive benevol in hive-mind-ul sectei lor paracrestine. Nici cu martorii lu' peste nu mi-e rusine, dar macar aia nu stau pe forumul acesta, si inca intr-o maniera de Calliphora sau Lucillia pe un izlaz in zi de vara incinsa (intentionat am zis asa, stii cine e "imparatul mustelor"...iar mustele copro/necrofage sunt cele mai enervante :)) ;) ).
Cei care neaga realitatea lumii spirituale, nefiind atei, sunt...ciudati, din pdv-ul structurii simtului mistic elementar al speciei noastre.

Theodor_de_Mopsuestia 03.06.2012 13:39:42

Citat:

În prealabil postat de Demetrius (Post 449796)
Sfânt e cel care reușește să respecte ierarhia suflet/trup(monahie/căsătorie) pentru că în viața lumească trupul își impune dorințele, iar sufletul le suportă, însă pentru asta va răspunde la judecată; deci sufletul și trupul se războiesc și-atunci e logic că favorizat va fi cel care se ferește de plăceri trupești chiar căsătorit fiind. Sfinți căstoriți sunt mai mulți, însă eu, chiar dacă nu-i resping, am ceva rezerve deoarece atunci când ei au fost sfințiți ”normele de aplicare a metodologiei” de sfințire(sanctificarea) era puțin diferită, baza punându-se pe serviciile aduse Bisericii și credinței în Cristos, ceea ce, în mod sigur, nu e puțin lucru.

32. Dar as vrea ca voi sa fiti lipsiti de grija. Cel neinsurat se ingrijeste de ale Domnului, cum sa-I placa Domnului;
33. dar cel insurat se ingrijeste de ale lumii, cum sa-i placa femeii,
34. si iata-l impartit. Si femeia nemaritata, si fecioara se ingrijeste de ale Domnului, ca sa fie sfanta si cu trupul si cu duhul; dar cea maritata se ingrijeste de ale lumii, cum sa-i placa barbatului..(1CO 7:32-34)

Frate Demetrius, sufeltul si trupul au fost facute de Acelasi. Dihotomia asta, usor gnosticizanta, a fost inventata de oameni. Eu sau fratia ta nu am fi existat daca parintii nostri ar fi pus himere/exagerari mistice deasupra traiului din cinstea casatoriei, casatoria fiind, dupa cum stim amandoi si invata deopotriva Sfanta Biserica Catolica si Sfanta Biserica Ortodoxa, de la Dumnezeu, spre facere de prunci si impreuna-mantuire.

Demetrius 03.06.2012 15:05:20

Citat:

În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia (Post 449830)
Frate Demetrius, sufeltul si trupul au fost facute de Acelasi...

Eu cred că trupul e ”muncit” de părinți(bărbat și femeie), iar doar sufletul e de la Dumnezeu, sau Același, cum zici mai sus.

Demetrius 03.06.2012 15:09:35

Citat:

În prealabil postat de Demetrius (Post 449796)
Sfânt e cel care reușește să respecte ierarhia suflet/trup(monahie/căsătorie)...

Cei căsătoriți se implică în creația Împărăției lui Dumnezeu, iar monahii sunt implicați în mântuirea Creației.

Doriana 03.06.2012 20:21:40

Scopul pentru care Hristos a venit si si-a dat viata este un scop cat se poate de practic: scoaterea omenirii din pacat si aducerea ei la starea de indumnezeire, de sfintenie. De aceea orice credinta care afirma ca este sfintitoare trebuie sa arate roadele acestei sfintiri in cei care o urmeaza. Daca ortodoxia este sfintitoare doar pentru monahi sau oameni singuratici, asta va fi, desigur, foarte bine pentru ei, dar nu ma va afecta pe mine. Ca simplu mirean, eu nu voi merge niciodata in Athos si probabil niciodata nu voi alege calea monahismului. Asa ca ma intereseaza ce poate face ortodoxia pentru un om normal, din lume, care se confrunta zilnic cu ispite si a carui viata de credinta nu este numai teorie, ci are nevoie disperata de ceva practic si palpabil.

De aceea, ortodoxia este sfintitoare numai in masura in care sfinteste si in care roadele acestei sfintiri se vad in omul obisnuit. Scoaterea din pacat si indumnezeirea, scopul primordial al crestinismului, trebuie sa se vada in dvs, ortodocsii, nu in cine stie ce sfant indepartat, caci putini vor fi singuratici ca acei sfinti, dar multi sunt ca dvs, oameni obisnuiti. Si pe undeva dati impresia ca pentru a fi sfant/ indumnezeit trebuie sa iei calea singuratatii, ceea ce pentru muti e imposibil. In pus, un strain se va uita in primul rand la roadele credintei in dvs, si abia apoi la cartile de istorie si povestirile despre alti sfinti.

Credinta crestina a fost intotdeauna o chestie foarte practica si vizibila. In secole de crestinism s-a inmultit peste masura teoria crestinismului, dar s-au imputinat teribil dovezile practice. Sfintii singuratici sunt deosebiti, citim despre ei articole scrise frumos si ne facem o imagine idilica despre credinta lor. Insa ce se va intampla cu noi, ceilalti, care niciodata nu vom urma calea lor?

stefan florin 03.06.2012 20:32:08

Citat:

În prealabil postat de delia31 (Post 449797)
Pe care link? Ca am pus doua. Cel cu gheronda Iosif de la Vatoped care a zambit la 45 minute dupa ce a murit?
L-am mai pus pe forum, in discutiile cu adventistii. Sa-ti spun ce (non) reactie au avut? Sau nu-i greu de ghicit?
Oamenii astia sunt in stare sa spuna ca asa ceva nu exista, ca deh, nu apare scris in nici un verset biblic.

he...he...la astfel de minuni ortodoxe Sola Scriptura protestanta nu m-ai functioneaza. De asta pe topicul acesta nu intra nici nu protestant ca sa comenteze

catalin2 03.06.2012 21:19:50

Citat:

În prealabil postat de Doriana (Post 449760)
u am mai scris deja ca am vazut sfinti ortodocsi, mai multi decat afirma ortodocsii ca ar fi vazut. Ca nu consider neaparat singuratatea aducatoare de sfintenie este altceva. Sunt insa pentru un crestinism practic si vizibil. Ortodocsii au tendinta sa vorbeasca mult despre credinta, abstractizand-o si invelind-o in teologii complicate care uneori mai mult incurca omul decat il lumineaza. Intrebarea mea fusese o provocare de a recunoaste pe Hristos in mijlocul nostru si anume in sfintii Lui. Si de a vedea ca in afara de vorbe, subiective de ambele parti, desigur, nu exista diferente esentiale de sfintenie intre sfintii ortodocsi si cei np, la fel de rari si in BO si la np.
P.S. Vorbesc de sfinti in acceptiunea ortodoxa, in viziunea np sfintii sunt putin altfel...

Noi am scris despre dovezile palpabile, observabile cu ochiul liber, ale sfinteniei si prezentei harului. Aceste dovezi nu exista la altii si in special la neoprotestanti. Iisus ne-a spus ca cine va crede va putea face minuni si mai mari si asta se si intampla in ortodoxie. La neorpotestanti e un fel de filozofie despre crestinism, desi se roaga nu se intampla niciodata nimic ce nu se intampla si la alte religii. Si japonezii se roaga la zeii lor si vedem ca unii sunt mai smeriti, saritori, etc. Ce au neoprotestantii si nu au japonezii pagani?
In rest, pentru noi cei care nu ne-am despatimit si nu am ajuns la induhovnicirea monahilor, spovedania de fiecare data sterge pacatele si impartasania ne da harul, deci atunci cei ce sunt vrednici devin sfinti atata timp cat pastreaza harul. Deci daca te duci la o biserica atunci cand se impartasesc mai multi poti vedea si sfinti printre ei. In rest nu stie nimeni decat Dumnezeu ce este in inima unui om, el poate sa para la suprafata ajutator, bun, dar sa fie mandru. Si conteaza doar la sfarsit cum este gasit, nu ca la tinerete a fost un fel de sfant si apoi s-a apucat de vicii.
La neoprotestanti nu exista sfinti, doar cel mult oameni care au o conduita morala. Din punct de vedere ortodox nu au Sfinte Taine, deci nici macar nu sunt botezati, cu atat mai mult sa fie sfinti. O dovada ca nu au har este tocmai ceea ce am spus, nu sunt dovezi ale prezentei harului, harisme si minuni. In cazul penticostalilor situatia e mai grava, al ei sunt niste minuni prezente si in religiile pagane, date de ingerii cazuti. Ca la cei ce invoca un zeu si apoi ii poseda cateva minute, ceva la fel de infricosator e si la penticostali (sau carismaticii care practica astfel de minuni).

Doriana 03.06.2012 21:30:50

Catalin, ceea ce spun eu tinteste putin mai sus decat rafuielile tale cu np. In esenta este vorba despre efectul ortodoxiei sfintitoare asupra omului obisnuit, nu neaparat a monahului singuratic. Pentru ca noi suntem oameni obisnuiti iar nevoia noastra de mantuire/indumnezeire este una practica si acuta.


Ora este GMT +3. Ora este acum 02:27:56.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.