Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

catalin2 03.06.2012 21:52:07

Citat:

În prealabil postat de Doriana (Post 449927)
Catalin, ceea ce spun eu tinteste putin mai sus decat rafuielile tale cu np. In esenta este vorba despre efectul ortodoxiei sfintitoare asupra omului obisnuit, nu neaparat a monahului singuratic. Pentru ca noi suntem oameni obisnuiti iar nevoia noastra de mantuire/indumnezeire este una practica si acuta.

Nu e vorba de vreo rafuiala, imi pare rau ca nu ai inteles ca aceasta e adevarul, nu scriu ortodocsii doar ca au pica pe neoprotestanti. Eu nu am avut nicio rafuiala cu vreun eterodox, doar ca unii au fost deranjati de adevarul celor scrise si s-au suparat pe cel ce cita. Cel ce spune adevarul are purtare de grija pentru neoprotestanti sau altii, nu cel care spune lucruri care plac celui ce asculta, desi il minte (fara sa stie) ca sa nu se mantuiasca. Ti-am mai scris asta. Cauta adevarul, nu ceea ce iti place sa auzi.
Eu am scris despre ortodoxul obisnuit, nu stiu de ce spui ca am scris doar de monahul singuratic. Chiar am uitat sa scriu, bine ca mi-ai amintit. Monahul pustnic este cea mai inalta treapta, nu orice monah poate face asta. De obicei primeste binecuvantare sa fie pustnic dupa mai multi ani de viata in manastire. De multe ori acesta ajunge la o vietuire asemenea celor sfinti din cer si se roaga pentru toti oamenii. Rugaciunea este considerata in ortodoxie cea mai buna fapta, bineinteles ca e de mai mare folos o astfel de rugaciune pentru cineva decat sa il ajute cu ceva.
Si multi preoti sunt oameni deosebiti, dar neoprotestantii nu cred ca inteleg, modelele pentru noi sunt in principal sfintii si cei ce au viata induhovnicita. Un om care face acte de caritate si ni se pare bun nu putem sa-l luam automat de exemplu, poate spune lucruri gresite.

nutucutu 03.06.2012 21:57:23

Citat:

În prealabil postat de Doriana (Post 449927)
Pentru ca noi suntem oameni obisnuiti iar nevoia noastra de mantuire/indumnezeire este una practica si acuta.

Si de unde ati dedus ca mintuirea e posibila numai traind ca un sihastru?

Doriana 03.06.2012 22:00:28

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 449930)
Eu am scris despre ortodoxul obisnuit

Ai spus ca ortodocsii primesc har, ca simt har, ca eu voi simti har daca voi fi ortodoxa, etc. Nimic concret. Trecem peste faptul ca eu am fost ortodoxa si stiu cat har se simte fiind doar ortodox. Cum se simte acest har? Care e aplicatia lui practica si cum ajuta omul simplu in calea lui spre indumnezeire? Ce efecte are harul in viata ta personala?

Citat:

În prealabil postat de nutucutu (Post 449932)
Si de unde ati dedus ca mintuirea e posibila numai traind ca un sihastru?

Mi s-a spus ca sfintii pot fi gasiti in sihastrie. Sfintii sunt oameni care au ajuns la indumnezeire, iar indumnezeirea cazuseram odata de acord ca are de-a face cu mantuirea. Eu vreau sa fiu mantuita, dar nu pot fi monah. Dar vreau ca mantuirea mea sa se vada, sa fie o mantuire practica si nu vorbe sau presupuneri. Si ar fi bine sa fie asa si cu dvs.

nutucutu 03.06.2012 22:26:45

Citat:

În prealabil postat de Doriana (Post 449933)
Mi s-a spus ca sfintii pot fi gasiti in sihastrie. Sfintii sunt oameni care au ajuns la indumnezeire, iar indumnezeirea cazuseram odata de acord ca are de-a face cu mantuirea. Eu vreau sa fiu mantuita, dar nu pot fi monah. Dar vreau ca mantuirea mea sa se vada, sa fie o mantuire practica si nu vorbe sau presupuneri. Si ar fi bine sa fie asa si cu dvs.

Sint foarte multi de "eu" in postarea de mai sus. Tot ceea ce spuneti reprezinta numai si numai vointa dumneavoastra si as spune ca este o atitudine tipic protestanta. EU VEAU ca mintuirea mea sa se vada, EU VREAU o mintuire practica, EU NU VREAU vorbe, EU NU VREAU presupuneri... V-ati intrebat ce vrea Dumnezeu? Cu aceasta abordare mie mi se pare ca ati vrea sa-L invatati pe Domnul nostru ce are de facut si nu sa incercati dumneavoastra sa aflati vointa Domnului in legatura cu viata dumneavoastra.

iuliu46 03.06.2012 22:33:57

Citat:

În prealabil postat de nutucutu (Post 449948)
Sint foarte multi de "eu" in postarea de mai sus. Tot ceea ce spuneti reprezinta numai si numai vointa dumneavoastra si as spune ca este o atitudine tipic protestanta. EU VEAU ca mintuirea mea sa se vada, EU VREAU o mintuire practica, EU NU VREAU vorbe, EU NU VREAU presupuneri... V-ati intrebat ce vrea Dumnezeu? Cu aceasta abordare mie mi se pare ca ati vrea sa-L invatati pe Domnul nostru ce are de facut si nu sa incercati dumneavoastra sa aflati vointa Domnului in legatura cu viata dumneavoastra.

Cred ca nici nu stiti ce punct mare ati pus pe i cu aceasta postare.:1:

catalin2 03.06.2012 22:37:28

Citat:

În prealabil postat de Doriana (Post 449933)
Ai spus ca ortodocsii primesc har, ca simt har, ca eu voi simti har daca voi fi ortodoxa, etc. Nimic concret. Trecem peste faptul ca eu am fost ortodoxa si stiu cat har se simte fiind doar ortodox. Cum se simte acest har? Care e aplicatia lui practica si cum ajuta omul simplu in calea lui spre indumnezeire? Ce efecte are harul in viata ta personala?

Mi s-a spus ca sfintii pot fi gasiti in sihastrie. Sfintii sunt oameni care au ajuns la indumnezeire, iar indumnezeirea cazuseram odata de acord ca are de-a face cu mantuirea. Eu vreau sa fiu mantuita, dar nu pot fi monah. Dar vreau ca mantuirea mea sa se vada, sa fie o mantuire practica si nu vorbe sau presupuneri. Si ar fi bine sa fie asa si cu dvs.

De obicei cei ce se convertesc de la ortodoxie nu sunt practicanti, deci nu au parte si de harul din Sfanta Impartasanie. In ortodoxie se pune cel mai mare pret pe smerenie, de aceea nu o sa intalnesti un credincios adevarat care sa se laude ce simte si ce fapte bune a facut. De aceea monahii se feresc de acest lucru cel mai mult, ca sa nu fie laudati si sa piarda smerenia. Unii chiar se prefaceau ca sunt nebuni, sau pacatosi, tocmai ca sa nu fie laudati de oameni. Ai vazut filmul "Ostrovul", acolo personajul principal se preface ca e un om obisnuit si pacatos, desi face minuni. Dar daca vrei sa cunosti oameni deosebiti sunt destui in ortodoxie, doar ca nu sunt toti. La neoprotestanti dupa botez sunt mantuiti si sfinti, la noi asta e ceva ciudat, pentru ca nu putem fi siguri pana in ultima clipa si tot timpul putem cadea. Cred ca e si problema ca unii nu inteleg ce sunt pacatele, poate si din cauza mandriei spun ca nu au pacate sau au foarte mici si putine. Gandurile sunt si ele pacate, mandria e unul din cele mai mari pacate, iar aceasta nu se poate vedea intdeauna, poate fi doar la nivelul gandurilor.
Asadar ca sa te mantuiesti e nevoie in primul rand de har, pentru ca noi spunem ca nimeni nu s-a mantuit in Vechiul Testament, nici cei ce faceau minuni. Botezul spala pacatele, iar Mirungerea aduce harul, doar in Biserica Ortodoxa, chiar azi preotul a citat spunand ca BO este adevarata Biserica a lui Hristos. Chiar neoprotestantii repeta din Biblie ca manturea ne-a venit prin har, nu prin fapte. Probabil nu au inteles exact, harul e cel trimis azi la Cincizecime si daruit Apostolilor. Asadar prin acest har omul se sfinteste si prin fapte (cea mai mare fiind rugaciunea) cauta sa il inmulteasca. Nu trebuie sa faca minuni ca sfintii, poate fi un om obisnuit care se lupta sa nu cada in ispite mari. Insasi aceasta lupta e ceva extraordinar, pentru ca ingerii cazuti se lupta ca omul sa nu se mantuiasca. Asadar daca nu deznadajduieste pana la sfarsit ajunge la liman.

Doriana 03.06.2012 22:45:27

Citat:

În prealabil postat de nutucutu (Post 449948)
Sint foarte multi de "eu" in postarea de mai sus. Tot ceea ce spuneti reprezinta numai si numai vointa dumneavoastra si as spune ca este o atitudine tipic protestanta. EU VEAU ca mintuirea mea sa se vada, EU VREAU o mintuire practica, EU NU VREAU vorbe, EU NU VREAU presupuneri... V-ati intrebat ce vrea Dumnezeu? .

M-am dat pe mine exempu ca sa nu dau pe altul. Si da, vointa me e sa fiu mantuita. Altfel viata nu are nici un sens. Mi-e indiferent cumm ma vor cataloga altii. Stiti cum se face asta?
Vointa Domnului este de asemenea sa mantuiasca omul, dupa cum mi s-a spus .Acum pot avea un raspuns fara ocolisuri si psihanalize (daca mai stiti ce intrebasem)?

iuliu46 03.06.2012 23:03:09

Citat:

În prealabil postat de Doriana (Post 449955)
M-am dat pe mine exempu ca sa nu dau pe altul. Si da, vointa me e sa fiu mantuita. Altfel viata nu are nici un sens. Mi-e indiferent cumm ma vor cataloga altii. Stiti cum se face asta?
Vointa Domnului este de asemenea sa mantuiasca omul, dupa cum mi s-a spus .Acum pot avea un raspuns fara ocolisuri si psihanalize (daca mai stiti ce intrebasem)?

Doriana dar nu a fost un atac la persoana ta ci asa cum a spus o constatare a unei atitudini tipic neoprotestante care este aceeasi si in sola scriptura ( eu vreau sa gasesc adevarul scris in Scriptura ) si in trairea personala.
Ori in BO si probabil si in BC inveti ca trebuie sa te cercetezi si sa vezi cat esti de departe de mantuire.Cum zicea Arsenie Papacioc "Oricat ai fi de bun nu esti destul de bun " pentru ca Hristos nu are limite.Deci mereu cauti ceea ce poti imbunatati in viata ta.

Doriana 03.06.2012 23:10:12

Citat:

În prealabil postat de iuliu46 (Post 449957)
Doriana dar nu a fost un atac la persoana ta ci asa cum a spus o constatare a unei atitudini tipic neoprotestante care este aceeasi si in sola scriptura ( eu vreau sa gasesc adevarul scris in Scriptura ) si in trairea personala.
Ori in BO si probabil si in BC inveti ca trebuie sa te cercetezi si sa vezi cat esti de departe de mantuire.Cum zicea Arsenie Papacioc "Oricat ai fi de bun nu esti destul de bun " pentru ca Hristos nu are limite.Deci mereu cauti ceea ce poti imbunatati in viata ta.

Fii inistit, nu l-am luat ca pe un atac la persoana. :) L-am luat insa ca pe o noua divagare de la subiectul intrebarii mele. Incerc sa aduc discutia la un nivel mai practic, pragmatic.
Sa vad mereu cat de departe sunt de mantuire... Nu mi se pare logic. Adica, eu gasesc o cale pe care aflu ca pot fi mantuit, fac tot ce mi se cere cu scopul de a ma mantui, apoi imi dau seama ca tot departe sunt si nu prea voi reusi. Automat ai tendinta sa cauti alta cale mai buna, zic eu...Ca sunt departe de mantuire stiam dinainte, nu era nevoie sa aflu mergand pe calea cea buna pentru mantuire...

Doriana 03.06.2012 23:21:08

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 449953)
In ortodoxie se pune cel mai mare pret pe smerenie, de aceea nu o sa intalnesti un credincios adevarat care sa se laude ce simte si ce fapte bune a facut. La neoprotestanti dupa botez sunt mantuiti si sfinti

Np se mandresc ca sunt sfinti, ortodocsii se mandresc ca sunt smeriti si ca nu au primit inca mantuirea, dar sunt singurii care detin Adevarul. :) Mandria este aceeasi peste tot, indiferent in ce cuvinte este imbracata.
Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 449953)
poate fi un om obisnuit care se lupta sa nu cada in ispite mari. Insasi aceasta lupta e ceva extraordinar, pentru ca ingerii cazuti se lupta ca omul sa nu se mantuiasca. Asadar daca nu deznadajduieste pana la sfarsit ajunge la liman.

Cam dupa aceasta recunosc si eu un sfant: lupta cu pacatul si patimile pana la sange, staruind in rugaciune si ascultare. Si asa am cunoscut sfintii ortodocsi, dar tot asa si pe cei np. Sunt intr-adevar din ce in ce mai putini in aceste zile...


Ora este GMT +3. Ora este acum 00:29:53.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.