Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Teologie si Stiinta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5039)
-   -   Evolutionismul-religia care pregateste venirea antihristului! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=8760)

iuliu46 12.04.2013 00:24:28

Citat:

În prealabil postat de t4ilgunn3r (Post 514813)
...cu exceptia Genezei care este confirmata de catre de catre adevaratii oameni de stiinta, deci nu e vb de credinta oarba, nu?

Nu inteleg cu cine te certi, nu a zis nimeni ca "adevaratii oameni de stiinta confirma Geneza", e dreptul fiecaruia sa vina cu ipoteze si sa creada ce vrea, dar putem intelege ca sunt cazuri unde nici o ipoteza nu e mai stiintifica decat alta.

Ia de exemplu oala aia care fierbe si produce bule din cartea lui Hawking. E tot o metafora pentru quantum ...ceva, care s-a aflat la originea universului nostru. Deci era o oala care fierbea si apareau bule, noi am fost norocosi si am nimerit in bula care trebuie.
Dar de unde stim ca exista asa o oala ? Prin definitie orice exista in afara universului nostru e supranatural. Daca vedem o oala care fierbe in universul nostru, asta nu inseamna ca exista o oala care fierbe si in afara lui. Si mai mult, daca vedem o oala care fierbe in universul nostru ar trebui sa vedem o multime de bule transformandu-se in universuri. Daca nu vedem universuri luand nastere in interiorul universului nostru, de ce sa credem ca se intampla in afara lui ? :21:

t4ilgunn3r 12.04.2013 00:41:40

Citat:

În prealabil postat de iuliu46 (Post 514815)
Nu inteleg cu cine te certi, nu a zis nimeni ca "adevaratii oameni de stiinta confirma Geneza", e dreptul fiecaruia sa vina cu ipoteze si sa creada ce vrea, dar putem intelege ca sunt cazuri unde nici o ipoteza nu e mai stiintifica decat alta.

A crede Geneza inseamna credinta oarba, inseamna sa fii surd la argumente de bun simt. Colegul tau Bin000 impartea oamenii de stiinta in "adevarati" si manipulati de Satana sau ceva de genul asta - 90% din stiinta e falsa dar e mentinuta in viata printr-un fel de conspiratie generalizata.

Vad ca ai o parere foarte proasta despre cosmologi; pesemne ca pe tine te satisface Geneza asa cum este (ce sa ne mai complicam cu inflation si alte modele), ei uite ca nu pe toti ne satisface. Inca astept un popa/teolog sa vina cu un model al Genezei imbunatatit, si tot ce am vazut este ala al lui Hovind, cum ziceam.

iuliu46 12.04.2013 01:01:30

Citat:

În prealabil postat de t4ilgunn3r (Post 514816)
A crede Geneza inseamna credinta oarba, inseamna sa fii surd la argumente de bun simt. Colegul tau Bin000 impartea oamenii de stiinta in "adevarati" si manipulati de Satana sau ceva de genul asta - 90% din stiinta e falsa dar e mentinuta in viata printr-un fel de conspiratie generalizata.

Vad ca ai o parere foarte proasta despre cosmologi; pesemne ca pe tine te satisface Geneza asa cum este (ce sa ne mai complicam cu inflation si alte modele), ei uite ca nu pe toti ne satisface. Inca astept un popa/teolog sa vina cu un model al Genezei imbunatatit, si tot ce am vazut este ala al lui Hovind, cum ziceam.

E treaba fiecaruia sa aleaga in ce crede.De vreme ce tot trebuie sa credem in ceva, eu aleg sa cred ca voi afla intr-o zi tot adevarul. Pana atunci privesc cu incredere descoperirile stiintifice dar ca si colegul Bin aleg sa fiu sceptic ori de cate ori mi se prezinta ceva ca fiind stiinta doar pentru ca majoritatea e de acord cu ideea respectiva.
Si eu cred ca mare parte din ceea ce se predica astazi drept stiinta este tinut in viata de interesul politicienilor care vor sa mute accentul de pe drepturile individului pe drepturile speciei, sau societatii, sau umanitatii si atunci au nevoie ca oamenii sa fie indoctrinati ca nu exista Dumnezeu, ca nu exista liber arbitru, scop in viata si fundament pentru moralitate.

antoniap 12.04.2013 09:54:22

Alaturi de evolutionism, pentru venirea antihristului, un rol important se pare ca va avea proiectul HAARP:

http://ro.wikipedia.org/wiki/HAARP

Cei care ii stiu secretele se cred deja dumnezei:

http://www.youtube.com/watch?v=_lkjuRKYXZ8

Dumitru73 12.04.2013 15:12:49

Citat:

În prealabil postat de iuliu46 (Post 514793)
Ba toti sustin asta, de la Hawking la Dawkins, ti-am si aratat un biolog care spune asta deschis : Nu exista fundament pentru moralitate si nu exista liber arbitru. La fel Hawking scrie in The grand design : "It is hard to imagine how free will can operate if our behavior is determined by physical law, so it seems that we are no more than biological machines and that free will is just an illusion."
Toti sustin asta si e unul din motivele pentru care evolutionismul este promovat asa agresiv in SUA. Oamenii trebuie indoctrinati ca sa creada asta, pentru ca serveste scopurilor politicului.

Uite-l si pe Dawkins :

http://www.youtube.com/watch?v=anBxaOcZnGk

"When i think i have free will i am deluding myself ".

subconștientul ia decizia unei acțiuni, înainte de conștientizarea acesteia.
la asta s-au referit.
dar în articolul citit de mine, se spunea că partea conștientă a minții noastre se poate opune subconștientului și poate schimba decizia.
„Studiul nostru arată că deciziile sunt pregătite în subconștient mai devreme decât se credea până acum. În momentul în care intervine conștiința, cea mai mare parte a muncii decizionale a fost deja efectuată”
"Așadar, chiar dacă liberul arbitru („free will”) e o iluzie, oamenii beneficiează de „free won’t” – adică au capacitatea de a acționa conștient pentru a împiedica acțiunea ce urmează unei decizii luate de creier."
"Absența liberului arbitru nu înseamnă că suntem mașinării... Absența liberului arbitru înseamnă doar că sinele conștient este la curent cu doar o parte din deciziile creierului nostru."
http://m.descopera.ro/stiinta/939673...fera-raspunsul

Dumitru73 12.04.2013 15:20:34

Citat:

În prealabil postat de antoniap (Post 514834)
Alaturi de evolutionism, pentru venirea antihristului, un rol important se pare ca va avea proiectul HAARP:

http://ro.wikipedia.org/wiki/HAARP

Cei care ii stiu secretele se cred deja dumnezei:

http://www.youtube.com/watch?v=_lkjuRKYXZ8

daaaa ... ca și exploatarea gazelor de sist, Rosia Montana, și, de ce nu, pistele pentru biciclisti.
cred că din articolul postat de tine, ai reținut doar partea cu conspirația.
scrie un Biblie de HAARP?

antoniap 12.04.2013 15:43:01

Citat:

În prealabil postat de Dumitru73 (Post 514859)
daaaa ... ca și exploatarea gazelor de sist, Rosia Montana, și, de ce nu, pistele pentru biciclisti.
cred că din articolul postat de tine, ai reținut doar partea cu conspirația.
scrie un Biblie de HAARP?

Datori suntem sa priveghem, sa ne rugam si sa ne punem intrebari, nu sa ne culcam pe-o ureche, asteptand sa aiba grija partidul de noi. Ce bine ar fi sa fie toate doar niste zvonuri false! Sa vedem ce scrie in Biblie:


Capitolul 13

1. ,,Și ieșind din templu, unul dintre ucenicii Săi I-a zis: Învățătorule, privește ce fel de pietre și ce clădiri!
2. Dar Iisus a zis: Vezi aceste mari clădiri? Nu va rămâne piatră peste piatră să nu se risipească.
3. Și șezând pe Muntele Măslinilor, în fața templului, Îl întrebau, de o parte, Petru, Iacov, Ioan și cu Andrei:
4. Spune-ne nouă când vor fi acestea? Și care va fi semnul când va fi să se împlinească toate acestea?

5. Iar Iisus a început să le spună: Vedeți să nu vă înșele cineva.
6. Căci mulți vor veni în numele Meu, zicând că sunt Eu, și vor amăgi pe mulți.
7. Iar când veți auzi de războaie, și de zvonuri de războaie, să nu vă tulburați, căci trebuie să fie, dar încă nu va fi sfârșitul.
8. Și se va ridica neam peste neam și împărăție peste împărăție, vor fi cutremure pe alocuri și foamete și tulburări vor fi. Iar acestea sunt începutul durerilor.
9. Luați seama la voi înșivă. Că vă vor da în adunări și veți fi bătuți în sinagogi și veți sta înaintea conducătorilor și a regilor, pentru Mine, spre mărturie lor.
10. Ci mai întâi Evanghelia trebuie să se propovăduiască la toate neamurile.
11. Iar când vă vor duce ca să vă predea, nu vă îngrijiți dinainte ce veți vorbi, ci să vorbiți ceea ce se va da vouă în ceasul acela. Căci nu voi sunteți cei care veți vorbi, ci Duhul Sfânt.

12. Și va da frate pe frate la moarte și tată pe copil și copiii se vor răzvrăti împotriva părinților și îi vor ucide.
13. Și veți fi urâți de toți pentru numele Meu; iar cel ce va răbda până la urmă, acela se va mântui.
14. Iar când veți vedea urâciunea pustiirii, stând unde nu se cuvine - cine citește să înțeleagă - atunci cei ce vor fi în Iudeea să fugă în munți,
15. Și cel de pe acoperiș să nu se coboare în casă, nici să intre ca să-și ia ceva din casa sa,
16. Și cel ce va fi în țarină să nu se întoarcă îndărăt, ca să-și ia haina.

17. Dar vai celor ce vor avea în pântece și celor ce vor alăpta în zilele acelea!
18. Rugați-vă, dar, ca să nu fie fuga voastră iarna.
19. Căci în zilele acelea va fi necaz cum nu a mai fost până acum, de la începutul făpturii, pe care a zidit-o Dumnezeu, și nici nu va mai fi.
20. Și de nu ar fi scurtat Domnul zilele acelea, n-ar scăpa nici un trup, dar pentru cei aleși, pe care i-a ales, a scurtat acele zile.
21. Și atunci dacă vă va zice cineva: Iată, aci este Hristos, sau iată acolo, să nu credeți.
22. Se vor scula hristoși mincinoși și prooroci mincinoși și vor face semne și minuni, ca să ducă în rătăcire, de se poate, pe cei aleși.

23. Dar voi luați seama. Iată dinainte v-am spus vouă toate.
24. Ci în acele zile, după necazul acela, soarele se va întuneca și luna nu-și va mai da lumina ei.
25. Și stelele vor cădea din cer și puterile care sunt în ceruri se vor clătina.
26. Atunci vor vedea pe Fiul Omului venind pe nori, cu putere multă și cu slavă.
27. Și atunci El va trimite pe îngeri și va aduna pe aleșii Săi din cele patru vânturi, de la marginea pământului până la marginea cerului.

28. Învățați de la smochin pilda: Când mlădița lui se face fragedă și înfrunzește, cunoașteți că vara este aproape.
29. Tot așa și voi, când veți vedea împlinindu-se aceste lucruri, să știți că El este aproape, lângă uși.
30. Adevărat grăiesc vouă că nu va trece neamul acesta până ce nu vor fi toate acestea.
31. Cerul și pământul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece.
32. Iar despre ziua aceea și despre ceasul acela nimeni nu știe, nici îngerii din cer, nici Fiul, ci numai Tatăl.
33. Luați aminte, privegheați și vă rugați, că nu știți când va fi acea vreme.

34. Este ca un om care a plecat în altă țară și, lăsându-și casa, a dat puterea în mâna slugilor, dând fiecăruia lucrul lui, iar portarului i-a poruncit să vegheze.
35. Vegheați, dar, că nu știți când va veni stăpânul casei: sau seara, sau la miezul nopții, sau la cântatul cocoșilor, sau dimineața.
36. Ca nu cumva venind fără veste, să vă afle pe voi dormind.
37. Iar ceea ce zic vouă, zic tuturor: Privegheați!"
(Evanghelia dupa Marcu)
Sursa:
http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=53&cap=13

Dumitru73 12.04.2013 15:54:00

Citat:

În prealabil postat de antoniap (Post 514863)
Datori suntem sa priveghem, sa ne rugam si sa ne punem intrebari, nu sa ne culcam pe-o ureche, asteptand sa aiba grija partidul de noi. Ce bine ar fi sa fie toate doar niste zvonuri false! Sa vedem ce scrie in Biblie:


Capitolul 13

1. ,,Și ieșind din templu, unul dintre ucenicii Săi I-a zis: Învățătorule, privește ce fel de pietre și ce clădiri!
2. Dar Iisus a zis: Vezi aceste mari clădiri? Nu va rămâne piatră peste piatră să nu se risipească.
3. Și șezând pe Muntele Măslinilor, în fața templului, Îl întrebau, de o parte, Petru, Iacov, Ioan și cu Andrei:
4. Spune-ne nouă când vor fi acestea? Și care va fi semnul când va fi să se împlinească toate acestea?

5. Iar Iisus a început să le spună: Vedeți să nu vă înșele cineva.
6. Căci mulți vor veni în numele Meu, zicând că sunt Eu, și vor amăgi pe mulți.
7. Iar când veți auzi de războaie, și de zvonuri de războaie, să nu vă tulburați, căci trebuie să fie, dar încă nu va fi sfârșitul.
8. Și se va ridica neam peste neam și împărăție peste împărăție, vor fi cutremure pe alocuri și foamete și tulburări vor fi. Iar acestea sunt începutul durerilor.
9. Luați seama la voi înșivă. Că vă vor da în adunări și veți fi bătuți în sinagogi și veți sta înaintea conducătorilor și a regilor, pentru Mine, spre mărturie lor.
10. Ci mai întâi Evanghelia trebuie să se propovăduiască la toate neamurile.
11. Iar când vă vor duce ca să vă predea, nu vă îngrijiți dinainte ce veți vorbi, ci să vorbiți ceea ce se va da vouă în ceasul acela. Căci nu voi sunteți cei care veți vorbi, ci Duhul Sfânt.

12. Și va da frate pe frate la moarte și tată pe copil și copiii se vor răzvrăti împotriva părinților și îi vor ucide.
13. Și veți fi urâți de toți pentru numele Meu; iar cel ce va răbda până la urmă, acela se va mântui.
14. Iar când veți vedea urâciunea pustiirii, stând unde nu se cuvine - cine citește să înțeleagă - atunci cei ce vor fi în Iudeea să fugă în munți,
15. Și cel de pe acoperiș să nu se coboare în casă, nici să intre ca să-și ia ceva din casa sa,
16. Și cel ce va fi în țarină să nu se întoarcă îndărăt, ca să-și ia haina.

17. Dar vai celor ce vor avea în pântece și celor ce vor alăpta în zilele acelea!
18. Rugați-vă, dar, ca să nu fie fuga voastră iarna.
19. Căci în zilele acelea va fi necaz cum nu a mai fost până acum, de la începutul făpturii, pe care a zidit-o Dumnezeu, și nici nu va mai fi.
20. Și de nu ar fi scurtat Domnul zilele acelea, n-ar scăpa nici un trup, dar pentru cei aleși, pe care i-a ales, a scurtat acele zile.
21. Și atunci dacă vă va zice cineva: Iată, aci este Hristos, sau iată acolo, să nu credeți.
22. Se vor scula hristoși mincinoși și prooroci mincinoși și vor face semne și minuni, ca să ducă în rătăcire, de se poate, pe cei aleși.

23. Dar voi luați seama. Iată dinainte v-am spus vouă toate.
24. Ci în acele zile, după necazul acela, soarele se va întuneca și luna nu-și va mai da lumina ei.
25. Și stelele vor cădea din cer și puterile care sunt în ceruri se vor clătina.
26. Atunci vor vedea pe Fiul Omului venind pe nori, cu putere multă și cu slavă.
27. Și atunci El va trimite pe îngeri și va aduna pe aleșii Săi din cele patru vânturi, de la marginea pământului până la marginea cerului.

28. Învățați de la smochin pilda: Când mlădița lui se face fragedă și înfrunzește, cunoașteți că vara este aproape.
29. Tot așa și voi, când veți vedea împlinindu-se aceste lucruri, să știți că El este aproape, lângă uși.
30. Adevărat grăiesc vouă că nu va trece neamul acesta până ce nu vor fi toate acestea.
31. Cerul și pământul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece.
32. Iar despre ziua aceea și despre ceasul acela nimeni nu știe, nici îngerii din cer, nici Fiul, ci numai Tatăl.
33. Luați aminte, privegheați și vă rugați, că nu știți când va fi acea vreme.

34. Este ca un om care a plecat în altă țară și, lăsându-și casa, a dat puterea în mâna slugilor, dând fiecăruia lucrul lui, iar portarului i-a poruncit să vegheze.
35. Vegheați, dar, că nu știți când va veni stăpânul casei: sau seara, sau la miezul nopții, sau la cântatul cocoșilor, sau dimineața.
36. Ca nu cumva venind fără veste, să vă afle pe voi dormind.
37. Iar ceea ce zic vouă, zic tuturor: Privegheați!"
(Evanghelia dupa Marcu)
Sursa:
http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=53&cap=13

asta este argumentul în urmă căruia trebuie să luăm în calcul toate teoriile conspirationiste? poate chiar inventăm unele noi.

iuliu46 12.04.2013 20:00:54

Citat:

În prealabil postat de Dumitru73 (Post 514858)
subconștientul ia decizia unei acțiuni, înainte de conștientizarea acesteia.
la asta s-au referit.
dar în articolul citit de mine, se spunea că partea conștientă a minții noastre se poate opune subconștientului și poate schimba decizia.
„Studiul nostru arată că deciziile sunt pregătite în subconștient mai devreme decât se credea până acum. În momentul în care intervine conștiința, cea mai mare parte a muncii decizionale a fost deja efectuată”
"Așadar, chiar dacă liberul arbitru („free will”) e o iluzie, oamenii beneficiează de „free won’t” – adică au capacitatea de a acționa conștient pentru a împiedica acțiunea ce urmează unei decizii luate de creier."
"Absența liberului arbitru nu înseamnă că suntem mașinării... Absența liberului arbitru înseamnă doar că sinele conștient este la curent cu doar o parte din deciziile creierului nostru."
http://m.descopera.ro/stiinta/939673...fera-raspunsul

Acum spui si la ce s-au referit. Ai zis ca ce am scris eu e ilogic, cand de fapt doar am repetat ce a spus Hawking, ( si probabil ai dreptate pentru ca si eu cred ca Hawking nu trebuie bagat in seama, e de la medicamente :21: ).
Am auzit si eu de experimente de genul celei cu bobina dar asta arata altceva. Si anume ca, constiinta noastra e ceva diferit de materie, pentru ca omul ala isi da seama ca altcineva il controleaza. Poti face sa se miste materia, dar nu-l poti face pe el sa creada ca el a facut asta. Si nu prea are legatura cu vointa libera, e mai mult un gest reflex de genul celui cu ciocanelul in genunchi.

Problema e ca se incearca introducerea utilitarismului ca fundament al moralitatii, si atunci trebuie negat ca individul reprezinta ceva special. Importanta e specia sau umanitatea, nu individul.

Mihnea Dragomir 27.04.2013 11:28:33

La un recent atelier despre Evolutia Umana, desfasurat la Academia Pontificala de Stiinte, s-a conchis:

"Credinciosii religiilor abrahamice stiu ca punctul de plecare nu este o sansa amorfa sau un capriciu al sortii, asa cum a fost luat ca ipoteza de sceptici si materialisti (...) Crestinii stiu ca ei datoreaza originea lor Sfintei Treimi, care, cu un act de iubire, le-a permis un loc privilegiat spre a-L cunoaste si a-L iubi pe Dumnezeu si spre a fi servitori ai creatiei. Acest lucru fusese deja intrevazut de religii in general si, de asemenea, de filosofi pre-crestini".

Sursa: http://www.casinapioiv.va/content/ac...manitatis.html


Ora este GMT +3. Ora este acum 02:06:31.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.