Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Moaste (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5038)
-   -   Aveti grija la ce moaste va inchinati ! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=17790)

vladalexandruuhisem 14.03.2015 19:57:22

Aveti grija la ce moaste va inchinati !
 
https://www.google.ro/url?sa=t&rct=j...xREAjaRRDBlR3w

DragosP 14.03.2015 20:16:23

Avem, avem, mulțumim pentru grijă!
Primește Dumnezeu evlavia, stai liniștit!

hurricane 14.03.2015 20:53:46

"Dumnezeu vine si bea tot lapticul meu"
 
"In Egipt, unde in vechile vremuri crestine existau multe manastiri mari, un monah se imprietenise cu un taran, neinvatat si cam naiv. Odata, taranul i-a spus monahului:

- Si eu il cinstesc pe Dumnezeu, Care a facut aceasta lume! In fiecare seara torn intr-o strachina lapte de capra si il pun sub palmier. Noaptea, Dumnezeu vine si bea tot lapticul meu. Ii place foarte mult. Niciodata nu a mai ramas in strachina vreo o picatura.

Auzind vorbele acestea, monahul nu a putut sa nu izbucneasca in ras. Cu blandete si pe inteles i-a explicat prietenului sau ca Dumnezeu nu avea nevoie de lapte de capra. Totusi, taranul a staruit cu incapatanare in parerea sa. Si atunci monahul i-a propus ca in noaptea urmatoare sa stea la panda si sa vada ce se va intampla dupa ce va pune strachina cu lapte sub palmier.



Zis si facut. Cand a venit noaptea, monahul si taranul s-au ascuns undeva, nu departe si curand au vazut la lumina lunii cum s-a furisat spre strachina o vulpe mica si a baut tot laptele.

Ca un trasnet l-a lovit pe taran aceasta descoperire.

- Da, a recunoscut el zdrobit, acum vad ca nu a fost Dumnezeu!

Monahul a incercat sa il aline pe taran si a inceput sa-i explice ca Dumnezeu este Duh, ca El este cu totul altfel fata de lumea noastra, ca oamenii il cunosc pe El intr-un chip aparte... Dar taranul a stat inaintea lui numai cu capul plecat. Apoi a inceput sa planga si a plecat la bordeiul sau.

Monahul a plecat si el la chilia lui. Dar, apropiindu-se de ea, a vazut uimit la usa un inger, taindu-i calea. Si, cuprins de frica, a cazut in genunchi, iar ingerul a spus:

- Omul acela simplu nu avea nici educatie, nici stiinta de carte, nici intelepciune ca sa-L cinsteasca pe Dumnezeu altfel decat o facea. Iar tu, cu intelepciunea si eruditia ta, i-ai luat aceasta posibilitate. Tu crezi fara indoiala ca ai judecat corect? Insa nu stii un singur lucru, o, inteleptule: ca Dumnezeu, uitandu-Se la inima sincera a acelui taran, in fiecare noapte trimitea sub palmier o vulpe mica, ca sa il mangaie si sa primeasca jertfa lui."

Arhimandritul Tihon

Aceasta povestioara am luat-o de aici http://www.crestinortodox.ro/pilde/d...ul-148091.html

vladalexandruuhisem 27.03.2015 20:26:49

Foarte impresionanta poveste ;)

Yasmina 28.03.2015 02:23:12

De ce sa avem grija?
Ce pericol ne paste?

Mihnea Dragomir 28.03.2015 09:16:39

Citat:

În prealabil postat de Yasmina (Post 586584)
De ce sa avem grija?
Ce pericol ne paste?

Diavolul isi moduleaza strategia in functie de nivelul necredintei omului. Cand omul e necredicnios, mai intai strecoara ideea ca Dumnezeu nu exista. Daca, totusi, omul persista in credinta, ii strecoara ideea ca nu e nevoie de preoti ca sa ne ierte Dumnezeu. Adica ce, El e infirm, nu poate ierta direct ? Nu aude si nu vede pocainta penitentului ?
Dar, daca omul persista si se apropie periculos de mult de medicamentele salvarii, atunci ii strecoara altfel de indoieli. Daca acel preot nu este preot ? Daca absolvirea lui nu e valida ? Daca Liturghia la care a luat parte este una inautentica, ori chiar draceasca? Numarul pacientilor care nu-si iau medicatia de teama reactiilor adverse il excede cu mult pe acela al pacientilor care nu-si iau medicamentele fiindca ei considera ca ar fi lipsite de actiune farmacodinamica.

Din aceasta categorie este si indoiala: Dumnezeu exista. Sfintii exista. Ei au capacitate de mijlocire pentru noi. Dar, daca moastele la care tocmai ne inchinam nu sunt autentice ? Atunci inchinarea nu ar fi lipsita de actiune, ori chiar daunatoare spiritului ?

Yasmina 28.03.2015 09:52:58

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 586596)
Diavolul isi moduleaza strategia in functie de nivelul necredintei omului. Cand omul e necredicnios, mai intai strecoara ideea ca Dumnezeu nu exista. Daca, totusi, omul persista in credinta, ii strecoara ideea ca nu e nevoie de preoti ca sa ne ierte Dumnezeu. Adica ce, El e infirm, nu poate ierta direct ? Nu aude si nu vede pocainta penitentului ?
Dar, daca omul persista si se apropie periculos de mult de medicamentele salvarii, atunci ii strecoara altfel de indoieli. Daca acel preot nu este preot ? Daca absolvirea lui nu e valida ? Daca Liturghia la care a luat parte este una inautentica, ori chiar draceasca? Numarul pacientilor care nu-si iau medicatia de teama reactiilor adverse il excede cu mult pe acela al pacientilor care nu-si iau medicamentele fiindca ei considera ca ar fi lipsite de actiune farmacodinamica.

Din aceasta categorie este si indoiala: Dumnezeu exista. Sfintii exista. Ei au capacitate de mijlocire pentru noi. Dar, daca moastele la care tocmai ne inchinam nu sunt autentice ? Atunci inchinarea nu ar fi lipsita de actiune, ori chiar daunatoare spiritului ?


Eu nu mi-am pus niciodata probleme de genul asta...desigur am probleme in alte"departamente spirituale" insa de obicei cred cu tarie ca Sfantul respectiv este acolo,ma asculta si daca ma rog cu destula tarie,ma si ajuta!

Ioan_Cezar 28.03.2015 10:39:26

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 586596)
Diavolul isi moduleaza strategia in functie de nivelul necredintei omului. Cand omul e necredicnios, mai intai strecoara ideea ca Dumnezeu nu exista. Daca, totusi, omul persista in credinta, ii strecoara ideea ca nu e nevoie de preoti ca sa ne ierte Dumnezeu. Adica ce, El e infirm, nu poate ierta direct ? Nu aude si nu vede pocainta penitentului ?
Dar, daca omul persista si se apropie periculos de mult de medicamentele salvarii, atunci ii strecoara altfel de indoieli. Daca acel preot nu este preot ? Daca absolvirea lui nu e valida ? Daca Liturghia la care a luat parte este una inautentica, ori chiar draceasca? Numarul pacientilor care nu-si iau medicatia de teama reactiilor adverse il excede cu mult pe acela al pacientilor care nu-si iau medicamentele fiindca ei considera ca ar fi lipsite de actiune farmacodinamica.

Din aceasta categorie este si indoiala: Dumnezeu exista. Sfintii exista. Ei au capacitate de mijlocire pentru noi. Dar, daca moastele la care tocmai ne inchinam nu sunt autentice ? Atunci inchinarea nu ar fi lipsita de actiune, ori chiar daunatoare spiritului ?

Dar dacă Biserica din care facem parte nu este autentică? Dacă mă doboară reacțiile adverse? Dacă nu e potrivită medicația Ei și pentru mine?
Mai bine trec la altă confesiune... Acolo medicația e universală, panaceu universal garantat.
Biserica adevărată nu poate fi cea în care m-am născut și am fost botezat. Autentică e cealaltă, că acum m-am făcut băiat mare, nu mai ascult muzică rock, (am trecut la simfonică - deși ar fi de ascultat și rock-simfonic) nu mă mai sclifosesc cu pletele, nu mai fac prostii cu fetele, nu mai beau ca în studenție etc.
Deci dacă sunt băiat mare și am lepădat apucăturile copilăriei, musai să trec și la catolici. Logic, nu?
(adică să mă sclifosesc la alt nivel, că acu sunt mai capabil, am cu ce!)

Și uite așa unii, lepădînd înțelepciunea strămoșească pe motiv că s-au descoperit capabili (în sfârșit) de autonomie personală, mai mult sau mai puțin intelectuală, au aruncat mândri-foc pruncul din copaie odată cu lăturile!
Nu era suficient să arunce doar apa murdară a propriilor apucături? A fost musai să arunce și copchilu și copaia?...
"Diavolul isi moduleaza strategia..." Adevărat este. Dar încă mai al dracului și-o modulează omul singur, fugind la nesfârșit de el însuși. Și de Dumnezeu.

DragosP 28.03.2015 11:05:14

Aoleu, asta a durut o țâră...
Sau ar fi trebuit.

antoniap 28.03.2015 11:32:54

Verificarea Sfintelor moaste este un cutit cu doua taisuri. Pe de o parte ii loveste pe cei care au facut eventuale falsuri, iar pe de alta parte ii loveste si pe crestinii ortodocsi care cred in Sfintele Moaste. Se poate ca in a numite locuri sa existe false moaste. Insa nu acest fapt caracterizeaza ortodoxia. Sub masca luptei impotriva falsificatorilor de moaste se pot comite abuzuri impotriva Sfintelor Moaste autentice spre bucuria sectarilor.

Dumnezeu sa ne fereasca de sminteala si de ispite peste puterile noastre.

Mihnea Dragomir 28.03.2015 12:08:29

@Ioan_Cezar,

Catolicii nu au o problema cu validitatea Tainelor la ortodocsi. Dimpotriva, ortodocsii (sau o parte dintre ei) sunt tulburati de ideea ca Tainele de la catolici nu ar fi valide.

Iar daca ar fi dupa "logica" ta ecumenista, ar trebui ca fiecare sa ramana cu religia "in care s-a nascut". Nicio convertire nu ar mai fi posibila, fiindca nu ar avea niciun rost. Din moment ce pentru ortodox BORul e Biserica adevarata, presupun ca nu negi ca pentru penticostal BOP-ul (sau cum s-o fi numind) comunitatea lui este Biserica adevarata. Atunci, la ce bun activitatea de misiune si de reevanghelizare ?

DragosP 28.03.2015 12:39:42

Hai nu te face că n-ai înțeles ce-a zis Ioan. :105:

sophia 28.03.2015 12:44:09

On-topic - noi nu putem sa verificam autenticitatea moastelor.
Ne ducem la biserica si ne inchinam.
Raspunderea si pacatul totodata este a celor care le le expun. Punct.

Off-topic
Dumnezeule, este Postul Mare. Abia am terminat de citit Canonul Sf. Andrei Criteanul si ne apucam sa lovim oameni pe forum.

Doar atat as vrea sa spun: sa ne fereasca Dumnezeu pe toti sa ajungem in situatia foarte delicata si dureroasa de a decide sa ne parasim credinta in care am fost botezati.
Nu se stie niciodata de ce ajunge un om la asa o decizie si mai ales de ce n-a fost nimeni in preajma lui sa-l prinda in brate si sa-l ajute.
Exista situatii grele, de suflet cand chiar (si de obicei) preotul sau biserica te impinge la asa ceva, cand simti ca nu mai poti acolo.

Sigur exista o diferenta: credinta in sine si preotul, sau biserica (in sens de comunitate). Depinde ce anume te-a ranit atat de profund.

La fel cum exista si preot sau/si biserica si oameni care dimpotriva te ajuta sa vii/ramai la ei.

Ioan_Cezar 28.03.2015 12:55:55

Asta nu știu, Mihnea.
Eu doar continuam raționamentul pe care îl începusei onorabil în postarea ta. Văzusem că te opreai tocmai la propria ta experiență și, cu speranța că nu te superi, am voit să ți-o reamintesc. Fiind convins că te vei folosi mai mult de experiența personală decât de presupunerile referitoare la alții.
De ce nu continui raționamentul incluzînd și propriile pățanii? Te oprești chiar la tine? Nu ar fi fost mai potrivit să începi cu ceea ce cunoști mai bine? Pruncul și albia, apa murdară și avatarurile "trezirii" orgolioase a adolescenței... Asta e!

Dacă te interesează cumva opinia mea - Pentru un om botezat în Biserică, așadar deja ales și dăruit, problema nu mai e de a se converti. Asta ar fi opțiunea celor din afara Bisericii, eventual. Pentru noi treaba constă în a ne adânci acolo unde am fost înrădăcinați, iar nu de a ne fâțâi de colo-colo cu speranța capturării vreunei ciori de pe gardurile altora... Avem atât de mult război cu întunericul din noi înșine, care ne separă de Lumina dinlăuntrul nostru, de Împărăție, încât e pierdere de vreme să ne îndulcim cu fructe exotice. (Nu mă refer la țară, la job sau la alte lucruri exterioare, nici măcar la tipul de țigări preferate ori la soiul de struguri din care alegem să ne înveselim frumos, uneori. Ci numai la viețuirea duhovnicească, atât cât o fi posibilă la fiecare.)
Și mai e ceva, tot din bătrâni, Mihnea: calul de dar nu se caută la dinți. Că numai unul a fost cal troian și, încă, acela era de lemn...

*
În gogoașa apucăturilor speculativ-livrești nu crește fluturele Cerului, frate Mihnea...
Iertare pentru contrare!

antoniap 28.03.2015 13:41:00

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 586610)
@Ioan_Cezar,

Catolicii nu au o problema cu validitatea Tainelor la ortodocsi. Dimpotriva, ortodocsii (sau o parte dintre ei) sunt tulburati de ideea ca Tainele de la catolici nu ar fi valide.

Iar daca ar fi dupa "logica" ta ecumenista, ar trebui ca fiecare sa ramana cu religia "in care s-a nascut". Nicio convertire nu ar mai fi posibila, fiindca nu ar avea niciun rost. Din moment ce pentru ortodox BORul e Biserica adevarata, presupun ca nu negi ca pentru penticostal BOP-ul (sau cum s-o fi numind) comunitatea lui este Biserica adevarata. Atunci, la ce bun activitatea de misiune si de reevanghelizare ?

Convertirea trebuie sa aiba in vedere mantuirea. E nevoie de mult ajutor de la Dumnezeu pentru a ne putea duce lumanarea aprinsa in furtuna. Probabil ai trecut prin ispite puternice carora n-ai putut sa le faci fata si ai crezut ca lucrul cel mai bun este convertirea. Dumnezeu poate ca are o lucrare cu tine. Dupa ce vei cunoaste mai bine ce ai ales de bunavoie, vei intelege cat de subtil lucreaza necuratul. Apostolul Pavel ii prigonea pe crestini crezand ca face o fapta buna si totusi adevarul era altul. A trebuit sa orbeasca mai intai pentru a accepta adevarul lui Hristos.

Este din ce in ce mai greu sa ne mantuim in aceste vremuri. Tendinta spre mandrie a omului contemporan, si in primul rand a mea, il supara pe Dumnezeu foarte mult. Ne este din ce in ce mai greu sa ne smerim pentru ca nu cumva sa cadem in dizgratia unor semeni superficiali in credinta. Viata este un sir de alegeri si vom fi judecati in functie de optiunile noastre.

Cat de bine ai cunoscut ortodoxia? Cat de bine cunosti catolicismul? Poti sa faci o comparatie sincera intre acestea? Acum esti ferm convins ca ai facut o alegere buna, insa nu e tarziu sa vezi ca nu e chiar asa.

AlinB 30.03.2015 11:36:40

Lasa mai, ca si tu ai cunoscut ortodoxia si ai preferat totusi nu stiu ce secta obscura, apocaliptica stilista si cipofoba care nici macar n-are curajul sa iasa la lumina si sa zica "astia suntem de de fapt".

Asa ca nu mai soma pe altii sa faca comparatii si alegeri bune din exterior daca nici tu macar, din interior, nu stii care e stanga si care e dreapta.

antoniap 30.03.2015 19:14:52

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 586748)
Lasa mai, ca si tu ai cunoscut ortodoxia si ai preferat totusi nu stiu ce secta obscura, apocaliptica stilista si cipofoba care nici macar n-are curajul sa iasa la lumina si sa zica "astia suntem de de fapt".

Asa ca nu mai soma pe altii sa faca comparatii si alegeri bune din exterior daca nici tu macar, din interior, nu stii care e stanga si care e dreapta.

Am iesit la lumina in conformitate cu statutul meu de crestina de rand. Era de asteptat sa-ti arogi statutul de ortodox sadea. Mai ortodox decat preotii ortodocsi care ne-au spus ceea ce trebuie in aceasta privinta. Observ ca repeti cam des: ,,secta obscura, apocaliptica stilista si cipofoba". Scrie mai mare , eventual cu majuscule, ca poate asa te asculta cineva!

Dreapta ta nu e si dreapta mea, din pacate...

Yasmina 30.03.2015 21:22:37

Citat:

În prealabil postat de antoniap (Post 586792)
Am iesit la lumina in conformitate cu statutul meu de crestina de rand. Era de asteptat sa-ti arogi statutul de ortodox sadea. Mai ortodox decat preotii ortodocsi care ne-au spus ceea ce trebuie in aceasta privinta. Observ ca repeti cam des: ,,secta obscura, apocaliptica stilista si cipofoba". Scrie mai mare , eventual cu majuscule, ca poate asa te asculta cineva!

Dreapta ta nu e si dreapta mea, din pacate...

Preotii ortodocsi se impart si ei in 2:unii care isi consuma energia pe apocalipsa si unii interesati de mantuirea lumii ,nu de oprirea apocalipsei.

Pt noi,oamenii de rand ar trebui sa fie clar ca nu noi vom opri Apocalipsa! Chiar am avea putina nevoie de smerenie sa intelegem ca nu putem schimba lucrurile hotarate de Dumnezeu ,cum nu am schimbat nici rastignirea lui Iisus sau la fel cum nici egiptenii nu au reusit sa-i pastreze pe evrei la ei.
Daca asta e menirea lucrurilor si sunt puse in Scriptura,apoi asa se va intampla de la Dumnezeu vointa!

Noi trebuie sa veghem la mantuire si la respingerea acceptarii cipului in ultima forma a lui,aia din trup.
Totul este ingaduit sa se intample asa cum s-a hotarat acum mult timp inaintea noastra.

Poate intr-un scenariu utopic daca toti oamenii ar fi crestini autentici traitori ,nu ar mai fi nevoie de Apocalipsa...
Dar asta este fiction deja...cu tot optimismul ,dar nu vom ajunge noi acolo!

AlinB 30.03.2015 22:20:36

Majoritatea preotilor ortodocsi nu dau doi bani pe cipusoarele sectei voastre.

Si Biserica s-a pronuntat deja in privinta asta. Dar nu, voi tot bla bla, bla bla, blabla..
Mai nou ati pus si cipuri in Biblie :24:

AlinB 30.03.2015 22:23:06

Citat:

În prealabil postat de Yasmina (Post 586805)
Poate intr-un scenariu utopic daca toti oamenii ar fi crestini autentici traitori ,nu ar mai fi nevoie de Apocalipsa...

Hm, fara suparare dar cred ca n-ai inteles ce e cu Apocalipsa..

Yasmina 30.03.2015 22:30:07

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 586818)
Hm, fara suparare dar cred ca n-ai inteles ce e cu Apocalipsa..

Ce anume mi-a scapat? nu ma supar,dar ce nu am inteles?

AlinB 30.03.2015 22:37:37

Apocalipsa nu e facultativa.
Nu este "daca" ci este "cand".

Apocalipsa e fenomenul care precede mult asteptata A Doua Venire a Domnului nostru Iisue Hristos.

Este inclestarea finala, intre bine si rau, ultima tentativa (si esuata, desigur) a raului de a subjuga lumea. O data cu acest esec al raului, dupa Judecata, lumea cu cei mantuiti, se va reintoarce la starea paradisiaca sau chiar mai mult.

Asadar, toata teama, fobia de Apocalipsa si ideil ridicole ale cipofobilor ca "poate fi amanta" printr-un fel de soi de atitudine civica indreptatea aiurea, nu-si au rostul.

Yasmina 30.03.2015 22:50:49

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 586823)
Apocalipsa nu e facultativa.
Nu este "daca" ci este "cand".

Apocalipsa e fenomenul care precede mult asteptata A Doua Venire a Domnului nostru Iisue Hristos.

Este inclestarea finala, intre bine si rau, ultima tentativa (si esuata, desigur) a raului de a subjuga lumea. O data cu acest esec al raului, dupa Judecata, lumea cu cei mantuiti, se va reintoarce la starea paradisiaca sau chiar mai mult.

Asadar, toata teama, fobia de Apocalipsa si ideil ridicole ale cipofobilor ca "poate fi amanta" printr-un fel de soi de atitudine civica indreptatea aiurea, nu-si au rostul.

Sunt de acord intru totul.
De inteles,am inteles ...poate ca m-am exprimat prost

hurricane 30.03.2015 23:52:11

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 586823)
Apocalipsa nu e facultativa.
Nu este "daca" ci este "cand".

Asadar, toata teama, fobia de Apocalipsa si ideil ridicole ale cipofobilor ca "poate fi amanta" printr-un fel de soi de atitudine civica indreptatea aiurea, nu-si au rostul.

http://www.gotquestions.org/Romana/apocalipsa.html

Nu a zis nimeni ca-i facultativa sau ca se poate "sari peste", insusi cuvantul apocalipsa inseamna "revelatie, descoperire", scrierile apocaliptice sunt prevestiri a ceea ce se va intampla, "cipofobii" sau cum ii ponegresti tu cred ca timpurile apocaliptice bat la usa si ca urmeaza aceasta pecetluire cat de curand. Statul cu mainile in san pe ideea ca "oricum vine apocalipsa" ce conteaza daca te lepezi sau nu de Hristos prin primirea pecetei dracesti este identica cu povestea lui Creanga "Prostia omeneasca", aia cu drobul de sare...nu ma indoiesc ca nu o stii!

Yasmina 31.03.2015 01:46:02

Citat:

În prealabil postat de hurricane (Post 586830)
http://www.gotquestions.org/Romana/apocalipsa.html

Nu a zis nimeni ca-i facultativa sau ca se poate "sari peste", insusi cuvantul apocalipsa inseamna "revelatie, descoperire", scrierile apocaliptice sunt prevestiri a ceea ce se va intampla, "cipofobii" sau cum ii ponegresti tu cred ca timpurile apocaliptice bat la usa si ca urmeaza aceasta pecetluire cat de curand. Statul cu mainile in san pe ideea ca "oricum vine apocalipsa" ce conteaza daca te lepezi sau nu de Hristos prin primirea pecetei dracesti este identica cu povestea lui Creanga "Prostia omeneasca", aia cu drobul de sare...nu ma indoiesc ca nu o stii!

Apoi daca nu este facultativa si nu se poate sari peste,de ce atatea miscari anti-cip ?
Dumnezeu nu ne cere sa oprim Apocalipsa ci sa nu-l alegem pe antichrist,in vremurile de pe urma.
Adica sa nu alegi petlecetuirea in trup nu sa ai fobie de cipuri .

antoniap 31.03.2015 10:30:40

Citat:

În prealabil postat de Yasmina (Post 586805)
Preotii ortodocsi se impart si ei in 2:unii care isi consuma energia pe apocalipsa si unii interesati de mantuirea lumii ,nu de oprirea apocalipsei.

Pt noi,oamenii de rand ar trebui sa fie clar ca nu noi vom opri Apocalipsa! Chiar am avea putina nevoie de smerenie sa intelegem ca nu putem schimba lucrurile hotarate de Dumnezeu ,cum nu am schimbat nici rastignirea lui Iisus sau la fel cum nici egiptenii nu au reusit sa-i pastreze pe evrei la ei.
Daca asta e menirea lucrurilor si sunt puse in Scriptura,apoi asa se va intampla de la Dumnezeu vointa!

Noi trebuie sa veghem la mantuire si la respingerea acceptarii cipului in ultima forma a lui,aia din trup.
Totul este ingaduit sa se intample asa cum s-a hotarat acum mult timp inaintea noastra.

Poate intr-un scenariu utopic daca toti oamenii ar fi crestini autentici traitori ,nu ar mai fi nevoie de Apocalipsa...
Dar asta este fiction deja...cu tot optimismul ,dar nu vom ajunge noi acolo!

Nu se pune problema sa amanam Apocalipsa, ci sa ne cream anticorpi duhovnicesti pentru a rezista in acele vremuri. In fapt, e vorba tot de mantuirea personala.

Ce fac eu daca sunt pus sa aleg intre un cip implantat si posibilitatea de a ma hrani, de exemplu. Caci fara cip nu voi putea nici cumpara, nici vinde. Cred ca multi nici nu-si vor da seama cand va incepe Apocalipsa, asa cum s-a intamplat si pe vremea lui Noe. Daca un preot este santajabil sau conditioanat de sortul de mason pentru a ramane intr-o anume parohie, atunci e logic ca va fi usor de influentat apoi in directia dorita. Nu intamplator se spune ca vor cadea multi, chiar si dintre cei alesi in aceste vremuri. Trebuie sa stim ce vremuri traim pentru a ne incredinta sufletul spre povatuire cui trebuie. Daca sustine ideea implantarii cipului pe motiv ca oricum suntem pacatosi, atunci mergem la altul si gata.

GMihai 31.03.2015 10:45:51

Citat:

În prealabil postat de antoniap (Post 586840)
Daca sustine ideea implantarii cipului pe motiv ca oricum suntem pacatosi, atunci mergem la altul si gata.

Atitudine tipic sectară. Mireanul care trasează directive și proclamă criterii infailibile pentru aprecierea/acceptarea autorității corpului eclezial.

Și când te gândești ce criterii sunt și ce legătură au (n-au) cu creștinismul....

Antoniap, microcipurile, implantate sau nu, în măsele, în molari, în telefoane, rachete și palete, N-AU NIMIC DE-A FACE CU CREȘTINISMUL.

Nu numai că nu au de-a face, dar aceia care fac reclamă unui asemenea soi de "creștinism", de fapt, fac antireclamă Bisericii lui Hristos.

Să ferească Dumnezeu să fiți vreodată puși să dați socoteală pentru cei pe care i-ați smintit de pe calea Adevărului, pentru cei care, poate, s-au interesat de Biserică și au avut ghinionul ca în loc de biserică să dea peste sectele anticip, anticod de bare și alte bazaconii; oameni care și-au spus "aoleo, deci asta e biserica ortodoxă !!" și au fugit rupând pământul.

antoniap 31.03.2015 11:30:44

GMihai,

De ce-ti irosesti timpul pretios spunandu-le ortodocsilor ce sa faca? Stii ca n-ai nicio sansa, dar incerci, totusi! Lasa-ne pe noi asta inapoiati cu ideile noastre. Cine vreaa sa fuga de noi sa fuga sanatos. Cine vrea sa se apropie sa se apropie. Nu e nevoie sa fim pe placul lumii.

AlinB 31.03.2015 12:42:46

Citat:

În prealabil postat de antoniap (Post 586844)
GMihai,

De ce-ti irosesti timpul pretios spunandu-le ortodocsilor ce sa faca? Stii ca n-ai nicio sansa, dar incerci, totusi! Lasa-ne pe noi asta inapoiati cu ideile noastre. Cine vreaa sa fuga de noi sa fuga sanatos. Cine vrea sa se apropie sa se apropie. Nu e nevoie sa fim pe placul lumii.

De ce iti irosesti timpul admonestandul pe Mihai?
In privinta asta cel putin, e mult mai ortodox ca tine.

De placut incerci sa te faci placuta, doar te dai bun crestin ortodox pe alte topicuri doar doar te-o crede cineva ca vorbesti de pe pozitii ortodoxe si cand cipciripesti.

antoniap 31.03.2015 14:06:56

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 586850)
De ce iti irosesti timpul admonestandul pe Mihai?
In privinta asta cel putin, e mult mai ortodox ca tine.

De placut incerci sa te faci placuta, doar te dai bun crestin ortodox pe alte topicuri doar doar te-o crede cineva ca vorbesti de pe pozitii ortodoxe si cand cipciripesti.

Acum ma determini sa fiu trufasa. Raspunzi pentru asta, sa stii. Ce-ai vrea sa-ti spun?

Tie de ce ti se pare ca un cip iti ofera certifcatul de ortodox? Vezi ca exista prea multi duhovnici care te contrazic.

AlinB 31.03.2015 14:58:04

Haha, ce simt dezvoltat al responsabilitatii aveti voi cipcirofobii.

Asta nu e trufie e pura pervesitate cand apelezi la o retorica defecta incercand sa pui in gura altuia chestii care nu le-a zis.

GMihai 31.03.2015 15:09:13

Anakin Skywalker: "If you are not with me, you are my enemy !"
Obi Wan Kenobi: "Only a Sith deals in absolutes" (draws sword).

Este o altă caracteristică a sectarismului. După ce identifică criteriul de separare, pe care îl ridică la rand de realitate absolută, îl aplică în mod dualistic, maniheist: ești anticip, ești ortodox; nu ești anticip, înseamnă că ești PROcip, antiortodox. Cu noi sau împotriva noastră.

Ca întotdeauna, există o "logică", deși bazată pe premise false, în spatele acestui mod de gândire: dacă am identificat elementul X (cip, cod de bare, plombă etc.) ca fiind definitoriu pentru ANTIHrist, rezultă în mod logic că cei care se opun opunerii la elementul X sunt PRO X. Două negații dau o afirmație.

Premisa falsă este, evident, echivalarea unui subiect moral neutru cu un subiect care, prin natura sa, impune o alegere morală.

AlinB 31.03.2015 15:15:44

Ei se definesc ca ortodocsi, dar nu sunt.

Sau cel putin sunt tot atat de ortodocsi cat si cei care au facut din calendar criteriul suprem pentru a defini ortodoxia.

De asemeni nu fac diferenta intre o problema civica si una religioasa.

De altfel, de ce ar face, e mai frumoasa o poveste in care dobandesti peste noapte megavirtuti pentru ca iti impui o ascetica imaginara - a renunta la ceva care nu-ti afecteaza cu nimic viata de zi cu zi, pretinzand ca asta e "antrenament" pentru vremurile Apocaliptice.

Adica ceva gen sar micul dejun de duminica dimineata ca sa ma obisnuiesc cu aia 3 ani si jumatate de prigoana apocaliptica in care nu am sa pot cumpara si vinde deci nu o sa am nici ce manca :21:

antoniap 31.03.2015 21:59:59

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 586860)
Haha, ce simt dezvoltat al responsabilitatii aveti voi cipcirofobii.

Asta nu e trufie e pura pervesitate cand apelezi la o retorica defecta incercand sa pui in gura altuia chestii care nu le-a zis.

Ba nu. ,,Perversitate'' e un cuvant total nepotrivit. Ce sa spun acum? Ca parintele Paisie Aghioritul a promovat cipul, iar eu afirm contrariul? Ha-ha-ha!

Dar sa ne intoarcem la surse:
https://vremuritulburi.wordpress.com...e-electronice/

AlinB 01.04.2015 01:27:11

N-a promovat nici n-a fost contra, el avea ce avea cu cartela cu banda magnetica, se temea ca toti o sa avem coduri de bare lnscriptionate pe frunte cu laser.

Ce mai zicea? Ca oamenii deja sunt pecetluiti cu "raze laser" ca si pecetluirea actuala cu cipuri, chipurile in derulare:

"""Lucrurile inainteaza in mod programat. In America cainii umbla fiind pecetluiti cu un emitator si, pac!, ii gasesc. Asa stiu unde se afla fiecare caine. Cainii care nu au marcaj si sunt fara stapan, ii omoara cu raze laser. Dupa aceea vor incepe sa-i omoare si pe oameni. Au pecetluit tone de pesti si-i urmaresc din satelit in ce mare sunt. Acum iarasi a aparut o boala, pentru care au aflat un vaccin care va fi obligatoriu si, ca sa-l poata face cineva, il vor pecetlui. Cati oameni nu sunt deja pecetluiti acolo cu raze laser, unii pe frunte si altii pe mana. ""

Povestile astea de la niscai neoprotestanti ticniti citire, in special una Mary Stewart Relfe cu cartea “The New Money System 666”, informatii care din pacate, dintr-un ecumenism gresit inteles, le-a luat de bune.

Si uite ca nu s-a intamplat nimic nu a existat si nu va exista nici o pecetluire cu laser.

Vremurile s-au schimbat iar neoprotestantii nostri au venit cu alte obsesii "ortodoxe"..

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...t.php?p=540815

antoniap 01.04.2015 08:29:04

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 586890)
N-a promovat nici n-a fost contra, el avea ce avea cu cartela cu banda magnetica, se temea ca toti o sa avem coduri de bare lnscriptionate pe frunte cu laser.

Ce mai zicea? Ca oamenii deja sunt pecetluiti cu "raze laser" ca si pecetluirea actuala cu cipuri, chipurile in derulare:

"""Lucrurile inainteaza in mod programat. In America cainii umbla fiind pecetluiti cu un emitator si, pac!, ii gasesc. Asa stiu unde se afla fiecare caine. Cainii care nu au marcaj si sunt fara stapan, ii omoara cu raze laser. Dupa aceea vor incepe sa-i omoare si pe oameni. Au pecetluit tone de pesti si-i urmaresc din satelit in ce mare sunt. Acum iarasi a aparut o boala, pentru care au aflat un vaccin care va fi obligatoriu si, ca sa-l poata face cineva, il vor pecetlui. Cati oameni nu sunt deja pecetluiti acolo cu raze laser, unii pe frunte si altii pe mana. ""

Povestile astea de la niscai neoprotestanti ticniti citire, in special una Mary Stewart Relfe cu cartea “The New Money System 666”, informatii care din pacate, dintr-un ecumenism gresit inteles, le-a luat de bune.

Si uite ca nu s-a intamplat nimic nu a existat si nu va exista nici o pecetluire cu laser.

Vremurile s-au schimbat iar neoprotestantii nostri au venit cu alte obsesii "ortodoxe"..

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...t.php?p=540815

Tu vrei sa intelegi stiintific o prorocire. Uite ca nu se poate. Sfantul Paisie S-a exprimat suficient de clar, dar nu stiintific. Cine vrea sa inteleaga poate intelege mesajul Sfantului in ciuda schimbarii vremurilor.

AlinB 01.04.2015 11:32:47

Am dat-o mai nou in prorocii sectare, ca adventistii, zicem ca se intampla X si se intampla Y, concluzia unui om normal la minte, nesectarizat este ca a fost o greseala.

Sectarul in schimb zice "n-ai inteles tu cum trebuie, de fapt Y e tot una cu X dar nu pricepi tu.

Si apropo, daca tot vorbim de profetii, cea care se crede "profet" in chestiunea codurilor de bare (nici vorba de vreun cip) chiar inaintea par. Paisie este neoprotestanta Mary Stewart Relfe care in cartea ei peste tot scrie "Dumnezeu mi-a vorbit" "Dumnezeu mi-a aratat".

Celalt este alt "crestin", Texe Mars, din care se inspira asa zisul "inginer" Vlad intr-o carte parte a Bibliei Cipofobe.

Daca astia sunt profetii vostri, nu e de mirare ca ati luat-o asa tare pe aratura.

antoniap 01.04.2015 11:52:53

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 586899)
Am dat-o mai nou in prorocii sectare, ca adventistii, zicem ca se intampla X si se intampla Y, concluzia unui om normal la minte, nesectarizat este ca a fost o greseala.

Sectarul in schimb zice "n-ai inteles tu cum trebuie, de fapt Y e tot una cu X dar nu pricepi tu.

Si apropo, daca tot vorbim de profetii, cea care se crede "profet" in chestiunea codurilor de bare (nici vorba de vreun cip) chiar inaintea par. Paisie este neoprotestanta Mary Stewart Relfe care in cartea ei peste tot scrie "Dumnezeu mi-a vorbit" "Dumnezeu mi-a aratat".

Celalt este alt "crestin", Texe Mars, din care se inspira asa zisul "inginer" Vlad intr-o carte parte a Bibliei Cipofobe.

Daca astia sunt profetii vostri, nu e de mirare ca ati luat-o asa tare pe aratura.

La astfel de subiecte iti cam dai cu stangul in dreptul. Iarta-ma, dar imi vine sa rad cand vad ce scrii aici.

GMihai 01.04.2015 11:56:08

*"In 1999 he alleged that former United States President*George H.W. Bush*would be involved in a black mass in a chamber within the*Great Pyramid of Giza*during the 2000 millenium celebrations."

Texe Marx asta e spectaculos.

AlinB 01.04.2015 12:43:54

Ca si antonia-maseluta-cu-cip a noastra sau Igor-Emilian-care-nu-e-Emilian vajnicul Mare Inchizitor in varianta (care se vrea) ortodoxa :21:


Ora este GMT +3. Ora este acum 01:33:56.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.