Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

Penticostalul Traditional 21.12.2017 20:57:49

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656253)
Dar ce carismatic recomanzi dumneata? Ce lucrător? Care-i este numele?

Simon Petru

Penticostalul Traditional 21.12.2017 20:59:23

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656254)

Am citit.
Carte, autor si jocuri de doi bani.

Cornel Urs 22.12.2017 12:11:56

Acel autor e un fost lucrător carismatic, consider că el știe destul de bine și poate descrie acest fenomen. Mai are o carte, pe care nu am citit-o, Explozia carismatică.
Până acum nu ai dat niciun nume de lucrător carismatic cu care ești de acord. Discutând cu tine, observ că nici măcar nu-i cunoști, din auzite, precum Bonkke care a fost și în România, TBJoshua, Pastorul Chris O., Benny Hin, Todd White și mulți alții...aceștia sunt foarte cunoscuți. Mă mir că nu ai habar de ei, dar lauzi cu prisosi nță ”mișcarea Harismatică” în ansamblul ei. Ești naiv sau ce?
Apropo de Todd White care are un complex de biserici în California sau Arizona, nu mai știu exact și oricum nu contează, dar stai să vezi cum arată...zici că-i drug dealer. Nu e de mirare că mulți tineri carismatici au cercei în ureche, păr lung etc.

Todd White - Fire Church
ăsta a fost uns de însuși Benny Hinn


http://www.sloppynoodle.com/wp/wp-co...istianit-3.jpg

Penticostalul Traditional 22.12.2017 12:35:26

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656267)
Acel autor e un fost lucrător carismatic, consider că el știe destul de bine și poate descrie acest fenomen.

Nu prea am incredere in tradatori
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656267)
Mai are o carte, pe care nu am citit-o, Explozia carismatică.

Apuca-te repede s-o citesti. Degeaba :1:
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656267)
Până acum nu ai dat niciun nume de lucrător carismatic cu care ești de acord.

Ba da. Citeste mai sus!
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656267)
Discutând cu tine, observ că nici măcar nu-i cunoști, din auzite, precum Bonkke care a fost și în România, TBJoshua, Pastorul Chris O., Benny Hin, Todd White

Nu stiu de ce ar trebui sa-i stiu pe astia pe care-i adulezi tu si care sunt pistol cu apa pe langa carismaticii din Biblie, pe care-i stiu foarte bine.

Penticostalul Traditional 22.12.2017 12:37:04

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656267)
Nu e de mirare că mulți tineri carismatici au cercei în ureche, păr lung etc.

Nu e de mirare.
E de condamnat?

Te-am rugat sa nu mai pui poze mari si neinteresante.
Te rog din nou.

Cornel Urs 22.12.2017 19:47:22

Eu nu discut de Biblie ci de mișcarea carismatică, care btw, nu este biblică, ci este montanismul din Pepuza redivivus.
Ați fost mințiți.
Pun poze mari ca să-ți rămână informația pe retină, fie că vrei, fie că nu vrei!
Nu există lucrător carismatic care să nu practice odihna în duhul, râsul /dansul sfânt, exorcizarea demonilor prin tortură (atenție, carismaticii predică o erezie fff periculoasă, ei zic că dacă spui demonilor doar să iasă, aceștia nu vor ieși, dar dacă-i chinui, vor ieși, deci acesta fiind rolul chinului).

Penticostalul Traditional 22.12.2017 22:03:51

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656270)
Eu nu discut de Biblie

Stiu. Tu ai alte preocupari. Umbli prin... canale.

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656270)
este montanismul din Pepuza redivivus.

Inca nu sunt convins ca montanismul a fost o erezie.
Este foarte posibil sa fi fost o miscare de pocainta si trezire care nu a convenit unor personaje lumesti si corupte.

Tertulian, unul dintre cei mai de seama crestini ai primelor secole a imbratisat montanismul, nu uita.

Cred ca daca as fi trait in acele vremuri as fi preferat sa imi traiesc viata in preajama lui Tertulian decat a indivizilor dubiosi care l-au ponegrit.
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656270)
Ați fost mințiți.

Da. De tine. dar nu te-am crezut nicio fractiune de secunda.
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656270)
Pun poze mari ca să-ți rămână informația pe retină, fie că vrei, fie că nu vrei!

Multumesc mult.
La ce mi-ar folosi sa vad o poza mare cu Joshua Carrey sau cum ziceai ca-i spune lu nenea ala despre care spuneai ca latra in scopuri nobile? Ce sa fac cu pretioasa informatie pe care mi-o servesti tu, cu forta?
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656270)
Nu există lucrător carismatic care să nu practice odihna în duhul, râsul /dansul sfânt, exorcizarea demonilor prin tortură (atenție, carismaticii predică o erezie fff periculoasă, ei zic că dacă spui demonilor doar să iasă, aceștia nu vor ieși, dar dacă-i chinui, vor ieși, deci acesta fiind rolul chinului).

Ce nu ai vazut tu prin canalele urat mirositoare, nu exista.
Asa o fi...

Cornel Urs 24.12.2017 07:19:09

https://shawglobalnews.files.wordpre...2&h=288&crop=1

”Reînnoire”
pictură în ulei
- Benny Hinn Renoir, pictor creștin.

:24:

Cornel Urs 24.12.2017 07:42:15

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 656279)

Tertulian, unul dintre cei mai de seama crestini ai primelor secole a imbratisat montanismul, nu uita.

Eusebiu din Cezareea despre Montanus:
”And he [Montanus] became beside himself, and being suddenly in a sort of frenzy and ecstasy, he raved, and began to babble and utter strange things, prophesying in a manner contrary to the constant custom of the Church handed down by tradition from the beginning”


Condamnarea oficială de către biserică a montanismului s-a întâmplat în timpul papei Zefferin (papă între anii 199 - 217 d.Cr.)

Penticostalul Traditional 24.12.2017 08:29:57

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 655525)
limba română, singura limbă pe care o cunosc.

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656298)
Eusebiu din Cezareea despre Montanus:
”And he [Montanus] became beside himself, and being suddenly in a sort of frenzy and ecstasy, he raved, and began to babble and utter strange things, prophesying in a manner contrary to the constant custom of the Church handed down by tradition from the beginning”

Bine, tu nu ai citit in engleza acest parargraf din Eusebiu de Cezareea.
Ai citit intr-o traducere in Limba Romana, singura pe care o cunosti.
Insa ai cautat si textul in engleza special pentru cei interesati, pentru ca postarea ta sa fie citita de toate natiunile pamantului.

Esti mondial, Ursuletule.
Mai ceva ca Bercea Mondialu'.

Cornel Urs 24.12.2017 09:48:41

Lăsând montanismul la o parte, despre care nu avem atâtea date fiindcă a dispărut începând cu secolul V, putem trage concluzii despre mișcarea Harismatică în ansamblul ei și să știi că, pentru un ochi critic, concluziile nu sunt tocmai bune.
Ai spus că o pătrime din clerici cred în vorbirea în limbi, că sunt harismați bla, bla, bla.
Ei bine, cu dovezi, pot să-ți demonstrez că această mișcare Harismatică este un ghiveci !
Spre exemplu, există deosebiri FUNDAMENTALE, între diferitele facțiuni carismatice de vorbitori în limbi, diferențe care nu pot fi conciliate.
Unii vorbitori în limbi predică prosperitatea, alții sunt contra. Asta nu e o bagatelă!
Unii carismați practică slain in the spirit, alții sunt total contra acestei practici. Unii carismați sunt trinitari, alții modaliști. Nu ne jucăm cu doctrina despre Dumnezeu, care este fundamentală.
Unii carismați zic că toți creștinii au demoni și deci trebuie eliberați prin rugăciuni în care demonii sunt torturați, alți carismați, mă refer la cei mai tradiționaliști, sunt total contra acestei învățături crezând că odată devenit proprietatea lui Hristos, creștinul este automat liber de orice drac, atâta timp cât este în Hristos și are Duhul Sfânt și nașterea din nou.
Pricepi?
Efectiv, nu are cum ca Duhul sfânt să fie autorul unor asemenea confuzii/ contradicții!
Știu că nu ai habar de ce-ți spun, dar afli acum. Există o teologie întreagă în mișcarea carismatică de torturare a demonilor care locuiesc, atenție, în creștini. Poți fi de acord cu o așa drăcie? Nu, nu poți. Dar mulți foarte mulți carismatici așa cred și asta fac, scot dracii din creștini. Dacă creștinul nu are chiar niciun viciu, tot găsesc ei niște demoni moșteniți, veniți pe linie maternă sau paternă. Chiar și exorciștii carismatici mărturiesc despre ei că au demoni, fiindcă acest lucru li se pare normal, din moment ce omenirea este căzută prin păcatul ancestral, pe care îl au toți.
Verifică despre carismatici, mai ales cei americani, este o întreagă literatură, demonologie, explicații cum să scoți dracii din...atenție, creștini!
Verifică, cercetează cu atenție!

Penticostalul Traditional 24.12.2017 12:43:10

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656300)
Știu că nu ai habar de ce-ți spun, dar afli acum. Există o teologie întreagă în mișcarea carismatică de torturare a demonilor...
Verifică, cercetează cu atenție!

Nu am avut habar, am aflat, dar nu ma intereseaza latraturile, torturile si bizazeriile tale. Nu, multumesc, NU verific cu atentie prin gunoaie, nu am acest hobby scarbos.

Eu sunt un om serios, ma preocupa teologia, citesc Scripturile, caut sa-l cunosc pe Dumnezeu si sa implinesc voia Sa. Nebuniile alea satanicesti tine-le pentru tine sau imbie-i pe ciudatii din tagma ta.
Eu ti-am zis de zece ori ca nu ma intereseaza.
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656300)
Efectiv, nu are cum ca Duhul sfânt să fie autorul unor asemenea confuzii/ contradicții!

Ba da. Daca a avut cum in secolul I are cum si astazi.
Crestinii nu au gandit la fel nici in Biserica Primara. Unii pretindeau ca sunt ai lui Chifa, altii ai lui Apollo, altii ai lui Pavel. Unii ziceau ca trebuie sa te tai imprejur, altii nu. Unii vorbeau in limbi toti deodata, altii, pe rand. Unii se indopau si se imbatau, altii faceau foamea pe langa ei. Unii mancau carne, altii erau vegetarieni. Unii socoteau o zi mai presus de alta, pentru altii toate zilele erau la fel. Pentru ca unii erau prunci care trebuiau sa creasca, altii greseau si trebuiau sa se corecteze iar altii erau, pur si simplu, diferiti.

Duhul Sfant NU ii uniformizeaza pe oameni, nu-i face pe toti la fel, deodata.
Oameni care au acelasi Duh Sfant pot gandi in mod diferit.

Dezideratul comunist al uniformitatii, trasatura care te-a marcat inca de pe vremea cand erai activ, e sataniceasca.
Dumnezeu este un Dumnezeu al ordinii, dar si un artist. Priveste si tu in natura cate specii de pesti a facut Domnul. Cate culori. Cate flori. Chiar si picaturile de apa, chiar si fulgii de nea, nu sunt la fel. Diversitate, prietene. Curcubeul nu apartine homosexualilor. Ei l-au furat. Apartine lui Dumnezeu. Satana doar imita.

Tot la fel, noi oamenii suntem diferiti.

Faptul ca exista diferite grupari de crestini care au diverse moduri de gandire si de manifestare este nu urmarea pacatului ci a diversitatii umane. O binecuvantare, adica. Problema apare doar atunci cand intervin zizanii.

A crede ca acolo unde este Duhul Sfant oameni devin o uniformitate gri inchis, e o traznaie.
Dimpotriva, unde este Duhul, acolo este libertate.

Cornel Urs 24.12.2017 14:54:33

Tu înțelegi această libertate fix ”după ureche.”
Apostolul a scris și porunca de a nu trece peste ceea ce este scris. (1Cor.4:6)
Acum, se pare că dumneata nu prea știi nimic despre ceea ce discutăm aici. Ești un ignorant. De fapt, nici nu vrei să afli.
Mai fac o ultimă încercare îți prezint aici teologia carismatică, ”demoni printre noi dar oare și în noi”.
Vrei să audiezi, bine, nu, treaba ta. Totuși reține, aceasta este teologia carismatică.

https://youtu.be/-5L6zeEXXA8

Cornel Urs 24.12.2017 18:59:37

https://youtu.be/rZYa8HRRttQ

Carismatic român, zice așa:
”Demonii traiesc confortabil in crestinii penticostali !”

Poftim !

Penticostalul Traditional 24.12.2017 20:26:50

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656305)
Carismatic român, zice așa:
”Demonii traiesc confortabil in crestinii penticostali !”

Carismatic sirian zice mai frumos:

Iosif s'a suit și el din Galilea, din cetatea Nazaret, ca să se ducă în Iudea, în cetatea lui David, numită Betleem, -pentrucă era din casa și din seminția lui David, - să se înscrie împreună cu Maria, logodnica lui, care era însărcinată.

Pe cînd erau ei acolo, s'a împlinit vremea cînd trebuia să nască Maria. Și a născut pe Fiul ei cel întîi născut, L-a înfășat în scutece și L-a culcat într'o iesle, pentrucă în casa de poposire nu era loc pentru ei.

În ținutul acela erau niște păstori, cari stăteau afară în cîmp, și făceau de strajă noaptea împrejurul turmei lor. Și iată că un înger al Domnului s'a înfățișat înaintea lor, și slava Domnului a strălucit împrejurul lor. Ei s'au înfricoșat foarte tare.

Dar îngerul le -a zis: ,,Nu vă temeți: căci vă aduc o veste bună, care va fi o mare bucurie pentru tot norodul: astăzi în cetatea lui David, vi s'a născut un Mîntuitor, care este Hristos, Domnul. Iată semnul, după care -L veți cunoaște: veți găsi un prunc înfășat în scutece și culcat într'o iesle.`` Și deodată, împreună cu îngerul s'a unit o mulțime de oaste cerească, lăudînd pe Dumnezeu, și zicînd: ,,Slavă lui Dumnezeu în locurile prea înalte, și pace pe pămînt între oamenii plăcuți Lui.``

După ce au plecat îngerii de la ei, ca să se întoarcă în cer, păstorii au zis unii către alții: ,,Haidem să mergem pînă la Betleem, și să vedem ce ni s'a spus și ce ne -a făcut cunoscut Domnul.`` S'au dus în grabă, și au găsit pe Maria, pe Iosif, și pruncul culcat în iesle.

După ce L-au văzut, au istorisit ce li se spusese despre Prunc. Toți ceice i-au auzit, s'au mirat de cele ce le spuneau păstorii. Maria păstra toate cuvintele acelea, și se gîndea la ele în inima ei.
Luca 2:1-19

Cornel Urs 24.12.2017 21:11:56

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 656301)

A crede ca acolo unde este Duhul Sfant oameni devin o uniformitate gri inchis, e o traznaie.
Dimpotriva, unde este Duhul, acolo este libertate.

Gândești imatur. Evident că oameni sunt diferiți dar doctrinele de bază trebuie să fie aceleași pentru orice creștin.
ce ai scris acolo, că unii creștini erau vegetarieni alții nu erau, că unii țineau anumite zile, alții nu, este irelevant pentru că nu se judecau între ei, dacă s-ar fi judecat între ei datorită acestor diferențe ar fi fost ceva grav.
Repet, apostolii au insistat pentru a nu se predica alte învățături ci învățătura sănătoasă. 1 Tim 1:3.
Apropo, știai că majoritatea montaniștilor erau modaliști și mai erau și unii monarchiști arieni?

Penticostalul Traditional 24.12.2017 21:19:23

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656307)
ce ai scris acolo, că unii creștini erau vegetarieni alții nu erau, că unii țineau anumite zile, alții nu, este irelevant pentru că nu se judecau între ei, dacă s-ar fi judecat între ei datorită acestor diferențe ar fi fost ceva grav.

Ba da, se judecau.
Cum judeci si tu.

In loc sa te bucuri ca Hristos se naste, Domnul coboara, Ingerii canta, Magii il adoara, Pastorii-alearga, Ieslea o-nconjoara, Mari minuni se intamplara.

Cornel Urs 25.12.2017 12:18:24

.
 
Matale vrei să maschezi erezia mișcării carismatice prin poezii și cântecele? Nice try, la mulți merge faza asta, îi duceți de nas, dar creștinul ortodox verifică cu atenție și nu cade în plasa mesmeriștilor hipnotizatori care prin inducție magnetică prezintă show-uri ieftine îmbrăcate în haine creștine, știut fiind faptul că se câștigă bine, mult mai bine decât din simple spectacole de hipnoză. Una e să fii un iluzionist obscur și alta un apostol. Carismaticii parcă sunt maniaci, mulți își arogă titlul de ”apostol”

Cornel Urs 25.12.2017 12:25:44

””
 
Carismatismul, o mare afacere world-wide.
J M Charcot, tatăl vostru ateu. Este evident lucrul acesta. Ați dat o glazură creștină practicilor vechi de inducție și sugestie hipnotică! Să vă fie rușine, băi zeciuilomanilor și coșulețomanilor!

Femeie ce a primit ”lovitura lui Charcot” acum 200 de ani. Astăzi e botezul în duh/ slain in the spirit.


https://hypnosis.edu/history/images/...s-school-2.jpg

Penticostalul Traditional 25.12.2017 13:47:17

Ursuletule, satana nu-ti permite sa te bucuri de Sarbatoare?
Macar astazi lasa si tu ghena! Exista lucruri mai frumoase in viata.

Craciun Fericit!
Hristos s-a nascut!

Iti recomand sa citesti cele patru vise ale dreptului Iosif si sa tragi niste invataminte pentru noi, astazi.

Cornel Urs 25.12.2017 13:59:45

Despre Crăciun, există topic.
Aici se discută despre reînnoirea carismatică, aka hipnoza în haine creștine.
În fine, văd că-mi pierd timpul.

Penticostalul Traditional 27.12.2017 11:26:39

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656326)
Aici se discută despre reînnoirea carismatică, aka hipnoza în haine creștine.

Nu stiu unde a hipnotizat apostolul Petru, dar... poate imi arati tu.
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656326)
În fine, văd că-mi pierd timpul.

Asta e un pacat in care traiesti de vreo zece ani.
Ia aminte ce porunceste apostolul:
Efeseni 5:16
Răscumpărați vremea, căci zilele sunt rele.


Cornel Urs 27.12.2017 13:04:49

Am spus eu că Petru hipnotiza?

E vorba de fenomenele care au loc în cadrul manifestărilor harismatice și ți le-am descris care sunt. Această mișcare religioasă de o mare varietate de categorii religioase, incluzând persoane cu vederi total opuse, catolici versus neoprotestanți, trinitarieni versus modaliști, evanghelia prosperității, reprezintă introducerea tehnicilor de hipnoză descoperite de prin anii 1800, în mediul creștin penticostal, pentru a coopta pe cei naivi și neștiutori. Acum penticostalismul tradițional s-a amestecat cu acest carismatism încât nu mai prea poți face diferența, cel puțin în mediul occidental, dacă ne gândim la penticostalii Bob Larson ori Benny Hinn Charcot.

Penticostalul Traditional 27.12.2017 15:47:05

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656343)
Am spus eu că Petru hipnotiza?

In mod indirect, da. Ai spus ca reinoirea harismatica este hipnoza in haine crestine.

Apostolul Petru a fost primul exponent al lucrarii harismatice. El, prin Duhul Sfant a vorbit in limbi, a vindecat bolnavii, a scos afara dracii, a facut minuni mari pentru ca Duhul Sfant era in el

Duhul Sfant a lucrat in fiecare secol de atunci incoace si tot mereu cand oamenii au avut o cautare sincera si fierbinte dupa Dumnezeu, Duhul Sfant a insotit propovaduirea Evangheliei cu semne si minuni.

Lucrarea Duhului Sfant NU a incetat precum crezi tu, ci este la fel si astazi ca in Biserica Primara. Nu lucreaza in viata ta, asta e adevarat. Si asta te face sa carcotesti necontenit, sa fii in permanenta paraponsit. Chiar si in praznicul Nasterii Domnului.

Insa Dumnezeu e viu. Duhul Sfant lucreaza. Biserica lui merge din slava in slava, din putere in putere si din biruinta in biruinta.

Faptul ca tu vezi totul in negru, se datoreaza faptului ca nu ai Duhul Sfant ci dimpotriva, Il hulesti. Pentru ca nu ai comuniune cu Biserica lui Hristos, pentru ca nu daruiesti nimanui nimic si pentru ca nu te implici in nicio lucrare crestina. Doar crestinii care slujesc printre oameni, care au o credinta jertfelnica și se incred in puterea lui Dumnezeu, pot vedea lucrarea harismatica a Duhului Sfant in vremurile noastre.

Cei care umbla din ghena in canale, in cautare zilnica de bizazerii, chestii anapoda si abjectii nou-noute, ioc.
Pentru ei, lucrarea Duhului a incetat.

Cornel Urs 27.12.2017 17:44:29

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 656346)
In mod indirect, da. Ai spus ca reinoirea harismatica este hipnoza in haine crestine.

Așa și este și ți-am demonstrat. Eu lucrurile de bază ți le-am spus deja, rămâne ca dumneata să le aprofundezi.

Cornel Urs 27.12.2017 17:48:33

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 656346)
Apostolul Petru a fost primul exponent al lucrarii harismatice. El, prin Duhul Sfant a vorbit in limbi, a vindecat bolnavii, a scos afara dracii, a facut minuni mari pentru ca Duhul Sfant era in el

Păi voi nu aveți vorbire în limbi așa cum apare în Biblie, nu vindecați pe nimeni iar scoaterea dracilor este show dizgrațios, fără efecte benefice, dimpotrivă, personele exorcizate de voi sunt făcute dependente de această practică de ”eliberare” până își pierd mințile. Am un exemplu al unei domnișoare pe nume Agustina, îl poți căuta și tu pe Youtube, care a fost exorcizată de mai mulți lucrători, de cel puțin 5 ori pînă acum. Eu nu am găsit în Biblie că o persoană a fost exorcizată de mai mult de 1 dată. Ceea ce faceți voi arată a practică vrăjitorească.

Cornel Urs 27.12.2017 17:55:10

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 656346)

Insa Dumnezeu e viu. Duhul Sfant lucreaza. Biserica lui merge din slava in slava, din putere in putere si din biruinta in biruinta.

Unde a fost mișcarea harismatică după primul secol de creștinism, până în anii 1800 începând cu experiența ”fraților” irvingieni și a quakerilor, apoi Azusa Street care a declanșat mișcarea penticostală ? Sute de ani, harismatismul nu a existat DELOC, deși oameni ai credinței au existat într-o proporție mult mai mare decât în timpurile moderne?
Pentru oricine este clar că mișcare harismatică este o găselniță a timpurilor care se apropie de sfârșitul acestui veac, respectiv determinantul principal al lucrării de înșelare din care va ieși Anticristul. Această lucrare e trimisă de Dumnezeu special pentru cei care nu au iubit adevărul, spre a fi amăgiți.

Penticostalul Traditional 27.12.2017 18:00:24

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656352)
Păi voi nu aveți vorbire în limbi așa cum apare în Biblie

Ba da.
Exact ca in Biblie. In crestinism nici nu se poate altfel. Biblia este Cartea de capatai a crestinului.
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656352)
nu vindecați pe nimeni

Ba da.
Sunt milioane de cazuri din secolul I pana in secolul XXI.
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656352)
iar scoaterea dracilor este show dizgrațios, fără efecte benefice, dimpotrivă

O fi dizgratios insa Hristos a poruncit crestinilor sa scoata afara dracii.
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656352)
Am un exemplu al unei domnișoare pe nume Agustina, îl poți căuta și tu pe Youtube

Umblatul prin canale si canalizari este un sport care nu ma atrage.
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656352)
Eu nu am găsit în Biblie că o persoană a fost exorcizată de mai mult de 1 dată.

Eu am gasit ca o persoana a venit la ucenici sa fie eliberata de demoni si la acea prima incercare nu s-a realizat exorcizarea. A venit apoi la Isus si El a scos afara dracul. Este posibil, conform Bibliei ca o persoana sa vina de mai multe ori la exorcizare. Nu mi se pare nimic gresit.

Penticostalul Traditional 27.12.2017 18:01:55

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656353)
Unde a fost mișcarea harismatică după primul secol de creștinism, până în anii 1800 începând cu experiența ”fraților” irvingieni și a quakerilor, apoi Azusa Street care a declanșat mișcarea penticostală ? Sute de ani, harismatismul nu a existat DELOC

Poate crezi ca daca nu exista prin CANALE nu a existat nici in realitate.
A existat tot mereu, fiule. Biserica nu a putut si nu poate fi biruita.

Mai cerceteaza! dar nu prin ghena...

Cornel Urs 27.12.2017 18:14:30

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 656354)
Eu am gasit ca o persoana a venit la ucenici sa fie eliberata de demoni si la acea prima incercare nu s-a realizat exorcizarea. A venit apoi la Isus si El a scos afara dracul. Este posibil, conform Bibliei ca o persoana sa vina de mai multe ori la exorcizare. Nu mi se pare nimic gresit.

Nu înțelegi sau te faci că nu înțelegi! La voi exorcizarea se face de mai multe ori, cu succes, dar data următoare îți găsește alti draci și tot așa. Practic intri într-un cerc vicios.
Cazul din biblie este o exorcizare făcută de Iisus și una nereușită de apostoli, deci o singură exorcizare în total!
Săptămânile trecute îți prezentasem o eliberare, iată că acum au făcut-o încă o dată, deși prima oară ziseseră aleluia că dracii au ieșit!
De data asta exorcistul din Argentina a lipsit dar au fost ceilalți doi, Nicu din Jersey și Mihai din Germania.

https://youtu.be/z_edqlPBPg8

Cornel Urs 27.12.2017 18:40:32

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 656355)
Mai cerceteaza! dar nu prin ghena...

Dacă vin la tine în biserică îmi poți arăta limbile ca semn pentru necredincioși? Nu vreau pe viu, dar pe o casetă, un dvd, ceva...Că știu că limbi babilonice aveți nu glumă...dar astea nu demonstrează nimic. Sunt bolborosiri și nimic mai mult.
Exorcizări am văzut destule pe Ytube.
Știai că W. Buhne era oripilat de aceste exorcizări care nu se mai terminau, pacientul era din ce în ce mai afectat de demoni? Scrie textual în una din cărțile sale că aceste eliberări nu se mai termină niciodată cu persoana în cauză. Practic, ori de câte ori merge la exorcist, mai iese un demon. Azi a fost un demon moștenit de la tată, altă zi iese un demon luat de prin nu știu ce excursie în Tahiti poate, altă dată mai ies demoni de nu mai știu eu ce...
Și vezi că carismaticii ăștia au demoni pentru orice, spre exemplu, obișnuiești să întârzii la servici, ai demonul întârzierii, care bineînțeles trebuie și poate fi scos....
E de comă...de râs dacă nu ar fi de plâns...

Penticostalul Traditional 27.12.2017 22:17:35

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656357)
Exorcizări am văzut destule pe Ytube.

Daca e in Canalul Ytube, inseamna ca exista :1:

Cornel Urs 27.12.2017 23:17:02

Dacă vrei să arăți lumii ceva, nu pui pe Ytube?
Ziceai de exorcizările biblice care au loc în mișcarea carismatică corectă, nu aia de gheenă din care mai pescuiesc eu câte ceva, deci, niscaiva exemple ai și pentru noi?

Penticostalul Traditional 28.12.2017 07:09:15

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656362)
Dacă vrei să arăți lumii ceva, nu pui pe Ytube?

Poti si sa te arunci de pe streasina Templului. Depinde de perioada istorica.
Sau poti sa ai puterea Duhului fara insa sa te dai in spectacole.

Prin Canale ai invatat ca daca ai primit Duhul Sfant e musai sa faci spectacol?

Penticostalul Traditional 28.12.2017 07:22:08

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656357)
Știai că W. Buhne era oripilat de aceste exorcizări

Toti cesationistii sunt oripilati de exorcizari, vindecari, minuni. Ei cred ca acestea au incetat odata cu scrierea Noului Testament. Asta e baza (ne)credintei lor. Stii ca ateii sunt oripilati de credinta crestina? Dupa (unii din) ei, credinta e inutila si ar trebui sa dispara din societate in urmatorii 10 ani.

Cornel Urs 28.12.2017 11:47:45

Te înșeli. Amarnic.
Un alt mare corifeu al luptei anti-harismatice, Horst Koch, afirmă că el crede în toate darurile Duhului Sfânt, dar totodată atrage atenția asupra falsurilor de la carismatici sau modaliști (și modaliștii sunt cu chestiile astea, chiar și branhamiștii).
Eu și toți ortodocșii credem în exorcizare. Credem în vedenii, viziuni.
Dar nu credem falsurile de la carismatici, respectiv fenomenele oculte ca: rîsul sfânt, căderea pe spate - odihna în Duhul, vorbirea în limbi bolborositoare.
Iată, repun videoclipul marei vedete texane Chris Lasala, în care acest înduhovnicit repetă învățăturile care se regăsesc în cărți și despre care amintește W. Buhne, că dacă spui demonilor să iasă, nu vor ieși, dar dacă-i chinui, vor ieși din cauza torturii. Un alt mare carismat, Doug / Fellowship of the Martyrs, FOTM1, spune la fel. Asta este teologia carismată cu privire la scoaterea dracilor, cu care nu sunt de acord.
Ascultă videoclipul, sub cuvânt de onoare că exact asta învață carismaticii, că dacă doar spui demonilor să iasă, nu vor ieși, dar dacă-i chinui, atunci vor ieși.

https://youtu.be/3eZPtfRi1tc

Penticostalul Traditional 28.12.2017 13:58:14

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656376)
Ascultă videoclipul, sub cuvânt de onoare că exact asta învață carismaticii...

Pe cuvantul tau de ortodox? :5:

Penticostalul Traditional 28.12.2017 14:02:15

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656376)
- alt mare corifeu al luptei anti-harismatice, Horst Koch,
- videoclipul marei vedete texane Chris Lasala,
- care amintește W. Buhne,
- Doug / Fellowship of the Martyrs, FOTM1,

:30:
Daca sunt de calibrul lui Buhne, e clar:
Mascarici americani,
Nu valoreaza nici doi bani.

Cornel Urs 28.12.2017 17:13:49

Dacă măscăricii ăstia, adică Bob Larson, R. Bonnke, Benny Hinn, Pastor Chris, TB Joshua, Todd White, Paula White, J Osteen, Kenneth Hagin, K. Copeland etc. etc. sunt la marginea miscării carismatice, atunci cine sunt reprezentantii de marcă ??? :23:
Poti numi măcar trei ?
Btw, am un filmulet cu Bob Larson, invitat în Norvegia, tara natală a bunicului său, întâlneste un solist al unei formatii black metal (un stil de muzică foarte popular în Norvegia și apărut acolo prima dată, cu formația Mayhem
https://en.wikipedia.org/wiki/Mayhem_(band))
îi propune să se lase exorcizat, tipul acceptă, si ce să vezi, nu se întâmplă nimic, Bob Larson pleacă de acolo rusinat, cu coada între picioare.
Se pare că penticostalul Larson poate exorciza numai...crestini !

Iată filmuletul, l-am fixat începand cu minutul 20:
https://youtu.be/CMKxUg06QFg?t=20m56s

Sigur nu vrei marturia unei foste carismatice despre exorcizarile făcute la ei ??? Sandy, căci acesta este numele ei, a parasit carismatismul tocmai datorită exorcizarilor făcute, despre care a scris un articol fff interesant! Vrei să-l citesti?

Penticostalul Traditional 28.12.2017 18:26:23

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656381)
Bob Larson, R. Bonnke, Benny Hinn, Pastor Chris, TB Joshua, Todd White, Paula White, J Osteen, Kenneth Hagin, K. Copeland etc. etc.

Eu, un penticostal nu am auzit decat de unii dintre acesti predicatori carismatici, iar tu, un ortodox, ii stii la perfectie.
In schimb nu ai auzit niciodata despre sfantul (ortodox)Ambrozie iar cand eu iti spun despre el, il suspectezi a fi... montanist.

Nu ti se pare ca ceva e putred in Danemarca?
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656381)
Cine sunt reprezentantii de marcă ??? :23:
Poti numi măcar trei ?

Reprezentanti harismatici de marca:
1. Stefan.
Cel mai mare dintre ei, in opinia mea. Facea semne si minuni mari in norod. Era de o intelepciune uluitoare. Saul, viitorul apostol Pavel era mic pe langa el. Probabil, daca ar fi trait, ar fi fost cel mai de seama crestin al Bisericii Primare. Un studiu amanuntit al acestui om al lui Dumnezeu iti va revela o sumedenie de lucruri extraordinare legate de caracterul si lucrarea acestui titan al Bisericii.
2. Apostolul Pavel, cel mai faimos slujitor crestin carismatic. Cu o educatie aleasa, o gandire sistematica, unita cu dorinta fierbinte de a experimenta supranaturalul lui Dumnezeu au facut din fostul Saul din Tars, figura emblematica a crestinismului charismatic, apostolul care a lucrat cel mai mult pentru Domnul, a intemeiat cele mai multe biserici, a scris cele mai multe carti ale Noului Testament.
3. Apostolul Petru. Fost pescar, conducatorul celor doisprezece Apostoli alesi de insusi Domnul Isus. A avut harul sa traiasca ani de zile alaturi de Mantuitorul. L-a vazut traind o viata fara de pacat, l-a auzit vorbind cuvintele vietii vesnice, l-a vazut inviind mortii, umblad pe ape si potolind furtuna. Apostolul Petru a fost un predicator cartismatic, in urma unui singur mesaj de-al lui, se pocaiau mii de oameni. De asemenea facea lucrari mari prin Duhul pana colo incat oamenii puneau bolnavii pe strazi pentru ca macar umbra lui Petru sa treaca peste ei si sa fie vindecati.

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656381)
Sigur nu vrei marturia unei foste carismatice despre exorcizarile făcute la ei ??? A scris un articol fff interesant! Vrei să-l citesti?

Sa ma fereasca Dumnezeu sa ajung un cautator prin tomberoane, ca tine.
Am impresia ca vrei sa ma amagesti si esti aproape la fel de insistent ca satana, insa, spre fericirea mea, gunoaiele chiar nu ma intereseaza.

Daca vrei sa imi dai ceva valoros si curat din Scripturi sau din lucrarea Duhului Sfant contemporana, cu drag. Cu murdarii imbie pe cine vrei, cu mine nu mai incerca! Mie imi place lucrarea curata a Duhului Sfant.


Ora este GMT +3. Ora este acum 22:37:48.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.