Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Biserica Romano-Catolica (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5029)
-   -   Credeti ca noul Papa va avea curajul sa faca consacrarea Rusiei? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=16139)

Mihaela Cristina 13.02.2013 20:26:08

Credeti ca noul Papa va avea curajul sa faca consacrarea Rusiei?
 
Ce parere aveti (fara a trebui sa fiti "un profet" pentru aceasta :-)) despre sansa ca noul Papa sa aiba curajul sa indeplineasca in sfarsit consacrarea Rusiei asa cum a fost in mod foarte special ceruta in anul 1917 de catre Sfanta Fecioara Maria la Fatima?

Decebal 13.02.2013 21:07:47

Era un subiect pe tema asta în josul paginii, și în general se abordează pe threaduri deja deschise. Chiar nu înțeleg de ce ai mai deschis unul, probabil că nu știi să citești regulamentele pe unde mergi.

Dar nu-i problema chiar așa de mare.

Legat de așa zisele apariții ale Maicii Domnului, și în special de apariția de la Fatima despre care oricum nu știu prea multe, tot ceea ce pot să spun este că mi se par a fi extrem de subiective; așa zisa Fecioară care tot apare mi se pare extrem de subiectivă, extrem de lipsită de obiectivitate, și de aceea cred că mai important este apelul la Dumnezeu decât la astfel de mai mult sau mai puțin reale apariții. Ca să nu mai pomenesc despre așa zisa mișcare a Soarelui sau mai știu eu ce iluzii vizuale au avut unii pe acolo. (Să fim serioși, sunt niște aberații ale unor creduli și ignoranți, care vor să îi convingă și pe alții că iluziile în care le place lor să trăiască trebuie neapărat acceptate drept adevăruri. Ce Soare să se miște pe cer, măi frate? Eventual s-o fi zgâlțâit Pământul, dar chiar așa soarele, mă face să râd)

Pe de altă parte, este fals să credem că (doar) Rusia ar avea vreo nevoie de consacrare; catolicismul (sau papistășia) este la ora actuală o sectă globală care încă mai este tolerată. Dar prea mult nu va mai rezista, în curând îi va veni pieirea. Nu înseamnă că credincioșii, etc vor dispărea, însă forma actuală a sectei globale tolerate papiste nu va mai rezista pentru foarte multă vreme. Și în primul rând pentru că este eretică. Ca să zic așa, elementele de la bază probabil vor mai rezista, acelea care sunt sănătoase, și în măsura (atâta câtă este) în care pot fi catalogate ca sănătoase, dar suprastructura, adică unul din elementele care definesc clar secta tolerată încă a papistașilor, nu va mai rezista multă vreme în forma actuală. Dealtfel cred că ar fi o mare greșeală chiar a papistașilor să mai mențină această formă de organizare care se bazează pe fabulele acumulate în câteva sute de ani, pe falsuri istorice și pe ereziile de la Vatican I și II, în special cele legate de papalitate (papistășia în sine).

ioanna 13.02.2013 21:08:18

Ce inseamna consacrarea Rusiei de catre Papa? Intensificarea activitatilor misionare pe intreg teritoriul rusesc pentru convertirea rusilor la Catolicism? Papa isi consacra viata acestui scop, de a intra in comuniune cu comunitatea ortodoxa rusa, de a ingloba ortodocsii in BC si nu numai ei, ci pe toti rusii?

Mihailc 13.02.2013 21:53:47

Pe biata Rusie au "consacrat-o" deja cam prea mulți... numai papa lipsește pe listă.

ioanna 13.02.2013 22:29:37

Citat:

În prealabil postat de Mihaela Cristina (Post 503356)
Ce parere aveti (fara a trebui sa fiti "un profet" pentru aceasta :-)) despre sansa ca noul Papa sa aiba curajul sa indeplineasca in sfarsit consacrarea Rusiei asa cum a fost in mod foarte special ceruta in anul 1917 de catre Sfanta Fecioara Maria la Fatima?

Rusia e consacrata, conform spuselor Luciei, chiar nu e nevoie ca Papa sa-si infiga gherutele :)

“Am avut ocazia sa vorbesc interior cu Domnul Nostru si recent L-am intrebat de ce nu ar converti Rusia fara ca Sanctitatea Sa sa faca aceasta consacrare. Pentru ca vreau ca toata Biserica mea sa recunoasca in aceasta consacrare un triumf al Inimii Imaculate a Mariei, pentru ca apoi sa extinda cultul ei si sa adauge devotiunii pentru Inima mea Divina devotiunea pentru aceasta inima imaculata. Dar, Dumnezeul meu, Sfantul Parinte nu ma va crede daca Tu insuti nu-l vei indemna la aceasta printr-o inspiratie speciala. Sfantul Parinte? Roaga-te mult pentru Sfantul Parinte. O va face, dar va fi prea tarziu. Si totusi, Inima Imaculata a Mariei va salva Rusia. Aceasta II este consacrata“ (Cf. Memorii și Scrisori ale Sorei Lucia, p. 412 și 414). http://www.intratext.com/IXT/RUM0018/_P13.HTM

Decebal 13.02.2013 22:41:52

Citat:

În prealabil postat de ioanna (Post 503375)
Ce inseamna consacrarea Rusiei de catre Papa?

Este o formă de declarare a unui război religios împotriva Bisericii Ortodoxe Ruse și a Bisericii Ortodoxe în general, știindu-se că Biserica Ortodoxă stă în mare parte pe Ruși, "pentru salvarea sufletelor și mai marea glorie a lui Dumnezeu". Scopul papistașilor nu este acela al răspândirii creștinismului, ci a catolicismului, așa încât să fie la nivel global o turmă și un păstor, iar păstorul .. ai ghicit .. să fie papa. Și pare-se că ar vrea chiar mai mult; parcă vorbea cineva despre convertirea extratereștrilor la Credință. Felul de "răspândire a creștinismului" specific papistășiei se concretizează în niște planuri pe termen lung și se bazează pe principiul că dacă noii "convertiți" nu sunt buni papiști (catolici) nu-i problemă că vor fi strănepoții lor. Totul este să pui mâna pe hățurile puterii că după aceea lucrurile se vor rezolva de la sine în împărăția lumească a papismului.

Mihaela Cristina 13.02.2013 22:49:37

iti Multumesc Ioana pentru link si comentariu
 
iti Multumesc Ioana pentru link si comentariu (se pare ca doar femeile au bun simtul crestin
Ca sa nu si insulte in timp ce isi exprima parerea ....)

ioanna 13.02.2013 22:51:10

Citat:

În prealabil postat de Mihaela Cristina (Post 503398)
iti Multumesc Ioana pentru link si comentariu (se pare ca doar femeile au bun simtul crestin
Ca sa nu si insulte in timp ce isi exprima parerea ....)

Sincer, eu n-am prea inteles intrebarea ta, la ce curaj te-ai referit, doar nu poate emite Papa o bula in care sa spuna "incredintez Rusia Fecioarei Maria prin BRC", ignorand credinta si constiinta oamenilor. Nu exista silire la credinta, nici Dumnezeu nu te obliga, cu atat mai putin papa. Daca te-ai referit la incercarea de a intra in comuniune cu BO e altceva. Lucia incheie cu si totusi... "Rusia ii este consacrata". Fecioara Maria ocupa un loc important in Ortodoxie, deci BORu trebuie sa se asigure ca aceasta(ortodoxia) coexista cu ortopraxia.

Decebal 13.02.2013 22:58:14

Citat:

În prealabil postat de ioanna (Post 503393)
Rusia e consacrata, conform spuselor Luciei, chiar nu e nevoie ca Papa sa-si infiga gherutele :)

“Am avut ocazia sa vorbesc interior cu Domnul Nostru si recent L-am intrebat de ce nu ar converti Rusia fara ca Sanctitatea Sa sa faca aceasta consacrare. Pentru ca vreau ca toata Biserica mea sa recunoasca in aceasta consacrare un triumf al Inimii Imaculate a Mariei, pentru ca apoi sa extinda cultul ei si sa adauge devotiunii pentru Inima mea Divina devotiunea pentru aceasta inima imaculata. Dar, Dumnezeul meu, Sfantul Parinte nu ma va crede daca Tu insuti nu-l vei indemna la aceasta printr-o inspiratie speciala. Sfantul Parinte? Roaga-te mult pentru Sfantul Parinte. O va face, dar va fi prea tarziu. Si totusi, Inima Imaculata a Mariei va salva Rusia. Aceasta II este consacrata“ (Cf. Memorii și Scrisori ale Sorei Lucia, p. 412 și 414). http://www.intratext.com/IXT/RUM0018/_P13.HTM

Citatul ăsta și cartea aia sunt reale, au vreo valoare sau sunt niște făcături?

ioanna 13.02.2013 23:08:01

Citat:

În prealabil postat de Decebal (Post 503405)
Citatul ăsta și cartea aia sunt reale, au vreo valoare sau sunt niște făcături?

Si Ellen G.White spunea ca a vorbit cu Dumnezeu si a scris o intreaga literatura din care se infrupta adventistii. Nu stiu ce valoare au pentru credinciosii catolici Memoriile sorei Lucia.


Ora este GMT +3. Ora este acum 09:20:44.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.