Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Caut niste raspunsuri (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=12236)

NeInocentiu 17.02.2011 14:40:11

Caut niste raspunsuri
 
1. De ce sunt Sfintii Constantin si Elena intocmai cu apostolii cinstiti (am auzit la postul Trinitas la sluje) ?
2. Ce este Sfanta Traditie ?
3. (Pentru adventisti) Poate un adventist sa dea sa manance la un neadventist carne de porc sau alte mancaruri necurate ? (avand in vedere Deuteronomul, cap14, verset 21)
4. (Pentru adventisti) Scrie in biblie sa nu consumi alcool ?
5. (Pentru adventisti) Credeti ca absolut toti care au murit au sufletul in stare inconstienta ? (intreb gandindu- ma la Moise despre care scrie ca a murit dar a si vorbit cu Iisus).
6. Cine a compus Noul Testament? (adica cine si pe ce criterii au selectat din scrierile evanghelistilor si apostolilor)
7. Stie cineva justificarea BOR privind plasarea Craciunului pe 25 decembrie ?
8. Poate cineva scoate demoni fara Sfantul Duh ?
9. (Pentru adventisti) Am inteles ca la voi botezul e doar printr-o singura scufundare completa in apa si sustineti ca numai asa trebuie facut. Daca da, scrie in Biblie ca asa trebuie facut ?

camy_d 17.02.2011 14:56:33

Citat:

În prealabil postat de NeInocentiu (Post 338798)
2. Ce este Sfanta Traditie ?

Când Apostolii au mers să propovăduiască, n-aveau tipar, ca să aibă Scriptura în mai multe exemplare, s-o dea la fiecare om s-o tâlcuiască (aluzie și la protestanți). S-au dus într-o comunitate și au învățat oamenii, pe cale orală, învățătura despre Hristos și i-a ajutat să pună credința în practică. Apoi, pentru că trebuiau să propovăduiască mai departe dreapta credință, au lăsat preoți în loc (hirotoniți prin punerea mâinilor deasupra capului), care să păstreze rânduielile pe care Apostolul respectiv i le-au lăsat și să-i îndrume pe oameni în locul lui.

Aceasta e Sfânta Tradiției, totalitatea rânduilelilor practice pe care le-am primit direct de la Apostoli, care n-apar neapărat concret în Biblie. Însă nimic din ce am povestit mai sus nu e contrazis de Sf. Scriptură, ci de acolo știu cum se propovăduia Cuvântul lui Dumnezeu. Nu scrie nicăieri că s-au dus Apostolii la om, i-au trântit Biblia în față și i-au zis "Tâlcuiește-o singur!".

Mai scrie în Biblie că multe a mai zis Iisus, dar că nu încăpeau în carte, iar acele învățături au fost transmise așadar, oral.

camy_d 17.02.2011 15:00:01

Citat:

În prealabil postat de NeInocentiu (Post 338798)
4. (Pentru adventisti) Scrie in biblie sa nu consumi alcool ?

Dacă zice vreun protestant așa ceva, abia aștept să-i dau versete care dovedesc contrariul :21:

AlinB 17.02.2011 16:16:27

Citat:

În prealabil postat de NeInocentiu (Post 338798)
1. De ce sunt Sfintii Constantin si Elena intocmai cu apostolii cinstiti (am auzit la postul Trinitas la sluje) ?

http://ro.orthodoxwiki.org/Apostol

Citat:

2. Ce este Sfanta Traditie ?
http://www.sfaturiortodoxe.ro/invata...e-predania.htm

Citat:

3. (Pentru adventisti) Poate un adventist sa dea sa manance la un neadventist carne de porc sau alte mancaruri necurate ? (avand in vedere Deuteronomul, cap14, verset 21)
Nu, n-au voie

Citat:

4. (Pentru adventisti) Scrie in biblie sa nu consumi alcool ?
Scrie si sa consumi si sa nu consumi.

Citat:

5. (Pentru adventisti) Credeti ca absolut toti care au murit au sufletul in stare inconstienta ? (intreb gandindu- ma la Moise despre care scrie ca a murit dar a si vorbit cu Iisus).
Da, ei asa cred.

Citat:

6. Cine a compus Noul Testament? (adica cine si pe ce criterii au selectat din scrierile evanghelistilor si apostolilor)
Aici au sa o cam dea intoarsa daca intri in detalii si pui intrebarile care trebuie..

Citat:

8. Poate cineva scoate demoni fara Sfantul Duh ?
Da, insa doar aparent.

Citat:

9. (Pentru adventisti) Am inteles ca la voi botezul e doar printr-o singura scufundare completa in apa si sustineti ca numai asa trebuie facut. Daca da, scrie in Biblie ca asa trebuie facut ?
Din cate stiu, este intreita si la ei.

tricesimusseptimus 17.02.2011 16:19:07

Citat:

În prealabil postat de camy_d (Post 338805)
Dacă zice vreun protestant așa ceva, abia aștept să-i dau versete care dovedesc contrariul :21:

Spiritul contradicției este la el acasă:3: Nu doresc să vi-l stârnesc. Pace și liniște!

P.S. Cu domnul Inocențiu voi comunica direct pe hub ca și până acum....

NeInocentiu 17.02.2011 16:24:02

10. In Geneza, cap6, verset 3, Dumnezeu se refera la Sfantul Duh ? (daca se poate si argumente pentru da sau nu)

Iosif77 17.02.2011 18:11:06

Citat:

În prealabil postat de NeInocentiu (Post 338798)
Scrie in biblie sa nu consumi alcool ?

Scrie, normal. Dar tu folosesti un verb nepotrivit: a consuma. Deja duce cu gandul la o practica.
In Biblie scrie ca nu e bine nici macar sa gusti alcool.
Insa nu doar atat. Chiar privitul vinului este nerecomandat :15: .

Prin urmare, pentru a rezista tentatiei consumului de alcool, eu iti recomand o cale foarte simpla: daca ochii tai intalnesc din intamplare vinul, intoarce repede privirea in alta parte si nu te gandi nici macar sa gusti din el!

Si acum cateva „recomandari” biblice:
Pentru cine sunt suspinele, pentru cine văicărelile, pentru cine gâlcevile, pentru cine plânsetele, pentru cine rănile fără pricină, pentru cine ochii întristați?
Pentru cei ce zăbovesc pe lângă vin, pentru cei ce vin să guste băuturi cu mirodenii.
Nu te uita la vin cum este el de roșu, cum scânteiază în cupă și cum alunecă pe gât,
Căci la urmă el ca un șarpe mușcă și ca o viperă împroașcă venin.
Dacă ochii tăi vor privi la femei străine și gura ta va grăi lucruri meșteșugite,
Vei fi ca unul care stă culcat în mijlocul mării, ca unul care a adormit pe vârful unui catarg.
„M-au lovit… Nu m-a durut! M-au bătut… Nu știu nimic! Când mă voi deștepta din somn, voi cere iarăși vin”.
Pilde 23:29-35

Dumitru73 17.02.2011 18:19:32

Citat:

În prealabil postat de Iosif77 (Post 338903)
Scrie, normal. Dar tu folosesti un verb nepotrivit: a consuma. Deja duce cu gandul la o practica.
In Biblie scrie ca nu e bine nici macar sa gusti alcool.
Insa nu doar atat. Chiar privitul vinului este nerecomandat :15: .

Prin urmare, pentru a rezista tentatiei consumului de alcool, eu iti recomand o cale foarte simpla: daca ochii tai intalnesc din intamplare vinul, intoarce repede privirea in alta parte si nu te gandi nici macar sa gusti din el!

Si acum cateva „recomandari” biblice:
Pentru cine sunt suspinele, pentru cine văicărelile, pentru cine gâlcevile, pentru cine plânsetele, pentru cine rănile fără pricină, pentru cine ochii întristați?
Pentru cei ce zăbovesc pe lângă vin, pentru cei ce vin să guste băuturi cu mirodenii.
Nu te uita la vin cum este el de roșu, cum scânteiază în cupă și cum alunecă pe gât,
Căci la urmă el ca un șarpe mușcă și ca o viperă împroașcă venin.
Dacă ochii tăi vor privi la femei străine și gura ta va grăi lucruri meșteșugite,
Vei fi ca unul care stă culcat în mijlocul mării, ca unul care a adormit pe vârful unui catarg.
„M-au lovit… Nu m-a durut! M-au bătut… Nu știu nimic! Când mă voi deștepta din somn, voi cere iarăși vin”.
Pilde 23:29-35

sa inteleg ca Iisus a prefacut apa in vin ca sa-i duca in pacat pe nuntasi?

Iosif77 17.02.2011 18:44:55

Nicidecum. :68:

Isus nu a facut si nici nu face asa ceva.
Dimpotriva El ii elibereaza pe oameni din pacat.
Inclusiv din pacatul betiei.

Dumitru73 17.02.2011 18:48:50

Citat:

În prealabil postat de Iosif77 (Post 338928)
Nicidecum. :68:

Isus nu a facut si nici nu face asa ceva.
Dimpotriva El ii elibereaza pe oameni din pacat.
Inclusiv din pacatul betiei.

el nu numai ca le-a pus vinul in fata, atunci cand nu mai aveau, dar i-a lasat si sa bea, desi din text reiese ca nuntasii erau, ca la orice nunta, putin ... "veseli" ;)


Ora este GMT +3. Ora este acum 04:41:42.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.