Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Despre Biserica Ortodoxa in general (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=506)
-   -   Despre Arthos, tarnoseala si altele (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=15239)

tabitha 18.07.2012 05:47:42

Despre Arthos, tarnoseala si altele
 
Cine știe să scrie în amănunt cum se folosește arthos-ul ? Dar târnoseala ?

Mulțumiri anticipate !

zaharia_2009 18.07.2012 21:17:59

Citat:

În prealabil postat de mirela.t (Post 459499)
Cine știe să scrie în amănunt cum se folosește arthos-ul ? Dar târnoseala ?

Mulțumiri anticipate !

Informatiile corecte despre tirnoseala sunt urmatoarele :

fiind asemanatoare tamiiei ea se foloseste la tamiierea casei , masina, locuinta in general dar si a persoanelor .
Se arde pe carbune dar se foloseste in situatii un pic deosebite, adica, in stari de ispitiri deosebite , de temeri sau spaima trenanta, boli prelungite, fenomene meteo cu desfasurare exacerbata (furtuni, trasnete repetate si intense, tunete, inundatii, etc.).Toate acestea fara a o privi ca pe un idol. Credinta, puterea si taria ei este cea care lucreaza.
Se poate folosi insa si la tamiierea curenta a casei , fara a fi la mijloc ceva deosebit (tamiiere zilnica, saptaminala, lunara) dar si asociata cu stropirea cu aghiasma la fiecare zi de intii ale fiecarei luni.

Se poate pastra cel mult la icoana , desi se deterioreaza in timp, dar nu la pragul de sus al usii (conform obiceiurilor populare)sau in alte locuri necuviincioase.
De obicei se tine la un loc cu tamiia , mai ales ca pudra in care se gaseste tamiia este f. buna pt. conservarea tirnoselii (previne lipirea de lucrurile din jur si "imbatrinirea" ei, cu pierderea parfumului sau deteriorarea cu farimitare )

glykys 18.07.2012 21:59:38

Iata ce am gasit:
Tarnoseala este chipul vietii celei duhovnicesti. Cu ceara respectiva este pecetluit locul in care au fost puse moastele sfintilor. Faptul ca luam o bucata de panza inmuiata in ceara topita, poate fi o invitatie pentru noi de a ne pecetlui inima, de a o feri de tot ce este rau. Poate fi un indemn de a ne darui altora si de a pastra adevarul nealterat, precum au facut martirii.

Asa trebuie sa fie viata noastra, precum aceasta bucata de panza, trebuie trecuta prin cea dumnezeiasca si asa trebuie sa ramana: nedespartita de cea dumnezeiasca, precum panza ramane nedespartita de ceara. -

MAi multe aici http://www.crestinortodox.ro/liturgi...la-120585.html
si aici - http://www.ziarullumina.ro/articole;...bisericii.html

tabitha 19.07.2012 01:39:37

Citat:

În prealabil postat de zaharia_2009 (Post 459696)
Informatiile corecte despre tirnoseala sunt urmatoarele :

fiind asemanatoare tamiiei ea se foloseste la tamiierea casei , masina, locuinta in general dar si a persoanelor .
Se arde pe carbune dar se foloseste in situatii un pic deosebite, adica, in stari de ispitiri deosebite , de temeri sau spaima trenanta, boli prelungite, fenomene meteo cu desfasurare exacerbata (furtuni, trasnete repetate si intense, tunete, inundatii, etc.).Toate acestea fara a o privi ca pe un idol. Credinta, puterea si taria ei este cea care lucreaza.
Se poate folosi insa si la tamiierea curenta a casei , fara a fi la mijloc ceva deosebit (tamiiere zilnica, saptaminala, lunara) dar si asociata cu stropirea cu aghiasma la fiecare zi de intii ale fiecarei luni.

Se poate pastra cel mult la icoana , desi se deterioreaza in timp, dar nu la pragul de sus al usii (conform obiceiurilor populare)sau in alte locuri necuviincioase.
De obicei se tine la un loc cu tamiia , mai ales ca pudra in care se gaseste tamiia este f. buna pt. conservarea tirnoselii (previne lipirea de lucrurile din jur si "imbatrinirea" ei, cu pierderea parfumului sau deteriorarea cu farimitare )

Mulțumesc frumos pentru explicațiile detaliate. Eu am puțină târnoseală pusă într-un plic sigilat cu ceară (așa l-am primit când a fost sfințirea unei biserici de mănăstire aici la noi; banuiesc că pregătiseră astfel plicurile ca să fie mai expeditivi cu distribuirea, că știți cum e la noi, la români, înghesuială mare, dezordine etc. ) Mă gândesc că acest plic aș putea să-l păstrez ca atare, o vreme mai îndelungată?... Deocamdată l-am pus într-o carte de rugăciuni. Mai am și alte bucățele de târnoseală pe care le-am primit din România, dar le țin în poșetă și le am cu mine peste tot pe unde mă duc. Întrebarea mea ar fi : Este greșit că nu ard târnoseala ca pe tămâie, ci o păstrez așa întreagă, cum am zis? La urma urmei, poate i-o veni și ei rândul într-o bună zi, să se jertfească. :1:

tabitha 23.07.2012 19:53:34

Dar despre arthos nu știe nimeni, nimic ?

Asta e ce-am găsit eu pe wikipedia :

Este o pâine dulce, care se sfințește și se distribuie credincioșilor în Săptămâna Luminată. Păstrată de-a lungul anului, se folosește oarecum asemănător târnoselii - însă în paralelă cu anafora ; adica se consumă, bucățele foarte mici, cu credință și evlavie, în momente de boală, sau de alte încercări deosebite. Am întrebat ptr că am primit și eu o bucațică din această pâine și nu știam ce să fac cu ea.

http://en.wikipedia.org/wiki/Artos

Marius22 24.07.2012 09:52:16

Citat:

În prealabil postat de mirela.t (Post 460821)
Dar despre arthos nu știe nimeni, nimic ?

Am intalnit chiar pe acest site un articol pe aceasta tema: Artosul - painea cea dulce a serii

costel 24.07.2012 10:36:52

Citat:

În prealabil postat de mirela.t (Post 460821)
Dar despre arthos nu știe nimeni, nimic ?

Eu am gasit aceste informatii, sper sa te ajute:

"Artos este un termen provenit din limba greaca, desemnand painea dospita si indulcita care se sfinteste la slujba Litiei din ajunul marilor sarbatori din cursul anului bisericesc, precum si la slujba din ajunul hramului bisericii. De regula, credinciosii apropiati Bisericii pregatesc din vreme cinci astfel de paini ce amintesc de minunea savarsita de Mantuitorul Hristos, cand a saturat pe cei peste cinci mii de oameni, cu numai cinci paini si doi pesti. Alaturi de artosele necesare savarsirii slujbei Litiei, credinciosii mai aduc si boabe de grau, precum si vin, si untdelemn, care vor fi sfintite si ele prin aceasta randuiala deosebita. Aceste daruri semnifica bunatatile pamantesti pe care omul i le ofera lui Dumnezeu ca pe o ofranda de buna mireasma, in primul rand ca multumire pentru rodul pamantului si, nu in cele din urma, ca rugaciune fierbinte pentru binecuvantarea muncii lor. La sfarsitul Litiei, credinciosii primesc o parte din artosul sfintit si stropit cu vinul binecuvantat. Uneori, artosul acesta imprumuta denumirea slujbei de binecuvantare a lui, numindu-se litie".

zaharia_2009 24.07.2012 15:19:47

Citat:

În prealabil postat de mirela.t (Post 459761)
Mulțumesc frumos pentru explicațiile detaliate. Eu am puțină târnoseală pusă într-un plic sigilat cu ceară (așa l-am primit când a fost sfințirea unei biserici de mănăstire aici la noi; banuiesc că pregătiseră astfel plicurile ca să fie mai expeditivi cu distribuirea, că știți cum e la noi, la români, înghesuială mare, dezordine etc. ) Mă gândesc că acest plic aș putea să-l păstrez ca atare, o vreme mai îndelungată?... Deocamdată l-am pus într-o carte de rugăciuni. Mai am și alte bucățele de târnoseală pe care le-am primit din România, dar le țin în poșetă și le am cu mine peste tot pe unde mă duc. Întrebarea mea ar fi : Este greșit că nu ard târnoseala ca pe tămâie, ci o păstrez așa întreagă, cum am zis? La urma urmei, poate i-o veni și ei rândul într-o bună zi, să se jertfească. :1:

Eu am spus cum se consuma tirnoseala. Dar ea poate fi pastrata asemeni tamiiei, intr-un loc curat si special destinat .
Poate fi pastrat si intr-o carte de rugaciuni, Biblie, etc.

tabitha 25.07.2012 19:29:42

1 atașament(e)
Citat:

În prealabil postat de zaharia_2009 (Post 460956)
Eu am spus cum se consuma tirnoseala. Dar ea poate fi pastrata asemeni tamiiei, intr-un loc curat si special destinat .
Poate fi pastrat si intr-o carte de rugaciuni, Biblie, etc.

Da, și la fel ca târnoseala am înțeles că se folosesc mănunchiurile acelea de 33 de lumânări aduse (și aprinse în prealabil) de la Sfântul Mormânt. Adică se ard la vreme de boală, sau restriște.

tabitha 25.07.2012 23:16:23

Citat:

În prealabil postat de Marius22 (Post 460894)
Am intalnit chiar pe acest site un articol pe aceasta tema: Artosul - painea cea dulce a serii

Citat:

În prealabil postat de costel (Post 460902)
Eu am gasit aceste informatii, sper sa te ajute:

"Artos este un termen provenit din limba greaca, desemnand painea dospita si indulcita care se sfinteste la slujba Litiei din ajunul marilor sarbatori din cursul anului bisericesc, precum si la slujba din ajunul hramului bisericii. De regula, credinciosii apropiati Bisericii pregatesc din vreme cinci astfel de paini ce amintesc de minunea savarsita de Mantuitorul Hristos, cand a saturat pe cei peste cinci mii de oameni, cu numai cinci paini si doi pesti. Alaturi de artosele necesare savarsirii slujbei Litiei, credinciosii mai aduc si boabe de grau, precum si vin, si untdelemn, care vor fi sfintite si ele prin aceasta randuiala deosebita. Aceste daruri semnifica bunatatile pamantesti pe care omul i le ofera lui Dumnezeu ca pe o ofranda de buna mireasma, in primul rand ca multumire pentru rodul pamantului si, nu in cele din urma, ca rugaciune fierbinte pentru binecuvantarea muncii lor. La sfarsitul Litiei, credinciosii primesc o parte din artosul sfintit si stropit cu vinul binecuvantat. Uneori, artosul acesta imprumuta denumirea slujbei de binecuvantare a lui, numindu-se litie".

Mulțumesc de trimiteri, dar eu nu vorbeam de litie, ci de Artos-ul - pâinea aceea mare - care se frânge după Paște, în Săptămâna Luminată, și se dă credincioșilor. Cum eu eram plecată atunci, altcineva a luat o bucățică și pentru mine și mi-a dat-o la revenirea în State. Informațiile de pe wikipedia sunt cel mai aproape de ceea ce căutam (biserica la care merg eu - cel mai des - are o puternică tradiție rusească).


Ora este GMT +3. Ora este acum 07:24:31.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.