Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Poti sa ai o masina scumpa ? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=12947)

Yasmina 29.05.2011 23:35:41

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 364812)
Eu am văzut ceapă cât varza. Îmi amintesc perfect !

Eram la Bruxelles.

:)))
Corect :)))

anna21 29.05.2011 23:46:12

Citat:

În prealabil postat de Yasmina (Post 364815)
Bulbul de fenicul(fenel)are culoarea alb-verzui,este f aromat(o aroma aproape enervanta ca de camfor),iar micile frunze din interiorul bulbului seamana cu mararul;sansele sa fie confundat cu ceapa sunt f reduse :))

Era o ironie.
(Daca omul nu stie ce este poate gandeste: "ia uite americanii astia ce ceapa rea mananca! precis modificata genetic si stricata de pesticide")

tabitha 29.05.2011 23:58:24

Lasa-i, Yasmina, sa mai viseze putin.
 
Citat:

În prealabil postat de Yasmina (Post 364804)
Maine,voi intra intr-un magazin de legume si voi face poze la ceapa de aici,nu cred ca intrece marimea celor din romania!

Probabil ceea ce au vazut ei acolo era faimoasa Spanish onion, care este un soi de ceapa mai mare decat cea obisnuita, diametrul ei putand atinge si 10 cm. Dar in nici un caz cat o varza!

LapetiteMoc 30.05.2011 00:08:39

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 364812)
Eu am văzut ceapă cât varza. Îmi amintesc perfect !

Eram la Bruxelles.

:21::21::21: super !!!

ElisabetaM 30.05.2011 00:20:40

Citat:

În prealabil postat de Daniel_7 (Post 364265)
Ma intreb daca un crestin ar trebui sa aiba o masina scumpa,sa spunem de la 20.000 euro in sus. Nu este o sfidare la adresa celor care nu isi permit sa cumpere o paine? Sau cata milostenie ar trebui sa faca un crestin care isi poate permite o masina de lux?

Poti sa ai, dar la ce iti foloseste?
Lucrurile acestea materiale, pe care le cumparam cu multi bani si de care ne folosim cu atata placere, oare cat inseamna?
De s-o zgudui o data pamantul mai bine, nu va ramane piatra peste piatra.
De ne-am aduna toti comori IN CER, cat de bine ar fi.......
Ma iertati ca am indraznit a vorbi mai dur, eu de fapt sunt o sarantoaca.

Yasmina 30.05.2011 01:44:30

Citat:

În prealabil postat de anna21 (Post 364818)
Era o ironie.
(Daca omul nu stie ce este poate gandeste: "ia uite americanii astia ce ceapa rea mananca! precis modificata genetic si stricata de pesticide")

Scuze,pe forum nu pot sa-mi dau seama mereu cand este ironie sau nu :))

guardian knight 30.05.2011 17:38:21

Citat:

În prealabil postat de Melissa (Post 364718)
Tu pe ce lume traiesti? Cum poti spune ca in Romania nu mori de foame daca muncesti? In Romania mori de foame si daca muncesti, de asta e grav ce se intampla in Romania, pentru ca sistemul este atat de mizerabil incat nu-ti da dreptul sa traiesti decent.Nu ai vazut familii cu venituri sub 1000 ron ( inca 1000 ron e un venit mare), cu 3-4 copii, care daca isi platesc intretinerea si utilitatile,efectiv nu au ce sa mai manance 1 luna intreaga??Ca de imbracaminte nu mai vorbim..Traiasca second-hand-urile cu 2-3 lei orice obiect vestimentar, daca apuca sa-si cumpere si de acolo ceva..Daca noi avem un trai decent, trebuie sa ne uitam in jur, sa observam realitatea care urla de foame..

Ia uite aici, un caz dramatic:
http://stirileprotv.ro/stiri/actuali...e-in-casa.html

Si cati or mai fi asa in tara asta si noi habar n`avem??Ca sa nu mai detaliez acum si de intelectualii pensionari care cauta cu sfiala in cosul de gunoi..

Si ca sa spui ca oricat de sarac esti, tot ai o casa la tara sau un apartament de vanzare, iarasi este SF!! Pai atunci nu mai esti sarac!
In tara asta sunt multi oameni SARACI, care nu au nici dupa ce bea apa..Care traiesc de pe o zi pe alta, in chirii/locuinte sociale si vai si amar de sufletul lor..Tu ai idee cum supravietuiesc macar cei aflati in evidenta Asistentei Sociale?? Fa o proba. Cand strangi ceva lucruri si haine( de preferat si de copilasi, daca ai de undeva) si vrei sa le dai de pomana, du-te la Primarie si roaga-i pe cei de la Asistenta Sociala sa-ti dea cateva adrese cu familii aflate in evidenta lor. Si fa o vizita macar uneia dintre ele, ca sa faci milostenie.Si apoi impartaseste-ne impresiile locului si oamenilor/copiilor pe care i-ai gasit..

In orasul meu vad sute si mii de vile ultra-luxoase,cu finisari foarte sumpe cere i-ar face invidiosi si pe occidentali !
Vad oameni destul de avuti,carora nu le lipseste nimica, unii chiar au mai multe proprietati si terenuri,altii au afaceri si firme !
Chiar si aia care stau la blocuri au masini f scumpe si fac cumparaturi in marile moluri umplandu-si cu varf carucioarele...
Asa ca,societatea e impartita, unii au mai mult decat au nevoie,si altii au mai putin,iar cei foarte saraci, poate is numai tiganii care umbla dupa fiare...nestiind altceva sa faca sau nevoind !!!
Cum or fi majoritatea romanilor saraci,cand tot omu are o masina noua in fata blocului ???
iar despre oamenii ce traisesc din ajutoare sociale,...pai aia is tiganii tarii, in numar de 4 milioane ! Romania find tara cu cei mai multi tigani din europa !
Ei nu stiu decat sa traisca din cersit sau talharii,furturi...etc !
Nu tiganii sarmani,reprezinta tara !

dobrin7m 30.05.2011 18:08:58

Citat:

În prealabil postat de guardian knight (Post 365019)
In orasul meu vad sute si mii de vile ultra-luxoase,cu finisari foarte sumpe cere i-ar face invidiosi si pe occidentali !
Vad oameni destul de avuti,carora nu le lipseste nimica, unii chiar au mai multe proprietati si terenuri,altii au afaceri si firme !
Chiar si aia care stau la blocuri au masini f scumpe si fac cumparaturi in marile moluri umplandu-si cu varf carucioarele...
Asa ca,societatea e impartita, unii au mai mult decat au nevoie,si altii au mai putin,iar cei foarte saraci, poate is numai tiganii care umbla dupa fiare...nestiind altceva sa faca sau nevoind !!!
Cum or fi majoritatea romanilor saraci,cand tot omu are o masina noua in fata blocului ???
iar despre oamenii ce traisesc din ajutoare sociale,...pai aia is tiganii tarii, in numar de 4 milioane ! Romania find tara cu cei mai multi tigani din europa !
Ei nu stiu decat sa traisca din cersit sau talharii,furturi...etc !
Nu tiganii sarmani,reprezinta tara !

Esti departe de realitate, foarte departe.
Nu toti saracii sunt tigani. Doar ca tu nu ii vezi pentru ca privesti lucrurile la suprafata. Pentru ca acesti saraci stiu sa isi poarte saracia cu demnitate. nu ai sa vezi un astfel de sarac scormonind prin gunoaie si nici cersind. Sunt cei care stiu sa isi ascunda saracia ca un scut impotriva societatii. Societate care ca si tine catalogheaza si judeca fara sa stie. Si nu vrea sa indure o rusine nemeritata. Pentru ca a fi sarac nu e o rusine.

se vede ca nu stii ce inseamna ca parintele tau sa aiba o pensie de 450 lei si tu sa nu il poti ajuta pentru ca si tu ai salar de 500 ron si doi copii de exemplu. Nu stii ce inseamna sa nu ai bunici la tara de pilda, pentru ca te-ai nascut in oras si neamul tau e orasean, de exemplu. Nu stii ce inseamna sa nu poti cumpara o casa, ca nu ai cum sa strangi zeci de mii de euro dintr-un salar mizer.
Nu stii cum e sa fii 3 frati la parinti care trebuie sa imparta apartamentul cu 2 camere al parintilor. Si ca ce iti revine nu iti ajunge nici pentru o camaruta si asta cand si tu esti batran si obosit, dupa moartea parintilor tai.
Nu stii ce insemna sa ai parinti care isi iubesc de pilda doar un copil caruia sa ii lase totul iar altor 2 sau 3 copii sa nu le dea nimic, sa ii lase la voia Domnului.
Se pare ca privesti la suprafata si nu vezi cum majoritatea romanilor au masini noi dar in spate au zeci de rate la banci, ca fac foamea ca sa le plateasca.
Multe se pare ca nu le vezi.
Nu vezi tineri care se casatoresc si se muta in chirii covarsitoare, pe care cu greu le platesc.
Lumea e impartita adevarat.
Dar e impartita intr-o mana de bogatasi si o mare si imensa masa de oameni saraci. Dintre acestia unii simuleaza bogatia, altii ascund saracia si altii adevarat nu ascund si nu simuleaza nimic. Ca sunt tigani care fac ce fac, da, dar la fel cum nu poti sa judeci romanul din strainatate prin prisma tiganilor care fac mult rau in strainatate tot asa nu poti judeca saracii prin prisma tiganilor saraci care fac ce fac in tara.
Iti propun sa vizitezi cativa pensionari saraci si plini de boli sa vezi ca nu sunt tigani dar stiu sa isi poarte saracia cu demnitate. uita-te in casa lor , la viata lor si vezi cum traiesc.

Mihnea Dragomir 30.05.2011 19:23:38

Citat:

În prealabil postat de dobrin7m (Post 365022)
tu sa nu il poti ajuta pentru ca si tu ai salar de 500 ron si doi copii de exemplu.

În București, eu nu am auzit de salarii de 500 de RON. Cele mai mici salarii de care am auzit sunt de 680 de RON: femeile de serviciu de la grădinițe.

Este multă sărăcie în România, dar este și multă nemuncă. Un exemplu: periodic un cerșetor de pe strada mea îmi cerea un leu, ca să "își ia și el o pâine". I-am spus: "îți dau nu 1 leu, îți dau 5 lei. Dar, de banii ăștia, trebuie să îmi mături curtea". Chestie de cel mult 30 de minute, curtea mea măsoară 350 de metri pătrați. Și e asfaltată. "Hai, dom'le, lasă-mă-n pace !" a fost răspunsul lui. După vreo lună, iar îmi cere un leu, pesemne că uitase. I-am adus aminte: "îmi mențin oferta ! Un măturat pe săptămână, 5 lei pe săptămână !" Nu l-am mai văzut de atunci.

Alt caz: căutam meditator de latină pentru copii. Dau pe goaglă și listez 10 meditatori. Între 20 de RON (studenți la clasice) și 50 de RON pe oră (profesori). Intenția mea era să fac o dată pe lună. În condițiile lor de preț, dar o dată pe lună, copiii mei fiind ocupați și cu altele, pe lângă latină și neavând nicio grabă. Am dat 10 telefoane, celor 10 meditatori cu anunțuri. Niciunul nu a acceptat. "O dată pe lună ? Nu, e prea puțin !" Eu cred că, cerșetori sau profesori, oamenii vor bani mulți și îi vor atunci. Cu cât mai puțin efort. Chestii de durată ? Nu, nu ne interesează.

Lilith23 30.05.2011 22:01:01

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 365038)
În București, eu nu am auzit de salarii de 500 de RON. Cele mai mici salarii de care am auzit sunt de 680 de RON: femeile de serviciu de la grădinițe.

Este multă sărăcie în România, dar este și multă nemuncă. Un exemplu: periodic un cerșetor de pe strada mea îmi cerea un leu, ca să "își ia și el o pâine". I-am spus: "îți dau nu 1 leu, îți dau 5 lei. Dar, de banii ăștia, trebuie să îmi mături curtea". Chestie de cel mult 30 de minute, curtea mea măsoară 350 de metri pătrați. Și e asfaltată. "Hai, dom'le, lasă-mă-n pace !" a fost răspunsul lui. După vreo lună, iar îmi cere un leu, pesemne că uitase. I-am adus aminte: "îmi mențin oferta ! Un măturat pe săptămână, 5 lei pe săptămână !" Nu l-am mai văzut de atunci.

Alt caz: căutam meditator de latină pentru copii. Dau pe goaglă și listez 10 meditatori. Între 20 de RON (studenți la clasice) și 50 de RON pe oră (profesori). Intenția mea era să fac o dată pe lună. În condițiile lor de preț, dar o dată pe lună, copiii mei fiind ocupați și cu altele, pe lângă latină și neavând nicio grabă. Am dat 10 telefoane, celor 10 meditatori cu anunțuri. Niciunul nu a acceptat. "O dată pe lună ? Nu, e prea puțin !" Eu cred că, cerșetori sau profesori, oamenii vor bani mulți și îi vor atunci. Cu cât mai puțin efort. Chestii de durată ? Nu, nu ne interesează.

680 de lei o femeie de servici la grădiniță? Mai gândește-te! O femeie de servici (numită îngrijitoare) la o grădiniță cu program prelungit, la un an înainte de pensie, 30 și ceva de ani vechime, are 540 de lei. O colegă de-a mea de la grădinița unde predau câștigă 610 lei, ca debutantă.
Situația e mult mai mizeră decât oamenii lasă să se vadă. Că nu-i place nimănui să-și afișeze în public sărăcia lucie. Om fi un popor sărac, da' uneori suntem și un popor tare orgolios.


Ora este GMT +3. Ora este acum 13:55:58.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.