Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Diverse Sarbatori (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5056)
-   -   LA MULTI ANI DE SANTAMARIE MARE!!!!! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=4328)

MarinaAlca 15.08.2008 08:28:25

O URARE SINCERA PENTRU TOTI ACEI CE POARTA NUMELE MAICII DOMNULUI, VIATA SA LE FIE PLINA DE CAT MAI MULTE EVENIMENTE POZITIVE, CRESTERE DUHOVNICEASCA SI NADEJDE INTRU MANTUIRE!!!
LA MULTI SI BUNI ANI! AMIN

Noesis 15.08.2008 09:16:04

Astazi de Adormirea Maicii Domnului nu se sarbatoreste numele, ci pe 8 septembrie de Nasterea Maicii Domnului. Eu asa stiu de la biserica.

philalex 15.08.2008 09:37:13

corect Noesis.....azi sfanta Maria a murit...si eu stiu asa....marina, pe 8 september;)

pui 15.08.2008 12:34:25

Citat:

În prealabil postat de Noesis
Astazi de Adormirea Maicii Domnului nu se sarbatoreste numele, ci pe 8 septembrie de Nasterea Maicii Domnului. Eu asa stiu de la biserica.

:)multumesc mult Eu nu stiam ca azi nu se sarbatoreste numele, ci pe 8 septembrie:):)

MarinaAlca 15.08.2008 12:44:01

Citat:

În prealabil postat de Noesis
Astazi de Adormirea Maicii Domnului nu se sarbatoreste numele, ci pe 8 septembrie de Nasterea Maicii Domnului. Eu asa stiu de la biserica.

ASA O FI FRATILOR CUM ZICETI VOI, DAR EU AM VAZUT IN O GRAMADA DE BISERICI DIN ROMANIA CUM SUNT SARBATORITI PREOTII CE POARTA ACEST NUME, INCLUSIV PTR MIRENI SE CANTA LA MULTI ANI! DECI DACA EI AU GRESIT AM GRESIT SI EU!!

philalex 15.08.2008 12:46:35

Atnuci sa traiasca Toti Marianii si Toate Mariile!...LA MULTI ANI!!!:D

MarinaAlca 15.08.2008 12:52:04

Citat:

În prealabil postat de Noesis
Astazi de Adormirea Maicii Domnului nu se sarbatoreste numele, ci pe 8 septembrie de Nasterea Maicii Domnului. Eu asa stiu de la biserica.

SI DACA TOT STII TU ASA BINE DE LA BISERICA PRECUM AFIRMAI... POATE MA LUMINEZI SI PE MINE DE CE SE SARBATORESC DE SF PETRU SI PAVEL???? CA ATUNCI TOT MOARTEA CELOR DOI APOSTOLI SE SARBATORESTE SI NICIDECUM NASTEREA LOR... ASA CA... MAI BINE SA MAI GANDIM NITEL INAINTE SA NE GRABIM A FI GICA CONTRA...LA MULTI ANI TUTUROR!!!!!!!!!!!!!!

MarinaAlca 15.08.2008 12:53:10

Citat:

În prealabil postat de philalex
Atnuci sa traiasca Toti Marianii si Toate Mariile!...LA MULTI ANI!!!:D

MULTUMIM FILIP, TOT BINELE SA FIE SI CU TINE!

costel 15.08.2008 14:05:28

Marina, Biserica crestina consemneaza pana astazi in calendare si serbeaza de obicei ziua mortii sfintilor, adica data tre*cerii lor spre cele ceresti, socotita ca ziua lor de nastere, spre viata cea vesnica si adevarata, "unde nu este nici du*rere, nici intristare, nici suspin". Numai Maica Domnului si Sf. Ioan Botezatorul fac exceptie de la aceasta regula; ei au privilegiul de a li se sarbatori atat zamislirea (23 septembrie, 9 decembrie) si nasterea (8 septembrie, 24 iunie), cat si alte evenimente din viata lor (ca Buna*vestire, Aflarea capului Sfantului Ioan Botezatorul). Asa ca de aici venea mica neintelegere, pentru ca exista o exceptie in ceea ce o priveste pe Fecioara Maria si pe Sfantul Ioan Boteazatorul. Eu le urez sanatate celor care poarta numele Maria, atat la Adormirea ei, cat si la celelalte sarbatori inchinate Maicii Domnului. Multa sanatate si tie Marina.

alexandra28again 15.08.2008 16:25:23

Maica Domnului sa ne protejeze pe toti si sa se roage pentru sufletele noastre pacatoase,ca sa ne intoarcem la adevarata dragoste crestineasca.


Ora este GMT +3. Ora este acum 05:39:26.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.