Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Botezul (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5017)
-   -   baietelul meu a murit nebotezat (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=6174)

adri-ionela 20.01.2010 13:38:56

Citat:

În prealabil postat de Horhe22 (Post 176535)
Sunt preot. Spre deosebire de alti respondenti am astfel autorizarea sa-ti dau un raspuns.
Nu te supara pe saracul calugar necitit...
Pe langa botezul pe care-l stim cu totii, mai exista si alte tipuri:
1. Botezul sangelui (valabil in cazul martirilor)
2. Botezul dorintei (al aceluia care si-a dorit si din motive obiective nu a reusit sa se boteze)
3. Botezul de urgenta care are o randuiala foarte simpla si care il poate savarsi ORICINE (in caz de urgenta); (din nefericire nu s-a intamplat in cazul pruncutului tau).
Particular, in cazul tau vad aplicabil "botezul dorintei" deoarece nu ma indoiesc, ca ti-ai fi dorit sa-ti botezi pruncul;
Nu mai specifica pe viitor "mort nebotezat" pe pomelnicul dat la altar; tu si Dumnezeu stiti despre cine este vorba. I-ai dorit un nume si trece-l cu numele respectiv. Roaga-te si Sfantului al carui nume il poarta. Fii cu credinta in Dumnezeu si nu te indoi ca Domnul nu-l iubeste. Ritualic inmormantarea pruncilor are un caracter special care denota intrarea lor in rai fara alte oprelisti (adica devin ingerasi); sau cel putin asta inteleg eu. Nu stiu cum ti-as putea alina durerea. Cere-i lui Dumnezeu alt dar (de prunci).
Daca doresti mai multe lamuriri contacteaza-ma.

alaturi de voi
parintele George



Va multumesc din suflet pentru sfaturi.
Cum pot sa vorbesc cu dvs?

adri-ionela 20.01.2010 13:47:31

Multumesc pentru mesaje.

happy.angel 03.02.2011 17:30:17

pe 02.09.2010 am nascut gemeni.baiatul , viu si fetita moarta.se sugrumase cu cordonul in jurul piciorului.au descoperit in aceea dimineata si m-au operat de urgenta.am ingropat-o pe 7.09.regretul meu cel mai mare e ca nu a fost botezata.te inteleg foarte bine mamica de ingeras.

costel 03.02.2011 17:54:37

Dumnezeu sa va intareasca si sa va aline suferintele.

Carmen FUNIERU 03.02.2011 20:13:20

Chiar dacă pruncul nu are nume de botez, poți totuși să scrii pe pomelnic la Sfânta Liturghie numele celor apropiați din familia ta care au murit în credința ortodoxă și apoi să adaugi "cu tot neamul lor cel adormit". Deși nu are nume, dar și el face parte din neamul tău.

catalin2 04.02.2011 10:43:44

Citat:

În prealabil postat de happy.angel (Post 332421)
pe 02.09.2010 am nascut gemeni.baiatul , viu si fetita moarta.se sugrumase cu cordonul in jurul piciorului.au descoperit in aceea dimineata si m-au operat de urgenta.am ingropat-o pe 7.09.regretul meu cel mai mare e ca nu a fost botezata.te inteleg foarte bine mamica de ingeras.

Roaga-te mult pentru ea. Oriunde a ajuns ii vor fi foarte folositoare rugaciunile tale. Stim ca si Sf. Grigorie cel Mare s-a rugat pentru Traian si Dumnezeu l-a scos din Iad. Sau Sfanta Tecla pentru o alta pagana. Si Traian avea pacate cu gramada. Cu atat mai mult pentru un copilas fara pacate. Totul o sa fie bine.

happy.angel 04.02.2011 13:44:50

multumesc.
 
ma bucur mult ca v-am gasit.ce am citit aici ma ajuta mult.poate intr-o zi dumnezeu ma va ajuta sa iert acel dr care nu si-a facut meseria.poate nu e corect ce spun dar m-am saturat sa aud ca asa a vrut dumnezeu.cred in el si in puterea lui si de aceea cred ca el a avut grija de copilasul meu .dar acel dr nu.

happy.angel 04.02.2011 13:46:37

inca ma doare foarte tare lipsa ei si inca visez acel mic sicriu coborat in groapa fara nimic special.inca regret ca nu am vrut sa o vad.inca regret multe si nu ma pot ierta si nu il pot ierta.as vrea sa-mi spun povestea dar asta e topicul tau pt baietelul tau.o sa incerc sa deschid un altul.multumesc.

happy.angel 04.02.2011 14:02:58

povestea noastra
 
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...d=1#post332759

flavia31 10.02.2011 16:26:19

Era atat de mica si de firava copila mea...la 24 de sapt s-a nascut...nu am putut sa o botez decat ca preotul sa o ude cu aghiazma...si sa ii citeasca rugaciuni...altfel nu puteam pt ca traia prin aparate, respira prin ele... si daca o scoteam, nu mai era... Si a fost sa nu mai fie... dupa cateva zile frumoase, petrecute impreuna...

adri-ionela 11.02.2011 17:55:05

Citat:

În prealabil postat de happy.angel (Post 332421)
pe 02.09.2010 am nascut gemeni.baiatul , viu si fetita moarta.se sugrumase cu cordonul in jurul piciorului.au descoperit in aceea dimineata si m-au operat de urgenta.am ingropat-o pe 7.09.regretul meu cel mai mare e ca nu a fost botezata.te inteleg foarte bine mamica de ingeras.

"Regretul meu cel mai mare e ca nu a fost botezata".... da, cand am scris aici, aveam impresia ca asta era singurul lucru important, sau cel mai imoprtant. Baietelul meu nu a fost botezat, doar asta aveam in cap.... intrebam, citeam, plangeam. Acum, se fac aproape 2 ani, si pot sa spun ca nu este cel mai important. Raspuns la intrebarile pe care ni le punem, cu siguranta o sa primim intr-o zi. Putem sa ne consolam cu fel de fel de ganduri sau nu...dar nimeni si nimic nu o sa ne aline sufletul.
As vrea sa iti pot spune ca dupa un timp o sa te simti mai bine....nu pot. Sufletul nostru o sa planga pana in ziua in care o sa ne strangem ingerasii la piept. DA...asta este consolarea mea ca intr-o zi o sa-l strang la piept pe Razvan-Andrei (pt mine baietelul meu are nume, cum are si un certificat de nastere) si la fel de bine o sa-l strang si pe Robert-Andrei (el a fost primul meu puiut, pierdut la 5 luni de sarcina). Copii mei au nume, pt mine au.

Iti doresc din tot sufletul.... sa gasesti puterea de a merge mai departe.

adri-ionela 11.02.2011 18:19:20

Citat:

În prealabil postat de flavia31 (Post 335714)
Era atat de mica si de firava copila mea...la 24 de sapt s-a nascut...nu am putut sa o botez decat ca preotul sa o ude cu aghiazma...si sa ii citeasca rugaciuni...altfel nu puteam pt ca traia prin aparate, respira prin ele... si daca o scoteam, nu mai era... Si a fost sa nu mai fie... dupa cateva zile frumoase, petrecute impreuna...


Doamne.... as vrea sa va pot spune, la fiecare, macar un cuvant de consolare. Ce pot sa va spun este ca ingerasii nostri sunt bine acolo unde sunt. Eu asta simt si sigur o sa imi dati drepate, poate nu acum.....cand sunteti atat de "obosite" si de ravasite.

Nicole_Alma 11.02.2011 19:38:11

Dumnezeu sa aiba grija de ingerasii vostri, fetelor, iar voua sa va dea putere sa treceti peste aceasta durere care va apasa!

Dumnezeu e drept si nu-i pedepseste pe cei fara de pacat, copilasii vostri sunt sigur in loc cu lumina!


Ora este GMT +3. Ora este acum 21:11:00.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.