Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Biserica Romano-Catolica (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5029)
-   -   Si in 2016 Papa si vesticii nu au primit Lumina Sfanta de la Dumnezeu (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=18402)

Ion Pop 28.03.2016 08:19:23

Si in 2016 Papa si vesticii nu au primit Lumina Sfanta de la Dumnezeu
 
Jarasi au tinut o slujba impresionanta cu sute de mii de credinciosi la Roma, si totusi crestinii vestici nu au primit nici acum Lumina Sfanta de la Dumnezeu, care vine la Jerusalim in fiecare an de la Invierea lui Isus Christos.

Si in 2016 2 miliarde de oameni care se numesc crestini stau in continuare de Pasti in bezna.

Nu au primit cei 1,2 miliarde de catolici, nici evanghelicii cei mandrii si nici evanghelicalii care se cred foarte pocaiti.

De la schimbarea calendarului bisericesc care era valabil pe vremea cand Isus a trait pe pamant, Lumina Sfanta nu vrea sa se pogoare la noua Data impusa pentru Pasti de Vestul atat de puternic militar si care se crede puternic religios.

Nici macar Obama si nici puternicul Kerry (sau chiar Busch) nu primesc in anul 2016 Lumina de la Dumnezeu. Si nici puternicii politicieni din europa vestica atat de ingamfati, nu au primit Lumina Sfanta de la Dumnezeu, si ei sunt cei care ne farama pe noi si tara noastra.

Uite ca Dumnezeu nu se lasa impresionat de cei puternici.

DragosP 28.03.2016 08:27:27

Tj-aj rezolvat toate celelalte probleme?

GMihai 28.03.2016 09:04:09

Iti multumim, Ioane, pentru izbucnirea ta de dragoste smerita, sincera, frateasca si cestineasca, la adresa noastra, a crestinilor catolici, in ziua cand sarbatorim Invierea Domnului Nostru. Cristos a Inviat !

Mihnea Dragomir 28.03.2016 10:42:18

Ce am priceput eu este ca ieri, la Roma nu a venit lumina care vine peste cateva saptamani la Ierusalim.
Nu numai catolicii nu au primit-o, dar nici "evangelicii cei mandrii si nici evangelicalii".

Ai de mama ei de lojica! Cat despre gramatica, s-auzim de bine!

AlinB 28.03.2016 11:03:43

Nu stiam ca e si stilist omul :)

In rest, nu era mai bine sa-l ignorati decat sa-i dezvoltati topicul?

gpalama 28.03.2016 11:19:27

Pe langa lumina sfanta mai sunt in Ortodoxie si alte lucruri deosebite care la noi sunt si nu sunt in alte parti.

Vedeti linkul de mai jos, daca tot s-a deschis cutia Pandorei: "Norul care apare pe Muntele Tabor de Schimbarea la față a Domnului. Sfinții Părinți despre minunea de pe Tabor".

http://www.apologeticum.ro/2013/08/v...ta-a-domnului/

Sa fiu sincer imi sunt dragi catolicii, eu personal ii consider ca un fel de frati de sange, pentru ca cele 7 Sinoade sunt o temelie puternica si comuna in credinta.
Insa teologia catolica si cateva practici diferite pur si simplu despart cele 2 Biserici. Mi se pare un caz clasic de "seful are dreptate intotdeauna", aplicat la nivelul intregii Biserici Catolice.
Mare pacat.

Valkorion 28.03.2016 12:01:00

Cristos a inviat!
 
Cristos a inviat, Mihnea si Mihai!
Eh, amicul Ion Pop are idei fixe si putine. Lasati-l sa vorbeasca de capul lui, asta e. Se pare ca boala antioccidentalismului isteric se ia. A trecut de la mine la el.
Iar treaba cu lumina de la Ierusalim o consider o tehnica gen focul grecesc, adica o minune antica, dar evident non-combustiva, adica invers decit focul grecesc, care ardea si sub apa, iar celelalte chestii cu nor, riul Iordan, etc, sint diverse fenomene naturale sau coincindente. Btw, si Amazonul curge invers, parca odata pe an. Deci...
Daca toti sau majoritatea zic de lumina/focul acela ca e sfint si minune, nu o sa zic si eu, doar ca sa fiu in rind cu ei, desi gindesc fix invers!

DragosP 28.03.2016 12:29:45

...ortodoxulploii...

GMihai 28.03.2016 12:47:57

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 618491)
Nu stiam ca e si stilist omul :)

In rest, nu era mai bine sa-l ignorati decat sa-i dezvoltati topicul?

Eh, poate era mai bine, dar vezi că noi suntem foarte mândrii și îngâmfați, ne credem atotputernici și atunci..... nu ne putem abține.

Valkorion 28.03.2016 13:01:10

Citat:

În prealabil postat de GMihai (Post 618507)
Eh, poate era mai bine, dar vezi că noi suntem foarte mândrii și îngâmfați, ne credem atotputernici și atunci..... nu ne putem abține.

Eu m-am stricat de ris la afirmatia ca "vesticii au ramas si anul asta in bezna". De unde le scoate?


Ora este GMT +3. Ora este acum 23:51:52.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.