Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Când Dumnezeu intarzie (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=19291)

Ana_Maria.N 29.10.2018 17:50:24

Când Dumnezeu intarzie
 
Ma intreb de ce oare Dumnezeu întârzie uneori sa raspunda rugăciunilor sau alteori orice ai face sau oricât ti-ai dori ceva, nu-ți dă niciodată. De ce? Care ar fi motivele Lui?
Dacă Dumnezeu ne iubeste, de ce ne lasă să suferim? Oare mai uita de noi uneori?

Seraphim7 29.10.2018 23:19:47

Citat:

În prealabil postat de Ana_Maria.N (Post 662595)
Ma intreb de ce oare Dumnezeu întârzie uneori sa raspunda rugăciunilor sau alteori orice ai face sau oricât ti-ai dori ceva, nu-ți dă niciodată. De ce? Care ar fi motivele Lui?
Dacă Dumnezeu ne iubeste, de ce ne lasă să suferim? Oare mai uita de noi uneori?

Daca tu iubești pe cineva si persoana respectivă te caută doar cand are nevoie sa ii dai ceva sau sa il ajuți cu ceva....În rest uita ca mai exiști.Daca copilul tau vrea zilnic numai chipsuri si ciocolată si sa zicem ca de maine descoperi ca are diabet cum ii explici că nu mai are voie fara sa il faci sa sufere....Cu ce esti tu mai special decat oricare om in fata Creatorului ca sa meriți un tratament mai special?Oare crezi ca suferinta există?Sau exista prea multe dorințe,atașament,boli....Păi corpul ăsta in care locuiește spiritul tau temporar,asta te încurcă.El are nevoi si dorințe...El iti încarcă sufletul cu inutilitati.Imi amintesc acum de cartea Scoala rugăciunii de antonie de suroj. Ia aruncă o privire peste ea si o sa te lămurească asa putin.

Demetrius 30.10.2018 02:29:16

Citat:

În prealabil postat de Ana_Maria.N (Post 662595)
...
Dacă Dumnezeu ne iubeste, de ce ne lasă să suferim? Oare mai uita de noi uneori?

10. Luați, fraților, pildă de suferință și de îndelungă răbdare pe proorocii care au grăit în numele Domnului.
13. Este vreunul dintre voi în suferință? Să se roage. Este cineva cu inimă bună? Să cânte psalmi.(Iacov5,10.13)


El nu uita niciodata.
El stie dinainte nevoile noastre, noi trebuie doar sa luam ce ne-a pregatit El, dar, spre deosebire de pasari si animale, care iau cu curaj ce le-a pregatit lor, noi nu "vedem" ce sa luam fiindca noi vrem sa vedem ce ne-ar place noua sa ne dea.

Citat:

În prealabil postat de Ana_Maria.N (Post 662595)
Ma intreb de ce oare Dumnezeu întârzie uneori sa raspunda rugăciunilor sau alteori orice ai face sau oricât ti-ai dori ceva, nu-ți dă niciodată. De ce? Care ar fi motivele Lui?

Dumnezeu totdeauna ne da "cu varf si indesat" ce avem nevoie pentru mantuirea noastra, insa noi avem si dorinte(unori exagerate) pe care de cele mai multe ori le ridicam absurd la statutul de mari "nevoi" fara sa fie mari deloc si fara sa avem reala nevoie de ele.
E greu de crezut ca ai facut orice pentru ca ti-ai dorit mantuirea si nu ti s-a implinit.

24. Cele mai de seamă lucruri în viața omului sunt apa, pâinea, haina și o casă, pentru adăpost.(Eccl29,24)
Astea banuiesc ca le-ai primit; pentru ce altceva te-ai rugat?

Seraphim7 30.10.2018 06:08:55

Referitor la punctul 24...."Dacă inseteaza cineva sa vină la Mine si sa bea..."(Ioan 7,38),"Dar oricine va bea din apa pe care i-o voi da Eu nu va mai inseta in veac"(Ioan 4,14)."Caci nu numai cu pâine va trai omul ci cu tot cuvântul ce iese din gura lui Dumnezeu(Matei 4,4)."Celui ce voiește să se judece cu tine pentru haina ta,lasă-i si cămașa"(Matei 5,40)."Vulpile au viziuni si păsările cerului au cuiburi dar Fiul omului nu are unde sa isi plece capul"(Matei 8,20).

mariabucur 30.10.2018 16:10:39

Nu intarzie
 
Dumnezeu nu intarzie niciodata, daca nu a venit la timp inseamna ca ar trebui sa te descurci singur. Acesta iti da mereu ajutor, dar nu iti poate rezolva problema. Iti da un impuls mereu. Deci, Dumnezeu nu ne lasa sa suferim, noi ne facem.

Ana_Maria.N 04.01.2019 18:50:29

Citat:

În prealabil postat de Seraphim7 (Post 662598)
Daca tu iubești pe cineva si persoana respectivă te caută doar cand are nevoie sa ii dai ceva sau sa il ajuți cu ceva....În rest uita ca mai exiști.Daca copilul tau vrea zilnic numai chipsuri si ciocolată si sa zicem ca de maine descoperi ca are diabet cum ii explici că nu mai are voie fara sa il faci sa sufere....Cu ce esti tu mai special decat oricare om in fata Creatorului ca sa meriți un tratament mai special?Oare crezi ca suferinta există?Sau exista prea multe dorințe,atașament,boli....Păi corpul ăsta in care locuiește spiritul tau temporar,asta te încurcă.El are nevoi si dorințe...El iti încarcă sufletul cu inutilitati.Imi amintesc acum de cartea Scoala rugăciunii de antonie de suroj. Ia aruncă o privire peste ea si o sa te lămurească asa putin.

Ok. Toti suntem buni la teorie. Cum pot face sa nu mai am dorințe, așteptări, sa nu ma mai supăr când nu iese ceva asa cum cred eu ca ar trebui. Dacă aș găsi raspunsul la aceasta intrebare poate as trăi și eu o viata liniștită și poate as putea fi chiar și fericita. Cum sa fac sa fiu fericita?

Mihnea Dragomir 05.01.2019 00:10:50

Citat:

În prealabil postat de Ana_Maria.N (Post 663184)
Cum pot face sa nu mai am dorințe, așteptări, sa nu ma mai supăr când nu iese ceva asa cum cred eu ca ar trebui.

Descrieti o insuficienta a intelepciunii. Intelepciunea (in sensul de Ataraxis) este al saptelea dar al Spiritului Sfant. Fiecare dar este potentat prin potentarea celui dinainte. Inaintea intelepciunii este inteligenta, al saselea dar, iar inaintea ei este stiinta, al cincilea. Inteligenta (in sensul de inteligenta spirituala) inseamna doua lucruri:
1°) observarea si usurinta in a gasi corelatii intre diferitele lucruri pe care le stim prin stiinta.

Dar, mai ales, intelgienta spirituala inseamna:
2°) observarea si usurinta in a gasi corelatii intre diferitele "coincidente" din viata noastra. Altfel spus, despre felul in care a lucrat si lucreaza Dumnezeu in viata noastra.

Privind in urma, nu neaparat in istoria lumii, nici in istoria sacra a Poporului Ales, ci in urma in viata noastra, vom vedea de cate ori Dumnezeu ne-a ferit de rau, uneori cu pretul unei suferinte care ni se parea teribile la vremea respectiva. Vom vedea, ca si cum am vedea cu ochii, cum cutare lucru a fost o pedeapsa pe care o meritam nu in general, ci pentru cutare fapta. Cum cutare lucru s-a intamplat la timp potrivit ca atentia noastra sa se indrepte spre un anumit domeniu si altele, zeci, sute de altele in felul acesta. Si, atunci cand vom realiza, impreuna cu Psalmistul, ca Domnul este luminarea noastra si mantuirea noastra, de cine sa ne temem ? inseamna ca tocmai am urcat de la inteligenta spirituala la intelepciune.

Demetrius 05.01.2019 06:43:36

Citat:

În prealabil postat de Ana_Maria.N (Post 663184)
....Dacă aș găsi raspunsul la aceasta intrebare....
Cum sa fac sa fiu fericita?

Imita-L pe Hristos. Sau pe Sf Maria.
Daca vei reusi vei fi vesnic fericita, dar nu in viata asta, ci apoi.
In viata asta "intrebarile" demonstreaza ca dorintele tale desharte te domina fiindca n-ai invatat ca dorintele sunt paguboase pentru sufletul tau si va fi mai greu sa te obisnuiesti de-acum cu reprimarea lor.
Daca doar vei reprima dorintele tale fara sa le transformi (prin postiri si rugaciuni) in jertfe aduse lui Hristos, atunci ele se vor transforma in frustrari greu de purtat.

flying 05.01.2019 13:32:36

https://i.pinimg.com/originals/6e/9f...e85ae0721e.jpg

MGTOW4life 05.01.2019 19:17:57

http://www.citatepedia.ro/image_text...C4%83%C5%A3ii.

ArchAngelGabriel88 05.01.2019 20:55:26

Si eu ma rog pentru dragoste dar nu se intampla mai nimic in viata mea. Adica ma refer strict in dorinta de a-mi gasi pe cineva.
Recunosc ca a devnit o framantare si o frustrare pentru mine.

crincrin 08.01.2019 18:03:25

Citat:

În prealabil postat de Ana_Maria.N (Post 663184)
Ok. Toti suntem buni la teorie. Cum pot face sa nu mai am dorințe, așteptări, sa nu ma mai supăr când nu iese ceva asa cum cred eu ca ar trebui. Dacă aș găsi raspunsul la aceasta intrebare poate as trăi și eu o viata liniștită și poate as putea fi chiar și fericita. Cum sa fac sa fiu fericita?

O stare ca cea descrisa mai sus poate genera intristare.
Sunt cazuri in care se intampla sa intelegi ca sperantele vor ramane fara raspuns si atunci .... risti sa te doboare tristetea.

Indemnul unui parine la o situatie de genul acesta a fost sa-I multumim lui Dumnezeu pentru toate iar intristarea se va preface in bucurie. Sa fim veseli, sa ne deschidem inima, sa fim vii!

Despre bucurie mi-a placut postarea aceasta - https://www.crestinortodox.ro/forum/...postcount=1398

Sa-L rugam pe Dumnezeu sa fie voia Lui in viata noastra iar nu voia noastra!

Ahriman 30.07.2019 14:10:51

Citat:

În prealabil postat de Ana_Maria.N (Post 662595)
Ma intreb de ce oare Dumnezeu întârzie uneori sa raspunda rugăciunilor sau alteori orice ai face sau oricât ti-ai dori ceva, nu-ți dă niciodată. De ce? Care ar fi motivele Lui?
Dacă Dumnezeu ne iubeste, de ce ne lasă să suferim? Oare mai uita de noi uneori?

Pai dumnezeu are un plan pentru fiecare, un plan pentru tot ce este. Insa aici intervine o problema: daca dorinta ta coincide cu planul lui dumnezeu, va fi indeplinita indiferent daca te rogi sau nu. la fel este valabil si daca dorinta ta nu coincide cu planul lui. Dumnezeu nu-si poate schimba planul insa. Asa ca da-i cu zarul si spera ca dorintele tale sa fie in conformitate cu planul.


De ce ne lasa sa suferim? Pentru ca ne iubeste. Ma gandesc ca la fel fac si cei dragi tie care te iubesc, te fac sa sufer, nu? Aici intervine problema raului in lume.

Demetrius 31.07.2019 08:15:25

Citat:

În prealabil postat de Ahriman (Post 664655)
Pai dumnezeu are un plan pentru fiecare, un plan pentru tot ce este. Insa aici intervine o problema: daca dorinta ta coincide cu planul lui dumnezeu, va fi indeplinita indiferent daca te rogi sau nu. la fel este valabil si daca dorinta ta nu coincide cu planul lui...

Esti sigur? Ce mishto!
Nici nu mai e nevoie sa diferentiezi dorintele, daca coincid sau nu. Si de ce sa te mai rogi daca oricum le indeplineste Dumnezeu?





P.S. Nu s-a supus la vot si nici n-am citit daca e specificat in regulamentul forumului, dar aici cam toti (fara sa se vorbeasca intre ei) scriu Dumnezeu cu D mare.

Jonnyw2013 31.07.2019 11:29:49

Citat:

În prealabil postat de Ahriman (Post 664655)
Pai dumnezeu are un plan pentru fiecare, un plan pentru tot ce este. Insa aici intervine o problema: daca dorinta ta coincide cu planul lui dumnezeu, va fi indeplinita indiferent daca te rogi sau nu. la fel este valabil si daca dorinta ta nu coincide cu planul lui. Dumnezeu nu-si poate schimba planul insa. Asa ca da-i cu zarul si spera ca dorintele tale sa fie in conformitate cu planul.


De ce ne lasa sa suferim? Pentru ca ne iubeste. Ma gandesc ca la fel fac si cei dragi tie care te iubesc, te fac sa sufer, nu? Aici intervine problema raului in lume.

Dumnezeu isi schimba planul daca nu suntem impietriti. Asta el vrea mult, ca sa isi schimbe planul , vrea din inima sa isi schimbe planul, dar daca suntem impietriti pe o cale rea, cum sa o faca ? Ne sperie cumva ca sa ne oprim.
La un moment dat avea in gand sa distruga Sodoma si Gomora. Avraam a mediat ptr ele :"Dar daca vei gasi 50 de oameni buni in acea cetate?"

26 Și Domnul a zis: „Dacă voi* găsi în Sodoma cincizeci de oameni buni în mijlocul cetății, voi ierta tot locul acela din pricina lor.”
Si s-a dus Avraam cu "targuiala" pana la 10 oameni drepti. Nu au fost nici macar 10 si cetate a fost nimicita. Citeste de la Geneza cap 16.18.

La fel la un moment dat, un rege, nu mai imi vine de moment in cap care, a pacatuit impotriva lui Dumnezeu. Iar Dumnezeu ii spune printr-un profet: "Vei muri negresit!" Dar omul isi rupe hainele si se pocaieste. Dumnezeu isi intoarce hotararea Sa. Dumnezeu de fapt asta vrea sa ne oprim cumva din calea cea rea. Vrea sa ne sperie ca sa luam aminte.

gpalama 31.07.2019 15:43:21

Citat:

În prealabil postat de Ahriman (Post 664655)
Pai dumnezeu are un plan pentru fiecare, un plan pentru tot ce este. Insa aici intervine o problema: daca dorinta ta coincide cu planul lui dumnezeu, va fi indeplinita indiferent daca te rogi sau nu. la fel este valabil si daca dorinta ta nu coincide cu planul lui. Dumnezeu nu-si poate schimba planul insa. Asa ca da-i cu zarul si spera ca dorintele tale sa fie in conformitate cu planul.

De ce ne lasa sa suferim? Pentru ca ne iubeste. Ma gandesc ca la fel fac si cei dragi tie care te iubesc, te fac sa sufer, nu? Aici intervine problema raului in lume.

Dumnezeu iti poate darui in viata multe lucruri frumoase, daca stai langa el.

Nu are prestabilit nici un plan pentru fiecare. Unora le da pentru a-i ajuta pe altii.

Dar PREDESTINATIA nu este o invatatura acceptata.


Daca predestinatia ar fi reala, atunci judecata nu ar fi corecta.


Incurci rau de tot explicatiile. Cauza suferintei nu este numai iubirea, este de obicei departarea, neintelegerea.

Nu mai da sfaturi aiurea.

Draga, in primul rand clarifica pozitia in care esti in viata. Ca daca ai dat cu piciorul in tepusa pentru ca nu te-ai uitat, si nu ai cerut ajutor de la Dumnezeu in viata, atunci ce sa-i faci, tepusa e tepusa si doare.

Dar nu-i pune in carca lui Dumnezeu ca era tepusa acolo ca doare si ca ... are vreo semnificatie. Nu are niciuna, cateodata e nedeplinatate, nepricepere, asa e viata, grea, la intamplare. Cu Dumnezeu nu mai este la intamplare.


De multe ori ii vezi pe multi "la intamplare, traind la intamplare". Si zic ca e Dumnezeu, durere, suferinta si altele. Cand de fapt nu sunt deloc in grija cu ce fac, si departe de Dumnezeu.

Demetrius 01.08.2019 00:02:23

Citat:

În prealabil postat de Jonnyw2013 (Post 664664)
Dumnezeu isi schimba planul daca nu suntem impietriti. Asta el vrea mult, ca sa isi schimbe planul , vrea din inima sa isi schimbe planul, dar daca suntem impietriti pe o cale rea, cum sa o faca ? ...

Cam inteleg ce vrei sa spui, insa o spui incorect; Dumnezeu nu-i om sa Se schimbe.
Dumnezeu nu are decat un singur plan in orice conditii: sa-l salveze si sa-l binecuvanteze pe om. El nu-si schimba acest plan indiferent ce face omul si tot ce face Dumnezeu o face in folosul omului mereu.

Ahriman 01.08.2019 08:24:26

[quote=gpalama;664667]
Nu are prestabilit nici un plan pentru fiecare. Unora le da pentru a-i ajuta pe altii.
Dar PREDESTINATIA nu este o invatatura acceptata.
Daca predestinatia ar fi reala, atunci judecata nu ar fi corecta..[/QUOTE

Parca Dumnezeu e atotstiutor. Asta ar insemna ca:
1 - Dumnezeu nu se poate razgandi din moment ce stie in avans ce alegeri va face si de ce pana la sfarsitul timpului.
2 - totul ESTE predestinat.
3 - daca premizele 1 si 2 sunt corecte judecata nu este corecta.

MGTOW4life 01.08.2019 11:23:41

Citat:

În prealabil postat de Ahriman (Post 664670)
Parca Dumnezeu e atotstiutor. Asta ar insemna ca:
1 - Dumnezeu nu se poate razgandi din moment ce stie in avans ce alegeri va face si de ce pana la sfarsitul timpului.
2 - totul ESTE predestinat.
3 - daca premizele 1 si 2 sunt corecte judecata nu este corecta.

Evident că există predestinare. Scriptura este dovada.

Ieremia 1:5
"Înainte de a te fi zămislit în pântece, te-am cunoscut, și înainte de a ieși din pântece, te-am sfințit și te-am rânduit prooroc pentru popoare".

2 Timotei 2:20
"Iar într-o casă mare nu sunt numai vase de aur și de argint, ci și de lemn și de lut; și unele sunt spre cinste, iar altele spre necinste."

Unii sunt spre cinste iar alții spre necinste. Asa a rânduit Dumnezeu. Si ce putem face? Nimic, fie ca ne convine sau nu : "El a zis către ei: Nu este al vostru a ști anii sau vremile pe care Tatăl le-a pus în stăpânirea Sa,"

Iar în ceea ce privește judecata ca este dreaptă sau nu din perspectiva noastră este irelevant. De ce? Pentru că nu noi am creat pământul, cerul sau pe noi înșine ci toate au fost create de El. Astfel El are dreptul să facă cum voiește chiar dacă nouă ni s ar părea nedrept. Noi suntem lutul El este Olarul, iar dacă Olarul a hotărât că unele vase să fie spre cinste iar altele spre necinste este treaba Lui nu a noastră. Dumnezeu mereu a ales, din mulți a ales puțini, mereu a avut preferați : Precum este scris: "Pe Iacov l-am iubit, iar pe Isav l-am urât". Dumnezeu nu este o iubire impersonală dimpotrivă este o persoană care urăște si iubește deopotrivă și toate le face cu un scop.
Iar scopul final este ca El să fie glorificat, ca El să primească ce este al Lui de fapt, să fie Rege atât în cer cât si pe pământ.

Coloseni 1:16
16.Pentru că întru El au fost făcute toate, cele din ceruri și cele de pe pământ, cele văzute, și cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El și pentru El.

Totul a fost făcut pentru El. Si El va lua toată gloria nu noi...

MGTOW4life 04.08.2019 15:57:01

Vreau sa completez la ce am scris anterior. Se vorbește în creștinăte despre credință și despre fapte(lucrare) DAR NU SE vorbește despre grație(îndurare divină). Veți auzi pe unii care vor spune doar credința contează, sau altii doar faptele contează (adică muncă noastră), sau combinat si fapte si credință, iar eu va spun ca mai important decât orice este grația divină. Să facem un exercițiu de imaginație.* Să ne imaginăm că noi suntem o lampă electrică. Si avem nevoie de bec (credință) ca să luminăm. Priza este grația divină a lui Dumnezeu iar faptele noastre sunt firul ce trebuie băgat în priză. Fara priză becul nu se aprinde iar lampa este inutilă. Exact ca in parabola celor zece virgine(adunarea credincioșilor ~Biserica) care toate aveau lampă dar nu toate aveau ulei. Deci doar Dumnezeu singur poate sa salveze prin pronia si grația sa, fie ca vreți să recunoașteți predestinarea sa sau nu. Cercul vieții este evident iar chemarea Sa este de a ieși din cercul vieții și a intra în împărătia divină predestinată.

Demetrius 05.08.2019 05:14:09

Citat:

În prealabil postat de MGTOW4life (Post 664683)
Se vorbește în creștinăte despre credință și despre fapte(lucrare) DAR NU SE vorbește despre grație(îndurare divină). Veți auzi pe unii care vor spune doar credința contează, sau altii doar faptele contează (adică muncă noastră), sau combinat si fapte si credință, iar eu va spun ca mai important decât orice este grația divină...

Asa vorbesti de gratia divina de parca ar fi un produs pe taraba din piata.
Gratia divina nu e subiectiva, insa e abundenta, adica nimic nu depinde de gratia divina, ci de indeplinirea conditiilor de a beneficia de gratia divina.
Din punctul acesta de vedere, Dumnezeu nu e "dictator" fiindca nu poate sa nu ofere gratia Sa divina.
Parca ai vorbi ca de oxigen depinde ca un om sa traiasca, ca daca "nu vrea" oxigenul atunci nimeni nu poate trai.

Mantuirea omului e oferita de Dumnezeu dar nu depinde de Dumnezeu, ci de ceea ce reuseste omul; Dumnezeu n-o poate refuza nimanui care practica iubirea divina. El nu poate sa nu sprijine pe om.

MGTOW4life 05.08.2019 12:54:29

Citat:

În prealabil postat de Demetrius (Post 664685)
Mantuirea omului e oferita de Dumnezeu dar nu depinde de Dumnezeu, ci de ceea ce reuseste omul; Dumnezeu n-o poate refuza nimanui care practica iubirea divina. El nu poate sa nu sprijine pe om.

Biblia. Efeseni 2:8-10
[8]Căci prin har ați fost mântuiți, prin credință. Și aceasta nu vine de la voi, ci este darul lui Dumnezeu.
[9]Nu prin fapte, ca să nu se laude nimeni.
[10]Căci noi suntem lucrarea Lui și am fost zidiți în Hristos Isus pentru faptele bune pe care le-a gătit Dumnezeu mai dinainte ca să umblăm în ele.

Este darul lui Dumnezeu pe care l a gătit mai înainte. Darul Lui este să îl cunoaștem pe El în Duh si Adevăr astfel credința este vie iar faptele sunt după buna plăcere a Lui. Dar dacă nu L cunoști și doar crezi ca exista asa cum face 99,99% din populație adică lumea. Mai e acelasi lucru? Sunt mulți creștini în lume care fac fapte bune, care merg la Biserică, care cred că Dumnezeu există dar nu L cunosc în Duh si Adevăr. Pentru ei Domnul vine ca un hoț în noapte, asta pentru că nu au o relație intimă în Duh cu El. Ziua Domnului îi ia prin surprindere pe cand cei aleși se vor arăta împreună cu El. Cei aleși trec de la moarte la viața pe cand pe restul îi așteaptă judecata. Asta e diferența între grația Domnului pe de-o parte și faptele în credință ale omului pe de altă parte.

Demetrius 05.08.2019 19:15:12

Citat:

În prealabil postat de MGTOW4life (Post 664687)
Biblia. Efeseni 2:8-10
[8]Căci prin har ați fost mântuiți, prin credință. Și aceasta nu vine de la voi, ci este darul lui Dumnezeu.
[9]Nu prin fapte, ca să nu se laude nimeni.
[10]Căci noi suntem lucrarea Lui și am fost zidiți în Hristos Isus pentru faptele bune pe care le-a gătit Dumnezeu mai dinainte ca să umblăm în ele.

Este darul lui Dumnezeu pe care l a gătit mai înainte. Darul Lui este să îl cunoaștem pe El în Duh si Adevăr astfel credința este vie iar faptele sunt după buna plăcere a Lui. Dar dacă nu L cunoști și doar crezi ca exista asa cum face 99,99% din populație adică lumea. Mai e acelasi lucru? Sunt mulți creștini în lume care fac fapte bune, care merg la Biserică, care cred că Dumnezeu există dar nu L cunosc în Duh si Adevăr. Pentru ei Domnul vine ca un hoț în noapte, asta pentru că nu au o relație intimă în Duh cu El. Ziua Domnului îi ia prin surprindere pe cand cei aleși se vor arăta împreună cu El. Cei aleși trec de la moarte la viața pe cand pe restul îi așteaptă judecata. Asta e diferența între grația Domnului pe de-o parte și faptele în credință ale omului pe de altă parte.

Multumesc! N-am constientizat pana acum sensurile care pot deriva din aceste versete si voi avea de meditat pe ele; ele demonstraeza fara dubiu predestinarea, dar nici nu-l absolva pe om de responsabilitate(libertate).

Ca prim raspuns vreau sa subliniez ca termenul gratie mie imi pare ca sugereaza o latura prea subiectiva pentru... Dumnezeu.
https://www.dex.ro/gra%C8%9Bie

Voi mai reveni.

MGTOW4life 06.08.2019 12:53:24

Vezi că Biserica Ortodoxă nu accepta predestinarea si nici ideea de aleși. Doar ei sunt urmași pe linie apostolica etc știi povestea ... acum eu vorbesc aici pentru că sunt sub protecția anonimatului pentru că în viața reală nu discut despre deoarece omul este un șarpe plin de invidie. Si asta îți sugerez si tie, dacă ai în țeles ceva, meditează dar ține pentru tine nu vorbi pentru că nu vrei sa vezi cum creste tensiunea li se ridică sângele la cap si ești acuzat de inselare si erezie.

MGTOW4life 07.08.2019 15:48:21

Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel.*
Capitolul 9

13.Precum este scris: "Pe Iacov l-am iubit, iar pe Isav l-am urât".
14.Ce vom zice dar? Nu cumva la Dumnezeu este nedreptate? Nicidecum!
15.Căci grăiește către Moise: "Voi milui pe cine vreau să-l miluiesc și Mă voi îndura de cine vreau să Mă îndur".
16.Deci, dar, nu este nici de la cel care voiește, nici de la cel ce aleargă, ci de la Dumnezeu care miluiește.
17.Căci Scriptura zice lui Faraon: "Pentru aceasta chiar te-am ridicat, ca să arăt în tine puterea Mea și ca numele Meu să se vestească în tot pământul".
18.Deci, dar, Dumnezeu pe cine voiește îl miluiește, iar pe cine voiește îl împietrește.
19.Îmi vei zice deci: De ce mai dojenește? Căci voinței Lui cine i-a stat împotrivă?
20.Dar, omule, tu cine ești care răspunzi împotriva lui Dumnezeu? Oare făptura va zice Celui ce a făcut-o: De ce m-ai făcut așa?
21.Sau nu are olarul putere peste lutul lui, ca din aceeași frământătură să facă un vas de cinste, iar altul de necinste?
22.Și ce este dacă Dumnezeu, voind să-Și arate mânia și să facă cunoscută puterea Sa, a suferit cu multă răbdare vasele mâniei Sale, gătite spre pierire,
23.Și ca să facă cunoscută bogăția slavei Sale către vasele milei, pe care mai dinainte le-a gătit spre slavă?
24.Adică pe noi, pe care ne-a și chemat, nu numai dintre iudei, ci și dintre păgâni,
25.Precum zice El și la Osea: "Chema-voi poporul Meu pe cel ce nu este poporul Meu, și iubită pe cea care nu era iubită;
26.Și va fi în locul unde li s-a zis lor: Nu voi sunteți poporul Meu - acolo se vor chema fii ai Dumnezeului Celui viu".

De meditat.

Demetrius 08.08.2019 04:47:18

Citat:

În prealabil postat de MGTOW4life (Post 664697)
Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel.*
Capitolul 9

13.Precum este scris: "Pe Iacov l-am iubit, iar pe Isav l-am urât".
14.Ce vom zice dar? Nu cumva la Dumnezeu este nedreptate? Nicidecum!
15.Căci grăiește către Moise: "Voi milui pe cine vreau să-l miluiesc și Mă voi îndura de cine vreau să Mă îndur".
16.Deci, dar, nu este nici de la cel care voiește, nici de la cel ce aleargă, ci de la Dumnezeu care miluiește.
17.Căci Scriptura zice lui Faraon: "Pentru aceasta chiar te-am ridicat, ca să arăt în tine puterea Mea și ca numele Meu să se vestească în tot pământul".
18.Deci, dar, Dumnezeu pe cine voiește îl miluiește, iar pe cine voiește îl împietrește.
19.Îmi vei zice deci: De ce mai dojenește? Căci voinței Lui cine i-a stat împotrivă?
20.Dar, omule, tu cine ești care răspunzi împotriva lui Dumnezeu? Oare făptura va zice Celui ce a făcut-o: De ce m-ai făcut așa?
21.Sau nu are olarul putere peste lutul lui, ca din aceeași frământătură să facă un vas de cinste, iar altul de necinste?
22.Și ce este dacă Dumnezeu, voind să-Și arate mânia și să facă cunoscută puterea Sa, a suferit cu multă răbdare vasele mâniei Sale, gătite spre pierire,
23.Și ca să facă cunoscută bogăția slavei Sale către vasele milei, pe care mai dinainte le-a gătit spre slavă?
24.Adică pe noi, pe care ne-a și chemat, nu numai dintre iudei, ci și dintre păgâni,
25.Precum zice El și la Osea: "Chema-voi poporul Meu pe cel ce nu este poporul Meu, și iubită pe cea care nu era iubită;
26.Și va fi în locul unde li s-a zis lor: Nu voi sunteți poporul Meu - acolo se vor chema fii ai Dumnezeului Celui viu".

De meditat.

Se poate medita pe marginea versetelor daca intelegem corect sensul versetelor, care, dupa transpunerea delicata a sentimentelor duhovnicesti in cuvintele versetelor mai suporta si traducerea din limba originala si ancestrala in limbaj... actual.
Asadar eu inteleg putin diferit ce spun cuvintele pentru ca Dumnezeu nu poate urî in versetul 13 deoarece El este IUBIRE VESNICA; de asemenea nici sentimentul discipolilor de adorare pentru Iisus nu poate genera ură fata de membri propriilor lor familii(Lc14,26).
Meditatia trebuie canalizata pe sensul corect ca altfel nu foloseste nimanui.

Apoi, Voia lui Dumnezeu nu seamana cu voia omeneasca(nici invers) chiar daca omul a fost facut dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu. De aceea ce face olarul cu lutul pe care l-a pregatit nu seamana cu ce face Dumnezeu cu creatia Sa.

MGTOW4life 08.08.2019 12:51:51

Chintesenta Evangheliei se află în aceste două versete.
"22.Și ce este dacă Dumnezeu, voind să-Și arate mânia și să facă cunoscută puterea Sa, a suferit cu multă răbdare vasele mâniei Sale, gătite spre pierire,
23.Și ca să facă cunoscută bogăția slavei Sale către vasele milei, pe care mai dinainte le-a gătit spre slavă?"

Cat a suferit Domnul la mâna vaselor pline de mânie ca să facă cunoscută bogăția slavei Sale către vasele milei. Toată lumea asta a lăsat o la mâna omului egoist si carnal aplecat spre lucrul mâinilor sale care neglijează total spiritul. Ei își poartă singuri de grijă, sunt biruitori prin forța brută si istețime. Ce nevoie au de Domnul? Căile au fost trasate de dinainte. Ei stau pe a lor noi stăm pe a noastră. Iar la sfârșit Domnul pune în balanță.

Biblia. Romani 8:33
33.Cine va ridica pâră împotriva aleșilor lui Dumnezeu? Dumnezeu este Acela care-i socotește neprihăniți!

Biblia. Luca 18:7-8
7.Dar Dumnezeu, oare, nu va face dreptate aleșilor Săi care strigă către El ziua și noaptea și pentru care El rabdă îndelung?
8.Zic vouă că le va face dreptate în curând.

gpalama 08.08.2019 16:06:29

Citat:

În prealabil postat de MGTOW4life (Post 664700)
Chintesenta Evangheliei se află în aceste două versete.
"22.

De la MGTOW4life citire??? Din intelepciunea lui MOGtow?


Nu serios ca ai zis-o de data asta. E din adancul adancului spusa. Foarta profunda.


Si am o rugaminte, citeaza si tu din Scriptura Ortodoxa, din respect si decenta pentru cititorii site-ului, care sunt totusi din alta zona a planetei, sa putem si noi certifica ce ai scris acolo.

Eu stiam ca esenta Evangheliei este ca este Totul si despre Dumnezeu si om si mantuire. Cam asta e esenta Evangheliei.

MGTOW4life 08.08.2019 16:20:20

Acele versete erau citate din Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel.**Capitolul 9 din Biblia Ortodoxă care se regăsesc și în mesajul meu #25.

Ti a crescut tensiunea? Esti bine? Ai grijă cu sângele ca ti se urcă prea tare la cap ...

Demetrius 08.08.2019 20:50:18

Citat:

În prealabil postat de MGTOW4life (Post 664700)
Chintesenta Evangheliei se află în aceste două versete.
"22.Și ce este dacă Dumnezeu, voind să-Și arate mânia și să facă cunoscută puterea Sa, a suferit cu multă răbdare vasele mâniei Sale, gătite spre pierire,
23.Și ca să facă cunoscută bogăția slavei Sale către vasele milei, pe care mai dinainte le-a gătit spre slavă?"

Cat a suferit Domnul la mâna vaselor pline de mânie ca să facă cunoscută bogăția slavei Sale către vasele milei. Toată lumea asta a lăsat o la mâna omului egoist si carnal aplecat spre lucrul mâinilor sale care neglijează total spiritul. Ei își poartă singuri de grijă, sunt biruitori prin forța brută si istețime. Ce nevoie au de Domnul? Căile au fost trasate de dinainte. Ei stau pe a lor noi stăm pe a noastră. Iar la sfârșit Domnul pune în balanță.

Biblia. Romani 8:33
33.Cine va ridica pâră împotriva aleșilor lui Dumnezeu? Dumnezeu este Acela care-i socotește neprihăniți!

Biblia. Luca 18:7-8
7.Dar Dumnezeu, oare, nu va face dreptate aleșilor Săi care strigă către El ziua și noaptea și pentru care El rabdă îndelung?
8.Zic vouă că le va face dreptate în curând.

Sa fie clar: Dumnezeu a facut intreaga creatie spre mantuire, nu spre pieire.
Creatia insasi este destinata sa mearga(sa evolueze) de la inferior la superior si toata creatia parcurge acelasi drum, aceleasi "lectii de dreptate dumnezeiasca"(adica IUBIRE) si, desi toate vasele sunt chemate la mantuire, la un moment dat se poate ca unele vase sa fie inainte de pieire, iar altele sa fie la marire, dar Dumnezeu doreste ca si cei ce sunt la pieire sa se intoarca si sa fie vii deoarece El ii iarta pe cei ce aleg sa se inchine Lui.

Iadul are si iesire, nu doar intrare.

MGTOW4life 09.08.2019 13:46:56

__________________________________

MGTOW4life 09.08.2019 13:48:59

Citat:

În prealabil postat de Demetrius (Post 664704)
Sa fie clar: Dumnezeu a facut intreaga creatie spre mantuire, nu spre pieire.
Creatia insasi este destinata sa mearga(sa evolueze) de la inferior la superior si toata creatia parcurge acelasi drum, aceleasi "lectii de dreptate dumnezeiasca"(adica IUBIRE) si, desi toate vasele sunt chemate la mantuire, la un moment dat se poate ca unele vase sa fie inainte de pieire, iar altele sa fie la marire, dar Dumnezeu doreste ca si cei ce sunt la pieire sa se intoarca si sa fie vii deoarece El ii iarta pe cei ce aleg sa se inchine Lui.

Iadul are si iesire, nu doar intrare.

Sa nu reducem discuția la un nivel simplist de să fie bine ca sa nu fie rău. Se ajunge aici datorită fricii de necunoscut deși fatidică în același timp. Ideea de închinare este copilărească pentru că în fața te poti închina iar pe la spate dorești răul. Problema care s a proliferat de a lungul timpului a fost capacitatea noastră de a ne supune simultan cu aptitudinea Domnului de a conduce. Copilăria, inocența și puritatea L au împiedicat în drumul Său de maturizare ca Tată ceresc. Răzvrătirea îngerilor, a oamenilor a fost susținut si de bunătatea Domnului nemărginită. Astfel a fost luat de "bleg" de cei cărora le a oferit viața. Când oferi un deget ti se ia toată mâna. Iar în drumul său spre maturizare copilul vechi de zile a trebuit să treacă prin suferința și umilința pentru a putea
inmagazina natura Sa de conducător, rege și tată pantocrator. Asadar Ziua Domnului a fost pregătită pentru mânia Sa, sau mai bine zis "descărcarea" Sa de toată suferința și umilința pe care creația Sa fie spirituală (ingeri) sau materială (oameni) I a produs o.

Demetrius 09.08.2019 19:21:00

Citat:

În prealabil postat de MGTOW4life (Post 664706)
Sa nu reducem discuția la un nivel simplist de să fie bine ca sa nu fie rău. Se ajunge aici datorită fricii de necunoscut deși fatidică în același timp. Ideea de închinare este copilărească pentru că în fața te poti închina iar pe la spate dorești răul. Problema care s a proliferat de a lungul timpului a fost capacitatea noastră de a ne supune simultan cu aptitudinea Domnului de a conduce. Copilăria, inocența și puritatea L au împiedicat în drumul Său de maturizare ca Tată ceresc. Răzvrătirea îngerilor, a oamenilor a fost susținut si de bunătatea Domnului nemărginită. Astfel a fost luat de "bleg" de cei cărora le a oferit viața. Când oferi un deget ti se ia toată mâna. Iar în drumul său spre maturizare copilul vechi de zile a trebuit să treacă prin suferința și umilința pentru a putea
inmagazina natura Sa de conducător, rege și tată pantocrator. Asadar Ziua Domnului a fost pregătită pentru mânia Sa, sau mai bine zis "descărcarea" Sa de toată suferința și umilința pe care creația Sa fie spirituală (ingeri) sau materială (oameni) I a produs o.

Omul nu poate sa-I produca lui Dumnezeu nicio paguba, suferinta sau umilinta; nici macar toata omenirea(nici universul) nu e in stare de asa ceva.
Ce maturizare ca Tata ceresc? Tu nu pricepi ca El este Atotputernic pentru ca El nu poate decat SA IUBEASCA? Asa a fost mereu si tot asa va fi IN VECI!

cristodulo 13.08.2019 04:24:22

Sincer si eu as vrea sa stiu
 
Uneori ma intreb si eu de ce?

Demetrius 13.08.2019 05:02:34

Citat:

În prealabil postat de cristodulo (Post 664731)
Uneori ma intreb si eu de ce?

De ce ce, adica?

MGTOW4life 13.08.2019 15:24:03

Citat:

În prealabil postat de Demetrius (Post 664707)
Omul nu poate sa-I produca lui Dumnezeu nicio paguba, suferinta sau umilinta; nici macar toata omenirea(nici universul) nu e in stare de asa ceva.
Ce maturizare ca Tata ceresc? Tu nu pricepi ca El este Atotputernic pentru ca El nu poate decat SA IUBEASCA? Asa a fost mereu si tot asa va fi IN VECI!

De ce încercați să L transpuneți pe Dumnezeu într un gol, un vid care nu are personalitate, sentimente, finețe și e doar o brută omnipotentă. Oare noi nu am fost creați după chipul Lui. Iar dacă noi învățam din greșeli El nu are dreptul? De câte ori în VT Dumnezeu se caieste de ce a făcut? De multe ori recunoaște că îi pare rau că L a făcut pe om. Ce iti spune asta? Ca si El învață. El a creat pentru că a vrut să fie Om. Dar perfecțiunea vine odata cu întruparea, Dumnezeu e perfect ca Om deplin. În Dumnezeu Capul se află doi atât Domnul cât și soția Sa. Dumnezeu este o comuniune între bărbat și femeie, cuplul divin Tatăl ceresc si Mama cerească. Ei doi il alcătuiesc pe Dumnezeu, Ei sunt una, iar copiii lor vor fi adevărații fii ai lui Dumnezeu. Acești fii vor fi perfecți pentru că vor avea Tatăl cel bun și Mama cea bună. Tată pentru că este singurul care poate oferi sămânță în spirit, iar Mamă pentru că Ea e singura care poate primi sămânța Lui în spiritul Ei pentru a rămâne însărcinată în spirit nu doar in trup. Spre deosebire de ei noi am fost infiati si deci nu cunoaștem decât un părinte adică pe Tatăl. Si deci suntem fii nelegitimi ~îngeri (aleși) spre a sluji fiilor moștenirii ~legitimi.

Evrei 1:14
14.Îngerii oare nu sunt toți duhuri slujitoare, trimise ca să slujească, pentru cei ce vor fi moștenitorii mântuirii?

Ps. E doar o opinie nu incerc să o impun ca adevăr de credință.

Demetrius 14.08.2019 07:18:36

Citat:

În prealabil postat de MGTOW4life (Post 664734)
De ce încercați să L transpuneți pe Dumnezeu într un gol, un vid care nu are personalitate, sentimente, finețe și e doar o brută omnipotentă. Oare noi nu am fost creați după chipul Lui. Iar dacă noi învățam din greșeli El nu are dreptul?

Nu, pentru ca El nu are greseli. Iisus ne-a dovedit-o ca sa priceapa toata lumea; inclusiv tu.
Noi, chiar daca am fost creati dupa chipul Lui, nu semanam cu El fiindca nu vrem. Adica nu vrem deoarece suntem incapabili sa invatam din greseli daca asta nu ne mangaie orgoliul; incapabili sa invatam daca nu ne smerim.



Citat:

...

Ps. E doar o opinie nu incerc să o impun ca adevăr de credință.
Daca nu incercai n-ai fi publicat-o(adica n-ai fi scris-o) si bine faceai.



P.S. Asadar ai incercat chiar daca zici ca nu.

MGTOW4life 15.08.2019 10:35:11

Citat:

În prealabil postat de Demetrius (Post 664739)
Nu, pentru ca El nu are greseli.

Facerea 6:6-7
6.I-a părut rău și s-a căit Dumnezeu că a făcut pe om pe pământ.
7.Și a zis Domnul: "Pierde-voi de pe fața pământului pe omul pe care l-am făcut! De la om până la dobitoc și de la târâtoare până la păsările cerului, tot voi pierde, căci Îmi pare rău că le-am făcut".

Domnului îi pare rau că le a făcut deși înainte erau toate bune foarte:"31.Și a privit Dumnezeu toate câte a făcut și iată erau bune foarte." Oare Domnul a învățat ceva din această experiență? Căci iată acum nu mai sunt bune iar înainte erau bune foarte.

1 Regi 15:10
10.Atunci a fost cuvântul Domnului către Samuel astfel: "Îmi pare rău că am pus pe Saul rege, căci el s-a abătut de la Mine și cuvântul Meu nu l-a împlinit".

Păi bine mai atotștiutorule cum vine asta? Tu il pui Rege deși știi dinainte ca nu o să asculte și o să se abată si acum îți pare rău?

Ieremia 42:10
10.De veți rămâne în țara aceasta, Eu vă voi zidi și nu vă voi mai dărâma, vă voi sădi și nu vă voi mai smulge, căci Îmi pare rău de răul pe care vi l-am făcut.

Cand iti pare rău de o faptă pe care ai facut o si pe deasupra o numești rău asta înseamnă că ai facut o greșeală si o regreți.

Atotcunoscator, dar face fapte pe care ulterior le regretă, mda ...

Demetrius 15.08.2019 22:50:40

Citat:

În prealabil postat de MGTOW4life (Post 664743)
Facerea 6:6-7
6.I-a părut rău și s-a căit Dumnezeu că a făcut pe om pe pământ.
7.Și a zis Domnul: "Pierde-voi de pe fața pământului pe omul pe care l-am făcut! De la om până la dobitoc și de la târâtoare până la păsările cerului, tot voi pierde, căci Îmi pare rău că le-am făcut".

Domnului îi pare rau că le a făcut deși înainte erau toate bune foarte:"31.Și a privit Dumnezeu toate câte a făcut și iată erau bune foarte." Oare Domnul a învățat ceva din această experiență? Căci iată acum nu mai sunt bune iar înainte erau bune foarte.

1 Regi 15:10
10.Atunci a fost cuvântul Domnului către Samuel astfel: "Îmi pare rău că am pus pe Saul rege, căci el s-a abătut de la Mine și cuvântul Meu nu l-a împlinit".

Păi bine mai atotștiutorule cum vine asta? Tu il pui Rege deși știi dinainte ca nu o să asculte și o să se abată si acum îți pare rău?

Ieremia 42:10
10.De veți rămâne în țara aceasta, Eu vă voi zidi și nu vă voi mai dărâma, vă voi sădi și nu vă voi mai smulge, căci Îmi pare rău de răul pe care vi l-am făcut.

Cand iti pare rău de o faptă pe care ai facut o si pe deasupra o numești rău asta înseamnă că ai facut o greșeală si o regreți.

Atotcunoscator, dar face fapte pe care ulterior le regretă, mda ...

Daca pui la lucru putin simt duhovnicesc prin care sa treci toate versetele pe care le citesti vei intelege ca sentimentele, viziunile si revelatiile pe care Duhul Sfant le transmite proorocilor nu pot fi traduse mot-a-mot(cuvant cu cuvant) in limbaj omenesc, ca sa nu amintesc ca limbajul duhovnicesc(comunicarea) este unul foarte "tehnic" si putin priceput de cei care ascultau profetiile(printre care si tu).

Va trebui sa inveti sa citesti printre randuri dupa muuulte rugaciuni care sa te smereasca mai serios.

MGTOW4life 16.08.2019 14:37:21

Eu tot ce am vrut să arăt este ca există un tipar. Si anume comportamentul unui copil razgaiat si nesigur cu suzeta în gură ce strigă în pustiu "Eu sunt Domnul". Dar voi nu stiti cât de mult a suferit Femeia Sa datorită nesiguranței barbatiei Lui cât și a geloziei. Modul în care a pedepsit-o arată o lipsă totală de respect față de Ea. Despre ce vorbesc? Ei bine există un verset unde Domnul spune că a pus heruvimi cu sabie de foc ca sa păzească drumul către pomul vieții:

Facerea 3:24
24.Și izgonind pe Adam, l-a așezat în preajma grădinii celei din Eden și a pus heruvimi și sabie de flacără vâlvâitoare, să păzească drumul către pomul vieții.

Dar ceea ce nu spune este ca acei 2 heruvimi au fost puși în Femeia Sa. Din energia Femeii Sale si a focului Sau a creat dualitatea acest sarpe cu dublă personalitate (androgin) având doi heruvimi ca si "gardieni" ai drumului către pomul vieții(unirea dintre El și soția Sa). A facut asta pentru a înșela neamurile si mai ales elitele ce stăpânesc lumea si venereaza "zeul" androgin ~ șarpele ~ dualitatea, dar care evident ca se ascund de ochii lumii și impun prin propagandă transsexualismul.
Suferința Ei datorată comportamentului infantil al Lui a dus la moartea pe cruce. Asta i a cerut Ea Lui, dacă cu adevărat o iubește și dacă mai vrea să fie cu Ea sa moară pe pământ în chinuri. Sa ii arate ca ii pasă, să sufere până la ultima picătură de sânge pentru Ea având în vedere ce i a făcut în spirit. Restul este o chemare prin credință la nunta Lor în împărăția care va veni ...

Iar scuza penibilă cu "nu e bine tradus textul" nu duce decat la confuzie. Dacă nu putem accepta o traducere universală a unui text în mai multe limbi atunci hai sa ne băgăm toți capul în pământ ca strutii si sa ne mințim ca Dumnezeu e asa cum îl creăm noi în mintea noastră.


Ora este GMT +3. Ora este acum 07:27:41.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.