Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Nunta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5022)
-   -   Cum este corect să te rogi pentru alege o persoană potrivită pentru tine? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=16319)

motan25 28.03.2013 18:34:42

Cum este corect să te rogi pentru alege o persoană potrivită pentru tine?
 
Întrebarea care o pun sună cam în următorul fel: "Cum trebuie să se roage corect o persoană (indiferent că e de sex femenin ori masculin) pentru ca bunul Dumnezeu s-o ajute să-și aleagă o persoană în vederea unei relații? Dar să fie o relație care place lui Dumnezeu, nu care nu place.".
Cam așa sună întrebarea mea. Nici nu se pune problema că nu se găsesc persoane de sex opus pentru o relație. Defapt poți găsi (ca băiat) și azi o persoană de sex opus chiar cu care să întreții relații intime; însă așa ceva nu place lui Dumnezeu. Ca fată, tot azi poți găsi pe un băiat pentru destrăbălături: te duci în club dar nu numai, și agați pe unul; e foarte ușor și pentru câteva clipe de plăcere poți avea mari probleme: de la bebeluș nedorit până la a da peste un nebun care să te terorizeze până te omoară, din gelozie ori nebunie.
Deci repet, aș dori să aflu cum trebuie să ne rugăm corect pentru a fi ajutați să avem o relație bună din punct de vedere creștinesc. Așa cum te rogi ca să scapi de diverse alte probleme (dușmani, de diverse patimi cum ar fi băuturam etc.) așa ar trebui sau este dar nu știu eu și de aceea întreb, să ne putem ruga și pentru relații.
Nu se pune problema că nu găsim persoane de sex opus. Ba da, găsim, am și spus mai sus cele mai ușoare (și păcătoase) căi. Dumnezeu probabil că nu e ca un site de matrimoniale însă cu siguranță că o relație creștinească te ajută să-ți faci. Ideea e așa: nu vreau să găsesc doar o persoană pentru o relație ci vreau să găsesc o persoană pentru o relație care să fie așa cum îi place lui Dumnezeu: bazată pe iubire și credință, nu pe interes și destrăbălare.
Cum ne rugăm pentru așa ceva?
În afară de mers la biserică în mod regulat, spovedit & împărtășit ... ce rugăciuni mai trebuie să spunem sau poate (deși poate greșesc forumul) cum să ne comportăm? Și modul de comportament poate conta.
Mi-ar plăcea să răspundeți la această întrebare și în special să răspundă eventual și cineva care e implicat în biserică (preot, dascăl, sau chiar credincios).

Dumitru73 28.03.2013 18:45:27

Citat:

În prealabil postat de motan25 (Post 512559)
Întrebarea care o pun sună cam în următorul fel: "Cum trebuie să se roage corect o persoană (indiferent că e de sex femenin ori masculin) pentru ca bunul Dumnezeu s-o ajute să-și aleagă o persoană în vederea unei relații? Dar să fie o relație care place lui Dumnezeu, nu care nu place.".
Cam așa sună întrebarea mea. Nici nu se pune problema că nu se găsesc persoane de sex opus pentru o relație. Defapt poți găsi (ca băiat) și azi o persoană de sex opus chiar cu care să întreții relații intime; însă așa ceva nu place lui Dumnezeu. Ca fată, tot azi poți găsi pe un băiat pentru destrăbălături: te duci în club dar nu numai, și agați pe unul; e foarte ușor și pentru câteva clipe de plăcere poți avea mari probleme: de la bebeluș nedorit până la a da peste un nebun care să te terorizeze până te omoară, din gelozie ori nebunie.
Deci repet, aș dori să aflu cum trebuie să ne rugăm corect pentru a fi ajutați să avem o relație bună din punct de vedere creștinesc. Așa cum te rogi ca să scapi de diverse alte probleme (dușmani, de diverse patimi cum ar fi băuturam etc.) așa ar trebui sau este dar nu știu eu și de aceea întreb, să ne putem ruga și pentru relații.
Nu se pune problema că nu găsim persoane de sex opus. Ba da, găsim, am și spus mai sus cele mai ușoare (și păcătoase) căi. Dumnezeu probabil că nu e ca un site de matrimoniale însă cu siguranță că o relație creștinească te ajută să-ți faci. Ideea e așa: nu vreau să găsesc doar o persoană pentru o relație ci vreau să găsesc o persoană pentru o relație care să fie așa cum îi place lui Dumnezeu: bazată pe iubire și credință, nu pe interes și destrăbălare.
Cum ne rugăm pentru așa ceva?
În afară de mers la biserică în mod regulat, spovedit & împărtășit ... ce rugăciuni mai trebuie să spunem sau poate (deși poate greșesc forumul) cum să ne comportăm? Și modul de comportament poate conta.
Mi-ar plăcea să răspundeți la această întrebare și în special să răspundă eventual și cineva care e implicat în biserică (preot, dascăl, sau chiar credincios).

"fie voia Ta" ... atât.
dar vezi că El are un obicei cam ciudat pentru noi oamenii.
nu bagă în sac.

zaharia_2009 28.03.2013 18:47:23

Pai daca tu esti "motan25" , corect este sa te rogi (cuvintele, formularea , nu conteaza deoarece nu este magie !) pt "pisi19-23".
Si astfel ai rezolvat problema !

Ana Tr. 28.03.2013 22:51:33

Citat:

În prealabil postat de zaharia_2009 (Post 512564)
Pai daca tu esti "motan25" , corect este sa te rogi (cuvintele, formularea , nu conteaza deoarece nu este magie !) pt "pisi19-23".
Si astfel ai rezolvat problema !

Amuzant raspuns. Ai reusit sa ma inveselesti. :) Multumesc.

philalex 29.03.2013 09:03:52

Citat:

În prealabil postat de motan25 (Post 512559)
Întrebarea care o pun sună cam în următorul fel: "Cum trebuie să se roage corect o persoană (indiferent că e de sex femenin ori masculin) pentru ca bunul Dumnezeu s-o ajute să-și aleagă o persoană în vederea unei relații? Dar să fie o relație care place lui Dumnezeu, nu care nu place.".
Cam așa sună întrebarea mea. Nici nu se pune problema că nu se găsesc persoane de sex opus pentru o relație. Defapt poți găsi (ca băiat) și azi o persoană de sex opus chiar cu care să întreții relații intime; însă așa ceva nu place lui Dumnezeu. Ca fată, tot azi poți găsi pe un băiat pentru destrăbălături: te duci în club dar nu numai, și agați pe unul; e foarte ușor și pentru câteva clipe de plăcere poți avea mari probleme: de la bebeluș nedorit până la a da peste un nebun care să te terorizeze până te omoară, din gelozie ori nebunie.
Deci repet, aș dori să aflu cum trebuie să ne rugăm corect pentru a fi ajutați să avem o relație bună din punct de vedere creștinesc. Așa cum te rogi ca să scapi de diverse alte probleme (dușmani, de diverse patimi cum ar fi băuturam etc.) așa ar trebui sau este dar nu știu eu și de aceea întreb, să ne putem ruga și pentru relații.
Nu se pune problema că nu găsim persoane de sex opus. Ba da, găsim, am și spus mai sus cele mai ușoare (și păcătoase) căi. Dumnezeu probabil că nu e ca un site de matrimoniale însă cu siguranță că o relație creștinească te ajută să-ți faci. Ideea e așa: nu vreau să găsesc doar o persoană pentru o relație ci vreau să găsesc o persoană pentru o relație care să fie așa cum îi place lui Dumnezeu: bazată pe iubire și credință, nu pe interes și destrăbălare.
Cum ne rugăm pentru așa ceva?
În afară de mers la biserică în mod regulat, spovedit & împărtășit ... ce rugăciuni mai trebuie să spunem sau poate (deși poate greșesc forumul) cum să ne comportăm? Și modul de comportament poate conta.
Mi-ar plăcea să răspundeți la această întrebare și în special să răspundă eventual și cineva care e implicat în biserică (preot, dascăl, sau chiar credincios).


Pai da, la biserici gasesti fete de calitate...in club...nu prea....daca vrei sa te imprietenesti cu o fata de calitate la biserica te duci...sunt grupuri de tineri....gasesti acolo....bine poti gasi peste tot, dar trebuie sa filtrezi...daca vrei o familie...

antoniap 29.03.2013 11:12:28

Daca scopul vietuirii crestine este mantuirea, atunci trebuie sa ne pregatim pentru acest pas cu responsabilitate, luandu-i ca aliati pe sfinti precum: Sfantul Nicolae, Sfanta Xenia din Petersburg, Sfanta Iuliana din Lazarevo si alti sfinti la care avem evlavie.

Sa cerem ajutor unui duhovnic care apoi va deveni duhovnicul familiei. Sa citim carti despre mantuirea prin calea casatoriei.

Pacatele mari se platesc scump, asa ca trebuie sa tinem seama de poruncile divine daca vrem sa si mentinem persoana potrivita langa noi.

Apoi, chiar de ar semana perfect cu noi insine, am avea ispite, caci nu suntem perfecti. Asa ca o doza de autocunoastere e binevenita. Asadar, sa ne spovedim si sa ne rugam pentru mantuirea noastra mai intai si apoi pentru casatorie binecuvantata de Dumnezeu. Sa ne rugam sa scapam de patimi precum egoismul, trufia,madria, zgarcenia, lenea etc. Multe incercari in casatorie pot proveni din cauza acestor patimi ale noastre sau ale celui/celei de langa noi.

Mia Mia 02.04.2013 10:45:21

Unii parinti ne sfatuiesc sa ne rugam pentru persoana potrivita chiar inainte de a o cunoaste:) pentru ca rugaciunea ajuta ca persoana respectiva sa-si poata pastra curatia, credinta etc.

caty_deea 09.04.2013 01:07:21

Citat:

În prealabil postat de zaharia_2009 (Post 512564)
Pai daca tu esti "motan25" , corect este sa te rogi (cuvintele, formularea , nu conteaza deoarece nu este magie !) pt "pisi19-23".
Si astfel ai rezolvat problema !

Hi hi...m-ati facut sa rad!

caty_deea 09.04.2013 01:11:13

In orice caz, observ ca sunt in jurul meu multi tineri din biserica singuri (ma includ si pe mine) pe la 30 de ani si ma intreb pana unde ar trebui sa mearga rabdarea noastra. Cu adevarat grea cruce este sentimentul de parasire si singuratate.

Florin_cj 08.06.2013 10:29:25

Citat:

În prealabil postat de caty_deea (Post 514439)
In orice caz, observ ca sunt in jurul meu multi tineri din biserica singuri (ma includ si pe mine) pe la 30 de ani si ma intreb pana unde ar trebui sa mearga rabdarea noastra. Cu adevarat grea cruce este sentimentul de parasire si singuratate.

Rugati-va sa il acceptati pe cel care vine la voi, nu ii cautati nod in papura, rugati-va pentru el sa fie iubitor al Cuvantului Lui Dumnezeu, slujitor al Cuvantului Lui Dumnezeu si sa nu spuna ca stapaneste Cuvantul Lui Dumnezeu!
Dintro traire neplacuta spun ca o persoana de varsta ta a inteles din libertate si iubire de aproapele mai mult decat mi-as fi putut eu imagina! Pentru ia sentimentele trebuiau darutie pentru toti in mod egal!
In iubirea fata de jumatatea ta, acolo trebuie investita toata fidelitatea de pe acest pamant si toate sentimentele care sunt o binecuvantare si nu o ispita in acest caz! daca le investesti in toti in mod egal, risti sa te indragostesti de multi si sa ajungi sa nu stii pe care sa il vrei, pentru ca nu mai simti fata de nimeni un atasament puternic care sa te tina acolo o viata!
Daca ai un iubit sau o iubita si umbla ochii in dunga si se formeaza relatii paralele, ajungi sa fii sluga la doi stapani sau la mai multi, apoi incep ascunzisuri, minciunele din partea unuia si gelozie din partea celuilalt! De regula gelozia este usor rezolvata de Duhovnic - E gelos, verdictul e de la Diavol! Eu recomand sa se cerceteze cauzele pentru care a devenit gelos! Luati aminte ca gresala unuia nu se iarta intr-o zi sau intr-o saptamana, omul este de regula tentat sa isi caute adapost in bratele unuia de sex opus daca sunt suparate din pricina dragostei, chiar si daca sunt sot sau sotie! Nu toate, in genere!
Alegi si ai rabdare si ramai fidel, nu umblii cu multi si dupa aceea te plangi ca nici unul nu e bun, pentru ca asa e, unul nu e bun in frunte cu cel care striga ca lumea e plina de pacatosi, in frunte cu mine!
Am spus ca si cum nu as spune de la mine! Roaga-te doar sa accepti pe cel care vine la tine, lasa din mandrie si timpul se poate scurta, altfel il vei lungi sau vei alege asa cum te potri! Daca te porti bine vei alege bine, daca vei miti vei alege un micinos, daca vei fi mandra vei alege un om mandru!
Nu te atac, iti impartasesc din trairile mele!

Imi cer scuze ca pun tot aici acest paragraf, nu are legartura cu Caty
In ceea ce priveste gelozia, va rog sa luati aminte, ca doar cel care iubeste cu adevarat poate fi gelos pe o jumatate infidela, care demonstreaza prin infidelitatea ca nu il iubeste si totusi continua sa se joace cu el!
Nu va jucati, sarutul sa fie ca o logodna, iar unirea trupului ca o casatorie!

Doamne ajuta!

antoniap 10.06.2013 20:05:05

Pentru căsătorie, necaz, boală, deznădejde se face urmatoarea rînduială:

1. Se spovedește din copilărie pînă la zi cel bolnav, după ce a postit timp de 5 zile;
2. Împărtășanie, de nu este oprit de canoane;
3. Miercuri și Vineri mîncare odată în zi, de post, după orele 16;
4. 40 de Sfinte Liturghii, cu scoaterea de părticele de la Proscomidie pentru cel în cauză;
5. Citirea Psaltirii timp de 40 de zile;
6. La Miezul nopții, de 33 de ori “Tatăl nostru”, după fiecare cîte o metanie;
7. Dimineața Acatistul Maicii Domnului, iar seara, Paraclisul Maicii Domnului;
8. Rugăciunea continuă: “Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine păcătosul !”;
9. Taina Sfîntului Maslu cu 3 sau 7 Preoți.
Rînduiala acesta se face timp de 40 de zile, atît de cel în cauză, cît și de cei din casă și toate neamurile, dînd milostenie la săraci după putere.

Sursa:
http://www.calauzaortodoxa.ro/calauz...ntru-mantuire/

Danialex 18.06.2013 18:01:36

duhovnic, pocainta si rugaciune
 
Foarte folositor ar fi sa ai un duhovnic care sa te indrume in privinta rugaciunii si a cunoasterii celor duhovnicesti. Nu exista o "reteta de rugaciune" pentru a alege persoana potrivita, dar cel mai de folos este sa te indrume un duhovnic iscusit, care sa te cunoasca si sa sa-ti arate calea conform cu felul in care esti. Daca inca nu ai un duhovnic, eu te sfatuiesc sa cauti pentru ca apoi, cu indrumarea si rugaciunile lui, vei fi ajutat mai mult sa mergi pe drumul pe care ti-l alegi. Spovedania te va ajuta sa-ti vezi bubele sufletului si sa incerci sa sporesti duhovniceste.
Rugaciunea sincera si staruitoare catre Maica Domnului (acatistul sau paraclisul Maicii Domnului) pe mine m-au ajutat foarte mult in problema casatoriei. Este un lucru extrem de important pentru viata aceasta dar si pentru mantuirea ta, asa ca roaga-te cu smerenie si credinta, fara sa te indoiesti ca vei intalni pe cea potrivita pentru tine, ca sa intemeiati o familie.
Doamne-ajuta!

ffflorina 28.12.2013 18:03:23

stiu ca e un topic vechi insa...
 
Nu stiu cum tb sa te rogi insa vreau sa va cer parerea intr-o chestiune legata de titlul topicului,vad in biserica
fete tinere,care par credincioase,care sunt nelipsite de la biserica,care se impartasesc f des,sunt decente,frumoase,probabil cu studii si care sunt singure,triste,cu timpul,am observat ca sclipirea din ochi dispare si ca devin terne,se imbraca in negru aproape ca niste maici.....asteptandu-si craii' potentialii soti care intarzie sa vina,intelegeti ironia,fetele acestea cu ce au gresit,de ce nu le cauta nimeni,nu le vrea nimeni?

Am analizat si baietii ,pot sa spun ca se arata interesati,ce vad din exterior,(nu pot sa confirm) de fetele mai aratoase,nebisericoase neaparat,de cele care nu stau cu capul plecat...Stiu ca unii dintre voi veti spune ca biserica nu este locul pt asa ceva,insa unde altfel sa gasesti pe cineva care sa-ti impartaseasca principiile tale de convietuire? Eu zic ca tot de la preoti tb sa vina o idee de apropiere pt acesti tineri care poate mai tarziu se vor pierde in lumea fara Dumnezeu,sau in deznadejde.Ce parere aveti,ati vazut si voi tineri asa?

Vreau sa cer parerea baietilor,eu zic ca dupa slujba,afara ,poate aborda o tanara s-o intrebe ceva legat tot de biserica,sa incerce ceva,sa nu mai astepte ceva minuni din cer,sa fie mai pragmatici,fetele nu sunt asa de aiurea sa-i respinga,jignindu-i,sa aiba mai mult curaj pt ca e bine de stiut ca o fata cuminte nu va veni niciodata sa-l abordeze chiar daca ar fi frumos-poza-.

glykys 28.12.2013 18:41:50

:)
 
Ffflorina, e foarte bine că în biserica ta sunt și bărbați tineri. În alte biserici, în afară de băieții de la strană, nu sunt decât vreo câțiva bărbați trecuți de 50 ani.

gabriela8 28.12.2013 20:03:35

Citat:

În prealabil postat de glykys (Post 545215)
Ffflorina, e foarte bine că în biserica ta sunt și bărbați tineri. În alte biserici, în afară de băieții de la strană, nu sunt decât vreo câțiva bărbați trecuți de 50 ani.

Mergi la biserica unde merge ffflorina:5:

glykys 28.12.2013 20:25:02

Citat:

În prealabil postat de gabriela8 (Post 545225)
Mergi la biserica unde merge ffflorina:5:


:))))))) Asta a fost bună.

catehumen 28.12.2013 22:12:41

Asta chiar ca mi-a placut ...)))) Prietene ,daca cineva ar respecta cu strictete acest program scris de tine crezi ca ar mai dori sa se casatoreasca ? Eu nu cred . Ar merge spre o manastire spre viata monahala.



Citat:

În prealabil postat de antoniap (Post 522051)
Pentru căsătorie, necaz, boală, deznădejde se face urmatoarea rînduială:

1. Se spovedește din copilărie pînă la zi cel bolnav, după ce a postit timp de 5 zile;
2. Împărtășanie, de nu este oprit de canoane;
3. Miercuri și Vineri mîncare odată în zi, de post, după orele 16;
4. 40 de Sfinte Liturghii, cu scoaterea de părticele de la Proscomidie pentru cel în cauză;
5. Citirea Psaltirii timp de 40 de zile;
6. La Miezul nopții, de 33 de ori “Tatăl nostru”, după fiecare cîte o metanie;
7. Dimineața Acatistul Maicii Domnului, iar seara, Paraclisul Maicii Domnului;
8. Rugăciunea continuă: “Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine păcătosul !”;
9. Taina Sfîntului Maslu cu 3 sau 7 Preoți.
Rînduiala acesta se face timp de 40 de zile, atît de cel în cauză, cît și de cei din casă și toate neamurile, dînd milostenie la săraci după putere.

Sursa:
http://www.calauzaortodoxa.ro/calauz...ntru-mantuire/


catehumen 28.12.2013 22:27:06

Cat despre cel care a initiat acest topic ...)) Sa-ti gasesti o sotie ,da nu e chiar simplu ,chiar daca cativa pe aici au spus ca prima pe care o intalnesti sa o iei de nevasta ,sau sa nu alegi mult ... Am 40 de ani de viata ,daca nu deschizi bine ochii pe cine alegi ai sa plangi toata viata ,sau mai rau sa cazi intr-o deznadejde de nu te mai scoate nimeni ! Mare atentie ! Fetele care merg la biserica sunt in general foarte timide (nu am inteles niciodata de ce),introvertite,necomunicative si in cele mai multe dintre cazuri simpliste in gandire ,cu inclinatie spre tipic .
Amuzanta oarecum e si intrebarea/problema ta...tu zici ceva de genul cine stie ce descantec sa zic ca sa-mi apara femeia mult dorita ?
Da e adevarat ca daca vrei o femeie de "cursa lunga" e contra indicat sa o cauti in baruri sau cluburi de dance,e la fel de adevarat ca nici in biserica e posibil sa n-o gasesti,dar sa stii ca "EA" sau "El" asta pentru fete,exista ,poate trece zilnic pe langa tine ,dar ...
Incerca sa fii mai atent cand te intalnesti cu o fata ce "semnale" iti face ,se inroseste in obraji ,nu te priveste in ochi atunci cand iti vorbeste,are un anume tremur in voce ,i se maresc pupilele etc.
Cu cat veti cunoaste mai multi oameni cu atat veti prinde experienta si dexteritate in a va exprima ,(ups am vrut sa zic in a "agata") si tot asa va dispare si tracul .
Incercati sa va abordati posibilul partener ,cat mai simplu,nu incercati sa copiati pe cineva ,fiti voi insiva ,si neaparat sa fiti sinceri in ceea ce spuneti si cu timpul ,cu perseverenta veti reusi sa gasiti si acel "El sau "Ea" ,binenteles ca e si Dumnezeu pe undeva in toate astea )
"Indrazniti ,eu am biruit lumea"
Mult succes !

glykys 28.12.2013 22:54:42

Citat:

În prealabil postat de catehumen (Post 545238)
Fetele care merg la biserica sunt in general foarte timide (nu am inteles niciodata de ce),introvertite,necomunicative si in cele mai multe dintre cazuri simpliste in gandire ,cu inclinatie spre tipic .

Catehumene, tu cate fete din cele care merg la biserica ai invitat la un suc, de ai tras aceasta concluzie? :39:

doreas 28.12.2013 23:11:54

Cum sa te rogi pentru o relatie crestina?
 
Bucurati-va daca sunteti singuri si nu maniati pe Dumnezeu pentru singuratatea voastra. Este o taina pe care o veti descoperi mai tarziu. Nu va rugati sa faceti pacate. Rugati-va sa faceti voia lui Dumnezeu in viata voastra. Este mai usor sa faci voia Lui cand nu depinzi de altcineva si nu ai obligatii. Altfel in tot neamul ar trebui sa fie un calugar. Nu neaparat in manastire ci in viata civila. Daca esti singur Dumnezeu poate avea un plan cu tine. Plan pe care nu-l poti afla decat in sfintenie. Ar trebui sa te gandesti serios la acest lucru. Viata in curatie este placuta Lui . Asa ca nu va grabiti sa va rugati pentru pacate. Nu stiti ca numai Lot si fetele lui care traiau in curatie au fost salvate din Sodoma si Gomora? Rasplata lor a fost ingerul trimis sa-i scoata afara din cetate inainte de urgie. Pe vremea lui Noe, se insurau se maritau si a venit urgia. Numai cei care ascultasera de Dumnezeu si au construit arca au fost salvati. 100 de ani l-a asteptat Domnul pe Noe sa faca arca. Asta inseamna rasplata pentru sfintenie. Stiu ca e greu dar, rugati-va la Maica DOmnului sa va ia patima si veti trai ca inger in trup fara nici o urma de dorinta. Numai cel sfinti il vor vedea pe Dumnezeu. Traim vremuri de mare taina, si daca il cautati pe Dumnezeu nu cautati altceva, ca este un Dumnezeu gelos. Iubiti-L si veti primi inmiita rasplata pentru dragostea voastra.
Vremurile sunt spre sfarsit si nu ar mai fi timp de maritis si de insurat. Imparatia Lui vine ca un fur, pe negandite si nu stim daca mai poti cobori de pe casa adica sa te mai mantuiesti.
Vorbesc din experienta mea. Am inteles tarziu acest lucru si imi pare rau ca asa de tarziu. Dar am luat hotararea si acum asta fac.Multumesc Domnului ca m-a luminat.

Florinvs 28.12.2013 23:40:50

Ce pot sa zic aici- ma rog in fiecare zi si-mi doresc din tot sufletul treaba asta "Da-mi Doamne o femeie pe care sa o iubesc si sa ma iubeasca din tot sufletul"!
E tare greu singur, si mai ales acuma de sarbatori.
Sunt o fire foarte sociabila, imi place sa ies cu prietenii sa stam la povesti sau la o bere, imi place si cum ne canta lautarul de la "Podgoria", insa cand ajungi acasa si nu te asteapta nimeni e cumplit si pur si simplu nu-ti mai vine sa vii "acasa"!
Stiu ca probabil multi colegi de forum a sa spuna ca vorba aia un barbat nu trebuie sa se planga nicioadata, ca trebuie sa fim mai "rezistenti", insa unul dintre cele mai grele lucruri de suportat e sa nu simti ca esti iubit de o femeie!

Daca ai asta ai aproape totul- daca ai pentru cine lupta restul e usor! Te duci, te zbati, vorbesti cu oamenii, te interesezi pentru un loc de munca, faci tot ce e omeneste fizic posibil, rezisti absolut oricarei tentatii si inabsolut orice imprejurare, pentru femeia iubita!

ffflorina 29.12.2013 19:18:17

Cred ca fiecare trebuie sa se cunoasca f bine inainte de a se decide pt o anume cale in viata,ma refer la ceea ce spui Doreas,e grea calea aceasta a singuratatii sau a monahismului,e pt cei tari in credinta.Ce nu inteleg eu este exact ce descrie Florinvs si ceilalti-daca vrei sa nu fii singur-de ce e asa de greu sa-ti gasesti pe cineva?
Poate are dreptate Doreas si traim ultimele vremuri,dar totusi,nu suntem toti imbunatatiti ca Domnul sa vrea sa ne fereasca de pacate in plus,cred ca e si firea umana neobisnuita sa comunice cu Dumnezeu,sau sa inteleaga semnele,se spune ca atunci cand omul isi doreste si altceva pe langa mantuire nu corespunde planul lui cu planul divin care este mantuirea-omul se chinuie pt ca nu intelege ca numai asta conteaza.

ffflorina 29.12.2013 19:33:49

Citat:

În prealabil postat de glykys (Post 545215)
Ffflorina, e foarte bine că în biserica ta sunt și bărbați tineri. În alte biserici, în afară de băieții de la strană, nu sunt decât vreo câțiva bărbați trecuți de 50 ani.

Glykys sunt multe biserici in centru unde vin tineri intelectuali,studenti,le stii si tu care sunt :))
Va invit la biserica la trecerea dintre ani,unde nimeni nu va fi singur!!

Va dau un sfat daca puteti sa-l urmati nu va mai uitati la filmele realizate dupa Jane Austen :))))

antoniap 29.12.2013 20:56:51

In unele cazuri, pentru a gasi pe cineva cat de cat potrivit, mai poti apela si la parintele duhovnic sa-ti dea o sugestie...

catehumen 29.12.2013 21:54:19

Citat:

În prealabil postat de glykys (Post 545242)
Catehumene, tu cate fete din cele care merg la biserica ai invitat la un suc, de ai tras aceasta concluzie? :39:

Doar pe tine te-am ratat ...in rest pe toate

gabriela8 29.12.2013 22:01:09

Citat:

În prealabil postat de catehumen (Post 545341)
Doar pe tine te-am ratat ...in rest pe toate

Ai ratat o fata inteligenta.:1:

glykys 29.12.2013 23:40:37

Citat:

În prealabil postat de catehumen (Post 545341)
Doar pe tine te-am ratat ...in rest pe toate

Hahaha, te-a ferit Dumnezeu!

antoniap 30.12.2013 15:50:05

Citat:

În prealabil postat de catehumen (Post 545236)
Asta chiar ca mi-a placut ...)))) Prietene ,daca cineva ar respecta cu strictete acest program scris de tine crezi ca ar mai dori sa se casatoreasca ? Eu nu cred . Ar merge spre o manastire spre viata monahala.

Apoi vezi bine ca eu am citat ce au spus altii. Totusi,cine vrea o casatorie binecuvantata de Dumnezeu e bine sa faca nitica nevointa si inainte si dupa casatorie. Fara exagerari. Fiecare ia din randuiala respectiva cat poate face cu drag. Conteaza mult sa mergi pe drumul mantuirii impreuna cu sotul/ sotia, nu pe drumul pierzarii. Sa poti sa te si rogi impreuna, sa poti sa-ti educi crestineste copiii.

catehumen 30.12.2013 16:45:00

Sper ca mesajele mele nu au suparat pe nimeni si nu a jignit inteligenta nimanui . E doar un punct de vedere la care am dreptul !
Asa cum si pro ecumenistii ,ateii ,homosexualii,non-ortodocsii au dreptul sa posteze aici ...de ce ? Poate ne raspunde Admin sau poate ca traim pe un site liber.

antoniap 30.12.2013 17:05:41

Citat:

În prealabil postat de catehumen (Post 545412)
Sper ca mesajele mele nu au suparat pe nimeni si nu a jignit inteligenta nimanui . E doar un punct de vedere la care am dreptul !
Asa cum si pro ecumenistii ,ateii ,homosexualii,non-ortodocsii au dreptul sa posteze aici ...de ce ? Poate ne raspunde Admin sau poate ca traim pe un site liber.

Numai schimband opinii invatam unii de la altii sa ne ferim de exagerari. Atunci cand putem fi de folos aproapelui si tacem comitem un pacat. Cui se supara ii taiem nasul!

fallen 04.01.2014 11:26:59

Citat:

În prealabil postat de Florinvs (Post 545257)
Ce pot sa zic aici- ma rog in fiecare zi si-mi doresc din tot sufletul treaba asta "Da-mi Doamne o femeie pe care sa o iubesc si sa ma iubeasca din tot sufletul"!
E tare greu singur, si mai ales acuma de sarbatori.
Sunt o fire foarte sociabila, imi place sa ies cu prietenii sa stam la povesti sau la o bere, imi place si cum ne canta lautarul de la "Podgoria", insa cand ajungi acasa si nu te asteapta nimeni e cumplit si pur si simplu nu-ti mai vine sa vii "acasa"!
Stiu ca probabil multi colegi de forum a sa spuna ca vorba aia un barbat nu trebuie sa se planga nicioadata, ca trebuie sa fim mai "rezistenti", insa unul dintre cele mai grele lucruri de suportat e sa nu simti ca esti iubit de o femeie!

Daca ai asta ai aproape totul- daca ai pentru cine lupta restul e usor! Te duci, te zbati, vorbesti cu oamenii, te interesezi pentru un loc de munca, faci tot ce e omeneste fizic posibil, rezisti absolut oricarei tentatii si inabsolut orice imprejurare, pentru femeia iubita!

La multi ani, iti doresc un an nou cu bucurii si impliniri, sa-ti ajute Dumnezeu in tot ceea ce doresti!
Insa stii cum vine vorba, ai grija ce-ti doresti...eu te inteleg, si eu gandam la fel despre casnicie, insa sa stii ca lucrurile nu stau intodeauna asa... de exemplu s-ar putea ca femeia pe care ti-o doresti in casa si in viata ta, sa te dea complet peste cap...sa-ti perturbe homeostazia caminului, (mai ales daca ai o varsta si niste tabieturi), sa ti se para dezordonata, daca tu esti obsedat de ordine, sau din contra sa stabileasca noi reguli, sa incerce sa-ti elimine toate tabieturile si obiceiurile pe care le-ai dezvoltat in timp, atat cele din interiorul casei, cat si din afara (iesirile cu prietenii, etc). Nu vreau sa te sperii, dar sa stii ca femeile pot fii extrem de egoiste si dominatoare, iar tu, de dragul ei si al relatiei la care tanjesti de atata timp, sa fii dispus sa renunti la multe, chiar daca nu ai vrea, si sa te alaturi ei in toate cele. La inceput poate ti se pare ca e ok, dar cu timpul iti dai seama ca nu mai e, si e prea tarziu ca sa mai schimbi ceva; si crede-ma e foarte neplacut ca dupa niste ani, sa nu vrea sa te mai insoteasca nici macar de Craciun acasa la parinti... In fine, nu vreau sa te descurajez, poate sunt si persoane mai putin egoiste si mai tolerante, poate depinde de fiecare dintre noi si de atitudinea noastra sa nu ajungem in atare situatii, insa de obicei suntem atat de disperati sa avem familie, incat suntem dispusi sa acceptam oricate compromisuri pentru ca aceasta sa functioneze, pana cand ajungem ca nu mai avem ce da, am epuizat toate resursele de daruire, si lor tot nu le mai ajunge...

fallen 04.01.2014 11:48:25

cum (si "cui") trebuie sa ne rugam pentru fericirea caminului?
 
In ultimele zile ale anului, ma bantuia, desigur, clasica intrebare care ti se pune, ce imi doresc de la noul an? Normal, intelept e sa spui "ce-o da Dumnezeu", insa trebuie sa te gandesti si ce vrei tu sa realizezi, sa indeplinesti, cu ajutorul Lui... El o sa-ti dea ce ti-a dat si pana acum: sanatate, putere de munca, rabdare, credinta...Restul depinde de tine: sa muncesti, sa inveti, sa-ti faci datoria , sa te rogi, sa nu lenevesti, sa nu deznadajduiesti, sa rabzi greutatile, sa nu Ii intorci spatele si sa nu uiti sa Ii multumesti cand iti este bine, sa fii un bun crestin, sa iti ajuti semenii, sa iubesti pe Dumnezeu si pe aproapele ca pe tine insuti, sa respecti poruncile si sa faci toate cele placute Domnului.

Ceea ce imi doresc insa, in plus fata de toate astea, la fel ca si in anii precedenti, este, desigur, sa am familie (casnicie) si copii...lucru care, iata, numai depinde de Dumnezeu, ci depinde numai si numai de dorinta partenerilor nostri de viata. Nici chiar Dumnezeu nu ii poate obliga sa ne dea ce vrem noi; asa cum nici chiar sa facem voia Lui nu ne poate obliga, nici pe adam si Eva nu i-a putut opri de la neascultare, nici chiar cand S-a intrupat nu a putut opri pe prigonitori de la rastignirea Sa; nici pe ingerii cazuti nu a putut sau nu a vrut sa ii distruga definitiv, chiar daca acestia continua sa faca rau Creatiei Sale.

Deci, in concluzie, are sau nu are rost sa ne intristam pentru lucrurile care nu depind de noi, ci de ceilalti? Sau sa ne multumim cu ce ne-a dat Dumnezeu, si cu ce putem sa facem noi singuri, prin puterile noastre?

fallen 04.01.2014 12:34:07

cine greseste/ ce putem face?
 
De fapt de ce nu suntem fericiti in casnicie: a) pentru ca am fii noi egoisti si suferim pentru ca nu suntem iubiti si apreciati asa cum credem ca am merita; sau b) pentru ca vedem ca cel/cei de langa noi nu e/sunt multumit(i) si fericit(i) cu ceea ce ii/le oferim, in conditiile in care noi credem ca facem tot ce e omeneste posibil in acest scop?

Sau poate nici fericirea celorlalti nu depinde intodeauna de ceea ce facem noi, cei dinafara, ci depinde de si de ei insisi, de dorintele si asteptarile lor, proprii si personale?

Cand ajungem sa avem familie, ce facem daca familia nu e fericita? autonat, nu putem fii nici noi! Chiar daca noi ne facem datoria crestineasca, muncim, ne rugam, venim acasa, facem mancare, curatenie, si tot ce ne sta in puteri, si vedem ca ei tot nu sunt multumiti si fericiti? Acuma nu vorbesc de copii mari , care normal ca nu mai vor sa stea cu noi, ci sa-si gaseasca jumatatea si sa se duca la casa lor, cum voiam si noi cand inca eram in casa parintilor nostri; insa nimeni in ziua de azi, nici parintii nici copii, nu se mai multumesc cu lucruri simple, toti sunt posaci si mohorati, ca nu au mai mult. Daca le propui o plimbare in parc, nu merg ca le e lene, daca propui o excursie la mare sau la munte, cheltuim prea mult; de parca nu pentru asta muncim, sa ne simtim bine! Nu zic sa mergem sa ne rupem in figuri acuma, la vreun restaurant de lux, nici sa rabdam de foame si de sete, ci sa facem totul cu chibzuiala, si dupa posibilitati; nici sa cheltuim banii de intretinere si de mancare pe luna care vine.

Ce ar putea astepta un sot de la sotia lui? Sa il iubeasca, sa-l astepte acasa, sa-i faca mancare buna, sa-i puna masa, sa-i spele hainele, sa doarma cu el, sa-i faca copii si sa ii ingrijeasca, sa-l ajute la treaba, etc. Ce motive are sa fie nemultumit (de sotia lui)? Cand femeia munceste prea mult, vine tarziu de la serviciu, e obosita, nu mai are timp sa se ingrijeasca de casa, si nici macar nu castiga bani suficienti, dar cu toate astea are pretentii sa cheltuie bani si timp pentru 'sufletul ei" : pt ingrijirea personala, pentru vizite si cadouri la parinti sau prieteni, pentru plimbari sau excursii, sau pentru mers la biserica, la slujbe, la spovedanie, sau in pelerinaje; si pe deasupra daca ii spui sau reprosezi ceva, tot ea se considera nedreptatita (si mai scrie si pe forumuri despre asta).
Ce ar vrea un fiu de la mama lui? Sa ii dea sa manance, sa-l imbrace, sa-l duca in parc, sa-l ajute la lectii, cand e mai mare, sa-i dea bani de buzunar, sa-l lase cu prietenii, etc. cand e un copil nemultumit? cand nu il duci in parc, nu il lasi sa se joace singur sau cu prietenii, nu il ajuti la teme sau mai rau il certi si il bati cand nu se descurca, esti mereu nervoasa ca nu iti ajung banii si timpul pentru treburile casnice, si nu ai timp sa asculti problemele lui, etc.
Ce vrea o sotie de la sotul ei? Sa munceasca, sa aduca bani in casa, sa nu bea, sa nu fie violent, sa o ajute la unele treburi mai grele sau mai usoare, si sa i se alature si la activitatile recreationale, impreuna cu copiii, la plimbari, la jocuri, la filme, la sporturi, nu numai sa vina acasa, sa manance si sa se aseze la televizor sau calculator, considerand ca si-a facut datoria pe ziua repectiva, mergand la munca si aducand bani si de-ale gurii (pana si lupul cand vine de la vanatoare se mai joaca un pic cu puii lui, inainte sa se culce obosit).

Bine, eu cred, parerea mea personala, si in cazulmeu personal, atat in familia parintilor mei cat si in cea de-acum, ca tristetea si supararile se datoreaza atasamentului excesiv de lucrurile materiale: ca nu avem mai multi bani, ca nu avem o casa mai mare, ca nu avem ce au altii, etc. Parerea mea ca lumea a cam uitat de Dumnezeu, si nici nu mai vor sa auda de El, pentru ca Il considera vinovat (sau celputin neputincios in a ne oferi mai mult) ca nu avem mai multe posibilitati si ca traim sau am trait candva mai greu...si nu stiu de ce am impresia ca oricat am avea sau am castiga, tot nu o sa fie deajuns niciodata, si tot nu o sa fie toata lumea pe deplin multumita, orice as face eu, ma tem, pana nu vor redescoperi pe Dumnezeu, careacum nu face parte din 'filmul" lor, din pacate...

Florinvs 04.01.2014 13:05:04

Citat:

În prealabil postat de fallen (Post 546093)
La multi ani, iti doresc un an nou cu bucurii si impliniri, sa-ti ajute Dumnezeu in tot ceea ce doresti!
Insa stii cum vine vorba, ai grija ce-ti doresti...eu te inteleg, si eu gandam la fel despre casnicie, insa sa stii ca lucrurile nu stau intodeauna asa... de exemplu s-ar putea ca femeia pe care ti-o doresti in casa si in viata ta, sa te dea complet peste cap...sa-ti perturbe homeostazia caminului, (mai ales daca ai o varsta si niste tabieturi), sa ti se para dezordonata, daca tu esti obsedat de ordine, sau din contra sa stabileasca noi reguli, sa incerce sa-ti elimine toate tabieturile si obiceiurile pe care le-ai dezvoltat in timp, atat cele din interiorul casei, cat si din afara (iesirile cu prietenii, etc). Nu vreau sa te sperii, dar sa stii ca femeile pot fii extrem de egoiste si dominatoare, iar tu, de dragul ei si al relatiei la care tanjesti de atata timp, sa fii dispus sa renunti la multe, chiar daca nu ai vrea, si sa te alaturi ei in toate cele. La inceput poate ti se pare ca e ok, dar cu timpul iti dai seama ca nu mai e, si e prea tarziu ca sa mai schimbi ceva; si crede-ma e foarte neplacut ca dupa niste ani, sa nu vrea sa te mai insoteasca nici macar de Craciun acasa la parinti... In fine, nu vreau sa te descurajez, poate sunt si persoane mai putin egoiste si mai tolerante, poate depinde de fiecare dintre noi si de atitudinea noastra sa nu ajungem in atare situatii, insa de obicei suntem atat de disperati sa avem familie, incat suntem dispusi sa acceptam oricate compromisuri pentru ca aceasta sa functioneze, pana cand ajungem ca nu mai avem ce da, am epuizat toate resursele de daruire, si lor tot nu le mai ajunge...

Multumesc -la fel va doresc si dumneavoastra!

De "dat peste cap" mai greu sa ma dea cineva , cu ordinea in general nu sunt genul acela de "maniac al ordinii" , iar cu prietenii aici- din ce am vazut si discutat cu alti barbati- multi cad in una din cele doua extreme: ori isi neglijeaza partenerele sau sotiile si colinda crasmele sau petrec prea mult timp cu "baietii", ori cealalta extrema- devin un fel de"barbati-femei", fara personalitate si fara initiativa proprie, lasandu-se totalmente "dusi de mana" precum copii!
Ori pentru o relatie sanatoasa si apoi casatorie, aici trebuie aleasa calea de mijloc: nimeni nu zice sa rupi complet orice legatura cu prietenii, nimeni nu zice ca barbat sa nu iesi la un fotbal sau la o tabla, insa important e de stabilit care sunt prioritatile si in momentele care chiar conteaza sa faci o alegere buna.
Si ca sa exemplific la modul concret: de exemplul intr-o duminica daca partnera sau sotia iese cu prietenele ei la cumparaturi si se duc la magazine de cosmetice sau haine, evident ca tu ca si barbat nu te duci cu ele- te intalnesti si tu cu prietenii, in timpul asta mai joci un fotbal, mai stai de vorba, etc!
Insa, daca de exemplul se intampla ca tu sa ai un servici mai lejer si sa poti ajunge acasa mai devreme, iar sotia sa stea la munca pana mai tarziu, atunci frumos ar fi si mai ales mi se pare normal ca tu ca barbat sa faci si treburile gospodaresti si eventual sa pregatesti si cina (ma rog-in masura in care se poate pricepe un barbat la facut mancare; pana la urma buna intentie conteaza, nu perfectiunea).
Sau mai ales in situatiile mai neplacute-imbolnaviri, necazuri in familie, necazuri la servici, etc- trebuie sa fii alaturi de femeia iubita, sa o sustii si sa o incurajezi! Daca de exemplul se intampla ca intr-o seara te-a invitat un prieten-asa ca intre barbati- "hai sa cinstim o bere", iar sotia vine suparata de la munca sau are vreun necaz, atunci normal mi se pare sa il refuzi politicos pe respectivul prieten ("omule, mersi fain de invitatie, da' acuma nu vin- ramane pe alta data") si sa fii alaturi de femeia iubita.
Acuma nimeni nu e perfect, toti gresim, insa conteaza sa nu gresim in momentele importante si atunci CAND CHIAR CONTEAZA sa actionam bine!

Florinvs 07.01.2014 18:57:05

"Da-mi Doamne o femeie care sa o ibesc si sa ma iubeasca cu adevarat, si cu care sa merg pana la capat, ca sa pot fi fericit cu adevarat si sa-TI multumesc din tot sufletul"

Ekaterina 08.01.2014 01:59:32

@ Florin

Tare mi-a placut intelegerea pe care o ai fata de viata de familie, sa-ti ajute Dumnezeu sa intalnesti o femeie care sa te aprecieze si sa te iubeasca (asa cum iti doresti) si foarte important...sa nu iti schimbi acest mod de a intelege casnicia. Florin, tu chiar meriti o femeie speciala cu care sa ai un camin frumos. De cate ori iti citesc mesajele in care iti expui aceasta dorinta simt o mare sinceritate si durere in cuvintele tale. Sa iti ajute Dumnezeu si sa-ti daruiasca ce iti doresti, spre folos si mantuire!

Ekaterina 08.01.2014 02:12:45

@ Fallen

Am citit tot ce ai scris si in mare parte iti dau dreptate. Insa cred ca prin atitudinea noastra sau prin lipsa noastra de atitudine, il influentam pe cel de langa noi sa ia anumite decizii. Suferim pentru ca suntem atasati prea mult de material, pentru ca nazuintele si dorurile noastre sunt de multe ori pur lumesti, pentru ca subordonam sufletul trupului. Toate astea nu li se intampla celor ce nu-L cunosc pe Dumnezeu ci si celor ce doresc sa duca o viata placuta Lui. De cele mai multe ori am vazut (in cazul meu ) ca atunci cand ceva nu merge bine si eu am o parte de vina. Multe suferinte se pot evita si multe lucruri se pot indrepta daca omul isi constientizeaza vina, o recunoaste si lupta pentru a reveni pe drumul cel bun. Un an bun iti doresc, cu implinirea dorintelor!

Florinvs 08.01.2014 09:28:11

Citat:

În prealabil postat de Ekaterina (Post 546848)
@ Florin

Tare mi-a placut intelegerea pe care o ai fata de viata de familie, sa-ti ajute Dumnezeu sa intalnesti o femeie care sa te aprecieze si sa te iubeasca (asa cum iti doresti) si foarte important...sa nu iti schimbi acest mod de a intelege casnicia. Florin, tu chiar meriti o femeie speciala cu care sa ai un camin frumos. De cate ori iti citesc mesajele in care iti expui aceasta dorinta simt o mare sinceritate si durere in cuvintele tale. Sa iti ajute Dumnezeu si sa-ti daruiasca ce iti doresti, spre folos si mantuire!

Multumesc!

fallen 09.01.2014 20:23:50

Citat:

În prealabil postat de Ekaterina (Post 546850)
@ Fallen

Am citit tot ce ai scris si in mare parte iti dau dreptate. Insa cred ca prin atitudinea noastra sau prin lipsa noastra de atitudine, il influentam pe cel de langa noi sa ia anumite decizii. Suferim pentru ca suntem atasati prea mult de material, pentru ca nazuintele si dorurile noastre sunt de multe ori pur lumesti, pentru ca subordonam sufletul trupului. Toate astea nu li se intampla celor ce nu-L cunosc pe Dumnezeu ci si celor ce doresc sa duca o viata placuta Lui. De cele mai multe ori am vazut (in cazul meu ) ca atunci cand ceva nu merge bine si eu am o parte de vina. Multe suferinte se pot evita si multe lucruri se pot indrepta daca omul isi constientizeaza vina, o recunoaste si lupta pentru a reveni pe drumul cel bun. Un an bun iti doresc, cu implinirea dorintelor!

Da, aveti dreptate, intodeauna e si vina noastra. si atunci cand mancam bataie e tot vina noastra... Uite, eu acum am gasit covorul ud fleasca, si il usuc cu feonul...si e tot vina mea...daca aveam o slujba mai buna, sa aduc macar 2-3 mii de lei acasa, sotul meu nu avea acvariu si accesorii second hand, care sa risti sa iti umple casa de apa oricand... sau chiar daca, macar stateam intr-un bloc unde nu eram debransati de la caldura, sau aveam centrala, sau aveam...alte conditii...mai bune.... (Glumesc, desigur!)
Puteam sa am o slujba mai buna daca, desigur, aveam darul clarviziunii, al telekineziei, al vederii cu raze x si infrarosii, sau macar , al "improvizatiei"...

glykys 09.01.2014 22:13:37

Evident ca e si vina celui care accepta bataia, fiindca sta in casa cu un bataus!
Dumnezeule, deja vorbim de un caz PENAL, dacă lucrurile stau intr-adevăr așa și dacă "bărbatul tău" chiar a dat în tine. Se rezolva prin telefon la Politie si o vizita la IML. Și cu strânsul bagajelor.


Ora este GMT +3. Ora este acum 23:31:55.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.