Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   moartea-fenomen sau entitate? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=12979)

victortiti89 30.05.2011 14:02:21

moartea-fenomen sau entitate?
 
pe net scrie,dar contradictoriu..asa ca am incredere ca aici voi fi lamurit,ca la toate celelalte topic-uri!! :)

DragosP 30.05.2011 14:05:16

O entitate care se manifestă printr-un fenomen.

Florin-Ionut 30.05.2011 14:12:17

Pentru ortodocși, moartea este sinonimă cu învierea. Hristos a trăit pe Cruce moartea fiecăruia dintre noi, dăruindu-ne posibilitatea învierii la viața cea adevărată împreună cu Biserica și cu Dumnezeu.

Moartea este deci o trecere, adică un Paște. Este o trecere de la viața de acum la următoarea viață, ca într-un joc pe nivele. Dacă ești suficient de bun și reușești să treci de primul nivel, ajungi la nivelul doi. Dacă nu, rămîi la primul nivel în care cel rău se amestecă cu existența noastră făcîndu-ne ființarea veșnică un IAD.

N.Priceputu 30.05.2011 14:25:05

Citat:

În prealabil postat de victortiti89 (Post 364936)
pe net scrie,dar contradictoriu..asa ca am incredere ca aici voi fi lamurit,ca la toate celelalte topic-uri!! :)

E, cu siguranță, un fenomen. Nu este o entitate. Nu are ființă. Moartea, în sens biologic, e încetarea vieții.
Nu există „Cea cu coasa”, așa cum e descrisă popular. Însă spaima de moarte este insuflată de amenințarea diavolului, care vrea să ia în primire sufletele noastre atunci când viața încetează. De aceea, spaima asta nu poate fi biruită decât lipindu-ne cât mai strâns de Mântuitorul, care a biruit moartea pentru noi.

diador 31.05.2011 09:37:21

noi am avut in ingrijire o matusa.dupa aprox 4 ani si jumatate de paralizie s-a stins biata de ea.dupa o noapte de chin pe la 5dim am pus-o in pat,am atipit si noi si dupa aprox 20 de min am auzit ca nu mai respira.murise linistita cu ochii inchisi fara alte chestii cu care ma tot speria lumea ca se intampla la moartea unui om.cum masina noastra era stricata un prieten a aparut dupa inca vreo jumatate de ora sa ne dea masina lui.in mom in care sotul meu a iesit din casa a vazut un fel de umbra foarte inalta ca intr-o haina calugareasca cu gluga din care nu se vedeau decat 2 ochi patrunzatori ca 2 flacari.iar umbra plutea.a vazut-o si prietenul.eu nu.a iesit prin poarta.s-a uitat patrunzator in ochii sotului ca si cum ar fi vrut sa-l determine sa nu se apropie de ea,dupa care si-a continuat plutirea pe strada disparand la prima intersectie.

N.Priceputu 31.05.2011 10:24:47

Citat:

În prealabil postat de diador (Post 365182)
a vazut un fel de umbra foarte inalta ca intr-o haina calugareasca cu gluga din care nu se vedeau decat 2 ochi patrunzatori ca 2 flacari.iar umbra plutea.a vazut-o si prietenul.eu nu.a iesit prin poarta.s-a uitat patrunzator in ochii sotului ca si cum ar fi vrut sa-l determine sa nu se apropie de ea,dupa care si-a continuat plutirea pe strada disparand la prima intersectie.

Mulți oameni povestesc că văd lucruri extraordinare la moartea cuiva. Unii văd duhuri înfricoșătoare, alții văd îngeri. Existența duhurilor este o realitate, însă nu e vorba de moartea în sine. Pentru că Dumnezeu nu a creat moartea. Creaturile întunecate sunt diavoli.

MariS_ 31.05.2011 10:37:59

Daca omul se aseamana cu o lumanare atunci moartea este tot timpul cu el si il consuma pana cand flacara se stinge. Dar daca omul se preschimba in candela atunci Cineva are grija sa completeze tot timpul untdelemnul si flacara va arde vesnic.
Har, smerenie si jertfa de sine.

Raziel 31.05.2011 11:26:18

Citat:

În prealabil postat de N.Priceputu (Post 365200)
Mulți oameni povestesc că văd lucruri extraordinare la moartea cuiva. Unii văd duhuri înfricoșătoare, alții văd îngeri.

Si noi trebuie sa-i credem pe cuvant :))

Citat:

În prealabil postat de N.Priceputu (Post 365200)
Existența duhurilor este o realitate, însă nu e vorba de moartea în sine. Pentru că Dumnezeu nu a creat moartea. Creaturile întunecate sunt diavoli.

Daca tot exista cu certitudine, vreau si eu sa vad odata aceste duhuri ca ma tot tin in suspans

DragosP 31.05.2011 11:32:01

Citat:

În prealabil postat de Raziel (Post 365220)
Si noi trebuie sa-i credem pe cuvant :))

Ai stat vreodată la căpătâiul cuiva care trece dincolo?

Citat:

Daca tot exista cu certitudine, vreau si eu sa vad odata aceste duhuri ca ma tot tin in suspans
Ai să vezi, stai liniștit!

diador 31.05.2011 11:42:25

poate ca durerea te face sa vezi sau sa nu anumite lucruri.cu cateva saptamani ininte sa moara matusa a mai avut o stare:adica s-a blocat cu ochii deschisi larg si nu mai raspundea la nimic.atunci eu m-am speriat si am strigat la ea si am scuturat-o si si-a revenit.rudele spun ca am"intors-o",adica nu am lasat-o sa moara.ca ea dupa ce si-a revenit a inceput sa planga si mi-a zis 'Diana nu stii cat de rau imi pare de voi si nu pot sa mor".poate de aia eu nu am vazut nimic ca numai la ea ma uitam,nu in jurul meu.dar pot sa spun ca e o durere sfasietoare cand stai langa cineva care moare.n-ai cum s-o descrii.e o durere care nu trece niciodata.sper doar ca cei morti sa-si gaseasca linistea.asta-i tot ce mai alina suferinta celor ramasi in viata.cred ca suferinta asta e de fapt un dor imens si o parere de rau ca n-ai apucat sa le spui cat de mult ii apreciezi si iubesti.


Ora este GMT +3. Ora este acum 19:44:57.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.