Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Preotul (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5012)
-   -   Celibatul (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=18501)

Wryetui 04.06.2016 01:08:21

Celibatul
 
Bună seara, am o întrebare. Poate, în Biserica Ortodoxă, să fie cineva preot celib? Fără să se călugărească, să trăiască în lume dar necăsătorit (așa cum e practica la catolici)?

oitza ratacita 04.06.2016 09:35:54

Se poate; intalnim mai rar preoti de mir celibi dar exista. Nu le mai este permis sa se casatoreasca dupa hirotonie; iar daca nu s-au casatorit inainte de hirotonie, raman celibi.
In ultimii ani, in aceste vremuri "moderne", Mitropoliile/ Episcopiile refuza sa hirotoniseasca preoti celibi pentru a evita pacatul desfranarii in care ulterior cad multi. Sunt sfatuiti sa aleaga calugaria sau casatoria, dar daca dovedesc cu acte medicale anumite disfunctii sexuale sunt hirotonisiti celibi.

Copacel 04.06.2016 11:55:52

Citat:

În prealabil postat de Wryetui (Post 623129)
Bună seara, am o întrebare. Poate, în Biserica Ortodoxă, să fie cineva preot celib? Fără să se călugărească, să trăiască în lume dar necăsătorit (așa cum e practica la catolici)?

Singurii preoti ca se apropie de ce spui tu sunt preotii de mir vaduvi.

DragosP 04.06.2016 13:24:24

Nu-i adevărat.
Oitza a zis corect: dacă este cineva hirotonisit preot ÎNAINTE de a se cununa, așa rămâne: celib.

altulunul 04.06.2016 15:54:11

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 623154)
Nu-i adevărat.
Oitza a zis corect: dacă este cineva hirotonisit preot ÎNAINTE de a se cununa, așa rămâne: celib.

Dar cred ca poate fi hirotonit preot doar daca este casatorit, altfel numai daca este calugar

Copacel 04.06.2016 17:49:02

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 623154)
Nu-i adevărat.
Oitza a zis corect: dacă este cineva hirotonisit preot ÎNAINTE de a se cununa, așa rămâne: celib.

eu stiu ca inainte sa fii hirotonisit trebuie sa fii casatorit

Wryetui 04.06.2016 18:06:25

Înțeleg. Eu mă gândesc la celibat, fiindcă, dacă nu este cazul să găsesc o nevastă potrivită nu pot să mă căsătoresc cu oricine doar de dragul de a fi căsătorit, fiindcă este greu să educi copilul în ziua de astăzi cu toate lucrurile satanice care năpustesc peste societate, însă cred că nici monahismul nu este o cale potrivită pentru mine fiindcă îmi place să trăiesc în lume ca preot paroh, pe lângă că ar cauza o mare durere familiei mele, dar, fiindcă sunt student la Teologie și inima mea dorește să devin preot cu ardoare, m-am gândit că aș îndura să fiu celib și că ar fi o decizie potrivită dacă nu am altă alternativă.

Mihnea Dragomir 04.06.2016 21:29:01

Wrietui, dupa socoteala mea, abia puteti fi in anul I. Vorba lui Trahanache, distins membru in numeroase comitete si comitii, care, ca sot al coanei Joitica, stie bine ce e femeia: aveti putintica rabdare!
Pe masura ce va veti apropia de anul final, veti avea din ce alege o preoteasa care sa nu fie "oricine". Potentialele au un simt special in a detecta o partida buna.
Oricum, decizia nu trebuie sa o luati acum, ci inainte de hirotonie, care poate fi si amanata din acest binecuvantat motiv al necesitatii unui mai indelung discernamant. Trebuie sa stiti ca discernamantul privind starea de viata (casatorit sau necasatorit) este altul si se face altfel decat discernamantul privind a primi sau nu preotia.

DragosP 04.06.2016 22:03:32

Citat:

În prealabil postat de altulunul (Post 623163)
Dar cred ca poate fi hirotonit preot doar daca este casatorit, altfel numai daca este calugar

Ce crezi tu e una, realitatea e alta; am arătat-o deja.

DragosP 04.06.2016 22:05:46

Citat:

În prealabil postat de Copacel (Post 623168)
eu stiu ca inainte sa fii hirotonisit trebuie sa fii casatorit

Nu știi bine: și cineva necăsătorit poate fi hirotonisit. După asta nu se mai poate căsători. De aia, de ex, TOȚI preoții care ajung văduvi, văduvi rămân! Nu se mai pot căsători, dacă mai vor să fie preoți.


Ora este GMT +3. Ora este acum 02:01:08.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.