Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Un omoplat al Sfantului Calinic se afla la Frasinei? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=12637)

costel 11.04.2011 12:10:47

Un omoplat al Sfantului Calinic se afla la Frasinei?
 
Cand a avut loc punerea moastelor Sfantului Calinic de la Cernica in racla, inainte de a fi proclamata canonizarea sa, exista informatii ca lipsea un omoplat al sfantului. Parintele Simeon Combie, staret al Manastirii Frasinei, a spus ca omoplatul se afla la Frasinei, ca el a fost luat cand a avut loc parastasul de sapte ani al sfantului. Nu am ajuns la Frasinei, as dori sa stiu daca acolo sunt puse spre cinstire moastele Sfantului Calinic (omoplatul) sau acesta a fost inapoiat Manastirii Cernica?

windorin 11.04.2011 12:53:04

Chiar si eu m-am intrebat, zilele acestea, de ce nu se impart trupurile sfintilor ale caror Moaste sunt mari.
Numai cateva particele daca s'ar desprinde din Sfintele Moaste, ar fi de ajuns spre a bucura cateva biserici.

Nu stiu despre o impartire a Moastelor Sfantului Calinic, iar nici la Manastirea Frasinei nu am ajuns, pana acum.

costel 24.04.2012 17:23:59

Pana la urma stie cineva daca se gasesc moaste ale Sfantului Calinic la Frasinei? Un prieten care a ajuns la Frasinei mi-a spus ca a sarutat moaste aduse din sfantul altar, dar nu stie daca erau ale Sfantului Calinic. Daca aveti informatii, va rog sa ma ajutati.

Adriana Cluj 24.04.2012 17:31:52

Citat:

Īn prealabil postat de windorin (Post 353603)
Chiar si eu m-am intrebat, zilele acestea, de ce nu se impart trupurile sfintilor ale caror Moaste sunt mari.

Dar oare s-a cuveni sa facem asta? ca si cum ai rupe ceva in bucati...

Ori, sa asteptam ca atunci cand Dumnezeu randuieste, la cererea Sfantului (citim in Acatistul Sfantului Nectarie de la Eghina...) se desprinde de la sine ceea ce trebuie sa plece in lume, la alta manastire, la alta biserica....
si atunci se stie exact si unde anume doreste Sfatul sa mai poposeasca (am citit asa ceva, dar nu mai stiu unde, despre moastele Sfantului Ioan Rusul care se afla la manastirea cu acelasi nume de langa Giurgiu- Slobozia).

ELENA MIRELA 24.04.2012 18:35:01

Citat:

Īn prealabil postat de costel (Post 441307)
Pana la urma stie cineva daca se gasesc moaste ale Sfantului Calinic la Frasinei? Un prieten care a ajuns la Frasinei mi-a spus ca a sarutat moaste aduse din sfantul altar, dar nu stie daca erau ale Sfantului Calinic. Daca aveti informatii, va rog sa ma ajutati.

Veniti la Frasinei si veti vedea ce bogatii avem, in sensul ca avem f multe moaste, care se scot spre inchinare numai ocazional.Cel putin la manastirea de femei avem peste 15 particele de moaste, nu stiu sa va spun cu exactitate (enumar cateva...Sf Gherasim de Kefalonia, Sf.Elena,Sf.Constantin,Sf.Ecaterina,Sf. din valea Hozevului,Sf.Vasile, Sf.Nicolae etc....)
La manastirea de barbati sunt alte cutiute cu particele din sfinte moaste, care se scot DOAR ocazional (de regula la vecernii,)...printre acestea se afla si o particica din Sf Calinic.

windorin 25.04.2012 10:02:08

Am fost o singura data la Manastirea Frasinei.
Raclele cu Sfinte Moaste se afla asezate pe Sfanta Masa, scotandu'se ocazional spre inchinare.

Da, aici se afla Moaste ale Sfantului Calinic, o parte insemnata.
Dupa slujba, indraznind, l'am intrebat pe un parinte din Altar de este cu putinta sa le scoata spre inchinare.
Parintele a binevoit a ne implini cererea.
Moastele Sfantului Calinic sunt frumoase, galbene si frumos mirositoare.


Ora este GMT +3. Ora este acum 04:07:59.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.