Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Reguli generale de utilizare a forumului (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=502)
-   -   Ajutor pentru tineri casatoriti (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=17067)

Andreea_01 30.01.2014 22:40:59

Ajutor pentru tineri casatoriti
 
Buna ziua!!! Am o intrebare care de ceva timp ma macina si nu stiu ce sa fac. Ma numesc Andreea, sunt din Iasi,sunt casatorita civil de 1 an de zile, acum sunt in concediu de crestere a copilului ptr 2 ani, am o fetita de 8 luni, primesc indemnizatia si alocatia copilului in valoare de 800 de lei. Sotul in varsta de 24 ani, a lucrat o perioada de timp, acum nu lucreaza deoarece nu reuseste sa se angajeze nicaieri, toti spun sa astepte ca il vor suna ei, deci traim doar din cei 800 de lei, norocul nostru este ca putem locui la parinti mei o perioada. Va rog sa-mi spuneti, daca in aceste conditii putem beneficia de vrun ajutor din partea statului, nu stiu legat de o locuinta unde sa platim mai putin, sau un teren unde sa ne facem o casa, sau alimente, banuti, orice. Ne poate ajuta statul cu ceva oare?? Suntem tineri la inceputul unui drum si avem nevoie de ajutor!!!

Ekaterina 31.01.2014 02:06:49

Ati putea sa va interesati direct la Primarie. Statul nu prea se inghesuie sa ajute tinerii, dar nu va pierdeti nadejdea. Exista o lege prin 2007 prin care li se dedea tinerilor teren sa-si construiasca o casa. Nu stiu daca mai este valabila, dar mergeti si intrebati direct la sursa. Poate cineva din domeniul asitentei sociale sa ne dea mai multe informatii. Depuneti si un dosar la ANL (sa locuiti cu chirie intr-un asemenea apartament). Rugati-va la Maica Domnului pentru rezolvarea problemelor si nu veti ramane fara mangaiere si raspuns.

aurelian86 31.01.2014 02:44:53

Prima oara trebuie sa-si oficieze la Biserica relatia si pe urma sa ceara ajutor ceresc.

antoniap 31.01.2014 11:47:05

Citat:

În prealabil postat de aurelian86 (Post 549599)
Prima oara trebuie sa-si oficieze la Biserica relatia si pe urma sa ceara ajutor ceresc.

E foarte important, intr-adevar. Unii tineri nu stiu ca, daca n-au fost cununati religios, relatia conjugala dintre ei li se socoteste preacurvie in fata lui Dumnezeu.

antoniap 31.01.2014 11:54:39

Citat:

În prealabil postat de Andreea_01 (Post 549567)
Buna ziua!!! Am o intrebare care de ceva timp ma macina si nu stiu ce sa fac. Ma numesc Andreea, sunt din Iasi,sunt casatorita civil de 1 an de zile, acum sunt in concediu de crestere a copilului ptr 2 ani, am o fetita de 8 luni, primesc indemnizatia si alocatia copilului in valoare de 800 de lei. Sotul in varsta de 24 ani, a lucrat o perioada de timp, acum nu lucreaza deoarece nu reuseste sa se angajeze nicaieri, toti spun sa astepte ca il vor suna ei, deci traim doar din cei 800 de lei, norocul nostru este ca putem locui la parinti mei o perioada. Va rog sa-mi spuneti, daca in aceste conditii putem beneficia de vrun ajutor din partea statului, nu stiu legat de o locuinta unde sa platim mai putin, sau un teren unde sa ne facem o casa, sau alimente, banuti, orice. Ne poate ajuta statul cu ceva oare?? Suntem tineri la inceputul unui drum si avem nevoie de ajutor!!!




,,Căutați mai întâi împărăția lui Dumnezeu și dreptatea Lui și toate acestea se vor adăuga vouă.''
Sursa: http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=55&cap=6

Cununati-va religios fara mare tam-tam, botezati copilul, daca n-a fost botezat, si altfel va va merge. Daca sunteti din Iasi, o discutie cu parintele Calistrat Chifan de la Manastirea Vladiceni v-ar fi de mare folos. Doamne ajuta.

ovidiu b. 31.01.2014 13:44:59

Citat:

În prealabil postat de antoniap (Post 549608)
E foarte important, intr-adevar. Unii tineri nu stiu ca, daca n-au fost cununati religios, relatia conjugala dintre ei li se socoteste preacurvie in fata lui Dumnezeu.

Și mulți căsătoriți nu știu există desfrâu, fraudă și în cadrul căsătoriei.

AlinB 31.01.2014 16:54:56

Bre, era vorba de ajutor de la Stat, nu de la Doamne Doamne.

Poate oamenii sunt atei, asta inseamna ca trebuie sa moara de foame?

Niste hainutze pentru copil primiti?

Parascheva16 31.01.2014 19:20:02

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 549651)
Bre, era vorba de ajutor de la Stat, nu de la Doamne Doamne.

Poate oamenii sunt atei, asta inseamna ca trebuie sa moara de foame?

Niste hainutze pentru copil primiti?

Pai daca sunt atei sau necredinciosi, de ce vin pe forum ortodox? Sa profite de crestini?

AlinB 31.01.2014 19:24:16

Nu citesti ce scrie acolo?

De Stat au intrebat, ce ajutoare ofera, nu de ce au mandrete de crestini prin buzunare.

Parascheva16 31.01.2014 19:51:55

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 549661)
Nu citesti ce scrie acolo?

De Stat au intrebat, ce ajutoare ofera, nu de ce au mandrete de crestini prin buzunare.

Ma refeream mai mult la modul general. Iar ptr. informatii generale despre stat nu trebuie sa intri taman pe un forum ortodox. In fine.


Ora este GMT +3. Ora este acum 12:40:48.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.