Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Pocainta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5019)
-   -   Ispita ! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=5412)

carmina 11.02.2009 10:50:27

ispita
 
doresc sa va multumesc tuturor pentru sfaturi si ajutor;a fost o perioada grea,in care a trebuit sa ma retrag in mine insami pentru a-mi analiza gandurile si faptele.
la spovedanie,dupa multi ani,pentru a ma putea impartasi,mi s-au pus urmatoarele conditii:renunti definitiv la tigari,postul Craciunului nu este de ajuns-prea usor,trebuie tinut tot postul Pastelui,abia atunci te poti impartasi.
la cateva zile dupa spovedanie am aflat cu adevarat ce inseamna pocainta,durerea,lacrimile,sentimentul de parasire,vinovatia...
am incercat,dar nu am reusit sa renunt definitiv la tigari;toata viata am respectat legile moralitatii,in doua randuri am fost nevoita sa iau totul de la capat;am rezistat fara sa-mi fie rusine de mine,de faptele si gandurile mele...de multe ori,in loc sa ripostez la vorbele si faptele rautacioase,jignitoare ale celorlalti-colegi,familie,am lasat de la mine,gasindu-mi linistea la o tigara.
nu am vointa din acest punct de vedere,stiu,dar atata vreme cat am renuntat la tigari,am constatat ca mi se schimba comportamentul,incep sa devin ceea ce n-am fost niciodata,rea,agresiva,apar ganduri noi pentru mine,nu din cele bune...nu ma mai recunosteam pe mine insami...
nu am avut puterea sa lupt cu avalansa atator patimi ce se dezlantuiau deodata....
nu ma mai puteam ruga,singura rugaciunea mintii imi ramasese...ca un ostatic inchis intre ziduri groase.....
nemaiputandu-ma ruga eu insami,am inceput atunci sa vorbesc celorlalti despre rugaciune,despre invataturile Sfintilor Parinti...
sentimentul ca sunt cea mai demna de dispret nu ma paraseste;nu mai pot spune cuvintele rugaciunii "stropi-ma-vei cu isop si ma voi curati,spala-ma-vei si ca zapada ma voi albi..." pentru ca stiu ca nu va fi asa.........

costel 11.02.2009 11:31:54

Ce minunat au descris parintii drumul caderii omului in robia pacatului: impatimirea de placeri starneste pofta; pofta naste arderea; arderea produce rascolirea; rascolirea misca amintirea; amintirea produce nalucirea; nalucirea aduce momeala; momeala, insotirea (cu gandul); insotirea da loc la incuviintare; iar incuviintarea savarseste fapta, fie pe cea prin trup, fie pe cea prin atingerile de multe feluri. Si astfel omul biruit cade.

In viata, nu toti mergem la fel: unii apeleaza la fuga, altii la un mers lipsit de graba, unii sunt purtati de altii... pana si drumurile sunt diferite. Dar cel mai important lucru e ca atunci cand fugim, cand nu ne grabim sau cand suntem insotiti, sa nu uitam de rugaciune. Nu trebuie sa rostim multe cuvinte, ci putine, dar din inima. Trebuie sa-I vorbim cu constiinta ca-L avem in noi sau cel putin langa noi, dar niciodata sa nu rostim ceva avand credinta ca El e departe de noi. De vom face asta, multe ispite vom birui.

carmina 11.02.2009 11:58:55

ispita
 
multumesc pt.cuvintele de intarire in credinta;
dintr-un comentariu am spicuit:"... cuvintele Sfantului inchisorilor, Gafencu, spuse unui coleg de suferinta, cuvinte care l-au determinat pe acela sa renunte pe loc la obiceiul fumatului: “Daca tu nu poti sa rezisti unei ispite atat de mici, cum vei rezista la incercarile mult mai mari care vor veni?”
acum simt ca nu mai am alternativa,Domnul imi cere sa aleg,nimeni nu poate sluji la doi stapani;dar,ceea ce este cel mai important,trebuie sa-mi alung teama ca-L voi dezamagi printr-o revenire ulterioara...
de atatea ori mi-a dat posibilitatea sa-I cunosc mila,bunatatea,"pacea care covarseste toata mintea",de nenumarate ori am simtit dragostea Lui revarsandu-se asupra sufletului meu,...

Anca-Miha 11.02.2009 18:38:33

carmina, iti raspunde o fosta fumatoare inraita: fumatul nu este decat o ocupatie. In rest e numai otrava. Odata ce ai lasat definitiv fumatul si il inlocuiesti cu alta ocupatie, nu-ti va mai lipsi. Ce-i drept cafeaua nu e la fel de buna dupa ce te lasi de fumat. Lasa deci si cafeaua pentru un timp.
Ce poti face: manaca morcovi, ridichi, mere, alune, nucu, etc atunci cand simti nevoia sa faci ceva. E mai bine sa te ocupi de cruditati decat de prajituri, caci acestea ingrasa.
E mai usor daca iti pui un termen la care sa te lasi de fumat, pe care ti-l repeti de cate ori aprinzi o tigara. astfel iti faci si pregatirea psihologica pentru a te lasa de fumat. Succes!

carmina 12.02.2009 09:44:26

din toamna caut acel "ceva" care sa aiba rezonanta in suflet,acel "ceva" care face click!
a trecut aproape un an de cand fac schimbari in ceea ce ma priveste,iar aceasta trebuie sa fie ultima;ideea ca “este doar o ocupatie” ma face sa renunt - ca o lucrare profesionala ce poate fi amanata - pana la renuntarea definitiva - pe considerentul ca poate astepta;parca am lasat deoparte o greutate care apasa pe umerii mei - sentimentul vinovatiei si neputintei!
Parintii spun ca odata dezvaluite gandurile,odata ce vorbesti despre realizarile / neputintele tale,acestea dispar - si este adevarat!

multumesc,anca-miha,pentru sinceritate si ajutor!
va multumesc din suflet tuturor celor care au raspuns intrebarii mele!

cu cele mai bune ganduri,
carmina.

14carol06 12.02.2009 10:07:17

re...
 
Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 111169)
Sa ne amintim cele trei ispitiri cu care diavolul L-a incercat pe Mantuitorul : sa porunceasca pietrelor sa se prefaca in paini, sa se arunce de pe zidul Templului, ca ingerii sa-L ridice si sa primeasca toate imparatiile si slava lumii. Prin puterea Sa dumnezeiasca , Iisus a trecut cu brio aceste probe, biruind inselaciunea diavolului. La o privire mai atenta, cu acest gen de tentatii ne confruntam si noi astazi, iar omul se lasa foarte usor atras de lacomie si mandrie. Bunuri materiale, un trai lipsit de griji, confort cat mai mare, posturi de conducere, mici placeri " nevinovate " , fala , lauda, trufie. Toate pot veni peste noi ca ispite vadite sau ascunse in spatele unor scopuri pe care le putem considera "nobile". Mandria a facut ca ingerii sa se razvrateasca impotriva lui Dumnezeu si ca protoparintii sa calce porunca ascultarii. Tot ea face ca unii oameni sa se increada numai in fortele proprii sau chiar sa scoata din calcul existenta lui Dumnezeu. Sfintii Parinti spun ca putem infrange mandria prin infranare si smerenie, iar postul este momentul prielnic pentru practicarea acestor virtuti si pentru lupta impotriva ispitelor de orice fel. Iisus a iesit biruitor din ispitirea din pustiu pentru ca si noi, uniti cu El prin Sfanta Euharistie, sa avem puterea de a infrunta incercarile vietii. Ca un indemn , ce mult mi-a placut, este o Cantare din Canonul Sf.Andrei ce suna astfel : "Hristos a fost ispitit, diavolul Il ispitea, aratandu-I pietrele ca sa le faca paini. In munte, L-a suit ca sa vada imparatiile lumii intr-o clipeala. Teme-te , o suflete, de inselaciune, trezeste-te, roaga-te in tot ceasul lui Dumneze "

Foarte frumos!Mai vreau!Doamne ajuta!

14carol06 12.02.2009 10:10:32

Raspuns
 
Citat:

În prealabil postat de carmina (Post 112293)
ce as putea face atunci cand simt ca nu ma mai pot ruga?

Sa te rogi in continuare!

carmina 12.02.2009 11:28:42

Citat:

În prealabil postat de 14carol06 (Post 115838)
Sa te rogi in continuare!

da,este adevarat ceea ce spui,insa ma refeream la rugaciunea curata;
am incercat si starea de rugaciune in care gandurile-mi erau imprastiate,mintea ratacea aiurea,ca pe o stare de penitenta,insa nu m-a ajutat.

carmina 12.02.2009 21:13:16

Citat:

În prealabil postat de carmina (Post 115848)
da,este adevarat ceea ce spui,insa ma refeream la rugaciunea curata;
am incercat si starea de rugaciune in care gandurile-mi erau imprastiate,mintea ratacea aiurea,ca pe o stare de penitenta,insa nu m-a ajutat.

lectia rabdarii,a staruintei .......pentru mine......

[SIZE=3]Este trebuinta de multa rugaciune[/SIZE]
[SIZE=3]“Odinioara, mai inainte ca cineva sa intreprinda ceva, daca era om vietuitor in lume, mai intai se gandea, iar daca era om duhovnicesc se gandea si se ruga. In vremea noastra chiar si oamenii “duhovni­cesti” nu numai ca nu se roaga, dar nici nu se mai gan­desc. Si mai ales acum cand apar probleme serioase, acestia fac experiente pe lume. In toate cazurile, inainte de a actiona, sa ne intrebam: “Oare am gandit bine la aceasta? M-am rugat pentru aceasta?”. Atunci cand cineva actioneaza fara sa gandeasca si fara sa se roage, actioneaza satanic. Si iata, adesea, multi crestini prin modul in care actioneaza nu Il lasa pe Dumnezeu sa intervina. Unii ca acestia cred ca ei sin­guri le vor reusi pe toate. In timp ce chiar si cel necre­dincios spune uneori “Va avea grija Dumnezeu”, acestia nu spun nici macar asa ceva.[/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3](…) Cu smerenie si rugaciune se indreapta toate cele neindreptate. Astazi traim in anii Apocalipsei. Nu este nevoie ca cineva sa fie prooroc pentru ca sa inteleaga aceasta. Lucrurile inainteaza tac-tac. Ce ne asteapta nu stim. Toata aceasta situatie ce s-a instapanit ne vorbeste in acest sens. De aceea cu atat mai mult acum trebuie sa ne sprijinim mai mult pe rugaciune si sa luptam impo­triva raului prin rugaciune. Singura solutie aceasta este. Sa-L rugam pe Dumnezeu sa-I fie mila de faptura Sa, desi nu suntem vrednici de mila. Nu va mai exista nici o opreliste. Fiecare va face ceea ce ii va spune gandul sau. Se va intampla ceea ce spune Sfantul Cozma: “Vei umbla multa vreme ca sa afli un om. Iar cei care vor trai, vor manca din linguri de aur”. Unora, desigur, le spune gandul: “Daca proorociile se vor im­plini intocmai, la ce va folosi rugaciunea?”. Dumnezeu stie ca astfel se vor desfasura lucrurile, dar noi facem rugaciune pentru ca un rau sa fie mai putin dureros si sa nu se intinda. De aceea se spune si in Evanghelie ca pentru cei alesi se vor scurta zilele. Intr-un razboi, de pilda, cu puterea rugaciunii se face o minune prin care se izbavesc mai multi, sunt mai putine victime si astfel oamenii se folosesc duhovniceste, cred si se schimba in intelesul cel bun.[/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3]Lucrurile sunt serioase. Minune este faptul ca pana acum lumea n-a sarit inca in aer. Dumnezeu sa ne mi­luiasca, pentru ca lumea depinde de trei-patru per­soane. Soarta lumii sta in mainile catorva smintiti. Paremia spune: “Caii dau cu copitele si puii de gaina mor”. Asa este. Cand se iau la cearta statele mari, cele mici, sarmanele, sunt nedreptatite. Cele mari isi dau cu copitele si distrug pe cele mici. Este trebuinta de multa rugaciune, multa rugaciune, ca Dumnezeu sa lumineze pe cei mari, pentru ca, daca vor, pot distruge lumea. Dumnezeu cunoaste multe moduri prin care sa le dea si acestora putina luminare. Daca Dumnezeu lumineaza, da unul o porunca si se schimba toate.[/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]

14carol06 13.02.2009 02:23:26

rugaciunea...
 
Citat:

În prealabil postat de carmina (Post 115848)
da,este adevarat ceea ce spui,insa ma refeream la rugaciunea curata;
am incercat si starea de rugaciune in care gandurile-mi erau imprastiate,mintea ratacea aiurea,ca pe o stare de penitenta,insa nu m-a ajutat.

:53:[COLOR=red]Am mai spus pe undeva ca parintele Argatu ne spunea ca rugaciunea cea mai bine primita este rugaciunea spusa din inima scurta si in taina!:63:Doamne ajuta!Uite chiar si forma asta de salut este tot o rugaciune.Dacal ai in minte mereu pe "Doamne ajuta" ai sa vezi ca mintea nu mai rataceste aiurea!:63:Roaga-te neincetat! [/COLOR]


Ora este GMT +3. Ora este acum 06:38:35.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.