Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Muntele Athos (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=8877)

sunsray 20.03.2010 12:55:56

Muntele Athos
 
Daca printre utilizatori, sau vizitatori acestui site, se numara si unii care merg ocazional , sau frecvent, isau au printre cunoscuti persoane care merg in Sf Munte Athos, imi doresc si eu sa ajung acolo, rog sa ma contacteze neintarziat.

Mihai

sophia 20.03.2010 13:17:37

Mihai, du-te mai bine in Israel, sa vezi locurile si drumurile credintei, ale Domnului, daca tot vrei sa vizitezi ceva. Si sa te rogi acolo. Este supremul in credinta omului.

geo.nektarios 20.03.2010 13:18:48

Marturisire:
 
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=5304

o_tzaranca 20.03.2010 13:23:11

Citat:

În prealabil postat de sunsray (Post 225911)
Daca printre utilizatori, sau vizitatori acestui site, se numara si unii care merg ocazional , sau frecvent, isau au printre cunoscuti persoane care merg in Sf Munte Athos, imi doresc si eu sa ajung acolo, rog sa ma contacteze neintarziat.

Mihai

te ajut eu contacteaza-ma pe privat

sunsray 20.03.2010 13:59:29

Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 225917)
Mihai, du-te mai bine in Israel, sa vezi locurile si drumurile credintei, ale Domnului, daca tot vrei sa vizitezi ceva. Si sa te rogi acolo. Este supremul in credinta omului.

Draga Sofia, sa merg "sa vad", adica ca turist sau sa imi incat privirea, sau mintea cu gandul ca pasesc pe locuri pe unde au fost unii sfinti sau Mantuitorul , este ultimul din motivele pentru care vreau sa ajung in aatfel de locuri. Imi doresc sa ajung pentru ca ........in cel mai fericit caz, voi intalni un calugar, preot sau pustnic cu care sa stau de vorba in niste chestiuni foarte intime si incurcate in care ma aflu de foarte mult timp, sau in celalalte caz, macar sa raman acolo o perioada mai lunga de timp, in speranta ca ma voi linisti, interioriza si limpezi astfel mai mult incat sa vad in lumina astfel lucrurile. M-am gandit la Athos pentru ca acolo trang nadesjde sa gasesc ce caut, mai ales in urma celor citie , intamplari, si multe alte lucruri frumoase. dar nu este exclu si in alte parti, precum Israel cum zici tu, daca acolo voi gasi pe cineva asa cum am spus mai sus, sau conditi propice pentru a ramane o perioadta mai indelungata, in conditii mai retrase....

multumesc oricum pentru bunele tale intentii :-)

Numai bine

zoridezi 20.03.2010 14:58:48

Vreau si eu la Athos... Ce rau imi pare ca nu sunt si eu baiat :20:

LapetiteMoc 20.03.2010 15:01:06

smerenie ...
 
Citat:

În prealabil postat de zoridezi (Post 225931)
Vreau si eu la Athos... Ce rau imi pare ca nu sunt si eu baiat :20:

"Domnul a dat, Domnul a luat, fie numele Domnului binecuvantat!" :53::53::53:

LapetiteMoc 20.03.2010 15:02:16

Athos
 
Citat:

În prealabil postat de sunsray (Post 225911)
Daca printre utilizatori, sau vizitatori acestui site, se numara si unii care merg ocazional , sau frecvent, isau au printre cunoscuti persoane care merg in Sf Munte Athos, imi doresc si eu sa ajung acolo, rog sa ma contacteze neintarziat.

Mihai

Domnul sa-ti ajute sa gasesti raspunsurile pe care le cauti !!!:53::53::53:

zoridezi 20.03.2010 15:48:56

Dumnezeu nu greseste niciodata
 
Citat:

În prealabil postat de LapetiteMoc (Post 225932)
"Domnul a dat, Domnul a luat, fie numele Domnului binecuvantat!" :53::53::53:

Cred ca stiu de ce a vrut Dumnezeu sa fiu fata.
Chiar daca nu-mi convine, pe de-o parte consider ca e spre binele meu :53:

alinnasser2010 20.03.2010 17:00:53

Citat:

În prealabil postat de zoridezi (Post 225931)
Vreau si eu la Athos... Ce rau imi pare ca nu sunt si eu baiat :20:

Pentru ce ati vrea sa va duceti....O poveste spune asa:

Un calugar se duce la staret si ii spune:
-Parinte staret dati-mi dezlegare sa merg la Sf Mormant ca imi dorest foarte mult.
Dupa multe rugaminti staretu ii spune:
-Bine,dar ia ceapa aceasta cu tine.
Calugarul nu a inteles ce semnifica ceapa dar a facut asa cum a zis staretul si a luat-o.Se duce calugarul,se roaga si se intoarce si merge la staret sa ii dea ceapa inapoi:
-Parinte am venit,uitati ceapa este lafel cum mi-ati dat-o inainte de plecare.
-Si ce ai facut tu acolo la locurile sfinte?
-Pai sa vedeti a fost extraordinat am vazut sf mormant,a fost un vis.
Staretul raspunde:
-Vezi tu,cum e cepa asta asa esti si tu.Nu ai inteles nimic din calatorie.

Trebuie sa ne descoperim Ieruslimul,Muntele Athos in suflet apoi sa mergem sa il vizitam,daca mergem doar sa ne laudam sau sa facem poze ne intorcem cum s-a intors si ceapa....Dar nu ar fi rau ba din contra ar fi foarte frumos sa mergi,Dumnezeu sa te ajute !


Ora este GMT +3. Ora este acum 18:11:17.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.