Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

penticostalul 05.09.2011 12:58:04

Citat:

În prealabil postat de Savonarola (Post 396813)
Alergăm și o să alergăm la Hristos și la învățăturile Lui, la Duhul Sfînt și la lucrările Lui în sfînta Biserică Ortodoxă…

Ba mai facem și studii teologice și biblice aici în sfînta Biserică Ortodoxă…

Și eu am trăit experiența botezului cu Duhul Sfînt DAR în sfînta Biserică Ortodoxă…

O să căutăm să dobîndim Duhul…

Hai sa-ti zic o poveste:

În 1960, în Biserica Episcopaliană St. Mark din Van Nuys, California, începe să se vorbească în limbi. Dennis Bennet, preotul bisericii, îi scrie lui du Plessis, relatându-i dificultățile cu care se confruntă ca urmare a fenomenului vorbirii în limbi. Răspunsul lui David du Plessis: „Orice ați face nu vă părăsiți biserica. (...) Nu părăsiți Biserica Episcopaliană.” Evenimentul a avut un impact atât de mare încât a ținut zile întregi primele pagini ale publicațiilor Time și Newsweek. De aici, vorbirea în limbi devine un fenomen obișnuit în multe comunități episcopaliene, luterane ori prezbiteriene. Noua mișcare se întinde ca focul prin miriște și cuprinde și o serie de campusuri universitare: Colegiul Dartmouth, Universitatea Stanford și Seminarul Teologic Princeton. Ca o adevărată epidemie, vorbirea în limbi (glosolalia) apare și la Universitatea Yale printre membrii unei asociații creștine evanghelice (Inter-Varsity), în octombrie 1962. Fenomenul de tip penticostal este acum extins mai în toate bisericile creștine, inclusiv în Biserica Romano-Catolică, fără a mai fi astfel legat de o singură denominațiune.
Aceasta este noua mișcare charismatică[4]. Spre deosebire de penticostali, charismaticii nu pun un așa mare accent pe vorbirea în limbi, dar nici nu o neagă sau trec cu vederea. Cea mai importantă deosebire este faptul că adepții charismatici nu sunt limitați denominațional, fiind prezenți atât în protestantism, cât și în ortodoxie ori romano-catolicism.

Nota: cand David du Plessis nu era un oarecine cand dadea sfaturile de mai sus, era un lider proeminent al miscarii penticostale.
Asa ca draga Savonarola, daca tu alergi la Hristos și la învățăturile Lui, daca tu faci studii biblice, daca ai trăit experiența botezului cu Duhul Sfînt, daca in continuare cauti să dobîndesti Duhul Sfant, ce ai mai cauta in „secta” penticostala? Acolo nu ai gasi nimic altceva mai bun.
Ramai in biserica ta si fii o lumina pentru multi alti ortodocsi!

penticostalul 05.09.2011 13:05:32

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 396817)
Nu-ti poti apara "adevarul" penticostal in mod agresiv
Sper sa poti suporta adevarul fara sa ataci.
Sper sa ai intelepciunea sa nu mai ataci

Nu te atac decat foarte delicat, tandru as putea spune.
Dar daca si asa te simti lezat, nu stiu cum sa mai procedez.
Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 396817)
Mai mult aceasta o spune intraga BO, afara de cei sase preoti din SUA, si cativa credinciosi pe care i-ai gasit pe forum sau prin alte parti. Daca nu e asa da-mi te rog un singur exemplu, un articol ortodox, in afara de cel al gruparii din SUA.

Nu e decat un singur ortodox care sustine miscarea carismatica.
Dar acesta exista si e suficient. Ierarhii BO nu l-au mustrat, nu l-au contrazis, nu l-au excomunicat din biserica.
Concluzia: e OK ce face.
Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 396817)
Eu data trecuta daca iti amintesti am spus ca nu mai doresc sa discut cu tine, dar tu intotdeauna imi raspundeai doar mie.

Draga Catalin, ti-o spun cu toata dragostea: daca discutiile cu mine te supara, te deranjeaza sau te sminteste, incetam dialogul.
Ti-am mai propus o data dar nu te-ai putut abtine.

Repet: daca nu mai afirmi neadevaruri despre penticostali si daca nu imi mai comentezi postarile, voi intelege ca nu iti doresti sa discuti cu mine si, ai cuvantul meu, nu-ti voi adresa nici o vorbulita.
Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 396817)
P.S. semnatura ta e un fel de reclama la cultul tau.

E Biblie curata, ortodoxa, tiparita cu binecuvantare.
Daca oamenii cand citesc Biblia se gandesc la biserica mea, eu ce sa le fac?
(Daca iti place cum „arde” imaginea, iti vand pontul si pentru semnatura si pentru avatar in miscare. Gratis pentru prieteni)
Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 396817)
Observ in profilul tau ca ai 24 de ani, deci mult timp de acum sa-ti schimbi conceptiile, sper ca in bine.

Multumesc ca mi-ai vizitat profilul.
Daca ai fi citit mai atent ai fi observat ca e vorba de alta nastere, nu cea fizica.
Concluzia: sunt prea batran pentru a mai fi recuperat...

Savonarola 05.09.2011 13:24:13

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 396834)
Asa ca draga Savonarola, daca tu alergi la Hristos și la învățăturile Lui, daca tu faci studii biblice, daca ai trăit experiența botezului cu Duhul Sfînt, daca in continuare cauti să dobîndesti Duhul Sfant, ce ai mai cauta in „secta” penticostala? Acolo nu ai gasi nimic altceva mai bun.

Ramai in biserica ta si fii o lumina pentru multi alti ortodocsi!

Nu știu ce este cu "episcopalienii". Nu cred că aceia sunt vreo biserică. Posibil să fie o sectă, un cult. Sincer nu mă interesează și nu am nevoie de o postare sau un link despre această grupare, nici din partea dvoastră nici din partea altcuiva.

În rest, nu cred că sunteți dvoastră în măsură să îmi spuneți ce să fac. Dacă vreau să fiu o lumină pentru alți creștini sau mai puțin creștini ortodocși, asta nu înseamnă că nu vreau să fiu o lumină și pentru alți pseudo-creștini cum sunt adventiștii, penticostalii, baptiștii, martorii lui Iehova, etc. Și asta pentru că eu consider că Lumina Ortodoxiei, a sfintei Biserici Ortodoxe, este Lumina cea adevărată, spre deosebire de falsele lumini, stinse și aprinse, ale sectelor neoprotestante sau protestante.

Ca să îți readuc aminte, noi creștinii ortodocși nu avem nevoie de pseudo-spiritualitatea sectei sau a sectelor neoprotestante. Ba dimpotrivă, promovăm și dorim convertirea rătăciților la calea cea dreaptă ortodoxă, la sfînta liturghie, la sfintele taine, la împărtășirea din creștinismul cel adevărat al Bisericii lui Hristos, nu din falsul creștinism al sectelor neoprotestante sau protestante.

penticostalul 05.09.2011 13:31:36

Citat:

În prealabil postat de Savonarola (Post 396843)
...vreau să fiu o lumină pentru alți creștini sau mai puțin creștini ortodocși...

Ba dimpotrivă, promovăm și dorim convertirea rătăciților

Este extraordinar.
Acesta este una din sarcinile cele mai importante ale Bisericii.

Cum faceti aceasta in Romania si până la marginile pământului?

Savonarola 05.09.2011 13:36:05

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 396844)
Este extraordinar.
Acesta este una din sarcinile cele mai importante ale Bisericii.

Cum faceti aceasta in Romania si până la marginile pământului?

Asta nu vă privește pe dumneavoastră. Una dintre căi este participarea la dialogul ecumenic. Mai sunt și altele. Dar nu are legătură cu subiectul.

penticostalul 05.09.2011 13:57:12

Citat:

În prealabil postat de Savonarola (Post 396845)
Asta nu vă privește pe dumneavoastră.

Multumesc pentru modul aprig in care ma puneti la punct.
Asa facea si Savonarola cu cei din timpul lui.

Apropo, ce nick mai e si asta la un ortodox?
Savonarola a fost un calugar catolic cu valente carismatice...
Citat:

În prealabil postat de Savonarola (Post 396845)
Una dintre căi este participarea la dialogul ecumenic.

Hm, ma cam faceti sa zambesc...
Ce metoda de evanghelizare mai e si asta?
Citat:

În prealabil postat de Savonarola (Post 396845)
Dar nu are legătură cu subiectul.

Pai despre subiect v-ati cam exprimat parerea:
  • pură fantezie,
  • infierbîntări psiho-emoționale lumești,
  • exaltări lumești,
  • falșii penticostali,
  • o mare înșelare,
  • falsa spiritualitate,
  • acești înșelați,
  • exaltările lumești pseudo-spirituale,
  • acesti apucați.
Ar mai fi si atceva de spus sau asta e tot ce stiti despre reinnoirea carismatica?

Theodor_de_Mopsuestia 05.09.2011 14:04:56

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 396850)
Apropo, ce nick mai e si asta la un ortodox?
Savonarola a fost un calugar catolic cu valente carismatice...

Chiar! Ce interesant! Stiam, dar ma intrebam cand aduce colegul Savonarola (sau altcineva in dialog cu dansul) in discutie acest aspect. E chestie de cultura generala existenta lui Savonarola, chiar fara amanunte. Uite deci ca toti stim, dar in afara de dvs. nimeni nu a intrebat...

catalin2 05.09.2011 15:00:24

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 396837)
Repet: daca nu mai afirmi neadevaruri despre penticostali si daca nu imi mai comentezi postarile, voi intelege ca nu iti doresti sa discuti cu mine si, ai cuvantul meu, nu-ti voi adresa nici o vorbulita.

Eu am spus doar adevaruri despre penticostali, nu ma intereseaza ca tu nu le vezi asa, nu vreu sa te conving si nu sunt dornic in asa masura de o discutie cu tine.
Fiind pe un forum ortodox pot exprima oricand parerea despre penticostali, nu cred ca trebuie sa-ti cer voie inainte. Tu o poti contesta, dar fara uratul obicei sa comentezi userul si nu mesajul.

Savonarola 15.09.2011 12:28:18

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 400298)
Cum am spus, 600 de milioane e o cifra ridicola, probabil e cea mai mare exagerare pe care am auzit-o vreodata.

Nu doar că numărul este ridicol. Dar uită-te și tu cum își numără glosolaliștii adepții:

Enhancing Ethiopians health through understanding the psychological practices of cults

http://www.youtube.com/watch?v=Q94oE...layer_embedded

penticostalul 15.09.2011 14:07:02

Citat:

În prealabil postat de Savonarola (Post 400309)
numărul este ridicol.

Aveti ceva frustrari legate de numere. Si dumneavoastra si maestrul Catalin.
Nu intrati asa in panica. Calitatea este cea mai importanta, nu numerele.

Pe de alta parte, frustrarile pe care le resimtiti sunt de inteles:
- in anul 1000 erati fifty-fifty cu catolicii. Acum ei sunt de vreo 5 ori mai multi ca voi.
- in anul 1500 au aparut si protestantii si astazi sunt de doua ori mai multi ca voi.
- mai vin si glosollalistii ăștia care nu sunt decat de 100 de ani si se dau si ei mari. Si multi

E normal sa te superi ca ai ramas de caruta dar, dragii moshului, rezolvarea e clara:
1. Schimbati mentalitatile enoriasilor!
Desigur ca asta nu e foarte simplu, dar nu aveti incotro. Cata vreme ortodoxul crede ca nu e treaba lui sa isi impartaseasca credinta, ca „doar sectantii faca asa ceva”, nu ma mirati ca stagnati sau regresati numeric.
2. Lasati lenea!
Proverbiala lene balcanica e un obstacol redutabil in cresterea bisericii. La treaba: catehizati-va enoriasii, instruitii si fiti impreuna cu ei in mijlocul lumii. Propovaduiti-va credinta prin fapte si cuvinte. Si veti creste. E sigura treaba.
Dar daca domnul Savonarola crede ca metoda cea mai eficienta de evanghelizare este... participarea la dialogul ecumenic... :106:

Hai, lasati sfintele pretexte si... la munca!
Semanati samanta si veti culege rod! Succes...

Savonarola 15.09.2011 14:29:09

E "bună" tentativa, dar nu ține. Mai încearcă prietene. În primul rând că și apostolii mincinoși, ai căror "succesori" sunteți voi și toate celelalte secte și "culte", au avut și ei mulți adepți. La un moment dat ereticii aproape că îi depășiseră pe ortodocși în răsărit. Dar una este adevărata Biserică a lui Hristos din care dumneata și toată șleahta (câți veți fi, eu v-am arătat cum se sporește numărul de falși mântuiți) nu faceți parte, și alta este falsa biserică din care faceți parte. De fapt, falsele biserici pentru că neavând Duhul Sfânt nici nu aveți cum să aveți vreo unitate. Deci, sectare, ține minte că pe noi nu ne amăgește numărul (absolut fals și mincinos) de pseudo-mântuiți. De fapt nu faceți decât să repetați greșelile pe care le-ați reproșat Bisericii celei adevărate. Iar pe de altă parte, istoria dovedește că sectele pseudo-creștine, "succesoarele" falșilor apostoli și falselor biserici (eretice) din trecut, nu au dat în atâtea sute de ani nici măcar un singur sfânt. Biserica a avut sfinți autentici cu sfinte moaște până în secolul XX și poate mai sunt și azi care se nevoiesc, și nu sunt încă știuți de oameni. Voi neavând har lucrător, nu aveți sfinți, nu aveți sfințenie, nu aveți sfinte taine, și deci nu sunteți și nu aveți Biserică. Sunteți doar o lucrătură a amăgirii care nu are nici cea mai mică legătură cu sfințenia Bisericii Ortodoxe. Pseudo-apostoli, pseudo-creștini, pseudo-mântuire, pseudo-biserică, pseudo-har, pseudo pe toate liniile: asta este ceea ce vă definește. Că ați fi mulți asta nu-i o problemă; Biserica lui Hristos merge pe calea cea strâmtă pe care puțini o află. Voi sunteți pe calea cea largă și veți merge acolo unde vă este locul. Până să vă mântuiți mai aveți nevoie de vreo câteva vieți bune. Când ați plecat din Sfânta Biserică ați furat Sfânta Scriptură. Nu ați reușit să furați și Harul, pentru că Harul Duhului Sfânt voi nu îl puteți manipula. Voi stați cu duhurile mediumistice pe care le-ați descoperit. Până atunci Biserica și Dumnezeu vă arată cum lucrează Harul sfințenia. Este vorba despre lucrarea Harului de la Cincizecime până în ziua de azi. În Biserica lui Hristos.

Sfântul Ioan Iacob Românul de la Hozeva (1913-1960)
http://www.youtube.com/watch?v=KSQqZ...eature=related

un_nepocait 15.09.2011 14:42:51

.........edit...........

catalin2 15.09.2011 16:05:09

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 400335)
Aveti ceva frustrari legate de numere. Si dumneavoastra si maestrul Catalin.
Nu intrati asa in panica. Calitatea este cea mai importanta, nu numerele.

Pe de alta parte, frustrarile pe care le resimtiti sunt de inteles:
- in anul 1000 erati fifty-fifty cu catolicii. Acum ei sunt de vreo 5 ori mai multi ca voi.
- in anul 1500 au aparut si protestantii si astazi sunt de doua ori mai multi ca voi.
- mai vin si glosollalistii ăștia care nu sunt decat de 100 de ani si se dau si ei mari. Si multi.

Restul sfaturilor sunt destul de bune, desi nu propovaduirea converteste, ci daaca acel om e luminat de Dumnezeu, pentru ca Apostolii nu stateau sa convinga, spuneau si apoi plecau (li s-a spus sa isi scuture praful de pe incaltaminte).

Cateva observatii, in 1054 nu cred ca eram cat apusenii, necalcedonienii se despartisera de 600 de ani si in Imperiul Bizantin intrasera arabii. Cred ca apusenii erau destul de multi fata de ortodocsi.
Catolicii au imbinat politica si religia, asadar la noi cuceriri primeau si religia catolica. Sa nu uitam ca Vaticanul era tara si papa era conducatorul regatului.

Protestantii nu au aparut, ci s-au desprins din catolicism. Ca si cult separat ortodoxia e pe locul doi ca numar de membrii (pentru ca sunt rusi multi). Daca adunam toti protestantii nu stiu daca ii depasesc pe ortodocsi, avand in vedere criza spirituala existenta in tarile protestante (de exemplu tarile nordice).
In schimb e sigur ca toti neoprotestantii adunati nu au un numar mai mare decat ortodocsii, de exemplu numai in SUA sunt mai multi ortodocsi decat penticostali sau adventisti.

Problema nu era numarul, era vorba de neadevarurile spuse de penticostali sau alte culte, un exemplu fiind numarul umflat de zeci de ori (probabil nu sunt mai mult de 10 mil. de penticostali in lume (si asta din cauza Rusiei, care are cam 900 de mii de penticostali, cel putin asa scrie). Charismatici nu cred ca stie nimeni cati sunt, probabil un numar mai mic decat penticostalii.

DragosP 15.09.2011 16:08:56

Moamăă, da' câtă relevanță are numărul!

osutafaraunu 15.09.2011 17:00:38

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 400367)
In schimb e sigur ca toti neoprotestantii adunati nu au un numar mai mare decat ortodocsii, de exemplu numai in SUA sunt mai multi ortodocsi decat penticostali sau adventisti.

Nene Cătăline, poate ar fi bine să mai numeri o dată...

sursa orthodox wiki: Biserica Ortodoxă din America (SUA, Canada și câteva parohii în Australia și alte locuri) Populație estimatăde la 30,000 până la- populație estimată: de la 30.000 până la 1.000.000 :65::65: Asta zic și eu estimare, cu marja de eroare de 3.000% eroare!

În Diviziunea Nord Americană numai adventiști sunt 1,1 milioane de membrii botezați (în acest număr nu sunt socotiți și copiii acestora), ca să nu mai vorbim de penticostalii reprezentați mult mai bine în aceeași zonă.
Dar... cum zice și Dragoș, nu numărul este relevant...

nutucutu 15.09.2011 17:33:18

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 396834)
[i]În 1960, în Biserica Episcopaliană St. Mark din Van Nuys, California, începe să se vorbească în limbi. Dennis Bennet, preotul bisericii, îi scrie lui du Plessis, relatându-i dificultățile cu care se confruntă ca urmare a fenomenului vorbirii în limbi...

Nu inteleg incrincenarea dumneavoastra referitoare la acest vorbit in limbi ca si cum ar fi cine stie ce. Din exemplul sfintilor nostri stiu ca daca vreunul a avut darul limbilor nu s-a laudat cu el; s-a folosit acest dar pentru a lucra mai bine si mai rodnic in gradina Domnului. Un mare misionar catolic, sfintul Francisc Xaveriu, care a trait in Evul Mediu, a ajuns pina in China. El L-a predicat pe Domnul pe oriunde a trecut, in orice sat sau trib. La fel Anton de Padova. Orice dialect vorbit in orice catun nu reprezentau piedici de comunicare pentru ei. Isi foloseau darul pentru a intoarce la Domnul cit mai multe suflete.

La ce ne-ar folosi vorbitul in limbi daca nu am intrebuinta acest dar pentru o mai mare slava a Domnului? La ce mi-ar folosi sa vorbesc japoneza, asa, deodata, daca eu nu ajung acolo sa-L marturisesc pe Domnul celor care nu Il cunosc?

Deci, la prima vedere, vorbitul in limbi al persoanelor din exemplul dumneavoastra este un lucru inutil. Fiind inutil mi se pare ca nu vine de la Domnul.

Theodor_de_Mopsuestia 15.09.2011 17:44:35

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 400335)
Aveti ceva frustrari legate de numere. Si dumneavoastra si maestrul Catalin.
Nu intrati asa in panica. Calitatea este cea mai importanta, nu numerele.

Pe de alta parte, frustrarile pe care le resimtiti sunt de inteles:
- in anul 1000 erati fifty-fifty cu catolicii. Acum ei sunt de vreo 5 ori mai multi ca voi.
- in anul 1500 au aparut si protestantii si astazi sunt de doua ori mai multi ca voi.
- mai vin si glosollalistii ăștia care nu sunt decat de 100 de ani si se dau si ei mari. Si multi

E normal sa te superi ca ai ramas de caruta dar, dragii moshului, rezolvarea e clara:
1. Schimbati mentalitatile enoriasilor!
Desigur ca asta nu e foarte simplu, dar nu aveti incotro. Cata vreme ortodoxul crede ca nu e treaba lui sa isi impartaseasca credinta, ca „doar sectantii faca asa ceva”, nu ma mirati ca stagnati sau regresati numeric.
2. Lasati lenea!
Proverbiala lene balcanica e un obstacol redutabil in cresterea bisericii. La treaba: catehizati-va enoriasii, instruitii si fiti impreuna cu ei in mijlocul lumii. Propovaduiti-va credinta prin fapte si cuvinte. Si veti creste. E sigura treaba.
Dar daca domnul Savonarola crede ca metoda cea mai eficienta de evanghelizare este... participarea la dialogul ecumenic... :106:

Hai, lasati sfintele pretexte si... la munca!
Semanati samanta si veti culege rod! Succes...

Iata o alta postare de bun-simt, cum ne-a obisnuit colegul penticostalul. Nu va faceti iluzii, nu se va schimba nimic, balcanicii au descoperit o energie oculta care ii tine in afara timpului si necesitatilor muncii si credintei, si altor fleacuri de genul. Pai da, "ora et labora" e deviza papistasa, a ratacitilor alora care au fondat Vatican City si se inchina Papei. Iar propovaduirea credintei...asta ce mai e, ca popa nost' nu ne-a zis asa ceva. Pai doar sectantii face asa ceva, ca ei e eretici.

Savonarola 15.09.2011 17:52:14

Nuțu, știți cumva vreun episcop al Romei care să fi vorbit în limbi? În afară de sfântul Petru care a vorbit la Cincizecime. Eu nu am auzit. După părerea "penticostalilor" asta ar însemna că nici un papă nu l-ar fi dobândit pe Duhul Sfânt. Deci vă dați seama la ce concluzii se ajunge. Am auzit că nici Benedict XVI nu vorbește în limbi, nu are darul duhului mediumistic. Am auzit că este doar vorbitor de limbi, dar nu și în limbi. Ce să înțelegem, că nici Sfântul Părinte nu are Duhul Sfânt? Păi dacă nici Sfântul Părinte nu are Duhul Sfânt, dumneavoastră de cine ascultați? Ce sfințenie mai au sacramentele voastre? Dacă toți episcopii și preoții care nu vorbesc în limbi nu au Duhul Sfânt, atunci despre care Sfinte Taine mai puteți vorbi în BRC?

nutucutu 15.09.2011 18:32:26

Citat:

În prealabil postat de Savonarola (Post 400405)
Nuțu, știți cumva vreun episcop al Romei care să fi vorbit în limbi? În afară de sfântul Petru care a vorbit la Cincizecime. Eu nu am auzit. După părerea "penticostalilor" asta ar însemna că nici un papă nu l-ar fi dobândit pe Duhul Sfânt. Deci vă dați seama la ce concluzii se ajunge. Am auzit că nici Benedict XVI nu vorbește în limbi, nu are darul duhului mediumistic. Am auzit că este doar vorbitor de limbi, dar nu și în limbi. Ce să înțelegem, că nici Sfântul Părinte nu are Duhul Sfânt? Păi dacă nici Sfântul Părinte nu are Duhul Sfânt, dumneavoastră de cine ascultați? Ce sfințenie mai au sacramentele voastre? Dacă toți episcopii și preoții care nu vorbesc în limbi nu au Duhul Sfânt, atunci despre care Sfinte Taine mai puteți vorbi în BRC?

Ca femeie cu par lung si minte scurta va marturisesc ca nu inteleg logica dumneavoastra. Vobitul in limbi nu e o masura a posedarii Duhului Sfint dupa cum bine stiti. Inclusiv in Biserica Romano Catolica.

Savonarola 15.09.2011 18:37:53

:)))))
 
Aveți simțul umorului.

După părerea penticostalilor, cine nu vorbește în limbi ca ei, nu are pe Duhul Sfânt. Prin urmare, după părerea lor, nici un papă de la Roma sau din altă capitală creștină, care nu vorbește în limbi ca ei, nu are Duhul Sfânt. De 2000 de ani încoace, nu de ieri de azi.

Dumneavoastră sunteți de acord cu ei? Chiar credeți că dacă papa Benedict XVI, sau orice alt papă din istoria BRC, nu se aruncă pe jos, nu își dă ochii peste cap, făcând spume la gură și "vorbind în limbi", nu are dobândit Duhul Sfânt? Credeți ce spun ei?

penticostalul 15.09.2011 18:45:44

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 400367)
nu sunt mai mult de 10 mil. de penticostali in lume si asta din cauza Rusiei, care are cam 900 de mii de penticostali, cel putin asa scrie. Charismatici nu cred ca stie nimeni cati sunt, probabil un numar mai mic decat penticostalii.

Hai sa o lasam cu numerele ca esti prea afon in domeniu, iarta-ma.
Tocmai voiam sa te intreb cam cati penticostali si carismatici sunt in lume dupa parerea ta. Daca tu crezi ca sunt 10 milioqne de penticostali m-ai convins. Si pe mine si pe toti cei care mai stiu cate ceva despre cifre.

Sa-ti dau un site si te las. Daca intelegi, bine, daca nu, nu.
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of...ber_of_members
Am o rugaminte catre userii ortodocsi: lasati cifrele! Ele nu va avantajeaza.

Si in alta ordine de idei, ar fi trist sa judecam frumusetea miscarii carismatice doar in functie de cifre.

penticostalul 15.09.2011 18:55:30

Citat:

În prealabil postat de nutucutu (Post 400400)
Nu inteleg incrincenarea dumneavoastra referitoare la acest vorbit in limbi ca si cum ar fi cine stie ce.

Nu am pornit nici un topic despre vorbirea in limbi.
Am raspuns cat m-am priceput dupa ce altii au aruncat provocari.
Incrancenarea cautati-o in alta parte!
Citat:

În prealabil postat de nutucutu (Post 400400)
Din exemplul sfintilor nostri stiu ca daca vreunul a avut darul limbilor nu s-a laudat cu el;

Ar fi fost o mare prostie din partea lui sa se fi laudat cu ceva ce nu-i apartine.
Darurile Duhului sunt ale Duhului. Duhul le daruieste, omul nu are nici un drept sa se lșaude cu ele.
Citat:

În prealabil postat de nutucutu (Post 400400)
La ce ne-ar folosi vorbitul in limbi daca nu am intrebuinta acest dar pentru o mai mare slava a Domnului?

Pai tocmai pentru aceasta este dat darul: spre slava Domnului.
Asa trebuie sa-l folositi.

nutucutu 15.09.2011 19:27:35

Citat:

În prealabil postat de Savonarola (Post 400419)
După părerea penticostalilor, cine nu vorbește în limbi ca ei, nu are pe Duhul Sfânt.

Nu cunosc doctrina penticostalilor, dar parca nu pot crede ca ar putea sustine ceva atit de aberant.

penticostalul 15.09.2011 19:29:15

Citat:

În prealabil postat de Savonarola (Post 400405)
Nuțu, știți cumva vreun episcop al Romei care să fi vorbit în limbi? În afară de sfântul Petru care a vorbit la Cincizecime.

Deci recunoasteti ca sfantul Petru a fost episcop al Romei?
Mi se pare sau ati afirmat ca sfantul Petru nici nu a ajuns in Roma?

Dar sa lasam asta, doamna Nutu nu stie despre vreun papa care sa fi vorbit in limbi. Probabil nu stie nici despre vreun episcop catolic sau despre vreun cardinal care sa fi vorbit in limbi. Dar va pot spune ca acestia exista. cardinalul Suenens este probabil cel mai cunoscut.

Citat:

În prealabil postat de Savonarola (Post 400405)
După părerea "penticostalilor" asta ar însemna că nici un papă nu l-ar fi dobândit pe Duhul Sfânt.

După părerea penticostalilor, cine nu vorbește în limbi ca ei, nu are pe Duhul Sfânt.

Nu exprimati dvs. parerea penticostalilor. Are cine sa o faca atat timp cat sunt pe acest forum. Eventual puteti pune intrebari.

Duhul Sfant vine in viata omului inainte de a da daruri duhovnicesti.
Mai intai vine si-l ajuta pe om sa se pocaiasca, sa creada, sa se intoarca la Dumnezeu. Mai intai Duhul Sfant produce convertirea si abia apoi da daruri. In mod obisnuit e cale lunga de la a avea pe Duhul Sfant la lucru in viata ta si pana la dobandirea darului vorbirii in limbi.
Citat:

În prealabil postat de Savonarola (Post 400419)
...făcând spume la gură...

Prietene Ivo_faith si „doctor_faustus” te felicit sincer pentru faceliftul cu care ai intrat acum. Este impresionant. Nu sunt ironic.

Dar nu uita ca singurul user care „a facut spume la gura” pe acest forum esti tu.

Vazusem ca te-ai lasat. Ma bucur pentru tine.
Pastreaza-te puternic si nu te intoarce la ceea ce ai varsat!

Savonarola 15.09.2011 19:38:40

Citat:

În prealabil postat de nutucutu (Post 400439)
Nu cunosc doctrina penticostalilor, dar parca nu pot crede ca ar putea sustine ceva atit de aberant.

Ba da, exact asta susțin. Sunt doar o sectă protestantă, nu știu ce vă mirați atâta.

Savonarola 15.09.2011 19:44:24

Pr. Cleopa - Dialog cu penticostalii

http://www.youtube.com/watch?v=B0521ygWMb8

Savonarola 15.09.2011 19:58:08

:)))))
 
Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 400442)
Dar sa lasam asta, doamna Nutu nu stie despre vreun papa care sa fi vorbit in limbi. Probabil nu stie nici despre vreun episcop catolic sau despre vreun cardinal care sa fi vorbit in limbi. Dar va pot spune ca acestia exista. cardinalul Suenens este probabil cel mai cunoscut.

Cât umor pot să aibă sectarii, Dumnezeule !!

Deci cardinalul Suenens este primul care a dobândit Duhul Sfânt după 2000 de ani de existență a BRC. :)))) De aici înainte este clar că putem stabili și succesiunea apostolică :))) începând de la cardinalul Suenens. Ăsta este cumva noul papă al Romei ? :)))) El este piatra pe care Hristos Și-a zidit Biserica Sa? Păi până acum unde era Biserica :)))))) ? Sau cumva cardinalul Suenens este veriga de legătură între BRC și Biserica primară :))))) ? asta este cred cea mai tare ipoteză !! :))))

penticostalul 15.09.2011 20:07:13

Eu vorbeam despre contemporani dar dumneata razi cam mult si faci cam multe presupuneri.
Dupa ce tragi propriile concluzii si faci tot felul de ipoteze, le dai publicitatii ca fiind: „parerile penticostalilor”.


Si inca ceva: sunt o sumedenie de topicuri legate de penticostali. Scrieti acolo daca aveti vreo incrancenare.
Va rog,acesta este singurul thread despre Miscarea de Reinnoire Carismatica.

Savonarola 15.09.2011 20:09:32

Asta este, ce să-i faci. Trebuie să luăm lucrurile de la rădăcină. De la rădăcina putredă a penticostalismului.

penticostalul 15.09.2011 20:17:04

Pentecostul este radacina penticostalismului.
Iar despre penticostalism putem scrie pe topicurile dedicate...:6:

Savonarola 15.09.2011 20:28:02

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 400459)
Pentecostul este radacina penticostalismului.
Iar despre penticostalism putem scrie pe topicurile dedicate...:6:

Care pentecost sectarule? Ăla a avut loc acum 2000 de ani. Știi tu vreun alt Pentecost?

Pr.Cleopa-Dialog cu penticostalii

http://www.youtube.com/watch?v=B0521ygWMb8

penticostalul 15.09.2011 20:44:35

Citat:

În prealabil postat de Savonarola (Post 400465)
Care pentecost sectarule?

Eu am scris Pentecost. Cu P mare.

Si stii bine ca singurul sectar dintre noi doi esti tu.
Observ din ultimile postari ca din nou ti-ai luat in serios functia de presedinte in SEO (Secta Extemistilor Ortodocsi).
Citat:

În prealabil postat de Savonarola (Post 400465)
Pr.Cleopa-Dialog cu penticostalii
http://www.youtube.com/watch?v=B0521ygWMb8

Nu cred ca Pr. Cleopa a avut vreodata vreun dialog cu penticostalii.
Nici nu ar fi fost recomandabil sa aiba, nu avea abilitatile necesare.

Un teolog precum Staniloaie sau un duhovnic precum Parintele Paraian, da, ei ar fi putut purta un dialog.

catalin2 15.09.2011 20:44:40

Citat:

În prealabil postat de osutafaraunu (Post 400390)
Nene Cătăline, poate ar fi bine să mai numeri o dată...

sursa orthodox wiki: Biserica Ortodoxă din America (SUA, Canada și câteva parohii în Australia și alte locuri) Populație estimatăde la 30,000 până la- populație estimată: de la 30.000 până la 1.000.000 :65::65: Asta zic și eu estimare, cu marja de eroare de 3.000% eroare!

În Diviziunea Nord Americană numai adventiști sunt 1,1 milioane de membrii botezați (în acest număr nu sunt socotiți și copiii acestora), ca să nu mai vorbim de penticostalii reprezentați mult mai bine în aceeași zonă.
Dar... cum zice și Dragoș, nu numărul este relevant...

Nene trice, ai uitat ca ti-am dat un link, acolo unde erau trecuti adventistii si penticostalii din SUA erau trecuti si ortodocsii.
Ceea ce ai dat tu e OCA, o BO apartinand de Rusia. In acel link doar BO Greaca are apropae 2 mil de membrii. Mai era si ROCOR, tot o Biserica rusa dar care se rupsese de Rusia si a revenit de cativa ani in cadrul BO Ruse. Sunt separat si BO Romana si Sarba, cu membrii mai putini. http://en.wikipedia.org/wiki/Religio...ristian_bodies

Savonarola 15.09.2011 20:46:46

Sectarule, astfel de teologi nu s-ar încurca măcar cu înspumegații la gură de la secta dumitale. Ilie Cleopa a făcut-o și și-a dat seama de adevăr.

catalin2 15.09.2011 20:56:26

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 400422)
Hai sa o lasam cu numerele ca esti prea afon in domeniu, iarta-ma.
Tocmai voiam sa te intreb cam cati penticostali si carismatici sunt in lume dupa parerea ta. Daca tu crezi ca sunt 10 milioqne de penticostali m-ai convins. Si pe mine si pe toti cei care mai stiu cate ceva despre cifre.

Sa-ti dau un site si te las. Daca intelegi, bine, daca nu, nu.
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of...ber_of_members
Am o rugaminte catre userii ortodocsi: lasati cifrele! Ele nu va avantajeaza.

Asta e si mai gogonata decat tot ce am intalnit pana acum. Chiar tu dadusei ca sunt 66 mil. de penticostali parca, aici sunt deja fara numar, 130 mil. Daca observi la inceputul articolului scrie ca sunt date furnizate chiar de culte, nu sunt obiective.

La sfarsit spui ca s alasam numerele, dar nu pentru ca nu au importanta, ci pentru ca demonstreaza superioritatea penticostalilor sau protestantilor in acest sens.
Sa ne aducem aminte ca tu ai adus in discutie numerele si cum sunt multine de charismatici si penticostali pe glob, iar cel ce critica e impotriva lumii intregi practic.

catalin2 15.09.2011 20:57:55

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 400372)
Moamăă, da' câtă relevanță are numărul!

Ce tare, sa ne bagam in vorba fara sa stim despre ce e vorba si de unde s-a pornit.

catalin2 15.09.2011 21:11:40

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 400469)
Si stii bine ca singurul sectar dintre noi doi esti tu.
Observ din ultimile postari ca din nou ti-ai luat in serios functia de presedinte in SEO (Secta Extemistilor Ortodocsi).

Nu cred ca Pr. Cleopa a avut vreodata vreun dialog cu penticostalii.
Nici nu ar fi fost recomandabil sa aiba, nu avea abilitatile necesare.

Un teolog precum Staniloaie sau un duhovnic precum Parintele Paraian, da, ei ar fi putut purta un dialog.

Cum remarcam de mai multe ori si cum am observat si cu celelalte nick-uri ale tale tu asta faci tot timpul, ataci pe cel ce spune ceva despre penticostali. Sa spunem ca acum si tu ai fost atacat, dar tu faci asa si cand nu esti atacat, incerci sa-l denigrezi pe cel cu care discuti.
Practic nici nu mai trebuie sa spui ceva despre cultul penticostal, ii faci o antireclama doar prin comportamentul si atitudinea ta.
Pe forumul penticostal poate esti in cel mai tare cult si cei mai multi din lume, dar pe forumul ortodox de ce te astepti sa laudam toti cultul tau? Pentru noi este o secta, fie ca iti place fie ca nu. Daca nu iti place e loc pe forumul penticostal.

penticostalul 15.09.2011 21:30:33

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 400478)
Cum remarcam de mai multe ori si cum am observat si cu celelalte nick-uri ale tale tu asta faci tot timpul, ataci pe cel ce spune ceva despre penticostali.

Nu atac pe cel care spune ceva despre penticostali, Catalin.
Îi mai iau de urechi pe cei care spun minciuni sfruntate despre penticostali.
Am facut-o si o voi face. E dreptul meu sa-mi apar credinta.

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 400478)
Sa spunem ca acum si tu ai fost atacat dar tu faci asa si cand nu esti atacat, incerci sa-l denigrezi pe cel cu care discuti.

Cu toata convingerea putem „sa spunem ca acum si eu ai fost atacat”.
Fiindca asa a fost. Asa cum a fost de fiecare data cand tu ai observat ca „am atacat” pe cineva.

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 400478)
Practic nici nu mai trebuie sa spui ceva despre cultul penticostal

Practic nu am incercat nici pana acum sa spun. M-ati tot provocat.
Nu mai provocati si eu o sa tac precum un melc...:5:

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 400478)
ii faci o antireclama doar prin comportamentul si atitudinea ta.

Acum, Catalin, iarta-ma dar nu iti dau tie prerogativul de a face astfel de estimari.

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 400478)
de ce te astepti sa laudam toti cultul tau?

Pentru ca asa s-ar cuveni, pentru ca penticostalismul e vrednic de a fi laudat in cor de catre ortodocsi...:)

Nu am astfel de asteptari, colega. Tot ce imi doresc este sa se reduca numarul de minciuni rauvoitoare.

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 400478)
Pentru noi este o secta, fie ca iti place fie ca nu.

N-am nici o treaba cu asta. Crestinismul a fost o secta de la inceput si astazi toate bisericile/ institutii sunt secte.
Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 400478)
Daca nu iti place e loc pe forumul penticostal.

Fii o gazda mai politicoasa. Nu ai auzit de proverbiala ospitalitate romaneasca?

Savonarola 15.09.2011 21:33:49

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 400488)
Îi mai iau de urechi pe cei care spun minciuni sfruntate despre penticostali.
Am facut-o si o voi face. E dreptul meu sa-mi apar credinta.

Cine ești sectare să îl iei de urechi pe Ilie Cleopa?

penticostalul 15.09.2011 21:36:00

Prefer urechile tale, mister president SEO.
Si inainte de Ilie Cleopa pune si tu un titlu ca n-ati batut mingea pe maidan impreuna.


Ora este GMT +3. Ora este acum 16:20:44.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.