Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Se roagă la barză să rămână gravide (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=10285)

Bast-et 03.08.2010 13:57:30

Se roagă la barză să rămână gravide
 
http://www.libertatea.ro/stire/se-ro...de-296386.html

În Dumbrăveni, Suceava, superstițiile legate de maternitate se învârt în jurul unei berze de tinichea. Ca să rămână însărcinate, femeile din sat merg la pasărea din tablă și se închină. O barză din tablă, amplasată pe o tarla, pe marginea unui drum din Dumbrăveni, Suceava, a devenit loc de rugăciune pentru femeile din zonă care vor să aibă copii. Natalitatea e în creștere Oamenii din localitate spun că legenda berzei care binecuvântează o casă cu un moștenitor se aplică și în cazul bărbaților, mulți dintre ei mergând acolo cu nevestele, să spună o rugăciune. Pasărea din comuna suceveană Dumbrăveni veghează de mai bine de 20 de ani la rata natalității din localitate. Potrivit reprezentanților primăriei, numărul nașterilor e de la an la an în creștere. Ultimele statistici arată că în acest an numărul locuitorilor a ajuns la 9.800, de la 8.600, cât era anul trecut. Legenda e atât de credibilă, încât edilii au hotărât ca barza să se regăsească pe stema comunei.

Fiicele lui Ioan Savanciuc, din Dumbrăveni, mutate acum în Spania, s-au rugat și ele să rămână gravide. Îngrijorate că nu pot avea copii, femeile s-au dus la pasărea din tablă, iar în scurt timp au rămas însărcinate. Bucuros că barza l-a făcut bunic, Ioan Savanciuc s-a gândit să construiască și el o pasăre, după asemănarea aceleia de la marginea drumului. A cheltuit 10.000 de lei s-o realizeze, iar acum își așteaptă nepoatele să vină în România, să le povestească el cum le-a adus pe lume barza. “Alisia și Monica au 6 ani și abia așteaptă să vină în vacanță să vadă barza”, ne-a mărturisit bunicul. Și Costel Gafițescu, alt sucevean pe care barza l-a fericit cu un copil, crede că pasărea de la marginea drumului a făcut- o pe nevasta lui să rămână gravidă. Erau căsătoriți de ani buni, dar nu mai aveau speranța că vor deveni părinți. Până într-o zi, când și-a luat soția de mână și s-au dus la pasărea din tablă. La scurt timp, femeia a rămas însărcinată și l-a născut pe Bogdan, singurul fiu al familiei. “Venim des în locul unde e barza și îi reamintesc lui Bogdan că datorită ei a venit pe lume”, a spus Costel Gafițescu.

gabriela8 03.08.2010 14:04:00

Daca barza e mai mare ca Dumnezeu... :46: atunci ce sa mai asteptam sa fie bine?

Erethorn 03.08.2010 15:27:45

Si preotul ce pazeste ? Nu-i de datoria dansului sa explice credinciosilor cum sta treaba ?!

FiulRisipitor 03.08.2010 16:58:12

:))))

No comment!

andreicozia 03.08.2010 17:14:40

Si barza-i de la Dumnezeu!
 
Nu conteaza ce atingi sau la ce te rogi, ca tot la Dumnezeu ajunge mesajul!
In Bali si Thailanda, femeile ating un falus gigant pentru a ramine gravide. In Italia la Verona barbatii, pentru succes in dragoste si fertilitate pun mina pe sinii de bronz ai Julietei in fata balconului unde s-au iubit.

Asa functioneaza psihicul uman, citeodata mecanismul de fertilitate se declanseaza de la aceste mici articficii care relaxeaza acea parte a corpului si o predispune la fertilitate sporita...au fost documentate cazuri clare.

Citeodata, si asta o stiu multi, unele cupluri ADOPTA copii, dupa care EI RAMIN insarcinati cu propriul lor copil. Eu am nu unul ci DOI colegi care au patit asta.

Cred ca motivul pentru care in biserica nu functioneaza acest mecanism este din ce spunea bmd(Marius) ca lumea este speriata , constrictionata, constipata de frica si teama regulamentelor interne, si evident ca corpul raspunde conform cerintelor exterioare, de limitare.

De aceea omul in biserica trebuie sa se simta in largul lui, PENTRU CA MINUNILE SA SE PRODUCA, nu "incheiat la copca" si "crucificat".

In prezenta Lui incercati sa va relaxati oameni buni! nu sa fiti terorizati!

FiulRisipitor 03.08.2010 17:22:44

Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 274503)
Nu conteaza ce atingi sau la ce te rogi, ca tot la Dumnezeu ajunge mesajul!

Poata sa merg si eu intr-un templu satanist sa ma rog ca probabil tot acolo va ajunge rugaciunea... Daca nu conteaza la ce ma rog ma pot ruga si diavolului ca doar si el este tot un inger.

P.S. Pentru cei care sunt tentati sa ma creada mentionez ca textul de mai sus este o gluma!

cristina2012 03.08.2010 17:25:48

Astia de la ziarul libertatea la ce s-or inchina de le fata mintea numai aberatii?

Intreabarea lui Erethorn este foarte buna, preotul satului ce pazeste? In fine, nu ne asteptam la cotidianul Libertatea sa ne vorbeasca si despre activitatea preotului. E de presupus ca daca nu au scris nici o picanterie despre el, omul isi face treaba, lucru neinteresant de altfel pentru cititorii Libertatii. In Moldova e o problema serioasa cu tot felul de practici oculte si situatia este valabila si printre ortodocsi si printre catolici.

bmd 03.08.2010 17:32:39

In viata toate sint "examene"
 
Cam toate se petrec la fel ca si in povestea cu barza.
Dumnezeu ne da posibilitatea sa ne verificam credinta. Nu ne incearca ca EL stie dinainte de ce sintem capabili ci ne lasa sa ne vedem noi insine cum sintem.
Acum f. putin cred ca exista o BARZA care da copii si care cred n-au pacat asa cum n-au nici minte. Dar neavind rabdare si/sau avind prea putina credinta doresc sa se intimple lucruri cind si cum vor ei, nu cum si cind doreste Dumnezeu. Asa ajung la barza sau la infieri sau la altele.
Cu toate ca inca nu m-am rugat la barza si eu sint la fel. Fiecare are barza lui de tabla la care se roaga.
Dumnezeu sa ne ierte si sa ne sporeasca credinta si rabdarea da a-L astepta pina cind doreste EL.

andreicozia 03.08.2010 17:42:33

Citat:

În prealabil postat de FiulRisipitor (Post 274505)
Poata sa merg si eu intr-un templu satanist sa ma rog ca probabil tot acolo va ajunge rugaciunea... Daca nu conteaza la ce ma rog ma pot ruga si diavolului ca doar si el este tot un inger.

P.S. Pentru cei care sunt tentati sa ma creada mentionez ca textul de mai sus este o gluma!

FiuleRatacitor, dar cind te rogi la acel templu satanist, oare tu nu la Dumnezeu te rogi? deci care-i diferenta.
Tu stii in ce conditii "satanice" erau pusi multi oameni, inchisi, torturati
Sau in ce conditii de viata cumplite super-satanice traiesc unii, unde tu poate nici o zi nu ai supravietui. Oare asta inseamna ca ei "s-au atins de acel templu?"

Din ce crezi ca este facut acel templu, din satanei micute si striviti sub forma unui templu? ce-i maninci pe piine sau cum, el este facut din tarina ca toate templele din lume...toate astea sunt aberatii

Important este ce-i in inima ta PERSONALA nu ce ATINGI!...nu uita, totul este tarina, pe care la o adica (dupa cum BINE vezi) o ia apa si nu o mai salveaza nici Dumnezeu nici satana

Samy02 03.08.2010 17:43:28

Ce bine ar fi ca povestea asta cu barza sau barzoi, ce-o fi el, sa fie doar o poveste de atras turisti , multi cat mai multi……am trecut prin Suceava, locurile sunt frumoase , oamenii gospodari ….sincer imi doresc sa fie doar o poveste inventata……barzoiu’ sa fie acolo doar de decor…….ca doar Ion Creanga prin partile alea s-a nascut……in Moldova……Humulesti....


Ora este GMT +3. Ora este acum 02:26:06.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.