Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Intrebari utilizatori (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5063)
-   -   Nasii - parinti spirituali (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=10602)

Adam0111 05.09.2010 12:09:00

Nasii de cununie
 
Am o intrebare cu privire la acest subiect. Poti sa fii nas de cununie la un prieten daca nu esti casatorit, dar ai pe cineva cu care intentionezi sa te casatoresti?

Rodica50 05.09.2010 13:04:21

Citat:

În prealabil postat de Adam0111 (Post 285631)
Am o intrebare cu privire la acest subiect. Poti sa fii nas de cununie la un prieten daca nu esti casatorit, dar ai pe cineva cu care intentionezi sa te casatoresti?

Nu, o conditie esentiala este ca nasii sa fie casatoriti, ei proband prin exemplul lor ca pot fi indrumatori spirituali pentru cei doi tineri care isi intemeiaza o familie.

mirelat 05.09.2010 17:06:27

atentie, discutati cu preotii !!
 
Citat:

În prealabil postat de Rodica50 (Post 285642)
Nu, o conditie esentiala este ca nasii sa fie casatoriti,

nu, aceasta nu este o conditie, ci un obicei.

Ptr Adam0111 - grija mare daca vreti sa cununati nefiind inca casatoriti intre voi (spui ca intentionati); ptr ca deveniti rude spirituale, foarte probabil sa nu mai aveti voie sa va casatoriti (intre voi) dupa ce sunteti nasi. stiu de un caz asemanator, intamplat cu nasi de botez. nu si-au dat seama ce fac, si apoi au suferit enorm cand urmau sa se casatoreasca, preotul nu le-a dat voie. :12:

Rodica50 05.09.2010 19:37:53

O astfel de intrebare a fost adresata unui preot intr-o emisiune. Raspunsul a fost cel postat mai sus.

mirelat 05.09.2010 20:06:44

si despre ce preot este vorba? ar trebui adus la ordine de superiorul sau.
sa nu mai bage oamenilor in cap asemenea "conditii" pentru casatorie, mai ales in mass media.
ar trebui depasita conditia asta de "a vorbi la poporul prost" care inghite orice.
problema asta, daca este o problema, se discuta de la caz la caz, nu la modul general.

daca 99% din romani in ziua de azi sunt cununati de nasi casatoriti asta nu inseamna ca-i musai sa fie asa, ci ca asta-i obiceiul.

in timpul razboiului bunica mea a fost nasa de cununie cu altcineva, pentru ca bunicul era pe front.
si chiar eu am fost cununata (in strainatate ce-i drept, dar de preot adus din Romania) de nasi care nu erau casatoriti intre ei.

Rodica50 05.09.2010 20:15:28

Citat:

În prealabil postat de mirelat (Post 285743)
si despre ce preot este vorba? ar trebui adus la ordine de superiorul sau.
sa nu mai bage oamenilor in cap asemenea "conditii" pentru casatorie, mai ales in mass media.
ar trebui depasita conditia asta de "a vorbi la poporul prost" care inghite orice.
problema asta, daca este o problema, se discuta de la caz la caz, nu la modul general.

daca 99% din romani in ziua de azi sunt cununati de nasi casatoriti asta nu inseamna ca-i musai sa fie asa, ci ca asta-i obiceiul.

in timpul razboiului bunica mea a fost nasa de cununie cu altcineva, pentru ca bunicul era pe front.
si chiar eu am fost cununata (in strainatate ce-i drept, dar de preot adus din Romania) de nasi care nu erau casatoriti intre ei.

Foarte rau! Nasii au ceva mai mult de spus in viata tinerilor casatoriti, decat de a fi doar martori. Si cred ca am mai auzit intr-un context- la o cununie , cel de-al doilea nas era necasatorit- iar acesta era un impediment.

mirabela 05.09.2010 20:25:49

Citat:

În prealabil postat de mirelat (Post 285687)
nu, aceasta nu este o conditie, ci un obicei.

Ptr Adam0111 - grija mare daca vreti sa cununati nefiind inca casatoriti intre voi (spui ca intentionati); ptr ca deveniti rude spirituale, foarte probabil sa nu mai aveti voie sa va casatoriti (intre voi) dupa ce sunteti nasi. stiu de un caz asemanator, intamplat cu nasi de botez. nu si-au dat seama ce fac, si apoi au suferit enorm cand urmau sa se casatoreasca, preotul nu le-a dat voie. :12:

Te inseli, e una dintre conditii!

Doamne ajuta!

mirelat 05.09.2010 20:53:40

Citat:

În prealabil postat de Rodica50 (Post 285748)
Foarte rau! Nasii au ceva mai mult de spus in viata tinerilor casatoriti, decat de a fi doar martori. Si cred ca am mai auzit intr-un context- la o cununie , cel de-al doilea nas era necasatorit- iar acesta era un impediment.

foarte rau?! hmmm... da, poate e mai bine ca unii sa ramana necasatoriti, din asemenea "impedimente".

@mirabela - sunt sigura ca nu ma insel. am mai spus si repet, cu alte cuvinte: a fi indicat nu-i totuna cu a fi absolut necesar.

Rodica50 05.09.2010 20:57:15

Citat:

În prealabil postat de mirelat (Post 285774)
foarte rau?! hmmm... da, poate e mai bine ca unii sa ramana necasatoriti, din asemenea "impedimente".

@mirabela - sunt sigura ca nu ma insel. am mai spus si repet, cu alte cuvinte: a fi indicat nu-i totuna cu a fi absolut necesar.

Sunt nedumerita- in lumea asta mare nu gasesti o familie crestina sa te cunune????

mirelat 05.09.2010 21:02:16

pai, dupa cum se vede, nu toti gasesc asa ceva "in lumea asta mare".

************************************************** *
ca o mica paralela, e ca si cum ai vedea pe cineva care moare de foame,
si tu stai si te minunezi, cum e posibil sa nu-i dea nimeni de mancare.


Ora este GMT +3. Ora este acum 06:23:02.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.