Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Biserica Romano-Catolica (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5029)
-   -   Mai exista conducatori catolici (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=18669)

Mihnea Dragomir 25.10.2016 22:55:22

Mai exista conducatori catolici
 
In urma cu cateva zile, Petru Paul Kucinski, conducatorul Peru-ului a consacrat tara sa Preasfintei Inimi a lui Cristos si Inimii Neprihanite a Mariei.

"Eu, Pedro Pablo Kuczynski, Presedinte al Republicii Peru, cu autoritatea care imi este conferita fac act de consacrare a mea, a familiei mele aici de fata, a sotiei mele si a Republicii Peru la iubirea si protectia Atotputernicului Dumnezeu, prin mijlocirea Sfintei Inimi a lui Isus si Inimii Neprihanite a Mariei.

In mainile Voastre iubitoare asez guvernul meu, impreuna cu toti muncitorii si toti cetatenii care sunt sub responsabilitatea mea. Dumnezeule Atotputernic, iti ofer gandurile mele si deciziile mele ca presedinte, pentru a le folosi spre binele tarii noastre si pentru a fi mereu constient de cele Zece Porunci in actul guvernarii. Cer lui Dumnezeu, prin mijlocirea Sfintei Inimi a lui Isus si a Inimii Neprihanite a Mariei, sa auda si sa primeasca actul meu de consacrare si sa acopere tara aceasta de o protectie speciala.

Inaltand aceasta rugaciune, cer iertare lui Dumnezeu pentru toate pacatele comise in trecut, pentru tot ce s-a comis in trecutul Republicii si pentru toate hotararile luate contra poruncilor Lui si cer ajutorul Sau pentru a schimba tot ce ne desparte de El. Eu, Pedro Pablo Kuczynski, ca presedinte al Republicii Peru, fac acest legamant solemn in fata lui Dumnezeu si in fata cetatenilor tarii noastre astazi, 21 octombrie 2016"

Doamne, in mainile Tale stau popoarele si conducatorii lor! Ajuta, Doamne, acea indepartata tara si pe cei care o conduc, facand ca gandul lor bun sa dureze si sa nu uite legamantul facut!

Mihnea Dragomir 11.11.2016 00:27:03

Sunt uimit sa constat ca exista catolici, si inca multi, care ofteaza pe net la aflarea rezultatelor prezidentialelor din SUA. Nu pot sa inteleg nici in ruptul capului cum cineva poate fi catolic si, in acelasi timp, sa tina cu democratii, sa voteze cu madam Clinton, actuala numarul 2 in regimul Obama, care a facut tot ce a putut ca sa puna Biserica pe dric, ca sa legalizeze "casatorii" homosexuale, ca sa numeasca juzi anti-viata la Curtea Suprema etc.

Acuma, nu-mi fac iluzii si in niciun caz nu-l includ pe business-man-ul castigator al cursei pe lista conducatorilor catolici. Dar ceea ce propune Donald este mai aproape de Biblie decat ce propune Daisy. Macar nu e chitit sa dea cu Biserica de pamant, nici nu are obsesia luptei contra copiilor nenascuti.

Florinvs 11.11.2016 08:47:55

Pe aceasta lista a conducatorilor catolici ar trebui inclusi cred si cei actuali din Polonia! Din cate stiu, astazi in Polonia avortul este interzis in general (cu cateva exceptii), si conducatorii acestei tari si poporul polonez se opun asa-ziselor casatorii intre persoane de accelasi sex.

ioan67 11.11.2016 10:20:32

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 633635)
In urma cu cateva zile, Petru Paul Kucinski, conducatorul Peru-ului a consacrat tara sa Preasfintei Inimi a lui Cristos si Inimii Neprihanite a Mariei.

"Eu, Pedro Pablo Kuczynski, Presedinte al Republicii Peru, cu autoritatea care imi este conferita fac act de consacrare a mea, a familiei mele aici de fata, a sotiei mele si a Republicii Peru la iubirea si protectia Atotputernicului Dumnezeu, prin mijlocirea Sfintei Inimi a lui Isus si Inimii Neprihanite a Mariei.

In mainile Voastre iubitoare asez guvernul meu, impreuna cu toti muncitorii si toti cetatenii care sunt sub responsabilitatea mea. Dumnezeule Atotputernic, iti ofer gandurile mele si deciziile mele ca presedinte, pentru a le folosi spre binele tarii noastre si pentru a fi mereu constient de cele Zece Porunci in actul guvernarii. Cer lui Dumnezeu, prin mijlocirea Sfintei Inimi a lui Isus si a Inimii Neprihanite a Mariei, sa auda si sa primeasca actul meu de consacrare si sa acopere tara aceasta de o protectie speciala.

Inaltand aceasta rugaciune, cer iertare lui Dumnezeu pentru toate pacatele comise in trecut, pentru tot ce s-a comis in trecutul Republicii si pentru toate hotararile luate contra poruncilor Lui si cer ajutorul Sau pentru a schimba tot ce ne desparte de El. Eu, Pedro Pablo Kuczynski, ca presedinte al Republicii Peru, fac acest legamant solemn in fata lui Dumnezeu si in fata cetatenilor tarii noastre astazi, 21 octombrie 2016"

Doamne, in mainile Tale stau popoarele si conducatorii lor! Ajuta, Doamne, acea indepartata tara si pe cei care o conduc, facand ca gandul lor bun sa dureze si sa nu uite legamantul facut!

Dumnezeu sa-i ajute!
Si sa fie spre pilda oamenilor de pretutindeni.

Iorest 14.11.2016 15:27:35

.............................

ioan67 14.11.2016 15:58:19

Treaba ar fi că, spre deosebire de situația de la noi, peruanii nu au amenințat că îl demit pe Președinte dacă nu sprijină creștinismul.
În orice caz, din materialul prezentat nu reiese asta.
Deși nu e exclus, teoretic, să fie o mașinație specială în spatele frumoasei declarații.

Personal, consider că unui președinte îi șade foarte bine să le facă pe toate cu frica lui Dumnezeu și să dorească pentru poporul său o viață bineplăcută Domnului.
Totodată nu sunt de acord ca anumite treburi, care sunt de competența statului și a laicatului în general să fie ignorate sau cenzurate după regulile Bisericii. Consider că aceste două planuri ale vieții sociale și individuale trebuie să rămână distincte și singura problemă e de a la armoniza, cumva, iar nu de a lupta pentru a impune primatul uneia asupra alteia.
Așadar, atât cezaro-papismul cât și papa-cezarismul sunt variante de evitat.

Iorest 14.11.2016 16:28:24

.............................

ioan67 14.11.2016 18:46:50

Le cam superinterpretezi, frate...
Dacă dvs. sunteți suporter pătimaș, iertați da io nu-s așa. Pentru mine Biserica nu e Steaua, nici UCraiova nici Sportu Studențesc.

Cât privește treaba cu Johannis, revedeți textu! Omu e amenințat clar că va fi îndepărtat dacă nu sprijină creștinismu superromânesc. De aici și replica lui promptă și aspră la mesajul pastorului.
Citiți negru pe alb și nu mai suciți cum vă vine, că nu miroase nici măcar a onestitate intelectuală...

Cât îi privește pe peruani și pe Papa, chiar nu știți o boabă de istorie?
Păi cum să nu iși ceară iertare, ambii, când trecutul alor lor e plin de sânge?...

Iorest 14.11.2016 20:59:10

.............................

ioan67 15.11.2016 01:05:39

Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 635778)
... dacă au fost masacre de încreștinare, Papa trebuia să-și ceară iertare sudamericanilor nu invers.

Peruanii de azi (din istoria modernă) sunt același popor cu amerindienii masacrați în Evul Mediu?
Republica, la care se referă președintele peruan, e același lucru cu patria lui pas de căprioară și vuiet de tunet?


Ora este GMT +3. Ora este acum 21:25:48.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.