Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Teologie si Stiinta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5039)
-   -   Evolutionismul-religia care pregateste venirea antihristului! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=8760)

Barsaumas 24.11.2013 20:25:22

Citat:

În prealabil postat de Teonymus (Post 541352)
Exact. Ca să ne dea un exemplu. Să muncim 6 zile și a a 7a să ne odihnim.

Fraza asta imi suna, sa nu te superi pe mine, adventist de-a dreptul. Doar ei zic ca Shabbath-ul a fost instituit inca de la Creatie.

Teonymus 24.11.2013 22:24:04

Citat:

În prealabil postat de Barsaumas (Post 541361)
Fraza asta imi suna, sa nu te superi pe mine, adventist de-a dreptul. Doar ei zic ca Shabbath-ul a fost instituit inca de la Creatie.

Nu e deloc adventistă, deși ei pun foarte mult preț pe aceste detalii. 6+1 e un fel de mecanism de care noi oamenii avem neapărată nevoie. Nu putem da randament dacă nu ne încărcăm "bateriile" la un anumit interval de timp :)

Alin.D.Zaharia 27.11.2013 22:30:19

Citat:

În prealabil postat de Teonymus (Post 540591)
Ciudat cum o simplă teorie poate să stârnească atâtea pasiuni în lumea științifică și nu numai.

„o simplă teorie”, tipic, până acum pe acest site nu cred că am întâlnit vreo persoană care să reușească să facă diferența între teorie ca și ipoteză și teorie ca și un sistem de cunoștințe bazat pe dovezi și interpretari ale acelor dovezi.
Pentru tine Teoria Gravitației este tot o ipoteză?

Citat:

În prealabil postat de Teonymus (Post 540591)
Fiindcă trebuie să vă spun că această teorie nu a fost probată de nimic până acum. Tot ce susțin evoluționiștii se bazează pur și simplu pe propria lor imaginație.

Bun, cred că putem stabili în comun de acord că nu ai citit nici o carte despre evoluție, altfel îți dădeai seama cât de ridicol sună ce ai formulat mai sus.
În general sunt foarte reluctant să vorbesc sau să discut Teoria Evoluției cu niște persoane care nu au depus măcar un efort să deschidă o carte înainte de a trage concluzii, dar e ziua ta norocoasă am să fac o excepție.

Citat:

În prealabil postat de Teonymus (Post 540591)
Adică, se descoperă niște oase și se fac "reconstituiri" asupra formei pe care se crede că ar fi avut-o acel animal.

Evoluția are loc la nivel genetic, forma este doar un produs secundar. Când spunem de exemplu că, câinii de azi au evoluat din lupi, spunem că bagajul genetic de la lupi se găsește în acești câini însă într-o variantă altfel aranjată/modificată.
Probabil ai să zici că, câinii nu au evoluat din lupi ci au fost domesticiți, într-o anumită măsură da însă acele persoane care s-au ocupat de asta nu s-au dus în pădure și au luat lupi la întamplare, ci au luat acei lupi care deja stăteau pe lângă așezări umane, lupi care deja prezentau o modificare în gena răspunzătoare de „distanța de fugă”.
Prin distanța de fugă mă refer la cât de aproape trebuie să fie ceva (poate un prădător) înainte ca acel lup să fugă pentru siguranța lui. În timp, anumiți indivizi din haite au găsit beneficii în a se aventura lângă așezări umane, pentru că găseau mâncarea necesară pentru supraviețuire, iar pentru a te reproduce, pentru ați transmite genele mai departe trebuie mai întâi să supraviețuiești nu?
În același timp ceilalți lupi, aveau altă distanță de fugă imprimată în gena lor, care poate nu au reușit să supraviețuiască pentru că nu s-au aventurat lângă acele așezări pentru acea mâncare, practic varianta lor de genă pentru distanța de fugă se regăsea în mult mai puține exemplare tocmai pentru că supraviețuiau mai greu, reducând probabilitatea de reproducere.
Ca să înțelegi și mai bine îți mai dau un exemplu cu care poate ești familiar. Cu toții am văzut în documentare cum zebrele sau alte erbivore pasc liniștit chit că văd clar lei sau alți prădători în distanță. De ce?
Răspunsul există în acea genă de fugă. Problema aici stă în două feluri, dacă aștepți prea mult să fugi acel leu o să te mănânce, dacă aștepți prea puțin nu ai să reușești să paști și oricum ai să mori de foame. Soluția e simplă, acei indivizi care au prezentat gena optimă pentru distanța de fugă au șanse de supraviețuire mai mare, altfel au șanse mai mari de reproducere. Practic asta este evoluția pe bază de selecție naturală.

Să revenim la lupii noștrii. Când omul a început să reproducă acei lupi cu scopul de ai îmblânzii, practic a pus în derulare evoluție bazată pe selecție artificială.
Acei lupi nu v-or mai avea nevoie să vâneze ca să supraviețuiască, nu v-or mai avea nevoie să fugă la primul indiciu de pericol pentru care era omul lângă el să se ocupe de siguranța lui, astfel distanța de fugă a scăzut generație după generație practic domesticând animalul. De aici s-au modificat și alte gene care nu mai sunt necesare sau poate nu în varianta anteriară. Efectul acelor gene au dus și la schimbarea de formă la care faci tu referire, de exemplu, urechile au început să se lase, cozile în loc să stea paralel cu pământul și să fie „stufoasă” stă ridicată și prezintă mai puțin păr și așa mai departe.
Acum ai să îmi zici că de ce încă sunt câini cu cozi stufoase și urechi ascuțite, aici tot omul este de vină (în cea mai mare parte). Tot prin selecție artificială au reprodus exemplare care prezentau anumite calități/mutații. De exemplu pechinezii au o mutație într-o genă care este responsabilă cu creșterea, dacă reproduci, indivizi cu acea mutație după un anumit număr de generații, la un moment dat toți au să prezinte acea genă.
De ce crezi că mulți fac referire la pedigree? Înseamnă că acel câine este produsul a unor părinți care prezintă un set de calități/mutații, și care prezintă „librăria genetică” specifică a acelei rase.

În concluzie evoluția este mai complexă decât crezi tu, în nici un caz nu se face o reconstituire cu ce formă seamnănă mai mult și de acol ala bala pac seamănă cu asta deci a evoluat din asta.


Citat:

În prealabil postat de Teonymus (Post 540591)
Dar mă întreb eu, și dacă găsesc ceva nou, de unde știu ei că acel animal nu a fost o specie de sine stătătoare care a dispărut de-a lungul timpului?

Revenim la câini ca să îți răspund mai ușor. Vezi tu, toate rasele de câini care se știu azi, sunt rezultatul a unor selecții artificiale între hibrizi. Sunt rase de câini care acum o mie de ani nici nu existau, este imposibil să fie de sine stătător, astea practic înseamnă ca trebuia să existe dintodeauna. Și sincer când ai auzit ultima oara că s-a găsit osăminte de vreun animal modern care să aibe vechime sute de milioane de ani? Ar trebui să fie cazul dacă ipoteza ta ar fi corectă, o specie de animal se fie de sine stătătoare, nu?

Gândește-te și la plante de exemplu, până și la țară auzi cum Gheorghe a făcut un hibrid de Păr sau Măr, vrezi să zici că acel hibrid de păr a existat dintodeauna?

Alt exemplu, tot timpul auzi la știri că a apărut o tulpină nouă de un anumit virus, de o anumită gripă. Din nou, crezi că acel virus nou a existat dintodeauna? Nu, a evoluat dintr-un virus anterior.
Cea mai mare parte din industria farmaceutică este bazată pe Teoria Evoluției, ai un virus care devine mai puternic, trebuie să faci un antibiotic mai puternic, care la rândul lui acel virus în timp evoluează să combată și acel antibiotic.
De ce crezi că ai nevoie de rețetă pentru anumiți antibiotici? Pentru că dacă îl iei aiurea, ajuți acei viruși să devină imuni.

Imaginează-ți dacă o mie de ani e de ajuns să faci o rasă nouă de câini prin selecție artificială care seamănă foarte puțin cu strămoșii, cât de mult poate evolua viața în cateva miliarde de ani prin selecție naturală.
Evoluția a omului dintr-un strămoș comun cu cimpanzeul nu mai sună așa de aberantă acum nu?

Teonymus 27.11.2013 23:55:56

Citat:

În prealabil postat de Alin.D.Zaharia (Post 541847)
„o simplă teorie”, tipic, până acum pe acest site nu cred că am întâlnit vreo persoană care să reușească să facă diferența între teorie ca și ipoteză și teorie ca și un sistem de cunoștințe bazat pe dovezi și interpretari ale acelor dovezi.
Pentru tine Teoria Gravitației este tot o ipoteză?

Bun, cred că putem stabili în comun de acord că nu ai citit nici o carte despre evoluție, altfel îți dădeai seama cât de ridicol sună ce ai formulat mai sus.
În general sunt foarte reluctant să vorbesc sau să discut Teoria Evoluției cu niște persoane care nu au depus măcar un efort să deschidă o carte înainte de a trage concluzii, dar e ziua ta norocoasă am să fac o excepție.

Evoluția are loc la nivel genetic, forma este doar un produs secundar. Când spunem de exemplu că, câinii de azi au evoluat din lupi, spunem că bagajul genetic de la lupi se găsește în acești câini însă într-o variantă altfel aranjată/modificată.
Probabil ai să zici că, câinii nu au evoluat din lupi ci au fost domesticiți, într-o anumită măsură da însă acele persoane care s-au ocupat de asta nu s-au dus în pădure și au luat lupi la întamplare, ci au luat acei lupi care deja stăteau pe lângă așezări umane, lupi care deja prezentau o modificare în gena răspunzătoare de „distanța de fugă”.
Prin distanța de fugă mă refer la cât de aproape trebuie să fie ceva (poate un prădător) înainte ca acel lup să fugă pentru siguranța lui. În timp, anumiți indivizi din haite au găsit beneficii în a se aventura lângă așezări umane, pentru că găseau mâncarea necesară pentru supraviețuire, iar pentru a te reproduce, pentru ați transmite genele mai departe trebuie mai întâi să supraviețuiești nu?
În același timp ceilalți lupi, aveau altă distanță de fugă imprimată în gena lor, care poate nu au reușit să supraviețuiască pentru că nu s-au aventurat lângă acele așezări pentru acea mâncare, practic varianta lor de genă pentru distanța de fugă se regăsea în mult mai puține exemplare tocmai pentru că supraviețuiau mai greu, reducând probabilitatea de reproducere.
Ca să înțelegi și mai bine îți mai dau un exemplu cu care poate ești familiar. Cu toții am văzut în documentare cum zebrele sau alte erbivore pasc liniștit chit că văd clar lei sau alți prădători în distanță. De ce?
Răspunsul există în acea genă de fugă. Problema aici stă în două feluri, dacă aștepți prea mult să fugi acel leu o să te mănânce, dacă aștepți prea puțin nu ai să reușești să paști și oricum ai să mori de foame. Soluția e simplă, acei indivizi care au prezentat gena optimă pentru distanța de fugă au șanse de supraviețuire mai mare, altfel au șanse mai mari de reproducere. Practic asta este evoluția pe bază de selecție naturală.

Să revenim la lupii noștrii. Când omul a început să reproducă acei lupi cu scopul de ai îmblânzii, practic a pus în derulare evoluție bazată pe selecție artificială.
Acei lupi nu v-or mai avea nevoie să vâneze ca să supraviețuiască, nu v-or mai avea nevoie să fugă la primul indiciu de pericol pentru care era omul lângă el să se ocupe de siguranța lui, astfel distanța de fugă a scăzut generație după generație practic domesticând animalul. De aici s-au modificat și alte gene care nu mai sunt necesare sau poate nu în varianta anteriară. Efectul acelor gene au dus și la schimbarea de formă la care faci tu referire, de exemplu, urechile au început să se lase, cozile în loc să stea paralel cu pământul și să fie „stufoasă” stă ridicată și prezintă mai puțin păr și așa mai departe.
Acum ai să îmi zici că de ce încă sunt câini cu cozi stufoase și urechi ascuțite, aici tot omul este de vină (în cea mai mare parte). Tot prin selecție artificială au reprodus exemplare care prezentau anumite calități/mutații. De exemplu pechinezii au o mutație într-o genă care este responsabilă cu creșterea, dacă reproduci, indivizi cu acea mutație după un anumit număr de generații, la un moment dat toți au să prezinte acea genă.
De ce crezi că mulți fac referire la pedigree? Înseamnă că acel câine este produsul a unor părinți care prezintă un set de calități/mutații, și care prezintă „librăria genetică” specifică a acelei rase.

În concluzie evoluția este mai complexă decât crezi tu, în nici un caz nu se face o reconstituire cu ce formă seamnănă mai mult și de acol ala bala pac seamănă cu asta deci a evoluat din asta.

Revenim la câini ca să îți răspund mai ușor. Vezi tu, toate rasele de câini care se știu azi, sunt rezultatul a unor selecții artificiale între hibrizi. Sunt rase de câini care acum o mie de ani nici nu existau, este imposibil să fie de sine stătător, astea practic înseamnă ca trebuia să existe dintodeauna. Și sincer când ai auzit ultima oara că s-a găsit osăminte de vreun animal modern care să aibe vechime sute de milioane de ani? Ar trebui să fie cazul dacă ipoteza ta ar fi corectă, o specie de animal se fie de sine stătătoare, nu?

Gândește-te și la plante de exemplu, până și la țară auzi cum Gheorghe a făcut un hibrid de Păr sau Măr, vrezi să zici că acel hibrid de păr a existat dintodeauna?

Alt exemplu, tot timpul auzi la știri că a apărut o tulpină nouă de un anumit virus, de o anumită gripă. Din nou, crezi că acel virus nou a existat dintodeauna? Nu, a evoluat dintr-un virus anterior.
Cea mai mare parte din industria farmaceutică este bazată pe Teoria Evoluției, ai un virus care devine mai puternic, trebuie să faci un antibiotic mai puternic, care la rândul lui acel virus în timp evoluează să combată și acel antibiotic.
De ce crezi că ai nevoie de rețetă pentru anumiți antibiotici? Pentru că dacă îl iei aiurea, ajuți acei viruși să devină imuni.

Imaginează-ți dacă o mie de ani e de ajuns să faci o rasă nouă de câini prin selecție artificială care seamănă foarte puțin cu strămoșii, cât de mult poate evolua viața în cateva miliarde de ani prin selecție naturală.
Evoluția a omului dintr-un strămoș comun cu cimpanzeul nu mai sună așa de aberantă acum nu?

Nu există "teoria gravitației". Există LEGEA atracției gravitaționale. E altceva. Legea este ceva ce a fost demonstrat. Teoria e doar o idee fără să fi fost demonstrată vreodată. Teorii poate să dea naștere oricine despre orice, dar de demonstrat acolo se face diferența. Nici măcar Teoria relativității lui Einstein nu a fost demonstrată până acum, și nu este așa de "fantasmagorică" ca evoluționismul, atunci de unde pretenția asta pentru evoluție cum că ar deține adevărul absolut?

Eu am citit destul despre evoluție, am învățat și în școală și singur. Am și scris destule despre această temă inclusiv pe blogul personal. Fiindcă nu am voie să fac reclamă pentru alte siteuri, fie ele și personale, vă recomand să vedeți că nu sunt pe lângă cum credeți tot aici în categoria "Știință și Tehnologie" la topicul "Combaterea evoluționismului în 29 puncte (http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=7369). Eu sunt cel cu pseudonimul Totpeetor. Din păcate nu mai pot să folosesc acel cont, așa că am fost nevoit să-l fac pe acesta.

Tot ce îmi spuneți dvs. sunt doar simple presupoziții. Am mai discutat despre asta altădată când cineva m-a întrebat cum a fost posibil să încapă toate animalele în corabia lui Noe. Că au apărut mai multe specii care descind din anumite soiuri, asta nu are a face cu evoluția. Fiindcă mi-e "lene" să mă repet, vedeți postul 253 de aici http://www.crestinortodox.ro/forum/s...t=7369&page=26
P.S. :Două mâini împreunate chiar pot face mai mult decât o mie "la lucru", asta așa ca fapt divers :)

iuliu46 28.11.2013 00:17:28

Am mai vazut chestia asta, cu TE e tot una cu teoria gravitatiei sau teoria electricitatii. Un tampit adusese chiar un aparat de asta electric si-i spunea unuia sa puna mana acolo daca nu crede ca TE este adevarata, pentru ca e la fel de adevarata ca si teoria electromagnetismului a lui Maxwell. Trolii de pe net considerau asta o mare smecherie fara sa-si dea seama ca rad de prostia lor.
Doar pentru ca-ti chemi basmele teorie asta nu inseamna ca-s la fel de adevarate ca si gravitatia sau electricitatea, si in nici un caz nu poti proba gravitatia spunandu-i unuia sa puna mana pe 2 fire. :21:

Oricate povesti cu lupi, zebre sau lei ar inventa unii, acestea raman doar povesti. Iata ca si Zaharia isi incheie povestea cu "imagineaza-ti". Cand incepi cu "imagineaza-ti" deja ai sarit afara din stiinta direct in SF.

catalin2 28.11.2013 00:23:38

Citat:

În prealabil postat de Alin.D.Zaharia (Post 541847)
"o simplă teorie”, tipic, până acum pe acest site nu cred că am întâlnit vreo persoană care să reușească să facă diferența între teorie ca și ipoteză și teorie ca și un sistem de cunoștințe bazat pe dovezi și interpretari ale acelor dovezi.
Pentru tine Teoria Gravitației este tot o ipoteză?

De fapt nu cunosti prea multe despre teoria evolutionista, doar ce stie aproape fiecare, de la scoala sau din vreun documentar. Toti ateii cu care am discutat pana acum spune exact aceleasi lucruri ca cele scrise de tine, fara sa cunoasca si alte date.
Vad ca nu ai citit mesajele mele, redau doar din ultimul mesaj, date prezentate foarte pe scurt:
De exemplu in ultimii ani s-au descoperit in China fosile de dinozauri cu aripi, pe care nu le foloseau la zburat, ci la planat. Astfel, unii oameni de stiinta spun ca cea mai importanta dovada fosila pentru evolutionism, Archaeopteryx, trebuie sa fie trecuta la acest tip de dinozauri si sa fie stearsa de la fosilele intermediare. Practic cade si cea mai cunoscuta fosila intermediara (si singura care parea mai evidenta).
De asemenea, un studiu facut dupa ce Parintele a scris cartea a aratat ca plansele lui Haeckel sunt complet false, deci nu exista o dovada a recapitularii embrionale a evolutiei decat in imaginatia evolutionistilor.
Tot de atunci genetica a evolutat foarte mult, astazi se stie mai clar ca nu sunt posibile mutatii genomice la animale, doar la specii de plante. Asadar genetica arata ca e imposibila evolutia si transformarea unei specii in alta specie.
Tot in ultimul timp a fost facut genomul omului de Neanderthal si s-a vazut ca nu e o specie intermediara intre om si maimuta. De altfel nicio specie intemrediara nu a ramas in picioare in cazul omului.
Cu privire la Big Bang, in ultimii doi ani s-a acceptat oficial ca universul este in expansiune accelerata, deci teoria Big-Bangului e in aer.

Referitor la mesajul tau, incrucisarea raselor se cunoastea de sute de ani, nu era nevoie de teoria evolutionista. Incrucisarea speciilor e imposibila la animale (exista doar doua subspecii), asta e problema, pentru ca la rase sunt doar modificari genice, la schimbarea speciei sunt necesare schimbari genomice, care sunt letale. Din alt mesaj: Virusurile sunt constituite dintr-o cantitate mică de material genetic (ADN sau ARN) cuprinsă într-o capsidă proteică. Virusurile nu au metabolism propriu și nu se pot autoreproduce, deci nu se poate spune că sunt organisme vii.
Despre iapa si magar, v-am spus ca e singura incrucisare intre doua specii. Rezulta catarul, care e steril. Dar sunt rase foarte apropiate, magarul face parte din familia calului, deci sunt un fel de frati vitregi. Chiar si asa catarul e steril de obicei, spre deosebire de rase, unde animalele rezultate din incrucisari sunt normale. Incrucisari intre specii exista in schimb la speciile mai putin complexe, de exemplu la plante, hibrizii.

Toate dovezile din timpul lui Darwin au cazut, pentru ca s-a dezvoltat stiinta si a aratat ca sunt gresite. Asadar teoria evolutionista e doar o teorie, ipoteza, care nu numai ca nu are nicio dovada stiintifica, dar e contrazisa de datele stiintifice de azi.

catalin2 28.11.2013 00:26:17

Citat:

În prealabil postat de iuliu46 (Post 541877)
Iata ca si Zaharia isi incheie povestea cu "imagineaza-ti". Cand incepi cu "imagineaza-ti" deja ai sarit afara din stiinta direct in SF.

Asa scria si bunicul lui Darwin in cartea sa, cum ar fi sa ne imaginam ca speciile s-au transformat si au evoluat in alte specii. Si filozofia asta pana la urma a devenit stiinta, bazata pe imaginatie.

Alin.D.Zaharia 28.11.2013 00:40:44

Citat:

În prealabil postat de iuliu46 (Post 541877)
Oricate povesti cu lupi, zebre sau lei ar inventa unii, acestea raman doar povesti.

Ești liber să cauți despre originia câinilor și ai să vezi că sunt mai mult decât niște simple povești.

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 541878)
Tot de atunci genetica a evolutat foarte mult, astazi se stie mai clar ca nu sunt posibile mutatii genomice la animale, doar la specii de plante.

De ce există persoane cu ochi albaștrii?

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 541878)
Tot in ultimul timp a fost facut genomul omului de Neanderthal si s-a vazut ca nu e o specie intermediara intre om si maimuta

Ai confirmat practic ce știam, și anume că habar nu ai cum funcționează Teoria Evoluției. Omul nu a evoluat din maimuță, dacă ai fi citit ai fi știut și tu asta.

iuliu46 28.11.2013 00:41:18

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 541879)
Asa scria si bunicul lui Darwin in cartea sa, cum ar fi sa ne imaginam ca speciile s-au transformat si au evoluat in alte specii. Si filozofia asta pana la urma a devenit stiinta, bazata pe imaginatie.

"Imagineaza-ti cum ar fi putut aparea ochiul. Imagineaza-ti cum ar fi putut aparea aripile. "
Imagineaza-ti tu mai bine ca nici una din chestiile astea nu s-a intamplat. :)

iuliu46 28.11.2013 00:47:27

Citat:

În prealabil postat de Alin.D.Zaharia (Post 541880)
Ești liber să cauți despre originia câinilor și ai să vezi că sunt mai mult decât niște simple povești.



De ce există persoane cu ochi albaștrii?



Ai confirmat practic ce știam, și anume că habar nu ai cum funcționează Teoria Evoluției. Omul nu a evoluat din maimuță, dacă ai fi citit ai fi știut și tu asta.

Asta cu gena fugii sau cum vrei sa-i zici sigur e o poveste scrisa de unii. Fugi, prinde niste pui de lupi, creste-i si o sa vezi ca in cateva generatii o sa ai probabil caini cat se poate de domestici. Deci povestea ta ca au suferit ei nu stiu ce mutatie si asta i-a facut sa stea mai aproape de casele oamenilor e doar o poveste. Poate s-a dus unu in padure, a omorat lupoaica si i-a luat puii. Macar asa e mai interesanta povestea. :71:
Ca vii si ne arati o multime de rase de caini ca dovada a evolutiei. Aici a fost mana omului, el a facut selectia si daca au iesit asa multe rase inseamna ca materialul genetic a fost bun. Ceea ce contesta foarte multa lume este capacitatea selectiei naturale de a produce caini dintr-o feriga sau un gandac de bucatarie, nu ca omul a facut din lup si un pudel si un pekinez.


Ora este GMT +3. Ora este acum 15:23:37.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.