Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Nunta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5022)
-   -   Casatorie fara copii (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=18425)

mina.nico 10.04.2016 23:25:27

Casatorie fara copii
 
Doamne ajuta! Am 28 de ani si un handicap din nastere care ma face fiu diferita de ceilalti oameni, sa gandesc si sa reactionez mai incet. Intrucat am problema de sanatate mostenita, nu vreau sa aduc pe lume copii bolnavi. Imi doresc sa ma casatoresc pentru ca singura nu pot avea o viata implinita si nici constructiva dar oare as proceda bine sa ma casatoresc fara sa fac copii? Stiu ca biserica ne invata ca scopul principal al casatoriei este nasterea de prunci dar daca doar mi-as iubi sotul si i-as sluji ar fi suficient? As putea oare sa gasesc un om care nu doreste copii? Multumesc anticipat.

DragosP 11.04.2016 00:08:07

Și cum ai face tu sa nu ai copii? :39:

Yasmina 11.04.2016 01:21:47

Eu am vazut familii de muti,orbi sau pitici cu copii...

Nu sta in puterea mea sa fac planuri pt vietile altora insa priveste si la altii si concluziile le tragi tu.
Din moment ce nu doresti copii ar trebui sa traiesti in abstinenta asa cum Biserica ne sfatuieste ca find singura metoda anticonceptionala acceptata.

Yasmina 11.04.2016 01:48:25

Eu am vazut familii de muti,orbi sau pitici cu copii...

Nu sta in puterea mea sa fac planuri pt vietile altora insa priveste si la altii si concluziile le tragi tu.
Din moment ce nu doresti copii ar trebui sa traiesti in abstinenta asa cum Biserica ne sfatuieste ca find singura metoda anticonceptionala acceptata.

ahilpterodactil 11.04.2016 02:04:59

Citat:

În prealabil postat de mina.nico (Post 619753)
As putea oare sa gasesc un om care nu doreste copii?

Desigur. Ai putea sa-l gasesti si pe dracu, daca asta iti doresti.

DragosP 11.04.2016 06:54:53

Poate nu a priceput cineva:
Citat:

În prealabil postat de Yasmina (Post 619755)
Eu am vazut familii de muti,orbi sau pitici cu copii...

Nu sta in puterea mea sa fac planuri pt vietile altora insa priveste si la altii si concluziile le tragi tu.
Din moment ce nu doresti copii ar trebui sa traiesti in abstinenta asa cum Biserica ne sfatuieste ca find singura metoda anticonceptionala acceptata.

Citat:

În prealabil postat de Yasmina (Post 619756)
Eu am vazut familii de muti,orbi sau pitici cu copii...

Nu sta in puterea mea sa fac planuri pt vietile altora insa priveste si la altii si concluziile le tragi tu.
Din moment ce nu doresti copii ar trebui sa traiesti in abstinenta asa cum Biserica ne sfatuieste ca find singura metoda anticonceptionala acceptata.


Copacel 11.04.2016 08:18:25

Citat:

În prealabil postat de Yasmina (Post 619756)
Din moment ce nu doresti copii ar trebui sa traiesti in abstinenta asa cum Biserica ne sfatuieste ca find singura metoda anticonceptionala acceptata.

Daca nu esti monah si esti sanatos/sanatoasa(fizic si psihic) ai obligatia
sa faci copii.Este lege data de Dumnezeu.

"Daca nu doresti copii" => iti pui dorintele tale mai presus decat porunca Duhului Sfant => mandrie.

Yasmina 11.04.2016 08:19:06

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 619761)
Poate nu a priceput cineva:

Scuzati si voi,nu am intentionat sa scriu acelasi text de 2 ori....

Yasmina 11.04.2016 08:37:36

Citat:

În prealabil postat de Copacel (Post 619762)
Daca nu esti monah si esti sanatos/sanatoasa(fizic si psihic) ai obligatia
sa faci copii.Este lege data de Dumnezeu.

"Daca nu doresti copii" => iti pui dorintele tale mai presus decat porunca Duhului Sfant => mandrie.


Daca...daca...

Daca citeai cu adevarat topicul,ai fi observat ca doamna/domnisoara care a deschis acest subiect declara ca nu este sanatoasa fizic,acesta fiind si principalul motiv pt care nu doreste sa aibe copii!!!


Mai cu atentie,pe viitor ...nu lasa impulsurile obsesive sa raspunda in locul tau!
Eu inteleg ca vezi in fiecare femeie un obiect de multiplicat numai ca nu orice obiect din asta, este in stare buna de functionare!

DragosP 11.04.2016 09:05:58

Citat:

În prealabil postat de Yasmina (Post 619763)
Scuzati si voi,nu am intentionat sa scriu acelasi text de 2 ori....

Ai mare grijă, să nu se mai întâmple!


Ora este GMT +3. Ora este acum 00:02:23.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.