Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Biserica Ortodoxa Romana (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=507)
-   -   Biserica Ortodoxa Romana este ... (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=9955)

savudanmihai 29.06.2010 22:32:31

Biserica Ortodoxa Romana este ...
 
...un personaj care poarta Mantie Stralucitoare,
iara piciorele care-l duc,umbla,se tin, incaltate cu opinci si obiele.

Obielele si opincile din picioarele Bisericii Ortodoxe Romane trebuiesc puse in acord cu Mantia de Lux.
Cel putin din cand in cand pentru inceput,

Cam asa:
capul sau capetele sa atribuie sau sa ofere Mantia Stralucitoare
Celui Unuia Nascut
Macar simbolic,
inlaturand astfel aprenta inferioritate a piciorelor Bisericii
Oare Picioarele ar putea aduce Jertfa in Conduri?

cocorel 15.02.2011 14:33:39

nu prea inteleg
 
Asta e o poezie-intrebare retorica sau chiar trebuie sa ne dam cu parerea ?

camy_d 15.02.2011 16:05:22

Și Ion Barbu e mai ușor de interpretat decât aceasta, iar el e un scriitor ermetic, foarte greu de interpretat.

Florin-Ionut 15.02.2011 16:21:50

Citat:

În prealabil postat de savudanmihai (Post 264736)
...un personaj care poarta Mantie Stralucitoare,
iara piciorele care-l duc,umbla,se tin, incaltate cu opinci si obiele.

Obielele si opincile din picioarele Bisericii Ortodoxe Romane trebuiesc puse in acord cu Mantia de Lux.
Cel putin din cand in cand pentru inceput,

Cam asa:
capul sau capetele sa atribuie sau sa ofere Mantia Stralucitoare
Celui Unuia Nascut
Macar simbolic,
inlaturand astfel aprenta inferioritate a piciorelor Bisericii
Oare Picioarele ar putea aduce Jertfa in Conduri?

Biserica Ortodoxa Romana este un personaj umilit si obidit, al carui trup plin de rani sangerande este tavalit in noroaiele istoriei. Este un trup istovit si incercat de atatea greutati. Schingiuit si infometat, incearca sa razbata veacurile si inca indrazneste sa spere la indreptare. Lovit constant din exterior, acum se lupta si cu bolile dinauntru, incercand sa supravietuiasca. Dupa atatea nedreptati si ispite suprafiresti, la limita rabdarii, o minune trebuie sa se intample. Vino Doamne, indura-Te si scapa-ne din plasa pierzaniei, pana nu e prea tarziu, pentru rugaciunile Preasfintei grabnic-ajutatoare noua tuturor!

Se spune ca Parintele Arsenie Boca a afirmat ca ochii intregii lumi se vor indrepta catre Romania spre sfarsitul veacului acestuia. Daca va fi asa, ramane de vazut in ce fel va fi asta.

camy_d 15.02.2011 16:24:19

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 338071)
Se spune ca Parintele Arsenie Boca a afirmat ca ochii intregii lumi se vor indrepta catre Romania spre sfarsitul veacului acestuia. Daca va fi asa, ramane de vazut in ce fel va fi asta.

Deci dacă celelalte țări ne bagă în seamă, înseamnă că va veni sfârșitul lumii?

Florin-Ionut 15.02.2011 16:44:55

Citat:

În prealabil postat de camy_d (Post 338075)
Deci dacă celelalte țări ne bagă în seamă, înseamnă că va veni sfârșitul lumii?

Nu am spus asta.

Templier Knight 15.02.2011 20:14:56

Citat:

În prealabil postat de savudanmihai (Post 264736)
...un personaj care poarta Mantie Stralucitoare,
iara piciorele care-l duc,umbla,se tin, incaltate cu opinci si obiele.

Obielele si opincile din picioarele Bisericii Ortodoxe Romane trebuiesc puse in acord cu Mantia de Lux.
Cel putin din cand in cand pentru inceput,

Cam asa:
capul sau capetele sa atribuie sau sa ofere Mantia Stralucitoare
Celui Unuia Nascut
Macar simbolic,
inlaturand astfel aprenta inferioritate a piciorelor Bisericii
Oare Picioarele ar putea aduce Jertfa in Conduri?

Nu prea am inteles ce vrei sa spui :D

savudanmihai 27.02.2011 15:42:59

Inaintez scuzele mele de rigoare fata de cele scrise;cu intarziere insa...
 
Imi cer iertare pentru afirmatiile denigrante,fata de Biserica Ortodoxa Romana scrise de mine pe acest site.
Fac publice de asemenea regretele mele pentru modul lipsit de conescendenta cu care am abordat subiectul acesta in care am adus in discutie si am implicat si Preasfanta Treime.
Scuzele mele,sunt menite a cauta indreptare pentru ceea ce am afirmat.
Multumesc anticipat pentru intelegere.

lugrez 28.02.2011 14:47:17

Citat:

În prealabil postat de savudanmihai (Post 342478)
Imi cer iertare pentru afirmatiile denigrante,fata de Biserica Ortodoxa Romana scrise de mine pe acest site.
Fac publice de asemenea regretele mele pentru modul lipsit de conescendenta cu care am abordat subiectul acesta in care am adus in discutie si am implicat si Preasfanta Treime.
Scuzele mele,sunt menite a cauta indreptare pentru ceea ce am afirmat.
Multumesc anticipat pentru intelegere.

A spune adevarul despre bogatia Bisericii nu vad de ce ar fi denigrator. Daca ar fi fost neadevarat, atunci, da. Dar am senzatia ca cineva in privat te-a amenintat.

Biserica e una, Dumnezeu e altceva, iar tu nu ai spus nimic de Treime.

Este inuman ce face Bisesrica Ortodoxa Romana, oamenii mor de foame si ei isi fac palate din bani de la stat, iar statul desfiinteaza spitale si scoli.

Pozitia corecta ar fi sa refuze banii de la stat si sa blameze statul pentru crimele pe care le face prin uciderea prezentului = inchiderea de spitale, si uciderea viitorului tarii = inchiderea de scoli.

Adrian Marcus 14.08.2013 13:19:52

Subscriu
 
Citat:

În prealabil postat de lugrez (Post 342890)
A spune adevarul despre bogatia Bisericii nu vad de ce ar fi denigrator. Daca ar fi fost neadevarat, atunci, da. Dar am senzatia ca cineva in privat te-a amenintat.

Biserica e una, Dumnezeu e altceva, iar tu nu ai spus nimic de Treime.

Este inuman ce face Bisesrica Ortodoxa Romana, oamenii mor de foame si ei isi fac palate din bani de la stat, iar statul desfiinteaza spitale si scoli.

Pozitia corecta ar fi sa refuze banii de la stat si sa blameze statul pentru crimele pe care le face prin uciderea prezentului = inchiderea de spitale, si uciderea viitorului tarii = inchiderea de scoli.

Subcriu!

Si mie mi se pare ca BOR se inchina tot mai mult Mamonei... Rau ma supara sa vad toate cate le fac si preoti parohi si conducerea Patriarhiei. Nu judec pacatele altora, dar nici prost nu sunt sa ma prefac ca nu vad, caci "prostia e un pacat" (Steinhardt). Vad, aud si plang in sinea mea sa vad ca tot mai des credinta ortodoxa care m-a salvat de atatea ori este pangarita chiar de acei pastori care ar trebui sa o ocroteasca. De asemenea e tot de datoria mea sa nu o tolerez,caci astfel as deveni partas la ea. Asa ca eu la preotul care nu stie sa predice (dovada a saraciei sufletesti, ori a leneviei), la preotul care afuriseste in stanga si in dreapta si indruma enoria spre ura si dispret, fie si a celor necredinciosi sau de alte confesiuni, la preotul care este ingamfat si mandru si la preotul "jidan", avar si afacerist EU NU MERG!!! Pentru ca daca accept asa ceva consider ca sunt complice la pacatele lui. Luati aminte din indrumarele pentru cercetarea cugetului inainte de Sf. Spovedanie unde scrie ca daca ai vazut pe altul ca pacatuieste si nu ai luat atitudine de nici un fel esti considerat partas.
Pacat de aceasta sfanta credinta si de toti preotii plini de har caci si ei sunt tarati prin ocara in mocirla celor nevrednici de a fi parinti duhovnici.
Dumnezeu sa ne miluiasca si sa ne dea intelepciune sa ne indreptam! Amin!


Ora este GMT +3. Ora este acum 02:59:51.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.