Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Reguli generale de utilizare a forumului (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=502)
-   -   Pr. Arsenie Boca - Canonizare după Sfinții Părinți? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=18291)

ovidiu b. 26.01.2016 18:44:26

Citat:

În prealabil postat de Dr. Victor Ardeleanu (Post 611773)
A citit (nu întotdeauna chiar lucrurile care l-au folosit, ba multe care l-au și vătămat) și a citat cu adevărat Părintele Arsenie Boca, însă bizuindu-se prea mult pe sine și izolându-se de restul părinților duhovnicești contemporani cât și de Sfinții Părinți, pentru a face ascultare de un duh "mort de 200 de ani" și a experimenta religiile superioare în viața personală lăuntrică

Nu știu despre ce izolare vorbiți! Părintele Arsenie Boca fost mereu sub lupa securiștilor, a fost mutat cu domiciliu forțat la București, a gustat și din viața de închisoare. Nu prea a avut liberate în ceea ce privește deplasările, asta nu înseamnă că nu a avut legături cu păriniți contemporani. Tot scris stau câteva mărturii sub forma unor scrisori care demonstrază că părintele Arsenie avea o legătură cu părintele Cleopa. Din aceste scrisori reiese că părintele Arsenie trimitea frați de mănăstire sau călugări la Sihăstria.
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2012/...te-spirituale/

Apoi la Măn. Sâmbăta l-a avut aproape pe părintele Serfim Popescu, un părinte de excepție. Practic au fost primii viețuitori de la Sâmbată. Părintele Serafim a adunat notițele părintelui Arsenie și le-a publicat în acea serie de volume "Din învățătrile Părintelui Arsenie Boca". Și sunt mulți alți părinți cu care a colaborat, spre exemplu, aș aminti de părintele Stăniloae (este drept, nu pe toată perioada vieții sale).

Citat:

În prealabil postat de Dr. Victor Ardeleanu (Post 611773)
multe din cele pe care le-ați enumerat cu atâta osârdie mai sus, le-a răstălmăcit după propria părere, aducând asupra sa (și asupra cititorilor sfinției sale) marea primejdie (ucigașă de suflet) a minciunii și ereziilor, nefiind nici din acest punct de vedere o pildă bună.

Dosarul de canonizare a părintelui Arsenie Boca este deschis. Vă propun să prezentați aceste "răstălmăciri" Sfântului Sinod care urmează să ia o decizie. În contextul de față vă aflați în postura câinelui care latră la lună.

Citat:

În prealabil postat de Dr. Victor Ardeleanu (Post 611773)
Mă gândesc, însă, spunându-vă acestea, ca nu cumva să vă supăr.

Fiți în pace!

Citat:

În prealabil postat de Dr. Victor Ardeleanu (Post 611773)
Aș vrea să vă atrag atenția, cu citate concrete din Cărarea Împărăției și Cuvinte vii (fiindcă oamenii intelectuali, ucenici ai părintelui Arsenie Boca, cum sunteți și dvs. susțin că celelalte scrieri sunt exagerări care nu-i aparțin) asupra gravelor abateri ale sfinției sale de la Ortodoxie și Ortopraxie, dar dacă vă supărați, atunci poate că ar fi mai bine să nu scriu nimic.

Eu v-am făcut deja o propunere. Urmați-o dacă vreți să ajutați cu adevărat. :)
Eu, personal, nu sunt în măsură să stabilesc eventualele erori, abatareri ale părintelui.

Legat de ucenicie, nu sunt ucenicul părintelui, nici nu prea am cum să fiu, vârsta m-ar da de gol. :) Apoi, părintele a lăsat scris că el nu a avut uncenici. Sfinția sa a fost căutat de foarte mulți oameni, unii dintre ei astăzi preoți, călugări sau mai mari ai bisericii. Dar nici unul dintre ei nu se poate pune în postura de fost ucenic. Aș aminti câteva nume: IPS Antonie Plămădeală, IPS Laurențiu Streza, PS Daniil Stoenescu, Arhim. Teofil Părăian... Și aș putea continua, dar să evităm exagerările, nu-i așa? :)

ahilpterodactil 26.01.2016 21:08:34

Degeaba... Vorbesti in pustiu. Tu nu vezi ca distinsul nostru coleg de forum a elaborat deja o lucrare monumentala (1500 de pagini!) in care il denigreaza sistematic pe Parintele Arsenie?
Si lucrul cel mai cumplit e ca aceasta o face sub povatuirea/la indemnul "catorva duhovnici".
Acuma, ce sa zic, pentru unii oameni nu e de ajuns un duhovnic, ci trebe o echipa. Poate chiar un sobor...

DragosP 26.01.2016 21:15:21

N-a mai fost unul acum ceva vreme?
De unde tot vin, frate?

GMihai 26.01.2016 21:28:08

De altfel, lucrarea "monumentală" a domnului doctor cuprinde și hule directe la adresa ortodoxiei.

De pildă: În efortul de a discredita pictura Părintelui Arsenie, autorul o compară cu așa numitele "Madone Negre", despre care dumnealui, numai foc și pară, arată că sunt eretice, hulitoare etc. Cu privire la una dintre aceaste icoane, își îngăduie inclusiv să susțină că "arată ca o țigancă".

O fi știut domnul doctor câte ceva, și anume că Madonele Negre sunt mai degrabă specifice iconografiei apusene, adică catolice, și de aici, deduc, oțărala dânsului și acuzele de blasfemie.

Dar o fi știut că asemenea icoane se regăsec, ba chiar sunt cinstite, și în Biserica Ortodoxă Rusă ?

Presupun că nu, spre binele dânsului; căci numai ignoranța poate să-l apere, în ziua judecății, de acuzația de blasfemie la adresa sfintelor icoane ortodoxe și implicit la adresa Maicii Domnului...

ovidiu b. 26.01.2016 21:32:20

Citat:

În prealabil postat de Dr. Victor Ardeleanu (Post 611774)
Această nedumerire, mi-o produce aducerea aminte de un cuvânt al dvs. pe care l-ați spus mai de mult....

Da, ați adus în discuție o conversație veche de patru ani. Credeți că mai are vreo relevanță?

Citat:

În prealabil postat de Dr. Victor Ardeleanu (Post 611774)
Această prejudecată pe care o aveați (numesc prejudecată fiindcă este părerea unora ce și-au format o proprie imagine despre părintele Arsenie Boca din zvonuri, fără cercetări și fără a avea răbdare să se pronunțe Sfântul Sinod)

Nu știam că o părere personală poate echivala cu pronunțarea Sfântului Sinod.

Citat:

În prealabil postat de Dr. Victor Ardeleanu (Post 611774)
M-am gândit pentru a îmi rezolva nedumerirea, să vă întreb pe dumneavoastră, ca un ucenic fidel al sfinției lui, care poate purta o discuție fără să jignească, dacă sunteți de acord să parcurgem împreună câteva din multele erezii și răstălmăciri ale Sfintei Tradiții și Sfintelor Scripturi, pe care le-a predat părintele Arsenie Boca (conștient sau inconștient de ceea ce face, din rea voință sau, mai degrabă, din amăgire) în cărțile la care fac referință toți ucenicii sfinției sale, inclusiv dumneavoastră, ca ar fi printre puținele sau chiar singurele care îi aparțin cu adevărat și îl reprezintă, fără a vă supăra pe mine?

Există posibilitatea ca dumneavoastră să greșiti? Sau cel care a scris această lucrare?

Dacă răspunsul va fi afirmativ, nu credeți că cel mai corect ar fi să așteptăm verdictul Sfântului Sinod, evitând riscul de a cădea într-o polemică interminabilă? Sper să nu vă dezamăgesc, dar nu am să dau curs cerințelor dumneavoastră (mă refer la o polemică pro-contra erezii).

Citat:

În prealabil postat de Dr. Victor Ardeleanu (Post 611774)
Dacă da, vă rog mai mult, subliind încă odată, pasajul la care fac referință, citat din dvs., să nu procedați așa, fiindcă nu vă face cinste și nu reprezintă o gândire în Hristos:
"Ce mă impulsionează a fi încăpățânat este tocmai sfințenia părintelui și viața trăită de dânsul, una exemplară din toate punctele de vedere. Asta mă face să cred și să nu renunț la ideea că ceea ce a scris este i s-a revelat, mai mult decât că el urmat niște cursuri de medicină. "
Plecați, pentru a demonstra că este sfânt (deci că i s-a revelat), de la premiza că are sfințenie. Dar acesta este un fals în gândire.

Este adevărat că odată mă prindeam în discuții pentru a demonstra sfințenia părintelui și cădeam în tot felul de exagerări. Însă, omul se mai schimbă, dar părerea mea legată de sfințenia părintelui rămâne valabilă. Cu precizarea că este o părere personală, o convingere trăită, dovedită. Nu doresc să impun nimănui această convigere și cer iertare tuturor cărora am încercat să le impun această convingere. :)

Puteți aduce argumente câte doriți, sunteți liber să scrieți ce doriți, deocamdată convingerile mele nu le puteți schimba. Ca să mă înțelegeți mai bine, postez mărturia părintelui Ciprian Negreanu (președinte ASCOR). Această mărturie într-o oarecare măsură mi se potrivește, sunt în asentimentul părintelui Negreanu. Credeți că argumentele aduse îmi pot schimba convingerile? Sau ale acestui părinte?

Părintele Ciprian Negreanu: https://www.youtube.com/watch?v=Wb6UWEhwJ3g

ovidiu b. 26.01.2016 21:36:29

Citat:

În prealabil postat de Dr. Victor Ardeleanu (Post 611774)
Iar viața sfinției sale, chiar cum este prezentată de ucenicii cei mai entuziaști, este exemplară, dar în sens rău.

Eu îi înțeleg pe acești "ucenici", chiar eu fiind unul dintre cei care s-a împărtășit din acest entuziasm la începutul drumului meu spre Biserică. Și poate mulți dintre cei pe care îi judecați sunt chiar la început de drum. Din neștiință, recunosc că am căzut în această frenezie, gustând din pietism, idiolatrie și tot felul de exagerări. Exagerările pe care le vedeți la tot pasul sunt rodul neștiinței oamenilor și a lipsei de catehizare a acelora care se dau drept practicanți.

Citat:

În prealabil postat de Dr. Victor Ardeleanu (Post 611774)
Dar cum să aveți ca reper Sfânta Tradiție, dacă vă încăpățânați să-l aveți de reper pe Părintele Arsenie Boca. Ați putea să vă desprindeți de această încăpățânare și dependență de cele pe care credeți că le știți despre sfințenia și viața Părintelui și să cercetăm dacă este adevărată această sfințenie sau doar una laborator mediatic, părută?

De unde știți pe cine am eu reper? Ați ajuns la asemenea măsuri încât să știți starea mea lăuntrică, dependența mea de ceva anume?

Citat:

În prealabil postat de Dr. Victor Ardeleanu (Post 611774)
Și să o facem împreună nu după părerile amicilor sau inamicilor, ci chiar după cuvintele, viața și picturile care îi aparțin cu adevărat, fără a-i fi contestate ca genuine de nimeni? Puteți iubi mai mult adevărul decât pe sfinția sa?

Nu văd ceva greșit în a iubi un om cu bunele și relele lui. Domnul le știe mai bine.

Citat:

În prealabil postat de Dr. Victor Ardeleanu (Post 611774)
Dacă nu renunțați la ideea ...Este tocmai ceea ce fac cei din romano-catolicismul inchiziției: "crede și nu cerceta".

De unde știți care este măsura cercetării mele?

Citat:

În prealabil postat de Dr. Victor Ardeleanu (Post 611774)
Așadar, dacă iubiți pe Părintele Arsenie Boca în adevăr, și nu contra adevărului

Același lucru vi-l propun și eu. :)

Citat:

În prealabil postat de Dr. Victor Ardeleanu (Post 611774)
Eu admir oamenii cu ideal și iubesc pe cei care vor să-și dea viața lor și mintea întreagă pentru acela. Eu cred că dumneavoastră sunteți unul din aceia. De aceea vă apreciez și nădăjduiesc să ne ajute Dumnezeu pe toți, să scăpăm de înșelare, indiferent de ce nume ar purta, ca nu cumva să ne ostenim în zadar.

Vă doresc asemenea. Domnul să ne lumineze pe toți!

ovidiu b. 26.01.2016 21:40:21

Citat:

În prealabil postat de ahilpterodactil (Post 611853)
Degeaba... Vorbesti in pustiu. Tu nu vezi ca distinsul nostru coleg de forum a elaborat deja o lucrare monumentala (1500 de pagini!) in care il denigreaza sistematic pe Parintele Arsenie?

Îți dai seama că trebuie postată pe acest topic...bineînțeles, cu binecuvântare.

ovidiu b. 26.01.2016 21:42:32

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 611854)
De unde tot vin, frate?

Din interior...sunt formați...

cristiboss56 26.01.2016 23:10:19

Domnule "doctor" << V.A.>> , am impresia ca sunteti acelasi cu
crisstiann http://www.crestinortodox.ro/forum/i...er_offline.gif
Banned
sau faceti parte din scoala lui
crisstiann http://www.crestinortodox.ro/forum/i...er_offline.gif
Banned
Tendinta asta de a posta chestiuni "soc" pe primul thread al Forumului pentru a fi luat in seama de cat mai multi cititori , e o procedura invechita deja , afumata , asa ca lasati teatrul asta ieftin si cantati prin alta parte impreuna cu :
crisstiann http://www.crestinortodox.ro/forum/i...er_offline.gif
Banned

Intrarea Vagonului 27.01.2016 05:32:12

Mihai, citind ce scrii, si realizand ca ai dreptate cu acele blasfemii ale tipului astuia, mi se face mie scarba si groaza...

Intrarea Vagonului 27.01.2016 05:33:08

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 611854)
N-a mai fost unul acum ceva vreme?
De unde tot vin, frate?

Iadul e cel mai gonflabil spatiu ce poate fi conceput.

Intrarea Vagonului 27.01.2016 05:34:04

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 611883)
Domnule "doctor" << V.A.>> , am impresia ca sunteti acelasi cu
crisstiann http://www.crestinortodox.ro/forum/i...er_offline.gif
Banned
sau faceti parte din scoala lui
crisstiann http://www.crestinortodox.ro/forum/i...er_offline.gif
Banned
Tendinta asta de a posta chestiuni "soc" pe primul thread al Forumului pentru a fi luat in seama de cat mai multi cititori , e o procedura invechita deja , afumata , asa ca lasati teatrul asta ieftin si cantati prin alta parte impreuna cu :
crisstiann http://www.crestinortodox.ro/forum/i...er_offline.gif
Banned

Excelenta masura ar fi, domnule Cristian. Prea multi blasfemiatori.

ahilpterodactil 27.01.2016 07:05:19

Si totusi, in postarile colegului nostru eu am gasit si ceva folositor. Mi-a atras atentia faptul ca a insistat asupra unor manifestari bolnavicioase ale unor crestini care, punind in paranteza taina pocaintei, se pare ca au alergat spre solutii mai degraba magice...
Daca dl. doctor ar cerceta aceste fenomene maladive iar nu sfintenia Parintelui Arsenie, m-as bucura si poate m-as alatura. Subiectul ma intereseaza foarte mult deoarece si eu ma tem sa nu cad in astfel de extreme care mi se par nesanatoase.
Dealtfel, in cea mai mare parte a criticii mele fata de "fenomenul Arsenie Boca", m-am referit in trecut nu la persoana Parintelui (pe care nu am caderea sa o judec) ci la manifestarile unui curios fenomen psiho-social care s-au amplificat la noi in ultimii ani.
Mihaela a facut la randul ei cateva precizari in sensul asta si mi s-au parut binevenite.

Dar nu stiu cum sa facem ca sa nu mai amestecam borcanele! Presupun ca suntem mai multi cei care nu pricepem prea bine ce hram poarta evlavia populara (de e fireasca ori ba, adica efect al unei manipulari care se foloseste de multele neajunsuri sufletesti ale credinciosilor), cat este binecuvantat in toate acestea si cat se trage de la serioase si mari neintelegeri ale Ortodoxiei.
De ce sa deplasam nemultumirea ori mirarea noastra asupra Parintelui pentru aceste manifestari dubioase ale multimii de credinciosi? Cred ca motivele lor sunt altele si ar trebui cautate mai intai acolo unde Parintele s-a ferit sa arate prea mult...

Asadar, sa separam persoana Parintelui de manifestarile unora fata de aceasta - am propus in trecut si repet si azi rugamintea.

cristiboss56 27.01.2016 08:32:46

Sunt foarte mulți "provocatori", Ioane , si stiu ce spun , "PRIETENI "de la cultele vecine , care comentează si inchinarea la moaste si inchinarea la icoane , care nu recunosc sfintii , si alte cele ale ortodoxiei.
Sunt provocatori infiltrați in rândul pelerinilor , caci si-au diversificat modul de acțiune, de propagandă, de "propovaduire".
Sunt si manifestări reale , dar astea nu sunt de ieri de azi si se manifestă si la Sfânta Parascheva care este venerata decât Maica Domnului , sunt astfel de manifestări mai peste tot , dar a generaliza mi se pare extrem de periculos .
Mai toate cele scrise impotriva Părintelui sunt trase la indigo si apar si reapar periodic pe acest forum si nu numai .
Ai numărat care threaduri s-au deschis cu acest subiect ? Peste 14 threaduri , multe închise , dar "colegii" afiliati la Tv.Speranța sunt sarguitori.
Sunt extrem de multe provocări bine regizate si mai ales finanțate.

Grabriella 27.01.2016 12:37:19

Iertati, fratilor! Perintele Arsenie Boca a fost unic in Romania! A fost si este unic si pentru mine. Am citit Cararea Imparatiei foarte aproape dupa botezul meu.M-a marcat profund atat prin continut cat mai ales prin sentimentul apropierii de acest mare sfant, trimis al Domnului pentru poporul nostru.Atunci putina lume stia de Prislop.
" A venit la ai Sai, dar ai Sai nu l-au primit". Pe Domnul L-au acuzat ca scoate demonii cu Belzebut, ca este impostor si mai nou ca a fost casatorit cu Maria Magdalena.
„Tu ești Cel ce trebuie să vină, sau pe altul să așteptăm?“
4 Și Iisus, răspunzând, le-a zis: „Duceți-vă și spuneți-i lui Ioan cele ce auziți și vedeți:
5 orbii văd și șchiopii umblă, leproșii se curățesc și surzii aud, morții învie și săracilor li se binevestește;
6 și fericit este acela care nu se va poticni întru Mine“

De aceea, iată că Eu trimit la voi profeți și înțelepți și cărturari; dintre ei veți ucide și veți răstigni, dintre ei veți biciui în sinagogile voastre și-i veți prigoni din cetate'n cetate;
35 ca să vină asupra voastră tot sângele nevinovat ce s'a vărsat pe pământ, de la sângele dreptului Abel până la sângele lui Zaharia, fiul lui Berechia, pe care l-ați ucis între templu și altar.
36 Adevăr vă grăiesc, veni-vor acestea toate peste neamul acesta!
37 Ierusalime, Ierusalime, care-i omori pe profeți și-i ucizi cu pietre pe cei trimiși la tine, de câte ori am vrut să-i adun pe fiii tăi așa cum își adună cloșca puii sub aripi, dar voi n'ați vrut.
38 Iată, vi se lasă casa pustie!"

Oare nu invatam nimic din istoria acestui popor, desi iubit de Dumnezeu atat de chinuit din pricina necredintei lor?
Acum am descoperit ca in Rusia, cam in aceeasi perioada, a trait un copilas care a murit in 1993 si care avea exact aceleasi daruri ca si Parintele Arsenie. Este la fel de urat si de contestat de catre cler, dar poporul il venereaza.Acesti trimisi de sus au un singur scop : sa ne ajute pe noi trupeste si sufleteste, sunt probabili ultimii prooroci ai vremurilor din urma.
Sunt 2 filme cu cate 4 parti.Fiti atenti la numerotare.
https://www.youtube.com/watch?v=K4brBd_D7ks

Grabriella 27.01.2016 12:49:35

"Asta face dihonia: se bate crestin cu crestin, ca dusmanii. Ne pierdem pe noi insine, singuri, n-avem nevoie de dusmani"
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2010/...ie-de-dusmani/

stefan florin 27.01.2016 13:15:13

Citat:

În prealabil postat de Grabriella (Post 611923)
"Asta face dihonia: se bate crestin cu crestin, ca dusmanii. Ne pierdem pe noi insine, singuri, n-avem nevoie de dusmani"
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2010/...ie-de-dusmani/

pentru ca nu se astepta o hotarare a Sinodului BOR daca o sa-l canonizeze sau nu pe Arsenie Boca, iar altii incep sa arunce cu pietre in Arsenie Boca considerandu-l ratacit, uitand de indemnul Matuitorului: cel fara de pacat sa arunce primul piatra!

ovidiu b. 27.01.2016 13:16:36

Iată fenomenul dubios de care s-a amintit. Ce poți faci unui asemenea om? Nimic...să-l lași în pace și să te rogi Domnului să-l lumineze. :)

ovidiu b. 27.01.2016 13:31:49

Cristian, nu cei din exterior sunt periculoși, ci cei din interiorul Bisericii, așa-zișii ortodocși care exagerează prin modul lor de manifestare a evlaviei (la modul general), de raportare la Sfintele Taine precum și de interpretare a minunilor mai mult sau mai puțin adevărate. Și trebuie să recunoaștem că există acest gen de mireni și sunt în număr destul de mare. Dar de ce există? Oare nu dintr-o lipsă de catehizare, pe de o parte, și, pe de altă parte, dintr-o indiferență din partea mirenilor? Adevărul ăsta este: avem lipsuri și nereguli și acest lucru duce mai departe la crearea de tot felul de fenomene dubioase. Iartă-mă că-ți spun, dar chiar și aici pe forum sunt prezente aceste fenomene dubioase, spre exemplu manelizarea cântărilor bisericești prin fenomenul Marian Moise sau confudarea unor tablouri sau a unor icoane eretice cu icoane ortodoxe. Să nu mai vorbim de prioritatea numărul unu Sfântul Maslu, dezlegări sau citirea acatistelor - soluția tuturor problemelor, de Sfânta Liturghie doar se mai amintește în treacăt.

Deci, excluzând fenomenul bolnăvicios care s-a creat pe seama personalității Părintelui, eu cred că boala a existat de mai înainte și acest fenomen nu face decât să scoată mai bine în evidență nivelul nostru real de manifestare a credinței.

Și ar mai fi un aspect: numărul omenilor care au auzit de părintele Arsenie este mai mare decât numărul celor care au o rânduială. Și nu știu ce pretenții putem emite acestora care nu au un contact viu cu Biserica. Apoi, sunt manifestări bolnăvicioase chiar în rândul celor care merg la biserică, dar aici ține și de preoții parohiilor de care aparțin acești oameni.

Grabriella 27.01.2016 14:02:48

Pentru Dr. Victor Ardeleanu
 
Einstein a declarat ca “o problema nu poate fi rezolvata la nivelul de gandire care a generat-o”. Daca ai o problema cu Sfantul parinte Arsenie Boca incepe prin a-ti cere iertare. Asa este in crestinism: ruga trebuie precedata de cainta si de cererea iertarii. Asta este ceea ce poate face constientul: sa se caiasca si sa ceara iertare. Restul este treaba supraconstientului, el este armonizatorul, vindecatorul. Suntem prizonierii propriei minti si nu putem evada folosindu-ne tocmai de minte, temnicerul insusi.
Supraconstientul este receptiv tocmai la limbajul de copil, ignorand formularile savante. Interesant este ca psihanaliza a ajuns la o concluzie asemanatoare: interpretarile pretentioase, “destepte”, intelectualizate nu ajung la pacienti. Accesul la miracol, si implicit, la supraconstient nu este posibil decat atunci cand reincepem sa privim lumea prin ochii unui copil. E vorba despre redescoperirea inocentei, nu despre cultivarea infantilitatii. Problema adultilor este ca si-au pierdut inocenta, dar si-au accentuat infantilitatea prin evitarea sistematica a asumarii responsabilitatii. Reinstaurand inocenta – starea in care nu judecam, nu punem etichete, – viata noastra se poate schimba radical: renuntam la a ne complica viata inutil si ne redobandim bucuria de a trai, devenim mai creativi, ne adaptam mai suplu si mai eficient schimbarilor; iar calitatea relatiilor noastre se imbunatateste semnificativ.
La ce-ti foloseste infierarea unui om pe care-l consideri rau daca acesta este mort? E ilogic!
Un medic din Statele Unite ale Americii, dr. Ira Byock, a lucrat foarte mult cu bolnavi in faza terminala si a descris experientele si concluziile sale in doua carti devenite best-seller-uri. Una dintre ele se numeste “The Four Things that Matter Most” si se refera la cele mai frecvente declaratii pe care bolnavii le fac celor apropiati pe patul de moarte. Acestea sunt:
Iarta-ma
Te iert
Multumesc
Te iubesc
Considera ca nu trebuie sa ajungem pe patul de moarte pentru a folosi aceste declaratii care, in opinia sa, au un potential imens in a ne vindeca relatiile si in a ne transforma profund viata.

catalin2 27.01.2016 15:14:25

Citat:

În prealabil postat de Grabriella (Post 611936)
La ce-ti foloseste infierarea unui om pe care-l consideri rau daca acesta este mort? E ilogic!

Problema e pusa gresit. In ortodoxie regula de baza este "cercetati duhuruile". Pentru ca si ingerii cazuti fac minuni ca se insele pe oameni si acestia sa cada sub influenta lor sau sa se inchine lor. De aceea spun parintii ca e mai bine sa respingi o minune care ti se intampla, ca nu e pacat, chiar daca e divina. Cu mult mai grav este sa se increada cineva in minuni care sunt de la vrajmasul, ajungand astfel sa se rataceasca. Deci, daca parintele Arsenie este sfant si minunile sunt de la Domnul, pana este canonizat nu e un pacat daca cineva nu le accepta. Dar daca sunt minuni de la vrajmasul, atunci e un mare pacat sa le urmeze.

catalin2 27.01.2016 15:19:43

Citat:

În prealabil postat de Intrarea Vagonului (Post 611895)
Prea multi blasfemiatori.

Totusi, aproape toti marii duhovnici vedem ca l-au contestat pe parintele Arsenie. Chiar daca ar fi gresit acesti duhovnici (iar eu inclin sa cred ca in unele lucruri nu a fost chiar asa), nu putem spune ca daca un credincios spune acelasi lucru ca acei duhovnici e blasfemiator si ratacit.

cristiboss56 27.01.2016 15:31:33

Ovidiu , nu neg cele scrise de tine si sunt reale aceste manifestari exagerate , ca sa nu spun patologice , dar nu sunt de ieri de azi ,cam de când e omenirea , iar marea povară o poartă capii bisericii care reacționează cu întîrziere sau chiar deloc .
Mai e si banul la mijloc , ochiul viu al diavolului , ignoranța, prostia ,reaua voința, si nu in ultimul rând "concurența " .
B.O.R. prin Sfantul Sinod reacționează cu intarziere , cu teamă in această privința, sa spună odată pentru totdeauna , ori e albă, ori e neagră si sa se termine cu acest bâlci al sfinteniei sau al nesfinteniei .

ovidiu b. 27.01.2016 15:42:01

De acord cu tine, numai că și în cazul canonizării prigoana nu va înceta. Gașca anițulesei își va continua "misiunea" motivând faptul că cei care care au votat sunt eretici.

catalin2 27.01.2016 15:44:29

Cum spune si Parintele Arsenie Papacioc, fenomenul Parintele Arsenie Boca apare in perioada interbelica. In acea perioada apar mai multe fenomene de tipul vedeniilor la oameni obisnuiti (asemanatoare cu cele din catolicism). Apar vedenii la un cioban, cateva fete, adica fenomenele de la Maglavit, Vladimiresti, Pucioasa. La Vladimiresti si Pucioasa s-a ajuns la deviatii mari. Iata ce se intampla si la Maglavit, consemnat in raportul scris de un preot consilier:
„O fetiță a lui Marin Coveianu din Amzulești, fiind surdomută din naștere, ducându-se la locul minunii, în urma rugăciunii ciobanului vorbește și aude; un oarecare Gheorghe Pricop, tocmai din județul Baia, fiind surd s-a înzdrăvenit; locuitorul Gh.I. Șt. Coca din Maglavit, pentru că a luat în derâdere pe cioban, a fost lovit de paralizia brațelor și a picioarelor. De asemenea, ciobanul Guran Branzache din Flămânda Mehedinți, pentru că nu credea în cele propovăduite de cioban, a rămas paralizat.”

cristiboss56 27.01.2016 16:35:39

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 611952)
Cum spune si Parintele Arsenie Papacioc, fenomenul Parintele Arsenie Boca apare in perioada interbelica. In acea perioada apar mai multe fenomene de tipul vedeniilor la oameni obisnuiti (asemanatoare cu cele din catolicism). Apar vedenii la un cioban, cateva fete, adica fenomenele de la Maglavit, Vladimiresti, Pucioasa. La Vladimiresti si Pucioasa s-a ajuns la deviatii mari. Iata ce se intampla si la Maglavit, consemnat in raportul scris de un preot consilier:
„O fetiță a lui Marin Coveianu din Amzulești, fiind surdomută din naștere, ducându-se la locul minunii, în urma rugăciunii ciobanului vorbește și aude; un oarecare Gheorghe Pricop, tocmai din județul Baia, fiind surd s-a înzdrăvenit; locuitorul Gh.I. Șt. Coca din Maglavit, pentru că a luat în derâdere pe cioban, a fost lovit de paralizia brațelor și a picioarelor. De asemenea, ciobanul Guran Branzache din Flămânda Mehedinți, pentru că nu credea în cele propovăduite de cioban, a rămas paralizat.”

Cătălin, te rog sa fi mai clar , aici nu vorbim de un oarecare , ci de Părintele Arsenie Boca .
Toată stima pentru Părintele Arsenie Papacioc , dar nu există termeni de comparație in nici o privință, cât despre minuni , Dumnezeu lucrează prin oameni , pentru oameni , iar Sfantul Sinod are această misiune sfântă în a discerne toate aceste "întâmplări " si nu numai.

cristiboss56 27.01.2016 16:40:03

Citat:

În prealabil postat de ovidiu b. (Post 611951)
De acord cu tine, numai că și în cazul canonizării prigoana nu va înceta. Gașca anițulesei își va continua "misiunea" motivând faptul că cei care care au votat sunt eretici.

Dacă Hristos e încă prigonit , ce sa mai spunem de Sfinți si chiar de mulți credincioși din intreaga lume !

ahilpterodactil 27.01.2016 18:30:39

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 611950)
Ovidiu , nu neg cele scrise de tine si sunt reale aceste manifestari exagerate , ca sa nu spun patologice , dar nu sunt de ieri de azi ,cam de când e omenirea , iar marea povară o poartă capii bisericii care reacționează cu întîrziere sau chiar deloc .
Mai e si banul la mijloc , ochiul viu al diavolului , ignoranța, prostia ,reaua voința, si nu in ultimul rând "concurența " .
B.O.R. prin Sfantul Sinod reacționează cu intarziere , cu teamă in această privința, sa spună odată pentru totdeauna , ori e albă, ori e neagră si sa se termine cu acest bâlci al sfinteniei sau al nesfinteniei .

Subscriu!
Cu o precizare: nu cred ca BOR si Sinodul sunt in teama, ci in discernamant/intelepciune.
Sa fiu iertat, frate drag, eu asa cred...:)

ahilpterodactil 27.01.2016 18:33:05

Citat:

În prealabil postat de ovidiu b. (Post 611931)
... numărul omenilor care au auzit de părintele Arsenie este mai mare decât numărul celor care au o rânduială.

......:)
Touche!
Excelenta precizare.

cristiboss56 27.01.2016 18:33:33

Citat:

În prealabil postat de ahilpterodactil (Post 611967)
Subscriu!
Cu o precizare: nu cred ca BOR si Sinodul sunt in teama, ci in discernamant/intelepciune.
Sa fiu iertat, frate drag, eu asa cred...:)

Înțelepciune, da . . .:)
Doamne ajută

Intrarea Vagonului 27.01.2016 20:37:49

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 611949)
Totusi, aproape toti marii duhovnici vedem ca l-au contestat pe parintele Arsenie. Chiar daca ar fi gresit acesti duhovnici (iar eu inclin sa cred ca in unele lucruri nu a fost chiar asa), nu putem spune ca daca un credincios spune acelasi lucru ca acei duhovnici e blasfemiator si ratacit.

Catalin, ma refeream la hulele aduse icoanelor de tip Umilenia (care seamana mult cu cele de la Ostra Brama si Czestochowa; a propos, stii ca la Vilnius vin si multi belorusi si rusi ortodocsi sa cinsteasca acea icoana, care seamana cu Umilenia, a carei canonicitate a fost validata de Sf. Serafim de Sarov) de catre dr. Ardeleanu. Nu ma refeream la Arsenie Boca. Daca e canonizat, acest fapt trebuie respectat de fiii si fiicele Bisericii, si fiecare dintre noi are dreptul la parerile proprii. Eu sunt mai degraba neutru privind aceasta problema. Ma deranjeaza isteria mediatica, caci este o exagerare, si ca orice exagerare trebuie combatuta, ca e de stanga sau de dreapta, dar parerea mea este apreciativa privind cartile scrise de acest parinte. In rest, sunt de acord cu tine.

ahilpterodactil 27.01.2016 20:46:52

Pentru catalin 2 (nu poate fi 1)
 
Pariez pe toata pensia mea de retardat ca nu pricepi mesajul:
https://www.youtube.com/watch?v=mplqe0yngbM
https://www.youtube.com/watch?v=iJ5ELL-ZRbU
https://www.youtube.com/watch?v=ml7ZhupDLok
Te bagi?

Intrarea Vagonului 27.01.2016 20:50:55

Cararea Imparatiei este o carte geniala. Nu e nevoie de isteria mass-media si de minuni inventate. Sf. Chiril cel Mare, cum il numesc coptii, e doctor al Bisericii in baza a ce scris, luptat si dogmatizat. Nu mai vorbesc de alt urias, Sf. Augustin. Minuni la mormintele lor? Nu. Isterie de masa cu substrat comercial? Fereasca Dumnezeu. Este bazata dogmatic Biserica pe pilonii gigantici ai operelor lor? Este. Daca vorbim de canonizarea lui Arsenie Boca, da, cele doua carti il recomanda in aceasta directie.

ahilpterodactil 27.01.2016 20:53:11

Au mai fost cazuri de oameni canonizati pe baza de carti?

Intrarea Vagonului 27.01.2016 20:55:43

Citat:

În prealabil postat de ahilpterodactil (Post 611986)
Au mai fost cazuri de oameni canonizati pe baza de carti?

Da. Sfantul Chiril al Alexandriei; opera sa uriasa si complexa a fost temelia intrarii sale in randul Doctorilor Bisericii. Sa ne amintim ca daca astazi O preacinstim pe Preasfanta, prin opera Sf. Chiril a lucrat Dumnezeu aceasta. Sf. Grigorie Palama, alt exemplu, mai aproape de vremea noastra.

ovidiu b. 27.01.2016 21:04:01

Citat:

În prealabil postat de ahilpterodactil (Post 611986)
Au mai fost cazuri de oameni canonizati pe baza de carti?

:)) Excelent!
Apropo, cărți editate fără nici o binecuvântare, fără nici un îndrumător.

ahilpterodactil 27.01.2016 21:05:25

Citat:

În prealabil postat de Intrarea Vagonului (Post 611987)
Da. Sfantul Chiril al Alexandriei; opera sa uriasa si complexa a fost temelia intrarii sale in randul Doctorilor Bisericii. Sa ne amintim ca daca astazi O preacinstim pe Preasfanta, prin opera Sf. Chiril a lucrat Dumnezeu aceasta. Sf. Grigorie Palama, alt exemplu, mai aproape de vremea noastra.

Aha, deci a fost odata niste carturari care, desi nu prea se omorau cu asceza, cu sfanta randuiala si cu mana cereasca, totusi o ardeau bine la scris...
Pot sa nu cred o iota?

ahilpterodactil 27.01.2016 21:06:48

Citat:

În prealabil postat de ovidiu b. (Post 611989)
:)) Excelent!

Lent, foarte lent...:)

Intrarea Vagonului 27.01.2016 21:25:44

Citat:

În prealabil postat de ahilpterodactil (Post 611990)
Aha, deci a fost odata niste carturari care, desi nu prea se omorau cu asceza, cu sfanta randuiala si cu mana cereasca, totusi o ardeau bine la scris...
Pot sa nu cred o iota?

Am zis eu ca nu erau in regula cu randuiala si celealte?! Unde?!?! Vorbeam de sfinti. Am zis ca Sf. Chiril de Alexandria si Sf. Grigorie Palama, si Sf. Nicodim Aghioritul, si altii au fost canonizati in primul rand pe baza operelor lor, care au avut si au o importanta dogmatica coplesitoare.

stefan florin 27.01.2016 23:49:21

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 611949)
Totusi, aproape toti marii duhovnici vedem ca l-au contestat pe parintele Arsenie. Chiar daca ar fi gresit acesti duhovnici (iar eu inclin sa cred ca in unele lucruri nu a fost chiar asa), nu putem spune ca daca un credincios spune acelasi lucru ca acei duhovnici e blasfemiator si ratacit.

sa luam aminte la cuvintele lui Gamaliel care a spus: daca lucrul acesta ("isteria" Arsenie Boca) e de la oameni, se va nimici, iar daca e de la Dumnezeu, nu se va putea nimici, pentru ca Dumnezeu are intotdeauna grija de sfintii Sai.


Ora este GMT +3. Ora este acum 12:42:17.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.