Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Hula impotriva Duhului Sfant (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=10761)

Eliana 25.09.2010 11:27:43

Hula impotriva Duhului Sfant
 
Am o cunostiinta care spune ca si-a amintit de curand ca in adolescenta (ea avand acum 22 de ani ) a avut o perioada grea dpdv psihic si in timpul uneia dintre crizele de nervi de atunci a adus injuratura lui Dumnezeu.

Intre timp, crescand a uitat pacatul respectiv si s-a apropiat de Dumnezeu cu inima curata din cate vad insa a intrat in panica cand si-a amintit ce a facut si acum traieste cu impresia ca nici daca s-a calugari nu va scapa de facul iadului.

Eu nu stiu ce sa-i spun insa sper ca poate aveti voi cunostiintele necesare.

Stiu ca legea Dumnlui nu se comenteaza insa ma gandesc ca daca s-a pocait, tine toata viata posturile, iubeste si respecta pe Dumnul poate El va avea mila de ea intr-un final.

Mi-a spus ca nu vrea decat sa stie ce trebuie facut, orice, numai sa merite iertarea. Ea este de asemeni casatorita insa si-a pus si problema ca va trebui sa se calugareasca pentru a obtine iertarea.

Asa cum am spus, poate aveti voi intelepciunea necesara sa ma ajutati s-o linistesc pentru ca mi-a mai spus ceva care m-a speriat si anume ca nu vede nici un rost in a mai trai dca si asa va ajunge in iad indiferent ce va face.

Erethorn 25.09.2010 11:45:02

Sa se duca la spovedanie. Pacatul regretat sincer, recunoscut si marturisit este iertat prin Taina spovedaniei.

Orice ganduri care sunt in contradictie cu acest adevar, sunt de la diavol. Doar acesta o indeamna sa se indoiasca de puterea Tainelor Bisericii, si de adevarul spuselor lui Cristos: "Cate pacate veti ierta, vor fi iertate".

Eliana 25.09.2010 11:49:18

Dar deznadejdea vine din spusele Mantuitorului ca hula impotriva Duhului Sfant este singurul pacat care nu se iarta in vecii vecilor. Sper sa ai dreptate totusi Erethron

heaven 25.09.2010 11:59:50

Citat:

În prealabil postat de Eliana (Post 291583)
Dar deznadejdea vine din spusele Mantuitorului ca hula impotriva Duhului Sfant este singurul pacat care nu se iarta in vecii vecilor. Sper sa ai dreptate totusi Erethron

Eu cred ca daca omul se pocaieste sincer in inima lui si nu mai repeta pacatul, totul este de iertat inaintea lui Dumnezeu,care iubeste oamenii dincolo de cat putem noi patrunde cu inchipuirea.
Dumnezeu vrea salvarea pacatosului,nu moartea sa!El stie ca intelegerea noastra este limitata,ca avem slabiciuni,caderi,insa locul in care cauta sa vada cum suntem este inima noastra,e tot ce conteaza!
Sa se linisteasca,sa mearga asa cum a sfatuit si Erethorn la duhovnic,sa se spovedeasca si sa urmeze canonul care il va primi.
Iar in privinta manastirii...acolo mergi daca ai o vocatie reala,nu oricine este croit pentru asa ceva,deci mare atentie ca din deznadejdea asta sa nu dea intr-o groapa si mai mare!

Eliana 25.09.2010 12:05:01

Se duce la spovedanie insa daca parintele ii va spune totusi ca nu este iertare pentru asa pacat ce ar trebui sa faca?

ionut stefan 25.09.2010 12:13:05

Citat:

În prealabil postat de Eliana (Post 291586)
Se duce la spovedanie insa daca parintele ii va spune totusi ca nu este iertare pentru asa pacat ce ar trebui sa faca?

in cel mai rau caz poate sa nu ii dea dezlegare pana nu face un canon,,dar la uratoarea spovedanie i se va da dezlegarea si va primi si iertarea.asa ca sa nu-si faca griji ca nu i se va ierta pacatul,toate aceste ganduri vin numai de la diavol pt a arunca persoana rspectiva in deznadejde.

heaven 25.09.2010 12:16:54

Citat:

În prealabil postat de Eliana (Post 291586)
Se duce la spovedanie insa daca parintele ii va spune totusi ca nu este iertare pentru asa pacat ce ar trebui sa faca?

Nu exista asa ceva la Dumnezeu,intelege...iubirea si intelegerea Lui pentru noi muritorii astia slabi si pacatosi este infinita.Nu vrea moartea noastra si se bucura pentru fiecare suflet care se intoarce la El.
Gandeste-te cati sfinti care inainte de a se indrepta catre crestinism au fost vrajitori,hulitori de Dumnezeu,prigonitori de crestini,insa cand au realizat bezna in care traiau,s-au pocait si au fost primiti,prin viata lor cucernica ajungand sa se sfiinteasca.
Spune-i prietenei tale,ca in afara spovedaniei, sa se roage din toata inima pentru iertarea acelui pacat,sa alunge orice gand de la necuratul care vrea sa o arunce in bezna deznadejdii si Ii va simti iertarea si iubirea Lui cum se pogoara peste ea.

Danut7 25.09.2010 12:43:35

Sa se duca la spovedanie daca simte asa o povara si sa vorbeasca cu preotul..

Danut7 25.09.2010 12:44:32

Citat:

În prealabil postat de Eliana (Post 291586)
Se duce la spovedanie insa daca parintele ii va spune totusi ca nu este iertare pentru asa pacat ce ar trebui sa faca?

Sa faca ceea ce a simtit ea(daca chiar asa de grav e) sa se calugareasca.. Usor de vorbit , foarte greu de facut..

ai2 25.09.2010 21:43:01

Din cate stiu eu, hula impotriva Duhului Sfant este singurul pacat care nu se iarta. Exista un curent pe net in care lumea huleste tocmai ca sa arate ca nu se teme de zeul biblic pe care il crede inexistent.


Ora este GMT +3. Ora este acum 13:26:45.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.