Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Nunta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5022)
-   -   va rog sa ma ajutati (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=6295)

cretzi 14.05.2009 19:45:06

va rog sa ma ajutati
 
Slava lui Dumnezeu!
Sunt intr-o dilema din care nu stiu cum sa ies.
Am ramas vaduva acum 9 ani si anul trecut am intalnit un barbat care mi-a schimbat viata si mi-a aratat calea credintei.Acest barbat a trecut prin necazuri foarte mari: preot fiind a fost nevoit sa renunte la parohie si a fost caterisit in urma divortului de sotia sa, aceasta fiind cea care a stricat casa. A primit dispensa speciala si s-a recasatorit cu o femeie care dupa ceva timp s-a indragostit de un alt barbat si a plecat. Normal, a dat divort femeia a ramas acolo unde plecase.Dupa ceva timp ne-am intalnit si ne-am apropiat foarte mult sufleteste purtand lungi discutii despre Biblie, Sfintii Parinti, Calea credintei etc.
Am dori sa nu mai purtam povara unui pacat, acela al curviei si sa ne cununam dar duhovnicul lui i-a spus ca nu poate sa faca o a treia cununie.
As dori sa stiu daca se poate in vreun fel sa ne casatorinm religios si ce trebuie sa facem pentru asta.
Doamne ajuta!

Hector 14.05.2009 20:19:40

Citat:

Īn prealabil postat de cretzi (Post 137836)
Am dori sa nu mai purtam povara unui pacat, acela al curviei si sa ne cununam dar duhovnicul lui i-a spus ca nu poate sa faca o a treia cununie.
As dori sa stiu daca se poate in vreun fel sa ne casatorinm religios si ce trebuie sa facem pentru asta.
Doamne ajuta!

Pai daca duhovnicul si-a spus punctul de vedere, noi ce sa mai zicem? Nu fa asa, sau fa altfel. Duhovnicul are ultimul cuvant si cuvantul sau trebuie urmat.
Citat:

Īn prealabil postat de cretzi (Post 137836)
Am dori sa nu mai purtam povara unui pacat, acela al curviei

Voi doi aveti relatii intime? Asta nu e bine, e mare pacat.

Nu prea mai aveti ce face, a treia cununie nu e ingaduita, mai ales ca a fost si un pogoramant pentru a doua casatorie a domnului.
Dumneavoastra va puteti recasatori, dar el nu. Nu este ingaduit.

Fani71 15.05.2009 02:12:37

Citat:

Īn prealabil postat de Hector (Post 137848)
Pai daca duhovnicul si-a spus punctul de vedere, noi ce sa mai zicem? Nu fa asa, sau fa altfel. Duhovnicul are ultimul cuvant si cuvantul sau trebuie urmat.

Voi doi aveti relatii intime? Asta nu e bine, e mare pacat.

Nu prea mai aveti ce face, a treia cununie nu e ingaduita, mai ales ca a fost si un pogoramant pentru a doua casatorie a domnului.
Dumneavoastra va puteti recasatori, dar el nu. Nu este ingaduit.

Hector, de ce dai cu parul in oameni, mai! ;-)
Sa mai insiste la duhovnic, sa-i spuna ca uite, acum a gasit femeia care nu il va mai parasi, ca uite, altfel ramane in curvie cu ea si nu e mai bine.. poate o sa inteleaga situatia, daca e dragoste adevarata.
Se face si a treia cununie in Biserica ortodoxa! E drept, nu la preoti, dar la ei nu se face de obicei nici a doua, daca daca i-au facut-o pe a doua, de ce sa nu faca ca la mireni si a treia?
Am zis si eu, dupa mintea mea.. Nu stiu daca va ajuta.
Sa va ajute Dumnezeu!

anna21 15.05.2009 02:24:13

Cretzi, probabil duhovnicul stie cel mai bine. Nu vreau sa te descurajez, dar tare cred ca aveti o cruce de purtat. Doamne ajuta!

patinina34 15.05.2009 04:42:31

Citat:

Īn prealabil postat de cretzi (Post 137836)
Slava lui Dumnezeu!
Sunt intr-o dilema din care nu stiu cum sa ies.
Am ramas vaduva acum 9 ani si anul trecut am intalnit un barbat care mi-a schimbat viata si mi-a aratat calea credintei.Acest barbat a trecut prin necazuri foarte mari: preot fiind a fost nevoit sa renunte la parohie si a fost caterisit in urma divortului de sotia sa, aceasta fiind cea care a stricat casa. A primit dispensa speciala si s-a recasatorit cu o femeie care dupa ceva timp s-a indragostit de un alt barbat si a plecat. Normal, a dat divort femeia a ramas acolo unde plecase.Dupa ceva timp ne-am intalnit si ne-am apropiat foarte mult sufleteste purtand lungi discutii despre Biblie, Sfintii Parinti, Calea credintei etc.
Am dori sa nu mai purtam povara unui pacat, acela al curviei si sa ne cununam dar duhovnicul lui i-a spus ca nu poate sa faca o a treia cununie.
As dori sa stiu daca se poate in vreun fel sa ne casatorinm religios si ce trebuie sa facem pentru asta.
Doamne ajuta!


Eu as mai cauta, asta e sigur, un alt duhovnic si paote chiar mai multi, pentru ca aici e paradox-ul: ti se spune sa nu traiesti in pacat, pai poate cineva o sa va cunune ca sa puteti iesi din pacat.
Poate cu un canon riguros, insa cununia ar putea avea loc.
Nu te descuraja, mai cauta pina gasesti.
Mult noroc.

cretzi 15.05.2009 10:08:50

multumesc tuturor celor care mi-au raspuns
 
Slava lui Dumnezeu
Nu avem relatii intime, suntem si la o varsta destul de inaintata ( ne apropiem de 50 ) dar am dori ca relatia noastra sa fie oficiala si doar "hartia" de la Starea Civila nu e de ajuns ( cel putin nu pentru noi ). Eu nu am mai fost cununata niciodata si daca el a avut ghinion sa-si gaseasca femei care la inceput pareau Ok si s-au dovedit a fi desfranate nu este vina lui.
Cred ca rolul bisericii este sa ajute omul sa iasa din pacat nu sa raneasca suflete.
Doamne -ajuta!


Ora este GMT +3. Ora este acum 09:50:08.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.