Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Stiri, actualitati, anunturi (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=504)
-   -   Mesaj de la Pr Ciprian de la M-rea Sihastria (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13084)

i.razvan 10.06.2011 13:23:43

Mesaj de la Pr Ciprian de la M-rea Sihastria
 
Acest mesaj este pentru cei care incearca sa dea de parintele Ciprian.
Parintele este inca la spital pentru cel putin inca o saptamana. Dupa, il veti putea gasi la Manastirea Sihastria.

umilul 10.06.2011 14:57:22

Iti multumim de mesaj. Pace tuturor si iertati-ma daca v-am gresit !!

icamilin 16.06.2011 02:49:56

Insanatosire grabnica!
 
Rugaciune catre pr.Arsenie Boca!

" Parinte Sfinte, ce ai mare indrazneala inaintea Tronului Ceresc, te chemam cu amare lacrimi, dar cu nadejde ca cele spre vindecare sufleteasca si trupeasca, spre mantuire si sfintire le vom dobandi prin tine, cel ce ne-ai incredintat prin aceste cuvinte: ' Eu ma duc, dar de acolo de unde voi fi, am sa va ajut mai mult ca si pana acum ' .
Sfinte parinte ARSENIE, roaga-te lui Hristos Dumnezeu, pentru noi fiii Tai!

Ajuta-l si pe pr.Ciprian de la M.Sihastria sa-si revina, sa se intoarca sanatos la manastire, sa putem sa ne bucuram in continuare de sfaturile, rugaciunile si povetele Sfintiei Sale cat mai multa vreme. Doamne ajuta!

OmuBun 17.06.2011 13:29:04

Dumnezeu sa-l vegheze si sa-l invredniceasca pe Parintele Ciprian sa revina cat mai grabnic in mijlocul obstei manastirii, deplin sanatos si in putere. Am avut sansa sa-l cunosc (Dumnezeu a oranduit asa, desi eu nu mersesem acolo pentru sfintia-sa), si am descoperit un om cu totul deosebit. Mai tarziu, am revenit la Sihastrie pentru trei zile si l-am surprins intr-o dimineata pe la 7.00 - dupa vizita unui grup "dificil" - stors, vlaguit, iar transpiratia ii siroia de pe frunte. Acea imagine m-a intristat si mi-a ramas in minte pentru mult timp. Oamenii se duc cu problemele lor, fiecare fiind incarcat de un trecut dezgustator (pe care de cele mai multe ori nici nu-l constientizeaza pe deplin) si vrea sa-l lase in chilia parintelui. Nu stiu cati dintre noi am avut ocazia sa stam de vorba cu cineva care ne absoarbe toata energia in cateva clipe. Va asigur ca este o stare groaznica si abia astepti sa scapi si sa te eliberezi. Ma intreb, cate astfel de vizite, primea Parintele Ciprian in fiecare zi?

Doamne, intelepteste-ne, ca suntem pacatosi, si binecuvinteaza-l pe Parintele Ciprian cu vindecarea cea de Sus!

dorinastoica14 20.10.2011 20:47:17

Știe cineva ceva despre părintele Ciprian? Am sunat de multe ori la mănăstire, pe telefonul dumnealui, la chilie dar nu l-am găsit. Nici nu mai îndrăznesc să sun. O fi bine sănătos?

anita 28.10.2011 21:13:06

E la Bucuresti ,la catedrala,mai bine zis la Paraclisul care s-a inaltat langa catedrala.
L-am vazut la sluba de priveghere pt.sf.Dimitrie ce Nou

dorinastoica14 29.10.2011 12:30:55

Citat:

În prealabil postat de anita (Post 408422)
E la Bucuresti ,la catedrala,mai bine zis la Paraclisul care s-a inaltat langa catedrala.
L-am vazut la sluba de priveghere pt.sf.Dimitrie ce Nou

Mulțumesc. Între timp am aflat și eu acestea

ioneliafalcuta 02.11.2011 09:24:04

unde este Parintele Ciprian
 
Stiti cumva unde este Parintele Ciprian acum ? (2 noiembrie 2011)

anita 02.11.2011 10:02:13

Citat:

În prealabil postat de ioneliafalcuta (Post 408892)
Stiti cumva unde este Parintele Ciprian acum ? (2 noiembrie 2011)

Tot acolo la Catedrala Mantuirii neamului.

dorinastoica14 18.11.2011 14:28:36

Am fost la părintele Ciprian la București la biserica de vis-a vis de hotel Meriot. Este o biserică nouă, foarte frumoasă. Am avut marea bucurie să mă închin la racla cu moaștele Sfântului Ioan Gură de Aur. Am simțit un har deosebit de bogat în această bisericuță iar disponibilitatea părintelui duhovnic Ciprian Grădinaru de la Sihăstria este de nedescris.
În acea bisericuță ce are hramul Învierea Domnului și Sfântul Ioan Gură de Aur în fiecare zi este deschis și este o atmosferă de evlavie și de rugăciune. Ferice de cei care sunteți din București.

Vineri 19, sâmbătă și duminică (cred că și luni) părintele mi-a spus că va fi la Sihăstria.

heaven 18.11.2011 17:05:26

Citat:

În prealabil postat de dorinastoica14 (Post 410795)
Am fost la părintele Ciprian la București la biserica de vis-a vis de hotel Meriot. Este o biserică nouă, foarte frumoasă. Am avut marea bucurie să mă închin la racla cu moaștele Sfântului Ioan Gură de Aur. Am simțit un har deosebit de bogat în această bisericuță iar disponibilitatea părintelui duhovnic Ciprian Grădinaru de la Sihăstria este de nedescris.
În acea bisericuță ce are hramul Învierea Domnului și Sfântul Ioan Gură de Aur în fiecare zi este deschis și este o atmosferă de evlavie și de rugăciune. Ferice de cei care sunteți din București.

Vineri 19, sâmbătă și duminică (cred că și luni) părintele mi-a spus că va fi la Sihăstria.

Dorina,parintele poate fi gasit si la Bucuresti?Si daca da ai idee in ce perioada?Eu imi doresc de multa vreme sa il vad,insa Sihastria e foarte departe de mine,o deplasare in Bucuresti mi-ar fi mult mai usor sa fac!!

enculescunicoleta 19.11.2011 00:41:29

Parintele Ciprian de la Man Sihastria
 
Doamne-ajuta!
Si pe mine ma intereseaza cand il pot gasi pe Parintele, la biserica aceasta. Sper sa mai am prilejul sa pot vorbi cu Sfintia Sa!

VladCat 19.11.2011 02:27:45

am fost pe 16. am ajuns la pranz acolo si dupa trei ore de stat la coada am putut schimba doua vorbe cu parintele. ma bucur ca m-am dus. am inteles ca poate fi gasit intre noua si cinci.

OmuBun 23.11.2011 10:48:52

Pentru cei interesati, Parintele Ciprian s-a reintors la Sihastria pentru perioada Postului Mare. Cu voia lui Dumnezeu, ieri am ingenunchiat in chilia sfintiei-sale si m-am umplut de pace. Apoi, dupa-amiaza am ingenunchiat in fata parintelui Iustin Parvu si i-am multumit lui Dumnezeu ca inca il mai avem printre noi. Desi mai fusesem acolo odata, cu cateva luni in urma, nu eram cu desavarsire convins de harul sau, dar il respectam din toata inima mea fie si numai pentru chinurile la care a fost supus in vremurile trecute. Ieri, totusi m-a uimit si m-a coplesit, intrebandu-ma lucruri pe care n-ar fi avut cum sa le stie. Nu cred ca am stat de vorba mai mult de 2-3 minute, si nu ma dusesem sa-l rog ceva, ci doar sa-I multumesc lui Dumnezeu ca mai e printre noi... Iar el stia mai mult de-atat... Cred ca majoritatea dintre noi nici nu constientizam ce fel de oameni sunt acestia. Dam navala cu tot felul de probleme si problemute (unele poate doar inchipuite), avem in minte doar realizarea unor scopuri materiale sau - mai grav - de razbunare pentru cineva care ne-a nedreptatit, si nu intelegem ca trecem pe langa sanse uriase de a ne dezlega de patimi, de a ne curati sufletele mocirlite in ura si mandrie. Asteptam sa se roage altii pentru noi, fiindca noi suntem mult prea (pre)ocupati cu "telenovela" vietii superficiale... Nu intelegem ca Dumnezeul fiecaruia este in el insusi, la o apasare de "clic" pe fereastra "smerenie", "rabdare", "dragoste"... Priveam ieri pe coridorul plin pana la refuz de lume si ma intrebam: "Doamne, cati dintre noi te cautam pe Tine si cati suntem stapaniti de altcineva si orbecaim toata viata in intunericul nebuniei noastre, fara sansa la mantuire?"

Elenaalexa 23.11.2011 12:44:18

Parintele Ciprian, de la Sfanta Manastire Sihastria
 
Bodaproste, Om Bun, Dumnezeu sa va rasplateasca osteneala, ca ne-ati binevestit intoarcerea acasa a Parintelui Ciprian!

dorinastoica14 23.11.2011 13:13:05

Citat:

În prealabil postat de OmuBun (Post 411339)
Pentru cei interesati, Parintele Ciprian s-a reintors la Sihastria pentru perioada Postului Mare. Cu voia lui Dumnezeu, ieri am ingenunchiat in chilia sfintiei-sale si m-am umplut de pace. Apoi, dupa-amiaza am ingenunchiat in fata parintelui Iustin Parvu si i-am multumit lui Dumnezeu ca inca il mai avem printre noi. Desi mai fusesem acolo odata, cu cateva luni in urma, nu eram cu desavarsire convins de harul sau, dar il respectam din toata inima mea fie si numai pentru chinurile la care a fost supus in vremurile trecute. Ieri, totusi m-a uimit si m-a coplesit, intrebandu-ma lucruri pe care n-ar fi avut cum sa le stie. Nu cred ca am stat de vorba mai mult de 2-3 minute, si nu ma dusesem sa-l rog ceva, ci doar sa-I multumesc lui Dumnezeu ca mai e printre noi... Iar el stia mai mult de-atat... Cred ca majoritatea dintre noi nici nu constientizam ce fel de oameni sunt acestia. Dam navala cu tot felul de probleme si problemute (unele poate doar inchipuite), avem in minte doar realizarea unor scopuri materiale sau - mai grav - de razbunare pentru cineva care ne-a nedreptatit, si nu intelegem ca trecem pe langa sanse uriase de a ne dezlega de patimi, de a ne curati sufletele mocirlite in ura si mandrie. Asteptam sa se roage altii pentru noi, fiindca noi suntem mult prea (pre)ocupati cu "telenovela" vietii superficiale... Nu intelegem ca Dumnezeul fiecaruia este in el insusi, la o apasare de "clic" pe fereastra "smerenie", "rabdare", "dragoste"... Priveam ieri pe coridorul plin pana la refuz de lume si ma intrebam: "Doamne, cati dintre noi te cautam pe Tine si cati suntem stapaniti de altcineva si orbecaim toata viata in intunericul nebuniei noastre, fara sansa la mantuire?"

Și eu îți mulțumesc Culai pentru această veste. Știam că s-a întors acasă (la Sihăstria dar nu știam pentru cât timp). Mă rog la bunul și milostivul Dumnezeu să ajung și eu în curând la Sfinția Sa, la Sihăstria cea mult iubită.

OmuBun 23.11.2011 15:49:22

Cred ca ar trebui sa mai adaug ceva, important - zic eu. Oameni buni, sfatul meu, pentru toti cei care doriti sa ajungeti la Parintele Ciprian, sau la Parintele Iustin Parvu, sau la orice Parinte cu mare har, cercetati-va cu multa luare-aminte sufletul, inainte toate. Desigur, fiecare doreste sa fie privilegiatul unei binecuvantari minunate, fiecare vrea sa gaseasca cu mare usurinta acea "minune" din viata lui. Asta nu-i rau si cu siguranta, fiecare dintre noi are dreptul la asa ceva, dar nu oricum. Nu va pregatiti scenarii din timp cu ce veti spune si ce veti face cand veti fi acolo fiindca e inutil si sunteti in oarecare inselare. Cel mai important gand care trebuie sa va stapaneasca este cel indreptat catre Dumnezeu. O carte de rugaciuni (nu de impresie artistica!...) sau un siret de matanii pe care sa-l folositi in timp ce asteptati sa intrati, va este mult mai de folos. Fiti blanzi, smeriti si rabdatori, oricate veti vedea si la orice incercare veti fi supusi. Raspundeti in gand cu un "Doamne, Iisuse..." pentru sine si pentru cel ce va provoaca, iar "minunea" vi se va intampla. Daca insa mergeti acolo si va lasati antrenati in tot felul de ganduri (judecata asupra celor din jur care ni se par mult mai pacatosi decat noi, sau discutii legate de politica, de alte secte si religii, sau atatea alte ispite) e greu de crezut ca Dumnezeu se va indura si va va bucura asa cum v-ati astepta. Mai degraba sa va spuneti ca nu sunteti vrednic de o astfel de bucurie, decat sa o asteptati in mod special pentru ca... o meritati. La drept vorbind, nimeni nu e vrednic cu adevarat, dar pentru unii, Dumnezeu se milostiveste. In plus, am observat de fiecare data ca, nu atat vizita la acel Parinte e importanta, ci TOT ce ne inconjoara. Cu cine conversam, ce mai aflam, ce atitudine avem, etc. Pentru ca mult timp dupa aceea, anumite discutii ne vor urmari si ne vor folosi in viata. Sau, poate, sfatul nostru dat intr-un moment cheie, ajuta pe cineva sa se "trezeasca" inainte cu putin timp de a intra la Parintele cu har si sa se foloseasca intr-adevar de "audienta" lui, fara sa mai fie stapanit de ura si razbunare...

glykys 01.12.2011 23:40:20

Citat:

În prealabil postat de dorinastoica14 (Post 410795)
Am fost la părintele Ciprian la București la biserica de vis-a vis de hotel Meriot. Este o biserică nouă, foarte frumoasă. Am avut marea bucurie să mă închin la racla cu moaștele Sfântului Ioan Gură de Aur. Am simțit un har deosebit de bogat în această bisericuță iar disponibilitatea părintelui duhovnic Ciprian Grădinaru de la Sihăstria este de nedescris.
În acea bisericuță ce are hramul Învierea Domnului și Sfântul Ioan Gură de Aur în fiecare zi este deschis și este o atmosferă de evlavie și de rugăciune. Ferice de cei care sunteți din București.

Vineri 19, sâmbătă și duminică (cred că și luni) părintele mi-a spus că va fi la Sihăstria.

Eu am aflat din anuntul lui Cristiboss de pe acest forum ca de ziua Sfantului Andrei va fi adusa in aceasta bisericuta sfintita acum o saptamana o particica din moastele Sfantului.
Mi-a ajutat Dumnezeu sa ajung acolo, dupa-amiaza, ca, altfel, la cat puhoi de lume era la Patriarhie de Sf. Dimitrie... E adevarat, este micuta si cocheta, se simte har, e liniste, dar ceea ce nu mi-a placut nimeni a fost ca am vazut caraghios de putina lume la moastele Sf. Ioan Gura de Aur si Sf. Andrei, vreo 5-6 persoane,taman in zi de praznuire. In partea stanga, la icoana maaaare si splendida a Maicii Domnului, numai vreo doua persoane. In rest, o coada de vreo 20-30 de oameni pe mijloc, asteptand sa le vina randul la parinte. Cum intra lumea in biserica, se aseza la coada de mijloc. Eu nu zic, o fi avand har mare parintele acela (nu stiu daca era par. Ciprian sau nu; o persoana spunea ca dansul e), se pare ca este si ctitorul bisericutei aceleia, dar intai ne inchinam la moaste, mai ales ca nu avem privilegiul chiar in fiecare an, apoi la icoane, iar mai apoi lasam si acatiste si cerem sfaturi duhovnicilor, nu venim la ei ca la duhul din lampa lui Aladin.

Oricum, pentru cine doreste sa vina, in program scrie ca acolo se face slujba in fiecare zi (acatist si vecernie), iar sambata, duminica si in sarbatori, Sfanta Liturghie, iar preotul (nu se spunea care) este in biserica dimineata, pana in 12 si seara pana in ora 20 sau 21.

Raquel 19.01.2012 11:14:49

Parintele Ciprian
 
Vreau sa va spun ca si eu am fost la parintele Ciprian, la Bucuresti, vis-a-vis de hotel Marriott, chiar ieri. Iar acum stau si plang. Vroiam sa stiu daca relatia mea actuala se va finaliza printr-o casatorie, sau pur si simplu daca voi fi in continuare cu prietenul meu. Mi-a spus ca nu, nu voi fi cu el. Oare asa o fi ? Chiar stie, vede parintele Ciprian lucruri despre oameni? Sincer, nu stiu ce sa cred...poate ca asa va fi. Oricum credinta mea in Dumnezeu ramane, de lucrul asta sunt sigura si va fi cum doreste El. Totusi consider ca nu e corect sa stim ceva legat de viitorul nostru. E mai bine sa ne rugam, sa mergem la biserica si sa avem speranta. Voi ce parere aveti? Sau daca ati avut si voi astfel de experiente...astept pareri.

stefan florin 19.01.2012 11:18:29

Citat:

În prealabil postat de Raquel (Post 423187)
Vreau sa va spun ca si eu am fost la parintele Ciprian, la Bucuresti, vis-a-vis de hotel Marriott, chiar ieri. Iar acum stau si plang. Vroiam sa stiu daca relatia mea actuala se va finaliza printr-o casatorie, sau pur si simplu daca voi fi in continuare cu prietenul meu. Mi-a spus ca nu, nu voi fi cu el. Oare asa o fi ? Chiar stie, vede parintele Ciprian lucruri despre oameni? Sincer, nu stiu ce sa cred...poate ca asa va fi. Oricum credinta mea in Dumnezeu ramane, de lucrul asta sunt sigura si va fi cum doreste El. Totusi consider ca nu e corect sa stim ceva legat de viitorul nostru. E mai bine sa ne rugam, sa mergem la biserica si sa avem speranta. Voi ce parere aveti? Sau daca ati avut si voi astfel de experiente...astept pareri.

ai incredere in bunul Dumnezeu. El stie ceea ce este bine pt tine. Doamne ajuta!

Lucian008 19.01.2012 11:58:09

Citat:

În prealabil postat de Raquel (Post 423187)
Vreau sa va spun ca si eu am fost la parintele Ciprian, la Bucuresti, vis-a-vis de hotel Marriott, chiar ieri. Iar acum stau si plang. Vroiam sa stiu daca relatia mea actuala se va finaliza printr-o casatorie, sau pur si simplu daca voi fi in continuare cu prietenul meu. Mi-a spus ca nu, nu voi fi cu el. Oare asa o fi ? Chiar stie, vede parintele Ciprian lucruri despre oameni? Sincer, nu stiu ce sa cred...poate ca asa va fi. Oricum credinta mea in Dumnezeu ramane, de lucrul asta sunt sigura si va fi cum doreste El. Totusi consider ca nu e corect sa stim ceva legat de viitorul nostru. E mai bine sa ne rugam, sa mergem la biserica si sa avem speranta. Voi ce parere aveti? Sau daca ati avut si voi astfel de experiente...astept pareri.

A zis Dumnezeu ca v-a distruge cetatea Ninive? A distrus-o? Stie Dumnezeu ce face. Oricum rugaciunea este calea.

lore86 19.01.2012 13:18:46

Citat:

În prealabil postat de Raquel (Post 423187)
Vreau sa va spun ca si eu am fost la parintele Ciprian, la Bucuresti, vis-a-vis de hotel Marriott, chiar ieri. Iar acum stau si plang. Vroiam sa stiu daca relatia mea actuala se va finaliza printr-o casatorie, sau pur si simplu daca voi fi in continuare cu prietenul meu. Mi-a spus ca nu, nu voi fi cu el. Oare asa o fi ? Chiar stie, vede parintele Ciprian lucruri despre oameni? Sincer, nu stiu ce sa cred...poate ca asa va fi. Oricum credinta mea in Dumnezeu ramane, de lucrul asta sunt sigura si va fi cum doreste El. Totusi consider ca nu e corect sa stim ceva legat de viitorul nostru. E mai bine sa ne rugam, sa mergem la biserica si sa avem speranta. Voi ce parere aveti? Sau daca ati avut si voi astfel de experiente...astept pareri.

da, am avut si eu astfel de experiente. Care mi-au picat greu, dar am luat ca pe un indemn de la Domnul. Nu grabesc cu nimic lucrurile, le las sa decurga firesc, in directia dorita de Domnul.
Vezi, asta e ciudatenia a noastra, a oamenilor. Mergem la duhovnici buni, ca sa ne zica ce va fi si cum. Dar daca nu ne spunem cum vrem sa auzim suntem profund dezmagiti.
Tocmai de aceea Domnul a dat putinor oameni acest dar, doar celor foarte bine pregatiti, ca un astfel de dar pe mana celui nepregatit ar face ravagii.
Probabil ca si eu daca as afla ca in 5 ani o sa ma imbolnavesc de cancer, m-ar apuca depresia. De aceea nici nu vreau sa stiu nimic dinainte. Dar uneori fara sa vrei, ti se descopera pasul urmator.

Un lucru, am auzit si eu de la altii.Lasa-ti soarta in mana Domnului, chiar daca iti pare greu si dorinta ta e alta.Timpul iti va arata ca ai facut cea mai buna alegere.:)

Lucian008 19.01.2012 13:42:51

Citat:

În prealabil postat de lore86 (Post 423230)
da, am avut si eu astfel de experiente. Care mi-au picat greu, dar am luat ca pe un indemn de la Domnul. Nu grabesc cu nimic lucrurile, le las sa decurga firesc, in directia dorita de Domnul.
Vezi, asta e ciudatenia a noastra, a oamenilor. Mergem la duhovnici buni, ca sa ne zica ce va fi si cum. Dar daca nu ne spunem cum vrem sa auzim suntem profund dezmagiti.
Tocmai de aceea Domnul a dat putinor oameni acest dar, doar celor foarte bine pregatiti, ca un astfel de dar pe mana celui nepregatit ar face ravagii.
Probabil ca si eu daca as afla ca in 5 ani o sa ma imbolnavesc de cancer, m-ar apuca depresia. De aceea nici nu vreau sa stiu nimic dinainte. Dar uneori fara sa vrei, ti se descopera pasul urmator.

Un lucru, am auzit si eu de la altii.Lasa-ti soarta in mana Domnului, chiar daca iti pare greu si dorinta ta e alta.Timpul iti va arata ca ai facut cea mai buna alegere.:)

Cata dreptate ai. Omul ar vrea sa isi cunoasca viitorul, dar doar daca va fi asa cum si-l doreste. Daca nu se revolta impotriva lui Dumnezeu.
Oricum eu imi mentin afirmatia. Viitorul nu este "scris". Dumnezeul il stie, dar nu suntem predetinati. Orice actiune a noastra are urmari. Unele asupara noastra unele asupara celorlalti. E adevarat ca unele lucruri nu tin de noi, dar in intelepciunea Sa Dumenzeul ne da ceea ce este mai bine pentru noi. Si prin rugaciune Dumnezeu poate sa schimbe cursul firesc al lucrurilor.

Raquel 19.01.2012 14:33:34

Multumesc Stefan Florin. Am incredere in Dumnezeu. Stie El ce e mai bine pentru mine.

Raquel 19.01.2012 14:42:02

Citat:

În prealabil postat de lore86 (Post 423230)
da, am avut si eu astfel de experiente. Care mi-au picat greu, dar am luat ca pe un indemn de la Domnul. Nu grabesc cu nimic lucrurile, le las sa decurga firesc, in directia dorita de Domnul.
Vezi, asta e ciudatenia a noastra, a oamenilor. Mergem la duhovnici buni, ca sa ne zica ce va fi si cum. Dar daca nu ne spunem cum vrem sa auzim suntem profund dezmagiti.
Tocmai de aceea Domnul a dat putinor oameni acest dar, doar celor foarte bine pregatiti, ca un astfel de dar pe mana celui nepregatit ar face ravagii.
Probabil ca si eu daca as afla ca in 5 ani o sa ma imbolnavesc de cancer, m-ar apuca depresia. De aceea nici nu vreau sa stiu nimic dinainte. Dar uneori fara sa vrei, ti se descopera pasul urmator.

Un lucru, am auzit si eu de la altii.Lasa-ti soarta in mana Domnului, chiar daca iti pare greu si dorinta ta e alta.Timpul iti va arata ca ai facut cea mai buna alegere.:)

Multumesc pentru raspuns Lore.

dorinastoica14 26.01.2012 15:18:11

Citat:

În prealabil postat de Raquel (Post 423187)
Vreau sa va spun ca si eu am fost la parintele Ciprian, la Bucuresti, vis-a-vis de hotel Marriott, chiar ieri. Iar acum stau si plang. Vroiam sa stiu daca relatia mea actuala se va finaliza printr-o casatorie, sau pur si simplu daca voi fi in continuare cu prietenul meu. Mi-a spus ca nu, nu voi fi cu el. Oare asa o fi ? Chiar stie, vede parintele Ciprian lucruri despre oameni? Sincer, nu stiu ce sa cred...poate ca asa va fi. Oricum credinta mea in Dumnezeu ramane, de lucrul asta sunt sigura si va fi cum doreste El. Totusi consider ca nu e corect sa stim ceva legat de viitorul nostru. E mai bine sa ne rugam, sa mergem la biserica si sa avem speranta. Voi ce parere aveti? Sau daca ati avut si voi astfel de experiente...astept pareri.

Ai vrut să știi ceva din viitorul tău și ai întrebat pe părintele Ciprian iar dumnealui ți-a spus.
De ce ești cârcotașă? Nu tu ai vrut să știi întrebându-l despre cele viitoare?
Răspunsul nu ți-a fost pe plac iar din rândurile scrise de tine se simte așa, ca o nemulțumire... că nu ai primit răspunsul la care te așteptai!
Da, părintele are înainte-vedere. Dacă ți-a spus că nu vei fi cu prietenul tău înseamnă că așa va fi!

Și eu am primit răspunsuri care m-au durut, la care nu mă așteptam, o dată m-a și certat, dar să mulțumim lui Dumnezeu că mai avem astfel de duhovnici. Părintele nu este "ghicitor" așa cum se exprimau niște așa zise creștine din București care așteptau să vină părintele și care nu știau de spoverdanie, de împrtășanie, de posturi sau de canoane.
La măn Sihăstria,am aflat de la niște pelerini mai vârstnici care l-au apucat pe părintele Cleopa că părintele Ciprian îl spovedea pe acest mare duhovnic care a fost părintele Cleopa Ilie

windorin 26.01.2012 15:57:56

Marturisesc, din propria experienta, ca parintele are viata sfanta si este binecuvantat cu darul inainte-vederii. Atat pe mine, cat si pe cativa prieteni foarte apropiati, parintele ne'a binecuvantat cu sfaturi minunate, pe care numai un parinte inainte-vazator cu duhul (cu Duhul) ar fi putut sa le rosteasca. Uneori, cele aflate sunt foarte aspre, iar alteori, sunt pline de nadejde.

Insa, atata timp cat acest dar al inainte-vederii si al cunoasterii celor ascunse este al Duhului Sfant, iar nu al omului in sine, Domnul ii descopera parintelui cele ascunse numai in masura in care cel care vine la parintele o face cu inima curata si cu multa credinta, iar nu din curiozitate sau alte motive necuviincioase. De aceea, cunoasterea aceasta sa o cautam numai in vederea mantuirii sufletului si a despatimirii, iar nu ca pe o magie interesanta. Recomand celor vicleni (ganduri ascunse) sa nu fie curiosi, caci le va parea rau.

Parintele se afla aproape tot timpul in Bucuresti, la biserica-paraclis zidita langa santierul Catedralei Mantuirii Neamului. Acolo se afla si Moastele Sfantului Ioan Gura de Aur. Zilnic, la parintele asteapta sute de oameni. Adesea, parintele spovedeste si sfatuieste pana la cele mai tarzii ore din noapte (03.00). Din cand in cand se intoarce la Manastirea Sihastria, pentru cateva zile. Exista si un numar de telefon, al doamnei de la pangar, care stie foarte bine programul parintelui. Pentru numar, contact pe privat.

Elenaalexa 27.01.2012 12:45:32

Multumire!
 
Asa este, Windorin,va multumim!
Doamne, ai mila de Parintele nostru si nu-l lasa in osteneli peste puterile lui,amin!
Citat:

În prealabil postat de windorin (Post 425016)
Marturisesc, din propria experienta, ca parintele are viata sfanta si este binecuvantat cu darul inainte-vederii. Atat pe mine, cat si pe cativa prieteni foarte apropiati, parintele ne'a binecuvantat cu sfaturi minunate, pe care numai un parinte inainte-vazator cu duhul (cu Duhul) ar fi putut sa le rosteasca. Uneori, cele aflate sunt foarte aspre, iar alteori, sunt pline de nadejde.

Insa, atata timp cat acest dar al inainte-vederii si al cunoasterii celor ascunse este al Duhului Sfant, iar nu al omului in sine, Domnul ii descopera parintelui cele ascunse numai in masura in care cel care vine la parintele o face cu inima curata si cu multa credinta, iar nu din curiozitate sau alte motive necuviincioase. De aceea, cunoasterea aceasta sa o cautam numai in vederea mantuirii sufletului si a despatimirii, iar nu ca pe o magie interesanta. Recomand celor vicleni (ganduri ascunse) sa nu fie curiosi, caci le va parea rau.

Parintele se afla aproape tot timpul in Bucuresti, la biserica-paraclis zidita langa santierul Catedralei Mantuirii Neamului. Acolo se afla si Moastele Sfantului Ioan Gura de Aur. Zilnic, la parintele asteapta sute de oameni. Adesea, parintele spovedeste si sfatuieste pana la cele mai tarzii ore din noapte (03.00). Din cand in cand se intoarce la Manastirea Sihastria, pentru cateva zile. Exista si un numar de telefon, al doamnei de la pangar, care stie foarte bine programul parintelui. Pentru numar, contact pe privat.


floryyn31 20.02.2012 08:08:27

Citat:

În prealabil postat de windorin (Post 425016)
........
Parintele se afla aproape tot timpul in Bucuresti, la biserica-paraclis zidita langa santierul Catedralei Mantuirii Neamului. Acolo se afla si Moastele Sfantului Ioan Gura de Aur. Zilnic, la parintele asteapta sute de oameni. Adesea, parintele spovedeste si sfatuieste pana la cele mai tarzii ore din noapte (03.00). Din cand in cand se intoarce la Manastirea Sihastria, pentru cateva zile. Exista si un numar de telefon, al doamnei de la pangar, care stie foarte bine programul parintelui. Pentru numar, contact pe privat.

Frate windorin, stii cumva daca parintele poate fi gasit zilele astea?

Elenaalexa 20.02.2012 09:11:49

Stiu ca Parintele nostru in saptamana aceasta este in Bucuresti.
Doamne ajuta!

tinutza 25.02.2012 11:29:54

Cine stie, il rog sa imi raspunda:

In saptamana viitoare, prima din Postul Pastelui (an 2012), Parintele Ciprian Gradinaru poate fi gasit in Bucuresti ? Eventual imi puteti da (pe privat) nr de tel al Dnei de la Pangar ca sa intreb ?

Cand sta lumea la rand in Biserica pt a vorbi cu Parintele, se aud in boxe (sper ca are asa ceva)
cantari religioase sau citeste cineva ceva in timpul asta ? Ca altfel mi se pare o ,,spovedanie” publica, mai ales daca nu se pastreaza o distanta mai mare...

Iar la Sihastria se poate vorbi mai intre 4 ochi cu Dumnealui? In chilie intra mai multe persoane sau cate unul ? Primeste la orice ora din zi sau seara, ori are un anumit program ? Pt cazare la Sihastria trebuie sunat din timp? Daca da, un nr de tel, pe privat sau aici, se poate ?

Multumesc!

Mihai36 25.02.2012 13:11:29

Daca nu ar sti Dumnezeu dinainte viitorul sau daca nu ar exista darul inaintevederii (in viitor) atunci cum de nu exista un viitor prestabilit?

sau unele lucruri sint stabilte si altele au ingaduita o anumta marja de eroare?

fallen 29.02.2012 16:04:14

Citat:

În prealabil postat de Raquel (Post 423187)
Vreau sa va spun ca si eu am fost la parintele Ciprian, la Bucuresti, vis-a-vis de hotel Marriott, chiar ieri. Iar acum stau si plang. Vroiam sa stiu daca relatia mea actuala se va finaliza printr-o casatorie, sau pur si simplu daca voi fi in continuare cu prietenul meu. Mi-a spus ca nu, nu voi fi cu el. Oare asa o fi ? Chiar stie, vede parintele Ciprian lucruri despre oameni? Sincer, nu stiu ce sa cred...poate ca asa va fi. Oricum credinta mea in Dumnezeu ramane, de lucrul asta sunt sigura si va fi cum doreste El. Totusi consider ca nu e corect sa stim ceva legat de viitorul nostru. E mai bine sa ne rugam, sa mergem la biserica si sa avem speranta. Voi ce parere aveti? Sau daca ati avut si voi astfel de experiente...astept pareri.

Daca i-ai povestit mai multe, i-ai dat detalii despre relatia voastra, i-ai descris in linii mari personalitatea fiecaruia dintre voi, e posibil sa-si fii dat seama, datorita varstei si experientei sfintiei sale, daca va potriviti si aveti sanse ca relatia voastra sa functioneze. Nu cred ca e "ghicitor in stele". Dar mai e un aspect : tu poate i l-ai descris acum pe prietenul tau in felul in care il vezi tu, acum din perspectiva ta. Si din aceasta perspectiva de acum, relatia poate sa functioneze sau nu. Dar e foarte posibil ca el sa nu fie de fapt asa, sau sa se schimbe in timp, sau tu sa incepi sa-l vezi "cu alti ochi", astfel incat sa se schimbe si perspectiva relatiei.

fallen 29.02.2012 16:08:27

Citat:

În prealabil postat de tinutza (Post 431565)
Cine stie, il rog sa imi raspunda:

In saptamana viitoare, prima din Postul Pastelui (an 2012), Parintele Ciprian Gradinaru poate fi gasit in Bucuresti ? Eventual imi puteti da (pe privat) nr de tel al Dnei de la Pangar ca sa intreb ?

Cand sta lumea la rand in Biserica pt a vorbi cu Parintele, se aud in boxe (sper ca are asa ceva)
cantari religioase sau citeste cineva ceva in timpul asta ? Ca altfel mi se pare o ,,spovedanie” publica, mai ales daca nu se pastreaza o distanta mai mare...

Iar la Sihastria se poate vorbi mai intre 4 ochi cu Dumnealui? In chilie intra mai multe persoane sau cate unul ? Primeste la orice ora din zi sau seara, ori are un anumit program ? Pt cazare la Sihastria trebuie sunat din timp? Daca da, un nr de tel, pe privat sau aici, se poate ?


Multumesc!

Eu stiu ca nu e voie sa intri in chiliile monahilor. Spovedaniile se fac in biserica.
Din experienta iti spun ca orice spovedanie necesita timp si rabdare. Si un dram de noroc.
Inafara de asta, chiar daca s-ar auzi ceva, pe cine crezi ca intereseaza? Dar de obicei nu se aude.

Daca ti-ai propus in acest post sa ajungi tocmai la Sihastria, e mare lucru. Iti doresc succes!

Elenaalexa 29.02.2012 16:45:09

Raspuns(partial)
 
In primele doua saptamani din Sfantul si Marele Post, Parintele Ciprian se afla la Manastirea Sihastria.
Nu stiu cum se procedeaza la Bucuresti, dar la Manastirea Sihastria, pentru spovedanie sau cuvant de folos, se intra individual in chilia Parintelui.Parintele nu are un program, primeste pe oricine, la orice ora, ziua si seara.In perioada posturilor, de regula, este multa lume si Parintele primeste chiar si dupa miezul noptii, pana reusesc sa intre toate persoanele aflate la randul cer se formeaza pe cerdacul din fata chiliei sale.
Dupa cate stiu, nu se fac rezervari pentru cazare decat pentru grupuri de pelerini, dar de regula nu ramane nimeni necazat.
Cam atat.
Post binecuvantat !
DOAMNE AJUTA!
Citat:

În prealabil postat de tinutza (Post 431565)
Cine stie, il rog sa imi raspunda:

In saptamana viitoare, prima din Postul Pastelui (an 2012), Parintele Ciprian Gradinaru poate fi gasit in Bucuresti ? Eventual imi puteti da (pe privat) nr de tel al Dnei de la Pangar ca sa intreb ?

Cand sta lumea la rand in Biserica pt a vorbi cu Parintele, se aud in boxe (sper ca are asa ceva)
cantari religioase sau citeste cineva ceva in timpul asta ? Ca altfel mi se pare o ,,spovedanie” publica, mai ales daca nu se pastreaza o distanta mai mare...

Iar la Sihastria se poate vorbi mai intre 4 ochi cu Dumnealui? In chilie intra mai multe persoane sau cate unul ? Primeste la orice ora din zi sau seara, ori are un anumit program ? Pt cazare la Sihastria trebuie sunat din timp? Daca da, un nr de tel, pe privat sau aici, se poate ?

Multumesc!


icamilin 11.03.2012 23:22:19

Cazare M.Sihastria
 
Parinte SOFRONIE CAZARE M.SIHASTRIA telefon:0233251486

tinutza 17.03.2012 22:13:55

Si dupa cele 2 sapt de post poate fi gasit la Bucuresti ? La orice ora din zi ? Astept raspuns , daca se poate , si pt celelalte intrebari, legate de intimitatea spovedaniei, de la Bucuresti.

Multumesc celor care mi-ati raspuns ! Si celor care imi vor mai raspunde.

Am observat de abia acum ca am primit raspuns. Nu mai dadeam de linkul acesta, unde e titlul : Mesaj de la ... Cautam pe google doar dupa numele lui si al manastirii si nu ma dadea aici. Nici nu prea am avut mult timp sa caut.
Multumesc inca o data!

tinutza 18.03.2012 14:35:59

Legat de locul in care se afla Parintele Ciprian Gradinaru, cred ca o sa sun la nr de tel de la Sihastria, dar pt restul intrebarilor cred ca imi poate raspunde cineva, doar sa vada acest mesaj.

fallen 21.03.2012 07:44:05

Oare preotii vazatori cu duhul fac numai previziuni negative? Pentru ca asta nu e greu, pot sa o fac si eu. In general profetiile rele se auto-indeplinesc, pentru ca oamenii sunt tentati sa le creada. La fel si cele bune, in oarecare masura, dar mai greu. In general ceea ce ni se spune ne intareste convingerile sau ne confirma temerile.
Ca sa dau un exemplu, daca eu ma duc si spun ca nu ma inteleg cu barbatul, (...), evident ca o sa mi se zica ca ne vom desparti. Acum cand ajung acasa, chiar daca o vreme lucrurile or sa mearga bine, la prima discutie in contradictoriu o sa-mi amintesc ce a zis parintele ...
Minunat ar fi daca cineva ar face o previziune de bine si s-ar indeplini, in ciuda tuturor impedimentelor....

dorinastoica14 21.03.2012 11:50:38

Citat:

În prealabil postat de fallen (Post 435953)
Oare preotii vazatori cu duhul fac numai previziuni negative? Pentru ca asta nu e greu, pot sa o fac si eu. In general profetiile rele se auto-indeplinesc, pentru ca oamenii sunt tentati sa le creada. La fel si cele bune, in oarecare masura, dar mai greu. In general ceea ce ni se spune ne intareste convingerile sau ne confirma temerile.
Ca sa dau un exemplu, daca eu ma duc si spun ca nu ma inteleg cu barbatul, (...), evident ca o sa mi se zica ca ne vom desparti. Acum cand ajung acasa, chiar daca o vreme lucrurile or sa mearga bine, la prima discutie in contradictoriu o sa-mi amintesc ce a zis parintele ...
Minunat ar fi daca cineva ar face o previziune de bine si s-ar indeplini, in ciuda tuturor impedimentelor....

Nu reușesc să ajug la părintele de câte ori mi-aș dori. Ori-de-câte-ori am o problemă și nu am cu cine mă sfătui îmi spun în gând "ajută-mă părinte, dă-mi gândul cel bun!" și simt ajutorul.
Am să vă spun o"previziune" a părintelui. Spunându-i că mă necăjește soțul uneori, părintele mi-a răspuns: Roagă-te pentru el și rabdă necazurile. El este asemenea dudului în care s-a urcat Zaheu vameșul ca să-l vadă pe Iisus Hristos", fără el nu te poți mântui.
De câte ori am certuri mă gândesc la vorbele părintelui și mă întăresc. Acesta este doar un exemplu. Prin vorbele duhovnicului ne vorbește Mântuitorul.


Ora este GMT +3. Ora este acum 09:48:23.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.