Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   de ce sufera batranii ? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=12170)

Mirela0110 10.02.2011 16:38:03

de ce sufera batranii ?
 
eu stau cu bunica mea, care are 77 de ani. ea m-a crescut de cand aveam 2 3 ani si acum ma ajuta fffffffoarte mult si sa imi cresc fetita si cu ajutorul lui Dumnezeu, poate ma ajuta sa imi cresc si baiatul dupa ce se va naste.

problema e ca e foarte bolnava, are coxartroza si de mai mult de un an are dureri ingrozitoare de picioare si de spate, sunt zile in care de abia poate merge. cealalta bunica, de pe tata, e mai in varsta ca ea dar nu are dureri asa mari. nu inteleg de ce oare trebuie sa sufere in halul asta? intotdeauna a fost buna, darnica, intelegatoare, blanda, calma, a suferit foarte mult din cauza sotului care a divortat dupa 9 ani de casnicie, a crescut-o singura pe mama, m-a crescut, tot singura, ca mama m-a lasat in grija ei de cand aveam eu vreo 2 ani, cu greu si pe mine, mi-a fost ca o mama, acum ma ajuta pe mine sa imi cresc fata, are un suflet foarte bun. chit ca ii mai fac si eu zile negre, ne mai ciondanim, na, fiecare cu ideile lui, generatii diferite, dar ii sunt foarte recunoscatoare si tin enorm la ea.

nu as vrea sa mai sufere atata. eu ma rog ca Dumnezeu sa ii mai aline durerile, nici nu stiu ce sa fac ....

andreicozia 10.02.2011 17:07:36

Citat:

În prealabil postat de Mirela0110 (Post 335773)
are coxartroza si de mai mult de un an are dureri ingrozitoare de picioare si de spate, sunt zile in care de abia poate merge....

Draga Mirela, cred ca cel mai frumos gest ar fi din cind in cind sa-i mai acorzi pauze de la cresterea copilului tau, si sa o lasi sa-si traga sufletul intr-o pozitie confortabila, mai la orizontala.
Mentalitatea la noi este ca bunicile trebuie sa alerge ca titirezul toata ziulica cu treaba prin casa in ciuda durerilor pentru a nu da senzatia ca sunt o povara pentru copii, insa dupa cum vezi au si ele limitele lor.

andreicozia 10.02.2011 17:30:42

Batrinetea ar trebui sa fie perioada cea mai odihnitoare si IMPLITA a oamenilor. Practic noi toata viata lucram, ne desavirsim, incercam sa ne trezim si sa ne desteptam, pentru a ne bucura de aceasta perioada intre 58-70(75) de ani...cina apuca:)

Batrinii sufera pentru ca au nevoie sa-i "peticim" au nevoie de operatii la coloana, la genunchi, solduri, si muuuulte altele si desi este mai simplu sa le urmam sfatul impaciuitor " lasa maica ca trece, are grija Dumnezeu de mine in suferinta mea" noi trebuie sa ne folosim de ce ne lasa Dumnezeu si sa luam "taurul de coarne" cum se zice si sa-i ajutam sa-si imbunatateasca CALITATEA VIETII.
E pacat sa-i lasam de izbeliste cind vedem ca singuri nu se descurca sau stau incilciti in mentalitati invechite.

colaps3 10.02.2011 17:36:11

Mirela, citește Psalmul 89:

„10. Anii noștri s-au socotit ca pânza unui păianjen; zilele anilor noștri sunt șaptezeci de ani;
11. Iar de vor fi în putere optzeci de ani și ce este mai mult decât aceștia osteneală și durere;

Asta e viața omului rânduită de către Dumnezeu, nu putem schimba nimic, putem doar să facem astfel încât să nu-i trăim degeaba, ci în bună credință și întru împlinirea faptelor bune.

Dumitru73 10.02.2011 17:40:15

cred ca batranii au nevoie, in primul rand, de putina atentie din partea noastra.
macar un pic de respect si un pic de multumire.

calator prin ploaie 10.02.2011 20:28:29

Batranii sunt ca niste copilasi....Se bucura de orice , asteapta un zambet , o vorba buna , rabdare,,,,,si au nevoie acuta de iubireee!!!!!! In ochii lor senini ca cei de copii stau pitite doruri nerostite....dorinte , amintiri....E atat de usor sa oferi un coltisor din sufletul tau, unui batran !

ps. ei sufera de solitudine si lipsa de iubire din partea celor din jur , care uita ca si ei vor trece...si apoi vor astepta....

colaps3 10.02.2011 20:34:42

„Ai oleacă de bătrânețe la tinerețe ca să primești tinerețe la bătrânețe” ... spunea părintele Arsenie Papacioc.

calator prin ploaie 10.02.2011 20:36:33

Parca incet, incet , incep sa te plac Colaps in varianta 3 ! Doamne ajuta!

George.m 11.02.2011 02:30:41

Iata un filmulet care sugereaza ce anume le lipseste batranilor:

http://www.youtube.com/watch?v=PkXGL...mbedded#at=263

LapetiteMoc 11.02.2011 09:43:17

un gand
 
Ocupa-te de bunica ta ca si cum ar fi copilul tau. Acorda-i atentie, fa-i surprize etc, si sigur se va ameliora si starea sanatatii. Du-te cu ea la medici, informeaza-te ce medicamente ar putea-o ajuta, ofera-i ce stii ca-i place - si toate faptuieste-le cu calm si dragoste. Nici nu ne imaginam cate poate vindeca dragostea!

De copilasii tai ocupa-te tu si numai tu. Elibereaz-o pe ea de toate grijile acestea care o consuma si o subrezesc.


Ora este GMT +3. Ora este acum 18:51:52.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.