Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Icoane si Cruci cu luminite - o profanare? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=9480)

colaps 18.05.2010 00:36:21

Icoane si Cruci cu luminite - o profanare?
 
Va salut.

Ce credeti voi? E o profanare atunci cand bisericile hotarasc sa inconjoare o Icoana, o Cruce sau un altar intreg cu luminite?

Am vazut asta la o biserica la care merg mai nou, ca au la Sfanta Cruce de sus si cea de la altar inconjurata de luminite, la fel si icoana Maicii Domnului.

Se aprind luminitele cand incepe slujba si se sting cand se incheie. Mie mi se pare cel putin ciudat un asemenea lucru, insa nu stiu daca este o profanare sau nu.

Voi ce credeti ?

PS: Mie personal imi displace un asemenea gest din partea lor. Cine stie, poate le folosesc pentru a "ilumina" atmosfera mai mult, insa cu totii stim ca Lumina adevarata nu e cea vazuta.

Marius22 18.05.2010 09:27:05

Profanare este totusi mult spus. Cred ca putem vorbi de o deviere de la firesc. Intalnim in biserici astfel de obiecte de cult deoarece anumiti preoti sunt lipsiti nu numai de notiuni de arta bisericeasca, ci si de bun gust. Degeaba incercam noi sa "impodobim" locasul Domnului dupa cum ne taie capul daca nu o facem din perspectiva traditiei autentice.

lore86 18.05.2010 09:43:54

profanare nu, kitsch DA!
si lista poate continua:flori de plastic la icoane. icoane pe faianta, beculete la candela
kitsch, kitsch,kitsch.....
din pacate , in suficiente biserici nu primeaza bunul gust
si asta e trissst.....

windorin 18.05.2010 09:53:16

Preotul este cel de gatul caruia atarna toate acestea !
Cand un preot are prost gust, ar trebui macar sa asculte canoanele, care atat de clar vorbesc despre toate cele ale bisericii.

gabriela8 18.05.2010 17:36:35

Si inlocuirea candelelor cu ulei cu niste candele asemanatoare dar... cu becuri?

costel 18.05.2010 17:46:04

Imi plac bisericile unde lumina de afara patrunde din ce in ce mai putin. Au fost construite asa, nu ca sa ne calcam unii pe altii, ci a invitatie de a ne privi mai mult pe noi, decat pe ceilalti.

Nu-mi place sa vad ca o catapeteasma e impodobita cu instalatie, ca policandrul e lipsit de lumanari si impodobit cu becuri alese, ca orice candela a devenit electrica ....

Daca vom continua asa, nu ar fi exclus sa aducem la altar in loc de ulei, becuri pentru candele.

colaps 18.05.2010 18:12:33

Citat:

În prealabil postat de gabriela8 (Post 249806)
Si inlocuirea candelelor cu ulei cu niste candele asemanatoare dar... cu becuri?

Am vazut la o alta biserica ca avea candele electrice. Iar pe circuit era o intrerupere, astfel incat una din candele tot se aprindea si se stingea.

Aiurea...

Jane Says 18.05.2010 18:18:25

Nici mie nu-mi plac candelele electrice :(( Si in general lumina artificiala aprinsa in biserica, lasa sa fie mai semiintuneric si lumina de la lumanari, dar nu tot candelabrul de becuri sau neoane ;(

In schimb flori artificiale am vazut in bisericutele mici in care nu sunt bani sau nu sunt mai mult de cativa enoriasi la slujba.. mai aduce cate o babuta un fir de busuioc sau o floare din gradina. Si asa au putut ei sa infrumuseteze icoanele. E kitsch dar cred ca e scuzabil, si pana la urma nu cred ca ne impiedica la rugaciune..

colaps 18.05.2010 18:23:56

In aceeasi biserica la care am vazut acele luminite, cand se termina slujba si se stingeau, impreuna cu multe alte lumini din biserica, era o atmosfera mult mai frumoasa in interior, parca mistica.

Are geamuri galben-fumurii si se vedeau razele de lumina difuza galbena cum se astern pe altar. Mult mai frumos, decat sa abuzeze de aparatura electrica.

O sa fac doua poze Duminica viitoare ca sa vedeti diferenta.

AlinB 18.05.2010 18:26:23

O fi lumina de la lumanri mai "cool" dar din pacate nu face fatza la necesitatile actuale si creeaza si o atmosfera irespirabila.

In rest..candelele cu led -uri si alte minuni au venit din afara si au in general (sau mi se pare?) o tenta catolica..

Ma intreb unde se vindeau inainte cel mai bine..


Ora este GMT +3. Ora este acum 13:52:14.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.