Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Iudaismul (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5033)
-   -   ortodox la slujba evreiasca (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=12904)

fanietta 21.05.2011 20:31:04

ortodox la slujba evreiasca
 
e ok pentru mine daca sunt ortodoxa si vreau sa merg la o slujba evereiasca? asta doar din pura curiozitate...

Mihnea Dragomir 21.05.2011 22:32:16

Pe mine nu m-au lăsat. Am vrut să văd o slujbă evreiască la Templul Coral. Din curiozitate liturgică. Dar m-a "mirosit" portarul că nu sunt de-al lor. Mi-a spus că pot veni, însă numai dacă am invitație de la cineva din Comunitate. N-aveam, că nu mă gândisem că ar fi necesar.

o nestiutoare_ 21.05.2011 22:34:41

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 362692)
Pe mine nu m-au lăsat. Am vrut să văd o slujbă evreiască la Templul Coral. Din curiozitate liturgică. Dar m-a "mirosit" portarul că nu sunt de-al lor. Mi-a spus că pot veni, însă numai dacă am invitație de la cineva din Comunitate. N-aveam, că nu mă gândisem că ar fi necesar.

:)):))
Foarte tare! De la distanta se simte ca sunteti crestin.
Bravo, bravo!;)

fanietta 22.05.2011 15:24:33

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 362692)
Pe mine nu m-au lăsat. Am vrut să văd o slujbă evreiască la Templul Coral. Din curiozitate liturgică. Dar m-a "mirosit" portarul că nu sunt de-al lor. Mi-a spus că pot veni, însă numai dacă am invitație de la cineva din Comunitate. N-aveam, că nu mă gândisem că ar fi necesar.

deci nu am nici o sansa... totusi nu mi se pare corect, la noi daca vine cineva care nu apartine ortodoxiei nu cred ca este dat afara

glykys 22.05.2011 15:49:38

Citat:

În prealabil postat de fanietta (Post 362819)
deci nu am nici o sansa... totusi nu mi se pare corect, la noi daca vine cineva care nu apartine ortodoxiei nu cred ca este dat afara

Teoretic. Practic, eu nu am auzit de vreun evreu care sa intre intr-o biserica ortodoxa "din pura curiozitate".

o nestiutoare_ 22.05.2011 15:52:25

Citat:

În prealabil postat de glykys (Post 362830)
Teoretic. Practic, eu nu am auzit de vreun evreu care sa intre intr-o biserica ortodoxa "din pura curiozitate".

Nu chiar...ar putea sa intre ca sa isi faca afacerea.Gen...vanzare de icoane, nu au niciun fel de amestec cu religia atata timp cat isi scot banii.

Erethorn 06.06.2011 10:35:47

Păi, teoretic, după "Cei chemați, ieșiți", nici în biserica creștină n-ar mai avea voie să rămână un evreu, corect ?

Gast84 08.09.2011 02:27:18

Asta-i pentru ca pe noi evreii nu ne intereseaza prea mult ca persoanele sa aiba curiozitate. Religia iudaica este una care nu cauta adepti, cine este evreu, sa vina cu noi, cine nu, sa ramana pe loc. De aia nu sunt prea bine primiti cei din alte religii in templele noastre, pentru ca rabinul se adreseaza doar evreilor si crestini nu au de ce sa vina la noi. In plus, nu cred ca vre-un crestin ar vrea sa intre intr-o sinagoga, si mai mult, nu cred ca un evreu ar vrea niciodata sa calce o biserica.

Comentarii ca sinagoga satanei si chestii topice genul: sa isi faca afacerea si lucruri de astea va rog frumos sa nu le spuneti, noi nu va jignim pe voi.

stefan florin 08.09.2011 11:28:37

Citat:

În prealabil postat de Gast84 (Post 397811)
Asta-i pentru ca pe noi evreii nu ne intereseaza prea mult ca persoanele sa aiba curiozitate. Religia iudaica este una care nu cauta adepti, cine este evreu, sa vina cu noi, cine nu, sa ramana pe loc. De aia nu sunt prea bine primiti cei din alte religii in templele noastre, pentru ca rabinul se adreseaza doar evreilor si crestini nu au de ce sa vina la noi. In plus, nu cred ca vre-un crestin ar vrea sa intre intr-o sinagoga, si mai mult, nu cred ca un evreu ar vrea niciodata sa calce o biserica.

Comentarii ca sinagoga satanei si chestii topice genul: sa isi faca afacerea si lucruri de astea va rog frumos sa nu le spuneti, noi nu va jignim pe voi.

In templele si in sinagogile voastre va rugati lui YAHVE. Si noi crestinii tot lui YAHVE ne rugam in bisericile noastre. Daca eu as intra intr-o sinagoga si as participa la o slujba religioasa, cu ce v-ar afecta treaba asta si mai ales de ce nu ma-ti primi? De ce acesta discriminare?

floricica 08.09.2011 11:42:24

Citat:

În prealabil postat de Gast84 (Post 397811)
mai mult, nu cred ca un evreu ar vrea niciodata sa calce o biserica.

Comentarii ca sinagoga satanei si chestii topice genul: sa isi faca afacerea si lucruri de astea va rog frumos sa nu le spuneti, noi nu va jignim pe voi.



Dar de ce ar vrea sa calce pe un forum ortodox? o afacere ...ceva?


Ora este GMT +3. Ora este acum 12:43:46.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.