Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Stiri, actualitati, anunturi (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=504)
-   -   Reîncarnare! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=4305)

AdeLlA 10.08.2008 20:56:54

Credeti in reîncarnare? Stiu, biserica nu crede în aceastã teorie. Totusi, pasaje din biblie au fost scoase în ceea ce priveste acest subiect. Te poti desãvîrsi avînd o singurã viata?
P.S. Scuzati, va rog, dar eu obisnuiesc sa scriu cu diacritice si de aici primul meu mesaj poate neinteles!




georgeval 23.09.2008 17:43:17

Citat:

În prealabil postat de AdeLlA
Credeti in reîncarnare? Stiu, biserica nu crede în aceastã teorie. Totusi, pasaje din biblie au fost scoase în ceea ce priveste acest subiect. Te poti desãvîrsi avînd o singurã viata?
P.S. Scuzati, va rog, dar eu obisnuiesc sa scriu cu diacritice si de aici primul meu mesaj poate neinteles!



Cel mai potrivit raspuns il da Hristos prin Invierea Sa din morti. A inviat, nu S-a reincarnat. Reincarnarea nu are temeiuri scripturistice. Cei care sustin ca Scriptura ne vorbeste despre reincarnare dovedesc o interpretare eronata. Care sunt pasajele scoase din Scriptura?

aureliapopescu 24.09.2008 11:06:12

Cel mai potrivit cuvant despre reincarnare se gaseste in vol.13 din ciclul de carti "Ne vorbeste parintele Cleopa" si imediat cum deschidem volumul 13 Icapitol se intituleaza asa:"Cuvant impotriva reincarnarii ( metempsihoza)" si spune asa parintele:"Cea mai mare nebunie,paganatate si ratacire de la adevar este aceea de a crede cineva ca sufletul omului dupa moarte intra in alte trupuri de dobitoace, de fiare,de pasari etc.In toata invatatura dumnezeiestilor Scipturi, a Evangheliei lui Hristos, in invataturile Sfintilor Apostoli si ale Sfintilor Parinti, nu gasim vreo alta marturie despre aceasta ratacita si spurcata invatatura.
Mantuitorul nostru Iisus Hristos, in dumnezeiasca Sa Evanghelie, ne arata unde merg sufletele oamenilor dupa moarte, zicand:Si a murit saracul si a fost dus de ingeri in sanul lui Avraam.A murit si bogatul si s-a inmormantat.Apoi aratand unde s-a dus , zice:Si in iad ridicandu-si ochii sai,fiind in chinuri, el a vazut de departe pe Avraam si pe Lazar in sanul lui."
Continuarea te invit sa o citesti ca sa vezi cu ochii tai ce poate spune un Sf. Parinte care toata viata a citit si a studiat cartile Sfinte si Scriptura.Noi nu putea realiza ce pot face si ce au putut face Sf.Parinti.Din pacate prindem in zbor un eres si il luam de bun parerea mea e ca intotdeauna cand avem o nevointa privitoare la un lucru sa deschidem o carte a unui Sf.Parinte si cu siguranta vom gasi adevaratul raspuns la problema/problemele/framantarile noastre.
Doamne Ajuta!

pr.marius 29.09.2008 11:42:35

Adelia, te-as ruga sa dai cateva exemple din aceste citate. In al doilea rand, daca nu te-ai putea desavarsi in aceasta viata, venirea lui Hristos ar fi zadarnica. De asemenea desavarsirea nu este rodul nostru exclusiv, ci rodul milei si al iubirii lui Dumnezeu. E adevarat ca si noi avem cate ceva de facut, insa e foarte putin in comparatie cu ce face Dumnezeu cu noi. Noi sa facem putinul care ni se cere si Dumnezeu plineste restul.
Si in concluzie: cum iti explici ca exista atatia sfintii, daca iata, desavarsirea (pe care repet, Domnul o plineste), nu ar exista in aceasta singura viata?

ory 29.09.2008 13:21:20

Este clar ca in viata aceasta exista multe controverse,dar nu stiu ce s-ar face farmecul vietii fara controverse!!!???
Uneori,uneori ma gandesc la clipa cea mai sugestiva din viata noastra,la acea clipa malefica,ce uneori ne schimba traseul aproape ireversibil,si mi se pare nedreapta aceasta petcetluire care ne face sa ne irosim intr-o suferinta si-o nestiinta perpetua.Si-atunci apare cugetarea;"oare exista si-o alta posibilitate de a mai trai o viata,o altfel de viata?"Probabil ca tocmai din neresemnarea vietii dificile si pline de intelesuri din acest univers,apare necesitatea unora de-a spera si spre o alta reincarnare.Dar mi se pare ca ar fi tot atat de inutila ca initierea ta spre acest hazard de neputinta.Cu ce folos,cand oricum scopul nu se leaga de acest fizic mereu crancen si debusolat!!!
Nu cred ca exista reincarnare,dar ca se-ntampla ceva cu spiritul nostru,cu siguranta ca se-ntampla.Ar fi nedrept sa nu existe o alta dimensiune pentru acesta,acea dimensiune care transpune intreaga noastra viata pamanteana intr-un salas de repaos,zbuciumat sau linistit.Depinde de calitatea presiunii sub care am supus in aceasta viata,sufletul si constiinta noastra.
La japonezi am auzit adesea conceptul acesta de reincarnare si judecand la stilul lor de viata si de crezamant,nici nu este de mirare.Ei pun foarte putin pret pe suflet,si-atunci au nevoie de o inventie,de o presupunere ca acesta s-ar metamorfoza in viitor in altceva,au nevoie de o saturatie al sensului lor launtric.Ei pun baza prea multa pe fizic,astfel ca nu stiu cum sa-si mai defineasca intensitatea spiritului,ce caracterizeaza orice om,evadand in aceste povesti plauzibile despre reincarnare.

sofiaiuga 29.09.2008 21:27:06

exista raiul pt cei care reusesc sa aj acolo si iadul pt cei care nu se straduiesc sa-l obtina inca din aceasta lume ci se multumesc cu suficienta lumii acesteia si cu amagirile ei .Ce ai vrea mai mult de atit!!

sherlock_holmes 29.09.2008 21:40:44

reincarnare...

Stau si ma intreb,daca calc o sopirla pe coada,pe ce am calcat ? pe coada sopirlei sau pe coada lui Napoleon ?
Sau daca mulg o vaca,pe cine mulg,vaca sau pe regina Cleopatra ?
sau daca rage un magar,rage el insusi sau Darwin ?...etc.

Sau cum se inteleg intre ele sopirla-sopirla cu sopirla-Napoleon...pe ce limba adica ?

Sau hai sa zicem ca se reincarneaza in alti oameni...in acest caz bunicul poate deveni
copilul copilului sau adica nepotul devine tatal bunicului sau...etc.

Chiar si asa,daca omul nu mai are amintirea celor intimplate intr-o viata anterioara,cum este si in cazul nostru...cum poate el sa mai perfectioneze ceea ce nu stie ?

Si chiar daca trecem peste toate acestea,conform maximei unui intelept aztec...cantitatea de inteligenta pe pamint este constanta,numai numarul oamenilor creste.

Chiar si d.p.d.v al moralei,credintei...toate merg in jos,spre un sfirsit al
raului(omenirii)pe acest pamint,apocalipsa,nu altceva....ce vor aceia sa mai perfectioneze ?

draga ory,

Exista o asfel de lume,dupa plecarea noastra de pe pamint,se numeste Imparatia
Cerurilor....multi traiesc in ea,inca de aici.
Intr-un anume sens,oamenii sint nemuritori,adica nimeni nu a murit pe acest pamint(in sens de extinctie),ci au plecat intr-o alta lume (cum zic materialistii,nimic nu se piede,ci totul se transforma...)

Moartea este despartirea sufletului de trup,Inca de la facere,omul a fost gindit de
Dumnezeu ca fiinta compusa(om + Dumnezeu),suflarea de viata fiind Duhul Sfint care
constituia cumva liantul dintra trup si suflet,stind in despartitura lor,ca o metafora
asa....Duhul Sfint tinea cu o mina trupul iar cu cealalta sufletul(Duhul nu are miini,este duh...dar ca imagine)
Cind Adam a pacatuit,Duhul Sfint a plecat din om,si atunci a intrat moartea in el....adica s-a prabusit intregul esafodaj,sufletul incepind incet-incet sa se desprinda de trup,cumva, prin inaintarea in virsta.
Pentru noi moartea nu inseamna ce inteleg oamenii prin moarte,ci inseamna despartire de Dumnezeu,care este cu mult mai infricosatoare decit moartea extinctie.Ca si cum intr-o celula de inchisoare,adinc intr-o mina,cineva zace inlantuit pentru vecie,fara sa vada alti oameni,lumina,muzica,natura...traieste omul acela,dar mai rau decit un mort.
Despre Imparatia Cerurilor,pe care trebuie sa o cautam din tot sufletul nostru,si cum este ea...poate altadata.

iertare pentru greselile mari sau mici facute...sensul conteaza,dupa cum am mai spus si altadata.

ory 01.10.2008 22:36:03

Draga sherlock,NU AM PRETINSA CA NU EXISTA VIATA DE DUPA MOARTE,NICIDECUM!!!

sherlock_holmes 03.10.2008 02:52:18

draga ory,
Ma bucur de ce ai scris,poate ne vom intilni atunci in Imparatia Cerurilor,alaturi de toti oamenii buni si frumosi ce au trait pe acest pamint,Bunul nostru Dumnezeu Iisus Hristos sa ne ajute!

Florin-Ionut 07.11.2008 12:35:04

Citat:

În prealabil postat de AdeLlA (Post 87467)
Credeti in reîncarnare? Stiu, biserica nu crede în aceastã teorie. Totusi, pasaje din biblie au fost scoase în ceea ce priveste acest subiect. Te poti desãvîrsi avînd o singurã viata?
P.S. Scuzati, va rog, dar eu obisnuiesc sa scriu cu diacritice si de aici primul meu mesaj poate neinteles!

Cei care cred in reincarnare aduc marturia regresiilor hipnotice, cum ca subiectul isi aminteste vietile anterioare cu acuratele cand este interogat.

Au si hindusii "Biblia" lor, unde spune cam asa: sinele omului (atman sau purusa), care este diferit de suflet asa cam il intelegem noi, neavand personalitate sau vreun alt atribut logic si omenesc, de esenta divina, se reincarneaza in functie de faptele din viata anterioara pana ce ajunge sa fie eliberat de karma si sa se contopeasca cu Dumnezeu (se intoarce la Brahman cel impersonal, etc). Ideea este ca ei sustin ca acest "sine" nu are personalitate, deci nu are memorie, deci nu prea are nimeni cum sa-si aminteasca nimic sin vietile dianinte. E un paradox cu reincarnarea asta a lor si mi se pare stupid sa crezi asa ceva...

Nu mai zic de budisti, care nici Dumnezeu nu au, pentru ei existand numai suferinta si nirvana, restul fiind iluzie pura... Dar na, fiecare crede ce vrea.

Cine se pricepe mai bine, sa ma contrazica sau sa-mi confirme ce am scris mai sus.


Ora este GMT +3. Ora este acum 17:52:50.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.