Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Alte Religii (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5034)
-   -   Ateii si agnosticii sunt si ei oameni (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=17420)

abaaaabbbb63 15.09.2014 16:49:29

Ateii si agnosticii sunt si ei oameni
 
Buna ziua!

Am observat ca acest forum are o parere extrem de proasta despre atei si agnostici, unele comentarii fiind de genul "sunt drogati", "satanisti" sau "criminali". Este o parere mai proasta decat cea despre alte religii sau crezuri.

O sa las acest link aici:
https://www.youtube.com/watch?v=YROimcT_4bk#t=307

Toti suntem oameni. Nimic mai mult.

aubergine 15.09.2014 20:18:31

Citat:

În prealabil postat de abaaaabbbb63 (Post 567116)
Buna ziua!

Am observat ca acest forum are o parere extrem de proasta despre atei si agnostici, unele comentarii fiind de genul "sunt drogati", "satanisti" sau "criminali". Este o parere mai proasta decat cea despre alte religii sau crezuri.

O sa las acest link aici:
https://www.youtube.com/watch?v=YROimcT_4bk#t=307

Toti suntem oameni. Nimic mai mult.

Sunteti oameni, dar nu incercati sa va victimizati, sa faceti pe discriminatii cand singuri v-o faceti cu mana voastra.

Nu puteti sa generalizati ca intreg forumul are aceasta parere, si nu stiu de unde ati dedus ca oamenii cred aceste lucruri.

Este similar cu parerea oamenilor despre tigani, care fura si fac alte fapte reprobabile, daca ei s-ar comporta bine, oamenii nu ar avea nimic impotriva lor, la fel e si cu ateii, daca ei nu ar fi venit de N ori pe forum sa jigneasca si sa provoace certuri, lumea nu ar sufla acum in iaurt.

Deci comportamentul vostru lasa de dorit, mult. O gramada de exemple negative, in plus se stiu parerile voastre de pe forumurile atee si de pe facebook, comportamente reprobabile, postati lucruri jignitoare non stop, blasfemii, jigniti, si in mod constant intrati de cativa ani aici cu intentii rele.

Nu incercati sa negati realitatea ca nu merge, nu sunteti tocmai miei nevinovati.

Nu prea vad crestini ortodocsi care sa intre pe forumurile voastre de atei ca sa jigneasca, noi ne vedem de treaba noastra si voi veniti in mod constant ca sa agresati, numai asta stiti.

Sunteti deranjati de faptul ca sunteti o minoritate, in tara asta? Ce va intereseaza ca oamenii merg la moaste, sau doneaza multi bani bisericii, ca se construiesc biserici, si lumea merge in numar mare si frecventeaza biserica duminica? Care e problema voastra? stati linistiti in banca voastra si nu mai deranjati lumea.

Mosh-Neagu 15.09.2014 22:58:25

Citat:

În prealabil postat de abaaaabbbb63 (Post 567116)
Buna ziua!

Am observat ca acest forum are o parere extrem de proasta despre atei si agnostici, unele comentarii fiind de genul "sunt drogati", "satanisti" sau "criminali". Este o parere mai proasta decat cea despre alte religii sau crezuri.

O sa las acest link aici:
https://www.youtube.com/watch?v=YROimcT_4bk#t=307

Toti suntem oameni. Nimic mai mult.

Aici se pot spune multe, dar nu au caracter oficial. Asa ca, daca vrei sa faci o plangere despre pozitia ortodocsilor fata de atei si agnostici, nu vad ce te retine. Oricum, a fi ateu la o varsta nu implica a NU DEVENI credincios peste un timp. Foarte putini dintre cei ce s-au declarat atei raman orbi intreaga lor viata. Dar, chiar si-asa, in ultimile ceasuri ale propriei existente, Dumnezeu, dupa o atat de lunga si inutila asteptare, ii da ateului ocazia sa vada cu acei ochi, de cine este inconjurat, cine-l va insoti "la plecare" si mai ales care e directia spre care se indreapta. Nici un ateu nu scapa de asta decat daca sfarseste "calatoria" instantaneu, printr-un accident. Citeste despre moartea poetului francez Charles Baudelarie si te vei cutremura.

iustin10 16.09.2014 00:15:14

Ateismul este incremenirea in proiect,oprirea din urcusul spiritual ,si limitarea doar la lucruri logice , dar incapabile de a oferi sensuri si trairi . Logica insasi devine un zeu , si se admira si se plictiseste ea insasi de sine,cat e de perfecta. Ateistii sunt flamanzi dupa idealuri si sensuri,dar nu le gasesc nicaieri.

Oamenii care il compun fie sunt nelinistiti,si atunci au o sansa de a descoperi treptat adevarul,fie sunt blazati deja ,si atunci doar sila de toate lucrurile ii mai poate ajuta sa descopere frumosul intr-o zi.

Oamenii acestia nu sunt de condamnat ,precum copii care plang si fac prostii nu sunt .
Daca avem ceva de spus , si ne-am gasit implinirea in credinta, atunci vom sti sa vorbim si cu acesti oameni.
Daca nu ne -am gasit drumul in credinta ,atunci sa nu ne credem mai importanti ca ateistii, pentru ca intentii bune avem,dar daca exprimarea noastra este plina de rautati si dispret, nu avem ce sa le oferim si cu ce sa ii ajutam
Toti vom fi judecati dupa faptele noastre ,ateisti sau credinciosi . Cine se poarta frumos cu ceilalti ,si nu provoaca cearta si nu dispretuieste pe ceilalti ,va fi iubit de Hristos,mai mult decat cel care isi jigneste aproapele. Aici credinta nu ne va ajuta , caci faptele ne-au tradat ca nu o avem inca.
Nici ateistii nu au dreptul sa fie agresivi fata de ce nu inteleg,caci vor fi judecati , nici crrestinii nu au dreptul sa fie dispretuitori fata de omul ateist sau sa il respinga, caci cu aceiasi judecata vor fi judecati
Cel care zice 'prostule' sau nebunule fratelui sau, e la fel cu cel care ucide.

Abordarea sanatoasa e sa existe un dialog civilizat de ambele parti,iar daca nu ne convine agresivitatea ideilor acestor oameni care cauta cu dipserare un sens , atunci sa evitam sa vorbim cu ei . Dar in nici un caz sa nu ne murdarim haina alba a sulfetului , transformind-o in sort de macelar .

Mihnea Dragomir 16.09.2014 00:40:30

Citat:

În prealabil postat de iustin10 (Post 567150)
Ateismul este (...) limitarea doar la lucruri logice , dar incapabile de a oferi sensuri si trairi . Logica insasi devine un zeu ,

Cum logica, domnule ? Ateismul e nebunie. Scris este: "Nu exista Dumnezeu" cugeta nebunul". Daca eu v-as spune dv ca apartamentul in care locuiti s-a construit singur, asa-i ca m-ati suspecta ca sunt nebun ? Sau ca imi bat joc de dv ? Numai ca fac zeu din logica nu as putea fi suspectat. Dar, daca v-as spune ca toate apartamentele din lume s-au facut singure ? Si inca mult mai mult, toate orasele, campiile, muntii si marile s-au facut singure ? Dar daca am adauga planetei toate stelele si toate planetele din mii si mii de sisteme solare si as spune ca toate s-au facut singure, nu-i asa ca, cu atat mai mult, as fi suspectat de febra a mintii si delir organizat ? Ei bine, este exact ceea ce sustine ateismul. Logica in ateism ? Logica e in scolastica, domnule. Ati citit ceva de Albert cel Mare, ceva de Toma din Aquino ? Acolo, da! Sa vedeti ce poate face logica! Sa vedeti diferenta dintre minti puternice, organizate, care cerceteaza din aproape in aproape si folosesc rationamente de neinlaturat si emanatiile bezmetice si teoriile de doua parale ale ateilor!

Pelerin spre Rasarit 16.09.2014 02:00:24

Citat:

În prealabil postat de abaaaabbbb63 (Post 567116)
Toti suntem oameni. Nimic mai mult.

Pentru concluzia asta profunda o sa-ti faca statuie :)

iustin10 16.09.2014 02:17:32

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 567153)
Cum logica, domnule ? Ateismul e nebunie. Scris este: "Nu exista Dumnezeu" cugeta nebunul". Daca eu v-as spune dv ca apartamentul in care locuiti s-a construit singur, asa-i ca m-ati suspecta ca sunt nebun ? Sau ca imi bat joc de dv ? Numai ca fac zeu din logica nu as putea fi suspectat. Dar, daca v-as spune ca toate apartamentele din lume s-au facut singure ? Si inca mult mai mult, toate orasele, campiile, muntii si marile s-au facut singure ? Dar daca am adauga planetei toate stelele si toate planetele din mii si mii de sisteme solare si as spune ca toate s-au facut singure, nu-i asa ca, cu atat mai mult, as fi suspectat de febra a mintii si delir organizat ? Ei bine, este exact ceea ce sustine ateismul. Logica in ateism ? Logica e in scolastica, domnule. Ati citit ceva de Albert cel Mare, ceva de Toma din Aquino ? Acolo, da! Sa vedeti ce poate face logica! Sa vedeti diferenta dintre minti puternice, organizate, care cerceteaza din aproape in aproape si folosesc rationamente de neinlaturat si emanatiile bezmetice si teoriile de doua parale ale ateilor!

Da,logica, stiinta,ridicata la rang de zeu.
Ceea ce amintiti in mesajul dv , este credinta,nu logica. Nu pe cale logica cunoastem ca toate lucrurile au un Creator . Credem acest lucru. Si doar dupa ce credem ,spunem ca cel ce nu crede in Dumnezeu e nebun. Trebuie sa intelegeti omul asa cum e , la un anumit stadiu , nu cum il vedeti atunci cand aveti credinta .
Toti oamenii sunt logici,dar ateistii fac exces de gandire,explica totul prin gandire,caci alt mijloc de a se raporta la lume nu au .
Daca a-ti trecut prin stari de necunoastere sau negare a orice credinta , amintiti-va cum erati,si intelegtii pe acesti oameni. Eu pe atunci faceam exces de gandire, cautand un sens vietii . Nu credeam in Dumnezeu nu din rautate ,ci din ignoranta,si pentru ca nu venise inca ceasul . Si lipsit de Dumnezeu,imi supraturam gandirea,pentru a gasi totusi o explicatie lumii

Ioan_Cezar 16.09.2014 03:32:22

Citat:

În prealabil postat de iustin10 (Post 567161)
Nu pe cale logica cunoastem ca toate lucrurile au un Creator .

Ba da, și anume deducem.
Din observațiile asupra vieții naturale, omul cugetător deduce că măreția naturii, a Cosmosului, legile toate, inclusiv organizarea microscopică a lumii SUNT OPERA UNUI CREATOR.
Această cunoaștere, fie ea și incompletă, poartă un nume în Teologie: Revelația (cunoașterea) naturală.
E insuficientă, ziceam, deoarece din ea omul poate ști doar atât: că Dumnezeu este, anume Ființă cu putere veșnică, creatoare, despre a cărei putere și măreție glăsuiește întreaga Zidire.

"Cerurile spun mărirea lui Dumnezeu și facerea mâinilor Lui o vestește tăria" (Ps. 18, 1)
*
"Pentru că ceea ce este cunoscut despre Dumnezeu este vădit între ei, căci Dumnezeu le-a arătat lor. Într-adevăr, însușirile Lui cele nevăzute, puterea Lui cea veșnică și Dumnezeirea Lui se văd, prin cugetare, din făpturi, de la zidirea lumii..." (Rm 1, 19-20)
*
"Universul mă încurcă și nu pot gândi măcar
că poate exista ceasul fără un ceasornicar".
(Voltaire)

P.S. Eu am dedus că există Dumnezeu (și apoi am dorit să Îl cunosc) studiind foarte adînc biologia, cândva, un mare număr de ani, aproape zi și noapte încontinuu. Pot să spun azi că atunci am trăit o adevărată asceză, devorat de nevoia și de frumusețea sentimentului inegalabil de a înțelege viul, în special viul organismului omenesc. Nu am studiat pentru examene, ci devorat de pasiune, până la limitele nebuniei sau chiar peste, adeseori...
Nu e nimic deosebit în experiența mea, au făcut-o mulți alții, însă am precizat acest amănunt dintr-un motiv precis: când încă nu ajunsesem la evidența miracolului în funcționarea corpului (cred și azi că funcționarea corpului e imposibilă, cu totul imposibilă, fără intervenție permanentă de Sus), eram ateu. Doar după ce am împins lucrurile foarte departe, după ce m-am dedicat cu totul studiului și am jertfit practic mare parte din adolescența și tinerețea mea am avut revelația Divinului. Simplu, sec, direct, fără înflorituri. Mi s-a impus ca evidența cea mai limpede. Vădit. Și am rămas uimit că peste 20 de ani nu conștientizasem asta cu adevărat...
Deci, concluzia: ateii gândesc, caută, cercetează DOAR CÂT LE E COMOD. Ei suferă, cred, de superficialitatea cugetării, de trândăvie și interese meschine (diplome, premii, joburi etc.) și se pripesc să tragă concluzii generale și definitive pe seama unor cugetări și cercetări firave, incomplete. Doar dacă munca cercetării atinge extremul, doar dacă pasiunea devine convivă cu obsesionalitatea și alte forme apropiate de nebunie, doar atunci se produce zdrobirea carcasei de prejudecăți, lene și ignoranță și se înfiripă Lumina sau măcar presimțirea Ei, mai corect spus.
Judecata superficială a ateilor, așadar, pripeala lor, are două ieșiri: a) trece la treabă serioasă, cu dedicare totală, caz în care vor deveni credincioși; b) eșuează comod în părelnicie eronată și, din păcate, cum bine zice Mihnea, în nebunie. Deși o logică oarecare există pe parcurs. Însă e doar logica delirului... Strânsă dar insuficientă... Mereu pe lângă arătură.

forever... 16.09.2014 05:38:25

Citat:

În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit (Post 567158)

foarte amuzant :-))))

CristianR 16.09.2014 08:55:15

Citat:

În prealabil postat de Ioan_Cezar (Post 567163)
Nu e nimic deosebit în experiența mea, au făcut-o mulți alții, însă am precizat acest amănunt dintr-un motiv precis: când încă nu ajunsesem la evidența miracolului în funcționarea corpului (cred și azi că funcționarea corpului e imposibilă, cu totul imposibilă, fără intervenție permanentă de Sus), eram ateu.

Chiar și fără un studiu aprofundat, am ajuns la aceeași părere, că viața trupului nostru atârnă în fiecare clipă de voia lui Dumnezeu, că suntem extrem de fragili și că faptul că trăim este o mărturie de fiecare clipă a dragostei Sale. Viul în sine este un miracol și o taină. Pătrunderea tot mai adâncă în miezul cunoașterii sporește taina pentru cel care are ochi de văzut, pentru cel care își păstrează nealterată capacitatea de a se uimi și care nu vrea să reducă totul la noțiuni comprehensibile.

În ce privește subiectul topicului: Într-adevăr, ateii sunt, și ei, oameni, mulți dintre ei mai oameni decât mine. Îi respect pentru faptul că își asumă cinstit neputința de a crede și consider că, rămânând cinstiți cu ei înșiși până la capăt, sinceri în căutări, nu pot ajunge decât la unul și același Adevăr. De altfel, căutarea nu încetează niciodată, nici pentru omul credincios.


Ora este GMT +3. Ora este acum 01:40:44.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.