Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Povesti cu talc (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=4538)

monica.miholca 05.03.2009 18:41:35

Citat:

În prealabil postat de monica.miholca (Post 120645)
Cuvânt al 7-lea, pentru plâns
Să ascunde maica pre sineși de prunc, și acesta cu dureare căutându-o pre dânsa, ea văzându-l să veseleaște, învățindu-l pre dânsul ca necurmat să se lipească de dânsa, și pre dragostea lui cea cătră sineși mai fierbinte aprinzându-o. Cela ce are urechi de auzit, să auză, au zis Domnul.

[SIZE=5]Cuvânt al 7-lea, pentru plâns[/SIZE]
[SIZE=5]Să ascunde maica pre sineși de prunc, și acesta cu dureare căutându-o pre dânsa, ea văzându-l să veseleaște, învățindu-l pre dânsul ca necurmat să se lipească de dânsa, și pre dragostea lui cea cătră sineși mai fierbinte aprinzându-o. Cela ce are urechi de auzit, să auză, au zis Domnul.[/SIZE]
[SIZE=5]Sholiia 20 [Talcuire][/SIZE]
[SIZE=5]Maică înțăleagem pre bunătatea lui Dumnezeu, pre strălucire, pre privire. Iară prunc, pre nădejdi, pre rugăciune, pre curățeniia monahului.Iară dureroasă căutare, pre rugăciunea ceaia ce cu osteneală să săvârșaște de un prunc ca acesta. Veselie a maicii céii zise, pre căutarea cea statornică a pruncului, ádecă pre cererea rugăciunii.[/SIZE]
[SIZE=5] [/SIZE]
[SIZE=5]Din Scara, Sfântul Ioann Scărariul, Tălmăcită din limba ellinească de Veniamin Costache, Mitropolitul Moldovei, la anul de la Hristos 1814, Ed. Predania, București, 2008, pag 153-154, 159. [/SIZE]
[SIZE=5][/SIZE]

silverstar 08.03.2009 08:12:47

[SIZE=3][COLOR=green]Pomul cu roade[/COLOR][/SIZE]
[COLOR=green] [/COLOR]
[COLOR=green] Un om asuprit de cei invidioși și necredincioși, s-a dus și s-a jelit la duhovnicul său zicând: "Ce au cu mine, părinte, de nu mă lasă în pace?"

Părintele l-a luat cu sine în livadă și i-a zis: "Iată, fiul meu, ai aici pilda vieții: crezi, tu, oare, că cineva aruncă cu pietre în pomii cei neroditori, care nu au decât frunze? Nu, fiule, oamenii aruncă cu pietre doar în cei roditori. Fii fericit că te asupresc oamenii, căci te asemeni pomului cu roade..."

De atunci, omul nostru nu s-a mai văitat de răutatea semenilor.[/COLOR] :79:


janina 08.03.2009 12:55:11

Erau odată trei oameni la Dumnezeu la care fiecare îi cereau cite un lucru.:
Primii doi îi ceruse lucruri firești sănătate și altele
Ultimul a cerut doar atît-să te iubesc Doamne !

janina 08.03.2009 12:57:39

Dragostea de dumnezeu
 
Erau odată trei oameni la Dumnezeu la care fiecare îi cereau cite un lucru.:
Primii doi îi ceruse lucruri firești sănătate și altele
Ultimul a cerut doar atît-să te iubesc Doamne !

C.tin 08.03.2009 13:25:53

Povestea broastelor
 
U[COLOR="Purple"]n grup de broaste traversau o padure si doua dintre ele au cazut intr-un put adanc. Toate celelalte broaste ramase, s-au adunat in jurul putului si cand au vazut cat de adanc era, le-au strigat sarmanelor prizoniere ca sunt ca si moarte, nu mai au nimic de facut. Totusi broastele din put au ignorat spusele acestea si au inceput sa sara, si sa sara si sa sara... incercand sa iasa.
Galeria de afara continua si ea:[/COLOR]

[COLOR="red"]" Nu aveti nici o sansa! Nu vedeti cat de adanc e?"[/COLOR]

[COLOR="purple"]In cele din urma, una din cele doua broaste n-a mai putut, s-a oprit si s-a hotarat sa moara. Cealalta a continuat sa sara si mai tare.
Iar galeria de afara a continuat si ea:[/COLOR]

[COLOR="Red"]"Nu ai nici o sansa! Opreste-te!"[/COLOR]

[COLOR="Green"]Dar broasca ramasa a sarit si a tot sarit pana in cele din urma a reusit sa iasa spre uimirea generala.
[/COLOR]
[COLOR="DarkOrange"]"Cum ai reusit? Nu ne-ai auzit mereu spunandu-ti ca nu se poate?"- a intrebat galeria.[/COLOR]

[COLOR="Blue"]Broasca salvata, a zambit si a facut un gest sugerand ca e surda, si apoi le-a spus ca le multumeste pentru incurajari si suport.[/COLOR]

romantic 08.03.2009 15:58:19

Citat:

În prealabil postat de silverstar (Post 121043)
[SIZE=3][COLOR=green]Pomul cu roade[/COLOR][/SIZE]
[COLOR=green] [/COLOR]
[COLOR=green] Un om asuprit de cei invidioși și necredincioși, s-a dus și s-a jelit la duhovnicul său zicând: "Ce au cu mine, părinte, de nu mă lasă în pace?"

Părintele l-a luat cu sine în livadă și i-a zis: "Iată, fiul meu, ai aici pilda vieții: crezi, tu, oare, că cineva aruncă cu pietre în pomii cei neroditori, care nu au decât frunze? Nu, fiule, oamenii aruncă cu pietre doar în cei roditori. Fii fericit că te asupresc oamenii, căci te asemeni pomului cu roade..."

De atunci, omul nostru nu s-a mai văitat de răutatea semenilor.[/COLOR] :79:


"Am avut un cosmar.
Doi monstri hlizindu-se la mine si improscand cu venin mustrator "crestinesc"."

Intrebare cu talc: de ce naiba mai studiem teoria daca esuam penibil in practica?

silverstar 08.03.2009 18:10:09

Ecoul - povestioara cu talc
 
[COLOR=teal]O mamă împreună cu fiica ei făceau o drumeție prin munți. Deodată, tânăra fată a căzut și a strigat: “Aahhh!”. Spre surpriza ei a auzit, venind de undeva din depărtare, o voce repetând “Aahhh!” Curioasă, a strigat tare: “Cine ești?” și i s-a răspuns: “Cine ești?”. “Te admir!” a strigat ea din nou, și vocea a spus “Te admir!” Furioasă din cauza răspunsului, fata a urlat: “Lașule!”. Vocea a repetat: “Lașo!” :79:[/COLOR]
[COLOR=teal] [/COLOR]
[COLOR=teal]Fata s-a uitat la mama ei și a întrebat-o: “Ce se întâmplă?” Mama i-a zâmbit și i-a spus: “Fiica mea, fii atentă.” Apoi, mama a strigat: “Ești o campioană!” și vocea i-a răspuns: “Tu ești o campioană!” Fata a fost uimită, dar nu a înțeles. :43:[/COLOR]
[COLOR=teal][/COLOR]
[COLOR=teal]Mama i-a explicat: “Oamenii numesc asta ecou dar, în realitate, este viață. Îți dă înapoi tot ce ai spus sau faci. Viața noastră este, pur și simplu, o reflecție a propriilor noastre gânduri și acțiuni. Viața îți va da înapoi tot ce tu i-ai dat ei.” :53:[/COLOR]

romantic 08.03.2009 23:32:19

31:1 "Alif, Lam, Mim"

30:18 "Nu te intoarce de la oameni si nu pasi pe pamant cu semetie, caci Allah nu-l iubeste pe cel trufas si mandru!
30:19 Fii cumpatat in mersul tau si scoboara glasul tau, caci cel mai urat dintre toate este glasul magarului!"

Surat Luqman - intelept apartinand neamului 'Ad



42:17 "Allah este Cel care a trimis Cartea cu Adevarul si cu Balanta. Si de unde sa stii? Poate ca Ceasul este aproape."

42:20 "Acela care voieste sa semene ogorul Lumii de Apoi, aceluia ii vom spori Noi semanatura, iar acela care voieste sa semene ogorul acestei lumi, aceluia ii vom da Noi din ea, insa el nu va avea parte in Lumea de Apoi."

42:43 "Iar acela care rabda si iarta sa stie ca aceasta este dintre lucrurile inalte."



As-Sura - sura sfatului

silverstar 09.03.2009 07:40:32

[COLOR=#008000]Aaa, vecinul!... :79:

[/COLOR]
[SIZE=3][COLOR=#00aa00]Vecinul, adică fostul vecin, de la opt era bețiv notoriu... Se îmbăta în fiecare zi, se culca și, când se trezea, voia aspirină. Probabil îl durea capul. Și atunci îi trimitea pe gemeni pe la ușile vecinilor să ceară aspirină, indiferent că era 4 dimineața, 3 după amiaza ori 11 noaptea.
În ziua aceea cred că era a n'nșpea oară când mă trezea din somnul de după amiză. Buuuun! L-am întrebat pe copil de ce vrea tatăl lui aspirină. Mi-a răspuns că-l doare capul. "Îl lecuiesc eu!..." mi-am spus în gând. Am luat două tablete de ciocolax, le-am rupt în patru, le-am pus în șervețele separate și i-am spus copilului că sunt niște medicamente noi împotriva durerii de cap... I-am mai spus să bea una acum, imediat, a doua după o oră și, dacă se poate, cu puțină apă călduță.
La vreo trei zile mă întâlnesc cu nevastă-sa și-o întreb cum se simte vecinul și dacă i-a trecut capul... Mi-a răsouns că da! capul i-a trecut, dar că de câteva zile nu a mai fost la serviciu că are diaree!...
Am rezolvat-o... De atunci niciodată, cât am mai stat în blocul acela, nu a mai trimis copiii după aspirină...
[/COLOR][/SIZE]

silverstar 09.03.2009 07:57:21

[COLOR=#008000]Bătrânul și calul

Un bătrân trăia cu fiul său de pe urma gospodăriei pe care o aveau. Erau săraci, însă aveau un cal bun cu care arau câmpul.[/COLOR]

[COLOR=green] Într-o zi, în timp ce reparau grajdul în care țineau calul, acesta a scăpat și a fugit în pădurea din apropiere. Când vecinii au auzit de pierderea calului, au venit să-l căineze, însă bătranul nu era dispus să-i ia în seamă. "Ce vă face să credeți că pierderea calului e un dezastru?" i-a întrebat el, și le-a spus să plece.[/COLOR]

[COLOR=green] O săptămână mai târziu, calul s-a întors cu un cal sălbatic după el. Acum țăranul avea doi cai! Când vecinii au auzit vestea, s-au repezit să-l fericească pe bătrân însă, din nou acesta nu i-a luat în seamă. "De ce credeți că e un motiv de sărbătoare?" a întrebat el.[/COLOR]

[COLOR=green] Câteva zile mai târziu, în timp ce încerca să domesticească noul cal, fiul său a fost aruncat de pe cal și și-a rupt piciorul, nemaiputând să ajute la munca câmpului. Din nou vecinii au venit să-l căineze pe bătrân, însă el iarași i-a respins întrebându-i: "De ce credeți că e un dezastru?"[/COLOR]

[COLOR=green] Nu după multă vreme au bătut la poartă soldați trimiși de rege să recruteze cu forța pe toți cei apți de mers la război. Însă armata nu avea ce face cu un soldat cu piciorul rupt. :43:[/COLOR]



Ora este GMT +3. Ora este acum 15:11:27.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.