Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Reguli in Biserica (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5027)
-   -   Ce nu va place in Biserica? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=915)

Colors 29.04.2007 15:37:03

Am o lista lunga cu (de) "ce nu imi place in Biserica".

De exemplu in fiecare duminica dimineata, as mai dormi putin si gasesc intotdeauna motive sa intarzii la Sfanta Liturghie. Ba chiar ma incearca "gandul" sa nu merg ca as avea o oarecare treaba de care mi-am amintit subit chiar atunci. Evident ca trebuie sa mobilizez resurse considerabile de vointa, amintindu-mi ca si asa sunt negru de pacate, macar "sacrificiul" acesta sa-l fac, asa ca merg, fara placere. Acolo ajuns ma simt stingher, oare ce-or gasi oamenii astia interesant de se inghesuie aici? Si timpul trece greu, si gandul imi fuge in toate partile si schimb piciorul des, ca ma plictisesc grozav. Si ca sa nu mor de urat mai arunc si eu o privire in spate si pe laturi. Ia uite-o si pe aia cum vine! Zici ca e sperietoare cu palaria aia cu pene!! Si blonda de langa ea ... i-ar sta mai bine fara freaza aia pank. Ahh ... se inchina lumea, sa fac si eu la fel ... Oare cat o fi ceasul? Ce chin si cu biserica asta!! Amicii mei sunt pe stadion acum la meci ... baieti destepti, bravo lor! Duminica viitoare nu mai vin, sigur!!! Ma doare spatele ... ahhh, cine ma suna? Poftim? Sa inchid telefonul? Ia du-te nene si stai cuminte! Da, da, ies afara, stati calm ... Asa, am revenit, se zice Crezul ... intr-una sfanta ... soborniceasca ... nu retin niciodata ... e prea cald aici!
Pe tipa aia parca o cunosc de undeva ... ia uite frate ce evlavie la ea!! Popa asta daca mai tamaiaza mult o sa mor aici, phuuu toate hainele mele miros! O sa ma schimb neaparat ca rade gasca deseara, iar ma fac bisericos! Eu as vrea sa cred, sincer, chiar cred, dar nici chiar asa!! Hai ca mai e putin si se termina Slujba. Serios ca as veni cu bucurie dar prea se imbulzeste lumea, dar macar mai speli un ochi, ceva. Tipele astea bisericoase ma enerveaza, prea fac pe mironositele! Uite si la popa ala ce fata de nevinovat are!! Lasa nene ca te stiu eu ce viloaie ti-ai tras la marginea orasului! Iar se inchina lumea ... sa fac si eu la fel ... toata ziua se inchina!! Am ajuns la predica ... povesteste ceva cu un slabanog care statea pe un pat ... da domne! foarte bine ca biserica se ocupa de cei cu handicapuri! "Si Iisus i-a zis: i-ati patul tau si umbla! Si indata omul s-a facut sanatos, si-a luat patul si umbla." Grozav ar fi sa am si eu puterea asta!! Haide nene ca e prea de tot! Ia uite cum asculta lumea cu gura cascata! Uite de asta nu-mi place in biserica: prea se spun povesti la mosi si babe. Si Slujba asta tine 3 ore!! 3 ore sa stai in picioare!! Poate ma voi duce la biserica aia noua ce s-a construit acum, la aia ... ce-or fi? Ma rog, nu conteaza, am vazut niste fete dragute acolo, pacat ca poarta batic. Gata ... hai la miruit si fuga acasa ca ma dor picioarele de nu mai pot!! Stai tanti nu te mai inghesui asa! In sfarsit!! Am iesit, gata, am scapat o saptamana! Ce vrei nene? N-am! La munca nu la intins mana!!
Greu cu credinta asta. As crede ... serios, dar sunt prea multe "ce nu imi plac in Biserica!"

Liviu

tudor2012 29.04.2007 16:07:26

Liviu, la ce posturi "tragi" eu nu cred ca simti asa, dar m-am regasit eu aici.

Colors 29.04.2007 18:01:44

tudor2012 m-ai facut sa rad. Azi imi esti simpatic pentru sinceritatea ta.

O zi buna!

Liviu

Mirean 30.04.2007 15:36:17

Nu imi plac cei care vin si expun pareri "din auzite", cei care sustin o idee pana in panzele albe pentru ca asa a zis preotul "X", sau un tip despre care el considera ca este "mare duhovnic".
Nu imi plac ignorantii si cei care refuza sa se documenteze, sa gandeasca. Nu imi sunt prea dragi nici cei incapabili sa accepre ca si clericii gresesc si pentru asta pot fi "trasi de urechi".
Nu imi plac cei care sustin fara argumente pareri despre care afirma ca ar fi teologice.
Nu imi plac cei care se lasa manipulati si cei care uita ca Dumnezeu le-a dat, alaturi de sentimente si vointa, ratiune.


tudor2012 30.04.2007 19:10:48

Pai astea nu prea tin de biserica, ci de lumea ortodoxa in general. Da is total de acord cu tine. Io le spun la astia oameni cu "ochelari de cal" pentru ca nu vor sa vada ce e in stanga sau dreapta decat inainte si numai inainte.

Democritis 02.05.2007 23:58:33

Nu imi plac susotelile si barfele mirenilor despre un altul, ca ce pacatos e ala etc... Nu gasesc ca are ce cauta asa ceva in Biserica.
Nu imi place birfele pe seama preotului, adevarate sau neadevarate.
Nu imi place cand oameni se inghiontesc unul pe altul pentru a avea un loc mai bun in Biserica.
Daca nu imi place ceva la prelati Biserici, nu o voi spune deoarece nu ma consider in drept ai judeca eu pe ei, si gasesc ca un oarecare respect fata de persoanele lor trebuie avut. A nu se confunda cu ascultarea oarba a lor, si dansi sunt oameni si mai fac greseli, sa ne pastram discernamantul si ratiune in a nu asculta de ei cand fac greseli.

urzicuta 11.07.2007 17:18:57

salutare tuturor:nu imi place ca asist la slujba de multe ori din obisnuinta si fara trairea necesara constienta fiind de pacatul meu si de caile de indereptare

Iuliana_crestina 11.07.2007 20:01:23

buna seara!
vad ca ma vir si eu ca musca-n lapte, sa-mi dau cu parerea...
din experienta mea subtirica pot sa spun celor carora nu le plac preotii ca aceasta este o mare ispita. de obicei nu ne plac preotii atunci cind voim sa ascundem ceva de Dumnezeu sau sa fugim de El - ne trebuie pretext pentru a ne ascunde, asa ca ne varsam amarul acesta pe preoti. inventam motive pentru care sa nu ne mai deschidem sufletul la spovedanie. orice pacat ne desparte de Dumnezeu; daca azi am fost lacomi la masa, Harul se departeaza de la noi ca si atunci cind curvim sau cind nedreptatim pe aproapele. cel mai bine ar fi ca atunci cind voim sa judecam pe aproapele nostru(mai ales daca aproapele e preot, deci un om in fata caruia trebuie sa fim gata sa ne deschidem complet sufletul la spovedanie, si stiti ca nu-ti poti deschide sufletul in fata unui om pe care-l dispretuiesti sau pe care-l urasti judecindu-l), sa ne facem rapid un mic inventar al pacatelor facute in ziua respectiva. apoi sa ne rugam pentru preotul respectiv, ca sa ne lumineze Dumnezeu si pe noi si pe el. Sfintii Parinti spuneau ca fiecare avem preotul/duhovnicul pe care-l meritam - daca ne rugam pentru el, relatia duhovniceasca va merge snur, daca nu, ne ostenim degeaba. nu criticind vom obtine schimbarea in bine, ci doar muncind cu noi insine. iar daca totusi "avem un dinte" pe vreun preot, mai vertical din punctul de vedere al caracterului ar fi sa mergem si sa spunem omului in fata ce nu ne convine, ca poate omul s-ar schimba si nu stie cum. birfa nu-l va ajuta. si iarasi, daca nu avem curajul sau avem sentimentul ridicolului fata de o asemenea confruntare, inseamna ca ne-a inselat satana si ne-a strecurat otrava in suflet, ca sa capatam ura pe Biserica lui Hristos.
sper ca nu am suparat pe nimeni... imi este foarte trist sa vad citi oameni se smintesc si se invenineaza cind cred ca vad nu-stiu-ce la cutare preot. iata o intimplare din Patericul contemporan, pe care il gasiti pe www.sfaturi-ortodoxe.ro: un om care a mers la biserica a observat cind a fost sa se miruiasca, la sfirsit, ca preotul mirosea rau de tot a alcool. a urmarit si saptamina urmatoare, si a observat acelasi lucru, ba inca a mai si vazut ca preotul se clatina si se bilbiia in timpul Liturghiei. azi asa, miine asa, omul se luase de gind, se gindea sa nici nu se mai duca la biserica, din pricina presupusei nevrednicii a preotului. in sfirsit, s-a hotarit sa se roage, ca sa-l lumineze Dumnezeu ce sa faca. urmatoarea duminica, din oarece pricini a ramas in biserica si dupa ce au plecat mai toti crestinii, si, apropiindu-se de usile mici, a auzit pe preot vorbind cu episcopul locului in altar. bietul preot ii spunea plingind in hohote episcopului ca incepuse sa bea pentru ca ii murise toata familia(sotie, parinti si trei copii) arsi de vii intr-un incendiu, pe cind el se afla la capatiiul unui muribund. si mai spunea bietul parinte ca ii vine sa huleasca pe Dumnezeu si sa-L blesteme pentru ca i s-a intimplat o asa nenorocire in timp ce slujea aproapelui, astfel ca in asemenea clipe prefera sa se imbete, ca sa nu mai simta toata durerea si ca sa nu ajunga sa-I spuna Lui Dumnezeu obraznicii si hule.
sa incercam sa fim atenti cu aproapele, pentru ca greselile se fac din slabiciune, nu din putere, si s-ar putea sa lovim crunt pe omul care din suferinta lui launtrica sau din boala sufleteasca ne greseste.
Dumnezeu sa ne binecuvinteze pe toti!

ilma 27.07.2007 01:02:49

Doamne ajuta!As avea si eu cateva nemultumiri.Nu-mi place sa merg in Bisericile din sate.Am fost de cateva ori impreuna cu bunica mea.Am simtit ca pot sta mai mult in genunchi asa ca m-am asezat frumos in acea pozitie, ascultand slujba linistita.Toate bune si frumoase,dar dupa o saptamana imi spune bunica ca le-am dat "tema de casa" femeilor din sat.Saracele,nu au putut lucra din cauza ca se intrebau ce pacate am savarsit eu de am stat atat in genunchi.
Acest lucru ma face sa nu mai merg la Biserica aceea.Faptul ca toata lumea este mai preocupata de vestimentatie,respectiv de cei ce intra/ies din Biserica decat de cele sfinte il determina si pe preot sa se plictiseasca,afisand o privire de genul:"Eu cui predic aici? ????"
De asemenea,la o Catedrala mai multi oameni s-au pus la taclale in Sfantul Locas,incat au acoperit pana si corul bisericesc.:|
Vreau sa ma duc la Biserica sa pot asculta Sfanta Liturghie si sa ma reculeg.Dar dau peste aceeasi galagie din caminul studentesc.
De aceea imi plac mai mult Manastirile,unde poti vedea inca de la intrare o foaie mare pe care scrie:"PASTRATI LINISTEA IN SFANTUL LOCAS".Va multumesc!

ilma 27.07.2007 01:04:31

P.s.:Scuzati-mi cacofonia:"...bunica ca...".Am scris in graba.:)Doamne ajuta!

iosif 27.07.2007 11:35:51

Intr-adevar, sunt multi factori deranjanti. Insa, cred ca e foarte important sa nu ne impiedica de astfel de lucruri! Sa-i cerem lui Dumnezeu puterea si priceperea de a a depasi aceste inconviniente pentru ca cel mai important lucru este sa fim cu Hristos in Sfanta Liturghie si sa intelegem valoarea jertfei Sale si nevoie jertfirii sinelui nostru.

ilma 27.07.2007 17:31:29

Citat:

În prealabil postat de iosif
Intr-adevar, sunt multi factori deranjanti. Insa, cred ca e foarte important sa nu ne impiedica de astfel de lucruri! Sa-i cerem lui Dumnezeu puterea si priceperea de a a depasi aceste inconviniente pentru ca cel mai important lucru este sa fim cu Hristos in Sfanta Liturghie si sa intelegem valoarea jertfei Sale si nevoie jertfirii sinelui nostru.

E foarte greu sa pricepi ceva cand sunt atatia factori perturbatori.Eu,cel putin,am nevoie de multa liniste ca sa inteleg un lucru si sa meditez asupra lui.Dar,ai dreptate.Jertfa lui Hristos e mai presus de orice.Fie ca Domnul sa ne ajute pe toti in intelegerea ei.Doamne ajuta!

cristiboss56 04.08.2007 16:44:49

Tot ce perturba credinta este deranjant la biserica, cersetoria, fatarnicia, galagia si impartasirea celor f.mici, care prin urletul lor nevinovat de altfel, da peste cap slujba de la Sf. Evanghelie. Predicile nu prea tin cont de realitatea imediata.

urzicuta 05.08.2007 13:50:06

In Biserica ma lupt f.mult cu gandurile mele,asta ma deranjeaza cel mai mult,reusesc de multe ori cu rugaciune sa le birui,dar niciodata nu am reusit sa ascult Sf,Liturghie cap-coada fara sa nu fiu tulburata de ceva de vreun gand..Am reusit sa scap de ispitele pe care le aveam cu ani in urma, sa judec oamenii din Biserica (in sensul ca nu iau in seama cum sunt ei imbracati,tunsi,vopsiti,intregi sau nu la minte,cum canta..in general ce fac ceilalti ).Ma gandesc intotdeauna ca sunt singura in Biserica,ca Dumnezeu are privirea atintita asupra mea(mustratoare evident),singurele momente de comuniune cu ceilalti cantarile ,Crezul.Ma tulbura de asemenea cand vad preotii ca alunga cersetorii unii chiar batuti si batjocoriti(in nenumarate randuri am surprins imaginea asta..sotul meu asistand si el neputincios in timp ce preotul paqroh cara pumni in capul unei femei care cersea.)Apoi copiii mei in Bise4rica au starnit tot felul de comentarii,au fost dati afara(din motivul ca locul lor este in parc)..aici este o problema delicata,unii preoti nu tolereaza copii in Biserica,nu le place glasul ingerilor.Copiii mei nu vorbesc ,se poarta cuviincios,insa se tot foiesc,ba stau jos,ba in picioare,ba in brate...si deranjeaza probabil pe altii...pe voi va deranjeaza copiii in Biserica????

cristiboss56 05.08.2007 14:12:07

Copiii nicaieri nu trebuie sa ne deranjeze, pentru ei traim si ei sunt schimbul nostru de maine. Un om ursuz si cu sufletul intinat are o atitudine ostila fata de copiii. Ce deranjeaza, nu copilul in sine ci educatia lui. Un copil agitat din cale afara, rasfatat peste masura, galagios din cale afara, este rezultatul unei lipse de educatie corespunzatoare. Nu copilul trebuie condamnat ci parintii lui . Pe copiii noi ii formam si nu invers. Revenind, orice copil este bine venit in Casa Domnului si daca s-ar putea in numar cat mai mare, dar parintii sa nu -si uite menirea si obligatiile lor, de primi invatatori -educatori.

urzicuta 05.08.2007 17:49:34

:D Niste persoane f.simpatice in Biserica sunt femeile de la lumanari,nu generalizez....La Bis.Bucur este o matusica la lumanari atat de artagoasa pe cat e de smerita..mi-a taiat macaroana de la prima infatisare in Biserica...dansa nu este doamna,ca o doamna cica poarta palarie(!)...apoi nu s-a afiit sa se ia de pantalonii mei,cica mi se vad picioarele(de parca nu toata lumea ar avea doua)binenteles ca nu aveam batic,nu imi propusesm initial sa ajung la Biserica,dar am simtit nevoia sa intru,mi-a facut un taraboi in fata celor 4-5 care erau in Biserica ca-s despletita,vopsita s.s.m.d.p,tin minte ca intrasem cu atata pace in suflet si ca m-a rascolit babuta asta atat de tare,ca mai-mai i-as fi zis vreo doua,daca nu m-as fi aflat acolo.Cateva zile apoi m-am framantat intr-una ce-o fi avand baba cu mine?!

urzicuta 05.08.2007 17:51:22

Cine mai zice ca necuratul nu lucreaza mai ales in Biserica?:)

urzicuta 05.08.2007 17:58:03

:)Nu-mi place de asemenea cand corul rage in loc sa cante,cand urla(la Bisericile de cartier) care mai de care,cand se canta dupa ureche,cand se apuca cate o mamaie sa cante ea tare cat o tin plamanii(eventual in urechea mea) si cand se apuca ele sa ma intrebe fel si chip sa ma zgandare,cand vin la mine cu off-urile lor,cand insista sa fac lobby la parintele pentru cine stie ce trasnaie(una cerea odata sa-i sara peste caciula,ca auzise ea ca asa alunga relele.tot felul de superstitii,cand tabara pe cate o mama venita cu copilul la impartasit cu tot felul de sfaturi).In sfarsit cand se impleteste superstitia cu credinta atunci ma enervez cel mai tare.

marilena12 05.08.2007 18:16:59

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56
Copiii nicaieri nu trebuie sa ne deranjeze, pentru ei traim si ei sunt schimbul nostru de maine. Un om ursuz si cu sufletul intinat are o atitudine ostila fata de copiii. Ce deranjeaza, nu copilul in sine ci educatia lui. Un copil agitat din cale afara, rasfatat peste masura, galagios din cale afara, este rezultatul unei lipse de educatie corespunzatoare. Nu copilul trebuie condamnat ci parintii lui . Pe copiii noi ii formam si nu invers. Revenind, orice copil este bine venit in Casa Domnului si daca s-ar putea in numar cat mai mare, dar parintii sa nu -si uite menirea si obligatiile lor, de primi invatatori -educatori.

Fata de un copilas trebuie sa manifesti mai multa toleranta. Nici un parinte nu poate educa un copil mai mic de un an sa taca in biserica, nu are cum. Se intampla ca fetita mea cand era mai mica, sa se sperie uneori la Sf. Impartasanie, si sa planga. Mereu am fost jenata stiind ca deranjam, insa nu am avut ce sa fac. Pur si simplu am ales sa merg la o biserica de parohie (unde nu este aglomerat) sa impartasesc copilul tocmai ca sa nu deranjez. Asta in loc sa continui sa-mi duc copila sa primeasca la Catedrala Impartasanie arhiereasca, asa cum obisnuiam. Copiii peste un an, poate chiar doi ani pot fi educati, ca inteleg, dar cu un bebelus ce faci? Chiar daca stai afara cu copilul, desi nu se poate mereu, tot se poate speria de multime, plictisi, etc si tot este posibil sa inceapa sa planga sau sa vorbeasca/gangureasca in biserica. Fetita mea are acum 1 an si 4 luni si canta dupa preoti :), asa ca atunci cand parintele sfarseste rugaciunea, fie-mea continua sa cante si eu nu pot sa o oblig sa taca, nu am cum.

cristiboss56 05.08.2007 19:14:59

Citat:

În prealabil postat de marilena12
Citat:

În prealabil postat de cristiboss56
Copiii nicaieri nu trebuie sa ne deranjeze, pentru ei traim si ei sunt schimbul nostru de maine. Un om ursuz si cu sufletul intinat are o atitudine ostila fata de copiii. Ce deranjeaza, nu copilul in sine ci educatia lui. Un copil agitat din cale afara, rasfatat peste masura, galagios din cale afara, este rezultatul unei lipse de educatie corespunzatoare. Nu copilul trebuie condamnat ci parintii lui . Pe copiii noi ii formam si nu invers. Revenind, orice copil este bine venit in Casa Domnului si daca s-ar putea in numar cat mai mare, dar parintii sa nu -si uite menirea si obligatiile lor, de primi invatatori -educatori.

Fata de un copilas trebuie sa manifesti mai multa toleranta. Nici un parinte nu poate educa un copil mai mic de un an sa taca in biserica, nu are cum. Se intampla ca fetita mea cand era mai mica, sa se sperie uneori la Sf. Impartasanie, si sa planga. Mereu am fost jenata stiind ca deranjam, insa nu am avut ce sa fac. Pur si simplu am ales sa merg la o biserica de parohie (unde nu este aglomerat) sa impartasesc copilul tocmai ca sa nu deranjez. Asta in loc sa continui sa-mi duc copila sa primeasca la Catedrala Impartasanie arhiereasca, asa cum obisnuiam. Copiii peste un an, poate chiar doi ani pot fi educati, ca inteleg, dar cu un bebelus ce faci? Chiar daca stai afara cu copilul, desi nu se poate mereu, tot se poate speria de multime, plictisi, etc si tot este posibil sa inceapa sa planga sau sa vorbeasca/gangureasca in biserica. Fetita mea are acum 1 an si 4 luni si canta dupa preoti :), asa ca atunci cand parintele sfarseste rugaciunea, fie-mea continua sa cante si eu nu pot sa o oblig sa taca, nu am cum.

Nu m-am referit la bebelusi ,ci la copiii mai marisori, unde educatia isi pune amprenta.

marilena12 05.08.2007 21:02:38

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56
Tot ce perturba credinta este deranjant la biserica, cersetoria, fatarnicia, galagia si impartasirea celor f.mici, care prin urletul lor nevinovat de altfel, da peste cap slujba de la Sf. Evanghelie. Predicile nu prea tin cont de realitatea imediata.

Am inteles acum, citisem acest mesaj al tau si am considerat ca te referi la copiii foarte mici, adica bebelusi. Nici eu nu aprob rasfatul copilului si sper sa ma ajute Dumnezeu sa imi pot educa fetita asa cum se cuvine.

cristiboss56 05.08.2007 22:05:50

Citat:

În prealabil postat de marilena12
Citat:

În prealabil postat de cristiboss56
Tot ce perturba credinta este deranjant la biserica, cersetoria, fatarnicia, galagia si impartasirea celor f.mici, care prin urletul lor nevinovat de altfel, da peste cap slujba de la Sf. Evanghelie. Predicile nu prea tin cont de realitatea imediata.

Am inteles acum, citisem acest mesaj al tau si am considerat ca te referi la copiii foarte mici, adica bebelusi. Nici eu nu aprob rasfatul copilului si sper sa ma ajute Dumnezeu sa imi pot educa fetita asa cum se cuvine.

Dumnezeu sa te ajute, sa te bucuri din plin, de fetita ta , sa-i dai o educatie aleasa si sa o vezi sanatoasa si fericita la casa ei. DUMNEZEU SA TE OCROTEASCA PE TINE SI FAMILIA TA ! +

07.08.2007 13:12:42

Ca intodeauna am si eu ceva de spus:D
Iisus nu a venit sa judece lumea! El a venit sa ne invete sa iertam, sa iubim, sa ne jertfim asemeni Lui. Judecata nu face parte din lumea aceasta, judecata este a Lui nu a noastra. Si daca nu e noastra de ce acest topic cu "ce nu ne place in biserica"?? Daca Hristos nu ne-ar fi tamaduit bolnavii, nu ne-ar fi inviat mortii, nu ne-ar fi iertat pacatele si ne-ar fi judecat inca de pe pamant? Care mai este rostul Judecatii Divine? El ne arata Calea dar Nu ne forteaza sa o urmam.. Ce nu iti place in biserica, dar ce faci tu ca celui de langa tine sa ii placa in biserica? Sincer eu imi pun adesea aceasta intrebare...si..imi cam vine sa plang...

veilur 04.09.2007 05:12:25

S-ar putea sa ma credeti mofturos, dar mie in biserica nu imi plac oamenii care miros a transpiratie, mai ales atunci cand este aglomerat! Dar, tin cont ca iarna este mai bine ca oricand sa te duci la slujba, bine, eu zic acum unele ca acestea din pricina faptului ca m-am dus odata la o biserica taremica si neincapatoare, era arhiplina si pe deasupra mai era si cald. In alte biserici cand am fost nu am simtit nimic, decat daca stateam langa oameni cu un miros specific, dar am incercat sa ii evit mereu pe acestia mai interesanti prin aceasta proprietate a lor de emana mirosuri ce imi incantau simtul mirosului :).

veilur 04.09.2007 14:39:37

Jenica, nu am facut aceasta observatie in dusmanie fata de ei, dar am spus asta pentru ca odata cand stateam si ma rugam am simtit un miros puternic de transpiratie, care mi-a luat tot avantul, astfel distragandu-mi atentia de la rugaciune, si de aceea eu gasesc util ca unii sa se mai spele. Iar de cei care miros din cauza unor boli nu am nimic cu ei, din pricina faptului ca nu sunt asa ca le este lene, ci asa ii conditioneza boala, dar ceilalti nu mai au nici un motiv.

04.09.2007 14:55:05

:)Nici nu se pune problema de dusmanie. Ca sa ma intelegi mai bine iti voi scrie ce am patit chiar acum 2 saptamani la Liturghie. Eu am o problema de sanatate si uneori amortesc pur si simplu toata si cad. E un fel de semiparalizie. Stand la slujba, am cazut. Cea care mi-a intins imediat mana sa ma sustina era chiar Cersetoare care statea langa mine. Biata de ea are o tumora in burta ( stiu de la ea) care face sa ii putrezeasca organele. Crede-ma MIROASE INGROZITOR!Dar ma gandesc, daca nu era ea langa mine oare cat as fi zacut jos? Vezi tu veilur, in viata mea am avut de multe ori supriza sa vad cum omul de rand, imbracat ponosit, murdar, are inima VIE in piept. Nu te supara, nu te-am acuzat Doamne fereste. Nu te mahni te rog..fiecare are ale lui sensibilitati numai de el si Dzeu stiute. E usor sa spui, eu as sta langa unul care pute..dar daca chiar va trebui sa stai...asa ca ma IARTA

veilur 04.09.2007 15:17:10

Este greu de suportat, dar femeia aceea nu avea nici o vina ca era in starea aceea greu de suportat, dar uite ca tot ea te-a ajutat. Si vrei sa spui ca nu te-a ajutat nimeni decat acea cersetoare? Cata indiferenta din partea celorlalti, nu imi vine sa cred ca oamenii care erau in biserica aceea nu ti-au dat o mana de ajutor atunci cand ai cazut, dar cersetoarea de langa tine s-a incumetat sa te ajute. Se mai pot numi aceia credinciosi, care nu au facut nici un pas inspre a te ajuta? Crunta este realitatea...

04.09.2007 15:26:16

Sa Nu judecam:) Din pricina pacatelor imi ingaduie Dzeu aceasta neputinta. Nu asta e important. Imi place sa cred ca aceea cersetoare era Insasi Maicuta Domnului:)
gata draga veilur, ca ne cearta adminul ca suntem off topic:D

windorin 08.04.2009 11:55:52

Cel mai greu de suportat, in biserica, mi se pare raceala oamenilor si intepaturile pe care multi le au in privire.

Este trist ca, pana si in biserica, omul a ajuns sa fie rece, izolat si strain unul de celalalt.

dorinastoica14 08.04.2009 23:18:24

Citat:

În prealabil postat de windorin (Post 127401)
Cel mai greu de suportat, in biserica, mi se pare raceala oamenilor si intepaturile pe care multi le au in privire.

Este trist ca, pana si in biserica, omul a ajuns sa fie rece, izolat si strain unul de celalalt.

Nu cred că aceasta este o regulă.Doar că nu toți oamenii care vin la biserică înțeleg cuvântul lui Dumnezeu.

Tia 09.04.2009 10:17:36

Citat:

În prealabil postat de jeny (Post 24788)
si totusi esti crestin ortodoxa sau nu?? sincer si eu ma tot gandesc la asta de cand citesc postraile tale..iarta nu am vrut sa supar dar eu sunt Crestin ortodox plin da pacate..dar Tot in Turma Lui sunt......ma stie Dzeu jenica

Desi Sebastiana a raspuns ca este crestin ortodoxa, afirm si eu ca este. Am citit pe undeva niste post-uri de-ale ei si de aceea o sustin. Sebastiana isi are numele de user de la Sfanta Sebastiana. Corectati-ma deca gresesc.

patinina34 09.04.2009 10:53:13

Mie nu-mi place cind unii se uita cum te-ai imbracat, daca ai pantofi noi sau, ceva nou, asta ma doboara, deoarece eu nu ma uit la lume cum e imbracata, si mi se pare normal ca toti sa mearga ca sa asculte sluba nu sa spioneze daca am ani sa-mi iau pantofi noi, sau tot saraca d eultima data am ramas, cu aceeasi pereche de pantofi.

cristiboss56 11.04.2009 11:25:31

Citat:

În prealabil postat de patinina34 (Post 127603)
Mie nu-mi place cind unii se uita cum te-ai imbracat, daca ai pantofi noi sau, ceva nou, asta ma doboara, deoarece eu nu ma uit la lume cum e imbracata, si mi se pare normal ca toti sa mearga ca sa asculte sluba nu sa spioneze daca am ani sa-mi iau pantofi noi, sau tot saraca d eultima data am ramas, cu aceeasi pereche de pantofi.

Dragă Nina, n-am ce-ți face și te pun la colț ! Adică, vinovăția e și a ta. De intrăm în Biserică , nimic nu ar trebui să ne mai tulbure ! Oare cine este, să zic așa, mai vinovat : cel ce se uită la pantofii tăi, sau tu care te uiți , dacă te analizează ? Vezi uite așa apare tulburarea, dintr-un simplu gând, gest. . .

Anca-Miha 11.04.2009 13:37:09

Societatea de consum ne face sclavii ei, impunandu-ne anumite lucruri, printre care si o tinuta "ca din cutie", care gadila in mod placut si mandria noastra. Totul e cum gandim noi, ca sa nu pacatuim cu gandul. Iar mandria e ultima pe care o vom starpi.

cristiboss56 11.04.2009 14:41:44

Citat:

În prealabil postat de Anca-Miha (Post 127993)
Societatea de consum ne face sclavii ei, impunandu-ne anumite lucruri, printre care si o tinuta "ca din cutie", care gadila in mod placut si mandria noastra. Totul e cum gandim noi, ca sa nu pacatuim cu gandul. Iar mandria e ultima pe care o vom starpi.

Ultima sau poate nici când ! Dar nu mi-ai răspuns la topicul de mai sus , la tunsul la 0 . . .

patinina34 11.04.2009 20:29:14

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 127979)
Dragă Nina, n-am ce-ți face și te pun la colț ! Adică, vinovăția e și a ta. De intrăm în Biserică , nimic nu ar trebui să ne mai tulbure ! Oare cine este, să zic așa, mai vinovat : cel ce se uită la pantofii tăi, sau tu care te uiți , dacă te analizează ? Vezi uite așa apare tulburarea, dintr-un simplu gând, gest. . .


Este ca si cum simti un ghimpe in spatele tau, cind cineva te fixeaza in modul insistent.
Este disturbant, si aici nu e vorba de mandrie, Cristi, este vorba de faptul ca numite persoane frecventeaza biserica doar uneori, iar cind o fac, te fixeaza pe tine, cum ca ai fii asa de sarac ca nici o pereche de pantofi nu-ti permiti sa-ti faci!

Sint judecatorii celor care merg si se nevoiesc la biserica, in loc sa-si cumpere pantofi noi, pun banutii la construirea bisericii.

Asta era mesajul meu.

Mie-mi pare rau daca am fost inteleasa gresit.
Ma iertati toti.

coralina 11.04.2009 22:11:15

Ultima data cand am fost la biserica m-am "nimerit" in spatele unei doamne care cu mana dreapta isi facea cruce iar mana stanga o tinea in pozitia de "cersit". Asadar "cupla" semnul Sfintei Cruci cu acel obicei ciudat (si deranjant in opinia mea) de "mana intinsa".
Stie cumva vreunul din voi care ar putea fi semnificatia sau originea acestui gest?

Doamne ajuta!

cristiboss56 11.04.2009 22:59:29

Citat:

În prealabil postat de patinina34 (Post 128053)
Este ca si cum simti un ghimpe in spatele tau, cind cineva te fixeaza in modul insistent.
Este disturbant, si aici nu e vorba de mandrie, Cristi, este vorba de faptul ca numite persoane frecventeaza biserica doar uneori, iar cind o fac, te fixeaza pe tine, cum ca ai fii asa de sarac ca nici o pereche de pantofi nu-ti permiti sa-ti faci!

Sint judecatorii celor care merg si se nevoiesc la biserica, in loc sa-si cumpere pantofi noi, pun banutii la construirea bisericii.

Asta era mesajul meu.

Mie-mi pare rau daca am fost inteleasa gresit.
Ma iertati toti.

Dragă Nina, eu nu am folosit termenul de mândrie și am înțeles perfect mesajul tău. Eu te-am pus la colț, prietenește, ca unul ce stă mai mereu la colț pedepsit de propria-mi neputință. Iți dau un sfat: când vezi sau simți că ești iscodită, închide ochii puțin și spune o rugăciune sau spune "Iisuse, Iisuse nu mă lăsa "!

cristiboss56 11.04.2009 23:03:02

Citat:

În prealabil postat de coralina (Post 128072)
Ultima data cand am fost la biserica m-am "nimerit" in spatele unei doamne care cu mana dreapta isi facea cruce iar mana stanga o tinea in pozitia de "cersit". Asadar "cupla" semnul Sfintei Cruci cu acel obicei ciudat (si deranjant in opinia mea) de "mana intinsa".
Stie cumva vreunul din voi care ar putea fi semnificatia sau originea acestui gest?

Doamne ajuta!

Aplică aceași tactică pe care i-am spuso lui Nina .

coralina 11.04.2009 23:34:54

Frate Cristi, eu iti apreciez frateasca purtare de grija insa ceea ce afirmi tu, citez "...cand intram in Sfanta Biserica nimic nu ar trebui sa ne mai tulbure" e deja formulat ca un deziderat, nu ca o realitate! Asadar noi asta ne dorim, fireste, sa nu fim tulburati de nimic insa de la dorinta pana la starea de fapt e cale (de obicei) lunga. Luptam, fiecare cum putem, cu aceste ispite; eu una am asistat la buna parte din slujba cu ochii inchisi pentru a nu-mi lasa privirea sa fuga la mana intinsa in pozitie de cersit. Iar asta e un caz "usor", cu rezolvare "facila"; ce te faci cand zbiara cate un copil de parca e taiat cu fierastraul? Mie mi s-a intamplat, nu demult, si-n pofida rugaciunilor si a incercarilor mele disperate de-a ma concentra asupra celor rostite de preot, aproape ca mi-am iesit din minti. :( Parintii acelui copil pur si simplu nu-l scoteau din biserica si se vedea clar ca-n stadiul in care era tulbura foarte rau slujba.

Topicul asta nu e unul din cele duhovnicesc folositoare, recunosc, insa are si el rostul sau, anume de-a cuprinde ofurilor oamenilor carora le e drag a merge la Sfintele Slujbe, care slujbe sunt facute cu oamenii si pentru oameni, de-asta nici nu merge totul "struna".

Iertare si Doamne ajuta-ne!


Ora este GMT +3. Ora este acum 17:19:48.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.