Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Nunta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5022)
-   -   Intrebare despre Gradele de rudenie (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=16858)

victor101 17.10.2013 02:29:55

Intrebare despre Gradele de rudenie
 
nepoata sorei bunicii mele ce grad de rudenie are cu mine ?
adica fata fetei sorei bunicii mele ...
Multumesc!

Parascheva16 17.10.2013 05:13:06

125. Care sunt gradele de rudenie opritoare de casatorie ?

Gradele de rudenie sau rudeniile sunt de patru feluri :

A.1. Rudeniile de sange ( consangenitate ) in linie dreapta, care se opresc de la casatorie la infinit. Consangenitatea in linie dreapta se imparte in doua :

a. In linie dreapta suitoare, adica, tata- bunic - strabunic etc.
b. In linie dreapta coboratoare, adica tata -fecior - nepot -stranepot etc.

2. Rudenii de sange in linie colaterala, care se opresc de la casatorie pana la al saptelea grad inclusiv. Fratii de o mama sunt de gradul II de rudenie; verii primari sunt de gradul IV de rudenie; verii al doilea sunt in gradul VI de rudenie si nu se pot casatori unii cu altii; verii al treilea sunt in gradul VIII de rudenie si acestia au voie sa se casatoreasca intre ei. Fratii si verii de tata vitreg sau mama vitrega, nu se pot casatori intre ei tot pana la gradul VIII inclusiv. In cazuri de nedumerire se cere sfatul si dezlegarea episcopului locului.

B. Rudenii prin incuscrire. Membrii a doua familii incuscrite nu se pot casatori pana la al cincilea grad, inclusiv. Membrii a trei familii incuscrite nu se pot casatori pana la al treilea grad, inclusiv, dupa sinodul patriarhal din Constantinopol, din anul 997.

C. Inrudire spirituala, din botez si cununie, intre nasi, fini si rudele lor. Casatoria cu rude spirituale este oprita pana la gradul al treilea inclusiv. Nu se pot casatori nasul cu fina, cu mama sau cu fiica finei. Nu se pot casatori finul cu fiica nasului si fiul nasului cu fiica finei.

D. Inrudirea prin adoptiune ( infiere ) se opreste de la casatorie pana la gradul al treilea, inclusiv. In toate cazurile cei doi tineri, dimpreuna cu parintii lor, sunt datori sa consulte pe preot si sa asculte intru totul de randuiala Bisericii fixata de Sfintii Parinti si pastrata cu atata sfintenie de inaintasii nostri.

Pr.Cleopa.
************
Am postat in caz ca vor fi si alte intrebari.

lore86 07.11.2013 12:40:05

Citat:

În prealabil postat de victor101 (Post 537754)
nepoata sorei bunicii mele ce grad de rudenie are cu mine ?
adica fata fetei sorei bunicii mele ...
Multumesc!

Rezumatul: suntei verisori de gradul doi, iar intre voi sunt 6 grade de rudenie.

Ghemot 04.03.2014 20:42:51

Legat tot de acest subiect, am și eu o întrebare.
Fiica nașei se poate căsători cu fratele finei?

Miha-anca 05.03.2014 02:01:34

Este foarte importanta cercetarea gradelor de rudenie in vederea casatoriei.
Am vazut aseara un film documentar despre evrei: acestia se confrunta cu probleme serioase, din cauza ca s-au casatorit cu rude prea apropiate. Acum in SUA isi fac ADN-ul inainte de a-si gasi sotul sau sotia; le compara si apoi, daca nu exista pericolul de a avea aceeasi boala amandoi, atunci se pot casatori. In cazul in care ambii au predispozitie in ADN pentru aceeasi boala, copilul ce se va naste va fi unul bolnav.
De aceeea evreii si-au facut banci de date cu aceste ADN-uri si isi cauta partenerul de viata in functie de ADN, tocmai pentru a da nastere la copii sanatosi.

galandanut 16.05.2014 12:36:36

putem sa ne casatorim
 
noi suntem doi verisori si doua surori si mama verisorului meu ami este nasa d botez!va rog ajutatima cu un raspuns (verisorul meu cu sora ei sunt deja casatoriti)!

Demetrius 16.05.2014 18:50:32

Citat:

În prealabil postat de Miha-anca (Post 553097)
Este foarte importanta cercetarea gradelor de rudenie in vederea casatoriei.
Am vazut aseara un film documentar despre evrei: acestia se confrunta cu probleme serioase, din cauza ca s-au casatorit cu rude prea apropiate. Acum in SUA isi fac ADN-ul inainte de a-si gasi sotul sau sotia; le compara si apoi, daca nu exista pericolul de a avea aceeasi boala amandoi, atunci se pot casatori. In cazul in care ambii au predispozitie in ADN pentru aceeasi boala, copilul ce se va naste va fi unul bolnav.
De aceeea evreii si-au facut banci de date cu aceste ADN-uri si isi cauta partenerul de viata in functie de ADN, tocmai pentru a da nastere la copii sanatosi.

Gradele de rudenie-este o problemă, iar ADN este alta.
Din ce spui tu rezultă că dacă sunt doi frați sănătoși, cu ADN perfect, atunci ei se pot căsători între ei, iar copiii lor vor fi sănătoși.

Se pare că ei interpretează ad-literam o prevedere din VT, care le cere să-și ia soție de-același... neam. De-aceea au apelat la bănci de date pentru că nu vor să renunțe la ”tradiția” de a se căsători cu rude apropiate, ”conform” cu Scriptura.

Demetrius 16.05.2014 19:01:03

Citat:

În prealabil postat de galandanut (Post 559237)
noi suntem doi verisori si doua surori si mama verisorului meu ami este nasa d botez!va rog ajutatima cu un raspuns (verisorul meu cu sora ei sunt deja casatoriti)!

Faptul că verișorul tău e deja căsătorit cu sora ei s-ar putea să fie un alt impediment pentru că deja sunteți înrudiți spiritual.
Vezi ce scrie Parascheva16 la pct. C.
Cel mai bine vă poate lămuri preotul, iar episcopul vă poate da derogări, adică v-ar putea înlesni căsătoria în anumite condiții.

Florinvs 18.05.2014 15:02:59

Din cate stiam, la grade de rudenie se merge pana la gradul 7.

inna Katherine 19.11.2014 00:49:52

Ajutor
 
Bună seara! Bunica are o verisoara buna,verisoara ei are o fata si fata ei are un baiat ce grad de rudenie sunt eu cu baiatul ei?


Ora este GMT +3. Ora este acum 18:57:05.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.