Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Stiri, actualitati, anunturi (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=504)
-   -   Am lansat site-ul Condoleante (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=19614)

Condoleante 08.02.2021 18:55:58

Am lansat site-ul Condoleante
 
Am lansat site-ul www.condoleante.ro - un site dedicat serviciilor funerare si care se doreste a fi un sprijin in momentele dificile ale unui deces / inmormantari.

Inca mai este mult de lucru, insa se pot gasi deja diverse articole utile si sfaturi care speram sa fie de ajutor.

Daca aveti feedback, recomandari, sunt binevenite! Va multumesc.

Dalian 09.02.2021 16:03:59

Da, am o recomandare: eu aș scoate din pagina asta textul "regrete eterne".
Nu aș scrie așa ceva.

Noi credem ca in eternitate ne vom reintalni cu cei dragi ai nostri care au plecat la Domnul. Regretele eterne ar avea sens doar daca la Judecata, ori eu ori cel decedat vom ajunge in iezerul de foc. Altfel, il regretam pe cel drag dar nu etern ci doar temporar. Până ne vom reintalni. "Regrete eterne" transmite ideea ca nu ma voi mai intalni niciodata cu cel care a plecat in vesnicie.

Nu merge sa scrii nici "regrete temporare".
Asadar, dupa mine, trextul asta trebuie scos complet din uz.
El poate fi folosit doar de atei.

Moroco 09.02.2021 17:18:25

Citat:

În prealabil postat de Dalian (Post 666994)
Da, am o recomandare: eu aș scoate din pagina asta textul "regrete eterne".
Nu aș scrie așa ceva.

Noi credem ca in eternitate ne vom reintalni cu cei dragi ai nostri care au plecat la Domnul. Regretele eterne ar avea sens doar daca la Judecata, ori eu ori cel decedat vom ajunge in iezerul de foc. Altfel, il regretam pe cel drag dar nu etern ci doar temporar. Până ne vom reintalni. "Regrete eterne" transmite ideea ca nu ma voi mai intalni niciodata cu cel care a plecat in vesnicie.

Nu merge sa scrii nici "regrete temporare".
Asadar, dupa mine, trextul asta trebuie scos complet din uz.
El poate fi folosit doar de atei.

”Regrete eterne”... pentru despartirea temporara. La reintalnire si la bucuria regasirii Raiului ele dispar in mod firesc.

Poti sa regreti mereu o perioada trista cand ai fost despartit de Dumnezeu sau de cel drag iar dacă lucrurile se strica si ajungi in iad atunci regretele devin eterne.

Prin asta cel ramas pe pamant marturiseste starea lui de pacatosenie-eterna si de dor dupa imparatia Raiului care ii rapeste pe cei buni plecati dintre noi.

N-as schimba ceva ci as citi mai corect inima si sufletul celui aflat in durere.

Sigur ca unii idolizandu-si apropiatii si suferinta lor vor sa spuna vorbe cat mai mari aratandu-si iubirea si de aceea apar cuvinte ca regrete eterne, adica atat de mari si de lungi cat o eternitate, si au dreptate sarmanii orfani, caci pare o eternitate timpul cat esti despartit de cei care ti-au facut binele. (lacrimi)

Condoleante 09.02.2021 17:21:58

Citat:

În prealabil postat de Dalian (Post 666994)
Da, am o recomandare: eu aș scoate din pagina asta textul "regrete eterne".
Nu aș scrie așa ceva.

Noi credem ca in eternitate ne vom reintalni cu cei dragi ai nostri care au plecat la Domnul. Regretele eterne ar avea sens doar daca la Judecata, ori eu ori cel decedat vom ajunge in iezerul de foc. Altfel, il regretam pe cel drag dar nu etern ci doar temporar. Până ne vom reintalni. "Regrete eterne" transmite ideea ca nu ma voi mai intalni niciodata cu cel care a plecat in vesnicie.

Nu merge sa scrii nici "regrete temporare".
Asadar, dupa mine, trextul asta trebuie scos complet din uz.
El poate fi folosit doar de atei.

Salut Dalian,

Iti multumesc frumos pentru feedback. Am tinut cont de recomandarea ta si am eliminat textul "regrete eterne" din pagina articolului (chiar daca este destul de des folosita).

In rest, m-ar interesa sa stiu cum ti se pare site-ul in general. Daca vezi anumite lucruri de imbunatatit... daca ideea site-ulului de a reuni toti furnizorii de servicii funerare din tara si in acelasi timp sa incerce sa ofere informatii utile ti se pare buna...

Inca o data, multumesc.

Moroco 09.02.2021 17:27:48

Citat:

În prealabil postat de Condoleante (Post 666964)
Am lansat site-ul www.condoleante.ro - un site dedicat serviciilor funerare si care se doreste a fi un sprijin in momentele dificile ale unui deces / inmormantari.

Inca mai este mult de lucru, insa se pot gasi deja diverse articole utile si sfaturi care speram sa fie de ajutor.

Daca aveti feedback, recomandari, sunt binevenite! Va multumesc.

Frumos site si foarte util. Felicitari.

Condoleante 09.02.2021 19:28:48

Citat:

În prealabil postat de Moroco (Post 666996)
”Regrete eterne”... pentru despartirea temporara. La reintalnire si la bucuria regasirii Raiului ele dispar in mod firesc.

Ai mare dreptate...frumos spus.

Condoleante 09.02.2021 19:30:30

Citat:

În prealabil postat de Moroco (Post 666998)
Frumos site si foarte util. Felicitari.

Multumim frumos pentru apreciere!

Dalian 11.02.2021 09:18:58

Citat:

În prealabil postat de Condoleante (Post 666997)
Salut Dalian,
In rest, m-ar interesa sa stiu cum ti se pare site-ul in general. Daca vezi anumite lucruri de imbunatatit... daca ideea site-ulului de a reuni toti furnizorii de servicii funerare din tara si in acelasi timp sa incerce sa ofere informatii utile ti se pare buna...

Cand omul este in mare necaz are nevoie de sustinere.
Parcă uita tot ce stia dar vrea sa faca ce trebuie, ce e bine si frumos pentru cel drag care a trecut in vesnicie. Atunci saitul tau este de o nepretuita valoare.

Da, imi pare o idee excelenta si e bine structurat, ma bucur ca exista.

Citat:

În prealabil postat de Moroco (Post 666996)
”Regrete eterne”... pentru
... ele dispar in mod firesc.

Daca sunt eterne nu dispar.
Daca dispar nu-s eterne.
Citat:

În prealabil postat de Moroco (Post 666996)
N-as schimba ceva ci as citi mai corect inima si sufletul celui aflat in durere.

Daca nu-i inveti pe oameni din vreme, daca nu le spui adevarul despre viata vesnica si despre revederea celor dragi, atunci cand sunt in durere ei vor spune ce i-au invatat altii: "aiciea-i iadul, aiciea-i iadul", "nu te voi mai vedea niciodata" si altele asemenea.
Iar tu, citind corect in inima si-n sufletul lor n-ai schimba nimic.
Dar eu as schimba ceva si as cauta sa aduc nadejde celui in durere.

Pentru scopul nostru nu este doar de a incuraja omul indiferent ce-ar spune, ci si unul didactic.

Moroco 11.02.2021 12:41:58

Citat:

În prealabil postat de Dalian (Post 667006)
Citat:

În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
"Regrete eterne"... pentru
... ele dispar in mod firesc.
Daca sunt eterne nu dispar.
Daca dispar nu-s eterne.

Nu vrei sa indreptatesti decat logica ta bazata pe definitia cuvintelor regret-etern.

Credinta e altfel. Despartire de cei dragi produce un regret etern in cei ce iubesc deoarece daca regretul despartirii nu e etern, daca cu timpul se sterge atunci regretul n-a fost cu adevarat un regret. Dorul bun al iubirii curate e etern.

Daca o durere a despartirii nu mai ramane pana la sfarsit un regret inseamna ca nu a fost iubire. Regretul etern al despartirii se stinge doar prin refacerea conditiior initiale, adica prin restabilirea comuniunii, a unitatii. Abea atunci se stinge un regret care nu poate fi altfel decat etern in vechile conditii.

Citat:

Daca nu-i inveti pe oameni din vreme, daca nu le spui adevarul despre viata vesnica si despre revederea celor dragi, atunci cand sunt in durere ei vor spune ce i-au invatat altii: "aiciea-i iadul, aiciea-i iadul", "nu te voi mai vedea niciodata" si altele asemenea.
Iar tu, citind corect in inima si-n sufletul lor n-ai schimba nimic.
Dar eu as schimba ceva si as cauta sa aduc nadejde celui in durere.

Pentru scopul nostru nu este doar de a incuraja omul indiferent ce-ar spune, ci si unul didactic.
Ai dreptate ca omul deznadajduit trebuie ajutat si invatat sa creada. Dar trebuie sa-i spui omului adevarul cu mangaiere. Sigur ca "aicea-i iadul" si sigur ca s-ar putea sa nu-si mai vada niciodata pe cel trecut la cele vesnice. Pentru restauratia fericirii omul trebuie sa se pocaiasaca si sa asculte si sa creada daca vrea sa ajunga sa-i reintalneasca pe cei dragi. O despartire poate sa devina eterna daca unul din ei e greu pacatos iar o reintalnire in iad, intro suferinta comuna, e mai rea ca o despartire in care macar unul din ei se afla in fericire. Nu poti ajuta un suflet prin artificii lingvistice, prin evitarea unor logici ale limbajului, nu-l poti ajuta pacalindu-l pe om ca suferinta nu e eterna. Domnul intotdeauna a vorbit de chinurile vesnice. Daca omul nu se schimba, nu primeste pe Dumnezeu, durerile nu trec doar asa cu timpul. Sigur ca se poate ruga Biserica sau apropiatii pentru tine si poti beneficia de mila fara ca tu sa te schimbi. Vei simti o imbunatatire, iti vor lucra altii schimbarea dar tu ar trebui macar sa te umilesti sa poti sa primesti.

Trebuie sa-i dai oricui o nadejde insa ea trebuie sa fie una cinstita.

"Sunt alaturi de suferinta ta si regretam etern impreuna pe cine am pierdut dar nadajduim ca nu vom reintalni in rai daca nu cedam si mergem pe calea cea buna pana la sfarsit."

Degeaba o spui din buze daca in inima nu ai pe Dumnezeu si iubirea-credinta, compasiunea, mila, prietenia, durerea. Vorbele ajuta doar daca sunt pline de Duhul si de traire, de Credinta, altfel provoaca dezamagire si suferinta candva caci tot ceea ce e ascuns-fatarnic va veni la lumina si se va vedea cata valoare au avut niste vorbe frumoase-false, goale si desarte.

Fiecare suflet bun ce are parte de regrete eterne de la cei ramasi jos,
va locui impreuna cu Dumnezeu in Rai luminand peste viata lor ca o stea de pe Cer. :79:

Demetrius 11.02.2021 18:25:05

Citat:

În prealabil postat de Moroco (Post 667008)
Nu vrei sa indreptatesti decat logica ta bazata pe definitia cuvintelor regret-etern.

Credinta e altfel...

Da, ai dreptate spunand ca e altfel credinta pentru ca din credinta dispare complet regretul inlocuit fiind de fericire. Daca e credinta, atunci nu e niciun regret; una din doua, nu amandoua.
Regretul e specific legaturilor lumesti care se termina la momentul decesului, acesta fiind un motiv de bucurie ca acela ajuns in fata Tronului, aspect ce defineste pomenirea sfintilor in BO in ziua trecerii la viata vesnica, ce n-are cum sa fie regretabil.


Ora este GMT +3. Ora este acum 05:40:34.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.