Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Rugaciuni (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5048)
-   -   Tie , Doamne ! Un gand, o ruga sau un vers , Bunului nostru prieten - Dumnezeu ! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=12258)

cristiboss56 19.02.2011 01:24:20

Tie , Doamne ! Un gand, o ruga sau un vers , Bunului nostru prieten - Dumnezeu !
 
Când sufletul se umple / De adâncă amărăciune , / Eu cad îngenunchiat / În sfântă rugăciune . / Nu știu să zic prea multe , / Dar sufletul se-nchină, / Și inima , și trupul / Cu-adânc oftat suspină. / E drept , m-a prins păcatul / În ale sale mreji , / Și nu-mi găsesc alinul / Umblând pe căi pribegi . / De aceea vin la Tine / Rugându-Te fierbinte , / Să-mi ierți nesăbuința , / Să fiu ca înainte. / Coboară pacea Ta adâncă / În inima mea frântă , / Să piară de la mine / Acei ce mă-spăimântă . / Căci vreau numai cu Tine / De-a pururi să rămân, / În sfânta rugăciune , / Acum și-n veci , Amin !+

cristiboss56 20.02.2011 13:38:51

" Cel care-L iubeste pe Dumnezeu duce pe pamant viata ingereasca . Posteste si privegheaza , inalta cantari , se roaga si cugeta intodeauna binele pentru fiecare om " .( Sfantul Maxim Marturisitorul ) -<< Laudati pe Domnul din ceruri , laudati-L pe El toti ingerii Lui , laudati-L pe El toate puterile Lui . Laudati-L pe El soarele si luna , laudati-L pe El toate stelele si lumina . Laudati-L pe El cerurile cerurilor si apa si mai presus de ceruri sa laude numele Domnului , ca El a zis si s-au facut , El a poruncit si s-au zidit . Pusu-le-ai pe ele in veac si-n veacul veacului ; lege le-ai pus si nu o vor trece >> ( din Ps.148 )

cristiboss56 22.02.2011 20:07:14

1 atașament(e)
Fie mila Ta spre noi , precum am nadajduit in Tine . Bine esti cuvantat, Doamne , invata-ma indreptarile Tale . Bine esti cuvantat , Stapane , intelepteste-ma cu indreptarile Tale . Doamne , mila Ta este in veac , lucrurile mainilor Tale nu le trece cu vederea , Tie se cuvine lauda , Tie se cuvine cantare , Tie slava se cuvine : Tatalui si Fiului si Sfantului Duh , acum si pururea si in vecii vecilor . Amin!+

o nestiutoare_ 22.02.2011 20:16:29

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 339466)
Când sufletul se umple / De adâncă amărăciune , / Eu cad îngenunchiat / În sfântă rugăciune . / Nu știu să zic prea multe , / Dar sufletul se-nchină, / Și inima , și trupul / Cu-adânc oftat suspină. / E drept , m-a prins păcatul / În ale sale mreji , / Și nu-mi găsesc alinul / Umblând pe căi pribegi . / De aceea vin la Tine / Rugându-Te fierbinte , / Să-mi ierți nesăbuința , / Să fiu ca înainte. / Coboară pacea Ta adâncă / În inima mea frântă , / Să piară de la mine / Acei ce mă-spăimântă . / Căci vreau numai cu Tine / De-a pururi să rămân, / În sfânta rugăciune , / Acum și-n veci , Amin !+

E atat de frumoasa poezioara asta!;)
Laudat fii,Doamne,pentru toate!

Rodica50 22.02.2011 21:08:51

Doamne, Tu esti totul pentru mine!

KANDIA 23.02.2011 15:26:42

ce frumos
 
Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 339466)
Când sufletul se umple / De adâncă amărăciune , / Eu cad îngenunchiat / În sfântă rugăciune . / Nu știu să zic prea multe , / Dar sufletul se-nchină, / Și inima , și trupul / Cu-adânc oftat suspină. / E drept , m-a prins păcatul / În ale sale mreji , / Și nu-mi găsesc alinul / Umblând pe căi pribegi . / De aceea vin la Tine / Rugându-Te fierbinte , / Să-mi ierți nesăbuința , / Să fiu ca înainte. / Coboară pacea Ta adâncă / În inima mea frântă , / Să piară de la mine / Acei ce mă-spăimântă . / Căci vreau numai cu Tine / De-a pururi să rămân, / În sfânta rugăciune , / Acum și-n veci , Amin !+

Atat de adevarat si sensibil spus totul aici.

cristiboss56 23.02.2011 22:26:38

Traian D. :" Cum sa nu te cant . . . "
 
Cum sa nu Te cant Iisuse , / Cum sa nu Te cant , / Cum sa nu-Ti slavesc cu lacrimi / Numele Tau Sfant . / C-am strigat spre Tine / Doamne / Si m-ai ascultat / Bucuria si lumina / Fericit mi-ai dat ! / Cum sa tac , o cum , ca-mi vine / Lumii-ntregi sa spun / Cat de bun ai fost cu mine / Cat , o cat de bun ! / Unde-i lacrima si glasul , / Inima de-ajuns / Ca sa-Ti pot slavi iubirea / Care mi-a raspuns ! / Pana-n veci voi spune / Doamne / Cat de-adevarat / Ti-e Cuvantul si Iubirea / Ce m-au ascultat .

KANDIA 24.02.2011 09:39:32

Metanie
 
Doamne, fa din suferinta,
Pod de aur, pod înalt,
Fa din lacrima velinta
Ca intr-un pat adânc si cald.
Din lovirile nedrepte
Faguri faca-se si vin.
Din infrângeri, scari si trepte,
Din caderi, urcus alpin.
Din veninul pus in cana
Fa miresme ce nu pier.
Fa din fiecare rana
o cadelnita spre cer;
Si din fiece dezastru
si crepuscul stins în piept,
Doamne, fa lastun albastru
si fa zâmbet întelept.

cristiboss56 24.02.2011 21:08:19

O carte -un parinte-un gand-un indemn . . .
 
Prin bunavointa unui crestin , in urma cu ceva timp , am primit in dar peste 26 de carti de suflet , o adevarata comoara daruita de Dumnezeu , caci El lucreaza neancetat pentru oameni , prin oameni , si nimic nu este intamplator ! Una din cartile primite , se intituleaza "Marturisitorul prigonit ", scrisa de Parintele Gheorghe Calciu , din care redau un mic fragment pentru acest thread :"Prietene , ne leaga aceasta infinita iubire a lui Hristos , ne leaga organic credinta in El . Ne leaga prietenia noastra comuna , caci toti oamenii suntem prietenii lui Hristos . Nu te teme tinere , sa te afirmi ca prieten a Lui .Nu te teme sa respingi o ideologie ateista , care urmareste sa-ti anuleze sufletul ca entitate metafizica , sau macar sa ti-l schilodeasca . Nu te teme sa afirmi ca neamul nostru este dintru inceputurile lui crestin si ortodox , ca doazeci de ani de ateism impus si propaganda anticrestina nu-i pot opri aspiratia spre absolut . Crede si iubeste ! Credinta te face liber , iubirea te uneste . Vei fi liber in unirea cu Iisus Hristos si vei ramane in dragostea Lui . Iata cat de sus ai ajuns , prietene , incat esti acum prietenul lui Hristos ! Pentru aceasta te iubesc, tinere ; pentru aceasta cred in tine . " O carte de suflet , scrisa din suflet , pentru suflet . Aproape 400 de pagini , ce nu te lasa sa respiri , decat in Hristos ! SLAVA TIE DUMNEZEUL NOSTRU , SLAVA TIE !+

cristiboss56 24.02.2011 22:45:20

Rugaciunea
 
Rugaciunea e vorbirea / Omului cu Dumneze / Si aduce numai pace / De la Creatorul tau . / E lumina in orice stare / Cand e sufletul intristat / Si lucreaza prin iubire / De-ntelegi ce e pacat . / E dulceasca sufleteasca / Ce te apropie mereu , / Sa cunosti o alta stare / Fata de trecutul tau . / Rugaciunea e impacarea / Si iertarea tuturor , / Aducand iubirea sfanta / Cea uitata intre noi .

cristiboss56 24.02.2011 22:54:34

Ce Bun Prieten !
 
Ce bun prieten am gasit / Cand ajutorul i-am primit , / Dar am uitat aceasta zi / Cand El mi-a spus : " vei birui "! / Prieten bun El mi-a ramas / Prin ajutorul ce mi-a dat , / Dar rugaciunea am uitat / S-o zic pentru prieten drag . / Prietene, ce bun ai fost! / Cand mi-amintesc de bunul scoop , / Dar saracia ma indeamna / Sa te gasesc in a mea viata . / Prietenul mi-a spus frumos : / " Iubirea trece peste tot , / Sa-ti fie sufletul curat / Si rugaciunea bunul dar ".

cristiboss56 26.02.2011 20:55:32

Locul cel mai insemnat il are iubirea - " Dumnezeu este IUBIRE "
 
In raportarea lui Dumnezeu fata de oameni , locul cel mai insemnat il are iubirea ;deci Dumnezeu este iubire . Iar iubirea inalta , iubirea ridica , iubirea completeaza , iubirea daruieste . Unde se vorbeste de Dumnezeu , si fratii sunt uniti cu adevarat in credinta si dragoste de Dumnezeu , aceasta iubire copleseste , dar acolo unde sufletul este impietrit , pe toate le vede rele , strambe , caci rautatea , multa rautate , nu mai presupune bunatate . Dar tot atat de adevarat , este ca :" Pe om , daca-l cauti de bun , bun il gasesti , si daca-l cauti de rau ,si rau il gasesti " . Sa ne lasam coplesiti de iubirea lui Dumnezeu , oriunde am fi , pentru ca ea inalta , ridica , completeaza , daruiete . Slava Tie , Dumnezeule in veci !+

cristiboss56 27.02.2011 22:08:08

"Miza pe prietenie "
 
<< De acum nu va mai spun slugi , fiindca sluga nu stie ce face stapanul sau ; ci v-am numit prieteni , pentru ca pe toate le-am auzit de la Tatal Meu vi le-am facut cunoscute >>. . . Despre " Miza prieteniei ":http://www.crestinortodox.ro/editori...nie-70400.html

cristiboss56 04.03.2011 22:03:45

Un scurt cuvant, Tie Doamne !
 
O saptamana de truda , de ispite , de mult incercari s-au abatut asupra-mi , dar tot Tu , Doamne , mi-ai intins mana cea nevazuta si m-ai scos la liman linistit . Stiu , sunt convins , ca-i linistea de dinaintea "furtunii " , si de aceea Te rog sa ma-ntaresti sa fac fata la toate cele ce or veni asuprea-mi . Tu esti dorirea mea , Tu esti scaparea si izbavitorul meu , Tu esti Dumnezeul parintilor , parinilor mei , Tu esti dorirea si prietenul meu , caci toti m-au parasit , iar de-mi sta cineva alaturi neputincios ca mine este . Iti scriu si aici , pe forum , si oriunde voi fi : te rog Doamne iarta-ma si da-mi din intelepciunea Ta , ca toate sa le fac , nu dupa voia mea , ci dupa voia Ta ! Amin!+

cristiboss56 11.03.2011 18:05:29

Iti multumesc din suflet , si-ti cer iertare !
 
2 atașament(e)
Iti multumesc Doamne ca astazi mi-ai iertat pacatele savarsite pana acum , dar te rog din suflet sa nu te manii pentru neputinta mea , caci stiu ca voi mai fi in greseli si in faradelegi , si de aceea te rog sa ai rabdare cu mine netrebtnicul , nestatornicul , lenesul , caci fara Tine pier ! Amin !

Rodica50 13.03.2011 19:38:46

Tie, Doamne!
 
Bine-ai venit
În suflet curat,
Îți strigă toată ființa,
Tu, Dulce Mângâiere
M-ai ridicat
Și mi-ai primit nevoința.
De te-am uitat,
M-ai iertat,
Înflorește-mă,
Dulce Chemare,
Săracă de prieteni
Te-am căutat,
Dorite,dă-mi alinare !

cristiboss56 14.03.2011 15:14:53

Rugaciune la necazuri si suparari
 
Doamne , viforul necazurilor se ridica asupra mea si ape intrat-au pana la sufletul meu - dar intru Tine este toata nadejdea mea . Tu cunosti pricina raului ce ma bantuie. La Tine perii capului meu sunt numarati. La Tine , deci scap si pe Tine Te rog sa departezi de la mine orice rau pierzator de suflet si sa-mi ajuti a birui toate ispitele ce ma invaluie - ca Tu esti intarirea , scaparea si Izbavitorul meu , Hristoase Dumnezeule , si Tie slava inaltam , Tatalui si Fiului si Sfantului Duh . Amin!+

cristiboss56 17.03.2011 13:04:17

O rugaciune a Parintelui Cleopa
 
O rugaciune mai putin cunoscuta a Parintelui Cleopa :"Dumnezeu , Cel in Treime inchinat , Tatal , Fiul si Duhul Sfant , pentru rugaciunile Preacuratei Stapanei noastre Nascatoarei de Dumnezeu si Pururea Fecioarei Maria si cu ale tuturor sfintilor , sa ne miluiasca , sa ne ajute noua pacatosilor , ca sa avem catre Dumnezeu inima de fiu , catre noi sa avem minte de judecator , si catre aproapele , inima de mama . Amin!+

Melissa 17.03.2011 15:03:49

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 348490)
sa avem catre Dumnezeu inima de fiu , catre noi sa avem minte de judecator , si catre aproapele , inima de mama . Amin!+

Deosebit de frumos acest pasaj..:1:

Rodica50 17.03.2011 20:18:59

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 339466)
Când sufletul se umple / De adâncă amărăciune , / Eu cad îngenunchiat / În sfântă rugăciune . / Nu știu să zic prea multe , / Dar sufletul se-nchină, / Și inima , și trupul / Cu-adânc oftat suspină. / E drept , m-a prins păcatul / În ale sale mreji , / Și nu-mi găsesc alinul / Umblând pe căi pribegi . / De aceea vin la Tine / Rugându-Te fierbinte , / Să-mi ierți nesăbuința , / Să fiu ca înainte. / Coboară pacea Ta adâncă / În inima mea frântă , / Să piară de la mine / Acei ce mă-spăimântă . / Căci vreau numai cu Tine / De-a pururi să rămân, / În sfânta rugăciune , / Acum și-n veci , Amin !+

Sunt foarte frumoase versurile! Au si un autor?

cristiboss56 17.03.2011 20:27:42

Citat:

În prealabil postat de Rodica50 (Post 348569)
autor

: un suflet de om .

Rodica50 17.03.2011 20:28:52

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 348572)
: un suflet de om .

Foarte frumoase versurile si spuse din suflet, cu traire! Sa mai scrie!

mela me 18.03.2011 11:22:07

Pentru tine, Doamne
 
http://www.youtube.com/watch?v=b39PoMFmcn8

cristiboss56 19.03.2011 11:03:23

"Langa Crucea Ta de as fi stat "
 
Ana-Maria Lupu , colaborartor al acestui site :http://www.crestinortodox.ro/poezie-...at-123926.html

cristiboss56 23.03.2011 14:19:37

Doamne , Dumnezeul nostru !
 
Doamne, Dumnezeul nostru , Cel ce din tineretile noastre ne-ai pazit , pazeste-ne pe noi de vrajmasii cei vazuti si nevazuti ce navalesc asupra noastra . Doamne , Dumnezeul nostru , Taria si nadejdea noastra , intareste-ne pe noi cei ce slabim cu duhul si cu trupul . Doamne , Dumnezeul nostru , povatuitorul celor rataciti , povatuieste-ne pe calea pocaintei . Doamne , Dumnezeul nostru, cel ce l-ai slobozit pe Petru din legaturi si nevatamat l-ai dat Bisericii Tale , miluieste si slobozeste pe robii Tai de felurite patimi si necazuri . Doamne , Dumnezeul nostru , Cel ce izbavesti pe cel sarac de la cel puternic si pe sarmanul fara ajutor , slobozeste ca un milostiv pe cei care se afla in primejdii si se roaga Tie . Doamne , Dumnezeul nostru , mangaierea sufletelor intristate , mangaie si sufletul meu . Doamne , Dumnezeul nostru , bucuria noastra , daruieste-ne noua sa ne bucuram de milostivirea Ta ! Amin!+

cristiboss56 24.03.2011 22:41:59

Doamne , care esti Tare in razboaie vino in ajutorul nostru si fii noua aparator de vrajmasii nostri cei vazuti si nevazuti , pentru ca tatal meu si mama mea m-au lasat , iar prietenii mei si cei de aproape ai mei , departe de mine au stat , ci Tu , Parintele sarmanilor si judecator al vaduvelor , fii ajutor mie celui neajutorat , care iti cant :Aliluia !+

cristiboss56 25.03.2011 19:40:37

Iti multumim tie Doamne , ca te-ai coborat pana la noi , luand chip de rob ! Iti multumim tie Doamne , pentru "Buna Vestire " a intruparii Tale , ce astazi am praznuit ! Slava tie Dumnezeul nostru , Slava Tie !+

mela me 25.03.2011 21:24:04

Rugaminte
 
<<Nu-mi spune nimic…Iti cunosc mizeria, necazurile, luptele si ispitele sufletului tau, asa cum esti tu! Daca o sa astepti sa devii un inger ca sa mi te daruiesti intru iubire, atunci n-ai sa Ma iubesti niciodata.
Chiar cand esti las, fricos, neincrezator in implinirea dragostei si a sfinteniei, chiar cand ai vrea sa recazi in acele pacate pe care nu ai vrea sa le mai faci, Eu nu iti dau voie sa nu Ma iubesti. Iubeste-ma asa cum esti tu!
In orice moment si in orice situatie te-ai afla, in credinciosie si in tradare, in ravna sau in inchisoare, tu iubeste-Ma asa cum esti. Eu vreau sa Ma poti iubi din putina si saraca ta inima.
Daca voi astepata pana cand vei fii desavarsit, atunci n-ai sa Ma iubesti niciodata. N-as putea Eu, oare, sa fac din fiecare fir de nisip un serahim?! Un inger care sa straluceasca de curatie si dragoste?
Nu sunt eu Domnul Dumnezeul care am creat toate si pot totul? Omule, ti-ai dat viata pt lume din dragoste pentru oameni, si ai murit din iubire pt Mine?Atunci din ce motiv nu Ma lasi sa te iubesc? Fiul meu, lasa-Ma sa te iubesc, Eu iti vreau inima, care este locasul Meu.
Desigur, cu timpul am sa te schimb, insa pana atunci , iubeste-Ma asa cum esti tu, fiindca Eu te iubesc cu toate ca esti asa. Eu vreau ca dragostea ta pt Mine sa se nasca din putina si saraca ta inima; din adancul neputintei si al murdariei tale. Eu te iubesc si cand esti slab si necurat.
Nu vreau o dragoste izvorata si hranita din mandria “ virtutlior” tale, ci dintr-o inima smerita pe care o poti curati oricand. N-am nevoie de “virtulile” tale, de talentele tale, de intelepciunea ta. Eu vreua doar sa Ma iubesti si sa lucrezi cu dragoste pt Mine.
Nu “virtutiile” tale doresc; daca ti le-as da, tu esti slab si mandru, incat as hrani amorul tau propriu si nu M-ai cinsti pe Mine. Deci ele sa nu fie un motiv pentru care tu ma cauti si stai departe de Mine. Apropie-te cu dragoste!
Unui fier negru flacarile unui foc nu numai ca curata rugina , dar l-ar face incandescent. Iubeste-Ma deci, si pacatele se vor arde, si tu vei fii fericit.
Iubeste-ma nu numai sa fii curat, asta ar fii din nou o mandrie pentru tine , ci pentru ca Eu vreau sa odihnesc in inima ta. Deci nu te mai ingrijora in asta.
As putea sa fac prin tine lucruri mari pentru mintea omeneasca , dar nu; tu ai sa fii sluga rea si nefolositoare si neputincioasa. Am sa iti iau si putinul pe care tu te increzi ca il ai. Eu te-am facut din iubire, si pentru ca sa iti dau iubirea , fara ca tu sa-mi poti da ceva.
Nu incerca sa-Mi platesti iubirea prin nimic, asta Ma doare atat de mult la tine.
Iubeste-ma in dragostea Duhului si fara motive. Nu mai sta departe de mine; iti lipseste nu sfintenia-pe care numai Eu ti-o pot da-ci numai o inima gata sa ma iubeasca oricand si pana la capat.
Astazi Eu stau la usa inimii tale ca un cersetor , Eu singurul si adevaratul Imparat si Domn. Eu bat si astept.
Grabeste-te sa-Mi deschizi prin smerenie; nu mai aduce motiv intinaciunea si saracia ta. Daca ti-ai cunoaste-o pana-n adanc si deplin , ai muri de durere. Dar ceea ce M-ar durea si mai tare pe Mine ar fii ca tu si acum sa te indoiesti de dragoste ce o am Eu pentru tine.
Crede ca Eu pot totul si tu nu poti nimic fara Mine; doar pacatul esti in stare sa-l faci fara ajutorul Meu.
Sa nu te increzi in tine fara Mine , caci altfel voi fi nevoit sa te las in cadere in masura in care tu te apreciezi.
Nu te framanta ca n-ai “virtuti”. Am sa iti dau Eu Sfintenia Mea. Deschide-ti inima prin pocainta si Ma primeste in potirul sufletului tau prin Trupul si Sangele Meu, pe care in dar ti-L dau la Sfanta Liturghie. Atunci o sa te fac sa intelegi totul si sa Ma iubesti mai mult decat iti poti inchipui.
Lasa sa curga Sangele Meu in sangele tau si sa bata inima Mea in inima ta.
Eu ti-am dat-o pe Sfanta si Preacurata Mea Maica. Lasa sa treaca totul prin inima Ei curata, incat sa poata mijloci pentru tine.
Orice s-ar intampla , nu astepta nicidecum sa devii sfant, ca pe urma sa Ma iubesti…In acest fel tu nu M-ai iubi niciodata.
Si acum , du-te!...
EU SUNT CU TINE !!!>>

cristiboss56 16.04.2011 22:59:02

E sarbatoarea de Florii
 
4 atașament(e)
E sarbatoarea la Florii - / Cum n-a fost niciodata , / Caci Cel prezis de profetii , / Azi in Sion se-arata , / Smerit , cu chipul Sau sanin / Inconjurat de gloate , / Iisus, calare pe asin , / Coboara spre cetate . / In maini , cu crengi de palmier / Ii ies multimi in cale ; / Rasuna a Iudeii cer , / De cant si osanale , / Rasuna coruri de copii / Multimea se tot strange , / E sarbatoarea de Florii , / Dar Imparatul plange : / " Ierusalim , Ierusalim , / Ce mi-ai respins iubirea / Si darul pacii cel sublim - / Iti plang nenorocirea . / Dusmanii vor imprejmui / Tot zidul tau cu schele , / Iar pentru mame si copii / Veni-vor vremuri grele . . . "

Mia Mia 18.04.2011 23:08:29

Camara Ta
 
http://www.youtube.com/watch?v=GvY4r...eature=related

cristiboss56 19.04.2011 18:49:21

În mormânt , Viață , / Pus ai fost , Hristoase , / Și oștirile-ngerești / S-au înspăimântat , / Plecăciunea Ta cea multă / Preamărind. / Dar cum mori , Viață , / În mormânt cum șezi Tu ? / Când al morții negru văl / Îl ridici acum / Și pe drepții cei din veac îi / Scoți din Iad . / Te mărim pe Tine, / Iisuse Doamne , / Și-ngroparea Îți cinstim / Și patimile / Că din stricăciune Tu ne-ai / Izbăvit .

cristiboss56 19.04.2011 21:33:10

Cel ce-ai pus Pământul / Cu măsuri , Hristoase , / Astăzi șezi în mic mormânt, / Ziditorule, / Și din groapă pe cei morți îi / Înviezi. / Doamne Iisuse, / De ce vii la cei din Iad , / O, Hristoase-al meu ? / Vrei să dezrobești , deci , neamul / Omenesc. / Cel Stăpân a toate / Mort acum se vede ; / Cela ce a ridicat / Morții din mormânt , / Se încuie-n groapă nouă / Ca un om. / În mormânt, Viață , / Pus ai fost , Hristoase, / Astăzi moartea ai zdrobit / Cu-ngroparea Ta / Și viață Lumii Tu ai / Izvorât .

anamaria simleu 19.04.2011 22:14:47

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 339466)
Când sufletul se umple / De adâncă amărăciune , / Eu cad îngenunchiat / În sfântă rugăciune . / Nu știu să zic prea multe , / Dar sufletul se-nchină, / Și inima , și trupul / Cu-adânc oftat suspină. / E drept , m-a prins păcatul / În ale sale mreji , / Și nu-mi găsesc alinul / Umblând pe căi pribegi . / De aceea vin la Tine / Rugându-Te fierbinte , / Să-mi ierți nesăbuința , / Să fiu ca înainte. / Coboară pacea Ta adâncă / În inima mea frântă , / Să piară de la mine / Acei ce mă-spăimântă . / Căci vreau numai cu Tine / De-a pururi să rămân, / În sfânta rugăciune , / Acum și-n veci , Amin !+

Versurile sunt superbe....cat de multa credinta ai...este placut sa intalnesti asemenea oameni...inseamna ca nu este totul pierdut.....

tigerAvalo9 23.04.2011 17:20:24

Îngenunchez acum 'naintea Ta
Strigînd:Ai milă și-ndurare
Mă iartă Doamne de păcatul meu și de greșeala mea
Și dă-mi și azi o sfîntă binecuvîntare.

Ajută-mă ca să ănvăț legile Tale
Să le urmez și să le-nfăptuiesc
Ca să ascult, poruncile Tale
Și să le împlinesc.

A Ta este-mpărăția
Și slava, cinstea și mărirea.
Al Tău este pămîntul unde, plantatu-Ți-ai Tu via
În mîna Ta este puterea.

În jurul Tău e-atît de bine
Și totul mi se pare așa ușor
Doamne! N-ași mai pleca de lîngă Tine
Ași vrea să stau pe veci în Casa Ta și Tu să-mi fii stăpîn și Domn.

Ascultă Doamne a mea dorință
Și-ajută-mă în toate să fac doar voia Ta
Umple-mi inima cu dragoste, smerenie și pocăință
Ajută-mă o Doamne și singură nu mă lăsa.

Doresc să fiu cu Tine în fiecare zi
Să-nvăț legile Tale, poruncile să le-mplinesc
Ași vre o Doamne Sfinte,atît cît voi trăi
Să vin la Tine ca să-ți spun: Doamne, pentru toate-ți mulțumesc

autor Nănău Adinuța 20.02.2011 Firenze

cristiboss56 25.04.2011 14:55:38

Din volumul " De la poezie la ruga " - Dorina Stoica- ( colega noastra de pe forum )
 
Cu mainile intinse / Si candele aprinse, / Asemenea Tie / Dorind sa invie . / In miez de noapte / Rugi spuse in soapte / Se urca la cer , / Se pierd in eter . / Pamantul le poarta / Saturat de uman , / Plutesc intre sacru / Si intre profan . / Nu pot sa mai zboare . / Nu vor sa coboare .

cristiboss56 25.04.2011 15:04:42

Neasemanare - Dorina Stoica
 
Nu pot sa Te aseman cu nimic . / Imi intri in suflet cate un pic . / Ganduri sirete , margele pe ata , / Sunt clipe traite . Sunt clipe de viata . / Ai inflorit odata cu pomii , in mai . / Ce-mi da primavara , doar Tu poti sa-mi dai . / Intind mainile sa prind cu ele un vis , / Ingenunchiata tanjesc spre Abis ! ( Din acelasi volum mentionat mai sus , aparut la Editura Sfera - Barlad - 2010 )

Rodica50 25.04.2011 15:37:02

Vasile Militaru - Hristos a inviat!

Hristos a Inviat! Ce vorba Sfanta!
Iti simti de lacrimi calde ochii uzi
Si-n suflet parca serafimii-ti canta
De cate ori crestine o auzi.

Hristos a Inviat in firul ierbii,
A inviat Hristos in Adevar;
In poienita-n care zburda cerbii,
In florile de piersec si de mar.

In stupii de albina fara gres,
In vantul care sufla mangaios
In ramura-nflorita de cires
Dar vai, in suflet ti-nviat Hristos?

Ai cantarit cu mintea ta crestine
Cat bine ai facut sub cer umbland,
Te simti macar acum pornit spre bine
Macar acum te simti mai bun, mai bland?

Simti tu topita-n suflet vecea ura?
Mai vrei pieirea celui plin de Har?
Ti-ai pus zavor pe barfitoarea-ti gura?
Iubirea pentru semeni o simti jar?

O, daca-aceste legi de-a pururi sfinte
In aur macar azi te-au imbracat
Cu serafimii-n suflet imn fierbinte
Ai drept sa canti: Hristos a Inviat!

cristiboss56 27.04.2011 20:56:45

Nevrednicie - Dorina Stoica
 
Nevrednic sunt , Doamne , / Nevrednic si mic . / Nevrednic de slava , / Ce mi-o dai mie ! / Eu sunt fara Tine / O , Doamne . nimic ! / Si tot nevrednic / Sa-ti multumesc Tie . / Din sufletu-mi rau , / Din viata-mi haina / Ai facut cantec / Si ruga mereu . / Ma voi intoarce / Mai vrednic in tina , / Pentru ca sunt / A Lui Dumnezeu !

cristiboss56 27.04.2011 22:56:18

Fericitul Augustin
 
" Cei care le au pe toate in afara de Tine , Dumnezeul meu , sunt foarte saraci in comparatie cu cei care nu au nimic, ci numai pe Tine " !

cristiboss56 06.05.2011 23:50:44

De la colaboratorii site-ului . . .
 
http://www.crestinortodox.ro/poezie-...ne-123921.html


Ora este GMT +3. Ora este acum 01:50:36.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.