Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Morala Crestina (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5076)
-   -   Mita și voia lui Dumnezeu (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=18433)

Copacel 17.04.2016 22:00:46

Citat:

În prealabil postat de Valkorion (Post 620302)
Ce porcarie. Sper din toata inima ca toate multinationalele sa dea faliment
.

Daca multinationalele dau faliment inseamna mai putini bani pt pensionari si
ceilalti salariati de la stat.Inseamna crestere impozitelor si taxelor pt celelalte
firme ca sa ocupere gaura din buget=> fie scaderi de salarii sau concedieri ai altor angajati care n-au
nici o treaba cu business corporate si asta pt ca in Romania 80 % din bugetul de taxe si impozite este
format de banul multinationalelor.
Citat:

sau sa fie nationalizate fara despagubir
Pai statul nu-si permite salariile din acest domeniu.

AlinB 17.04.2016 22:42:50

Citat:

În prealabil postat de Copacel (Post 620311)
asta pt ca in Romania 80 % din bugetul de taxe si impozite este format de banul multinationalelor.

Afirmatie bazata pe statistici din imaginatia ta?

Strainii au 33% din economie, dar cu numai 17% din salariati
http://www.zf.ro/eveniment/strainii-...riati-5130518/

Avand in vedere ca in afara de impozitele aferente salariilor nu platesc mai nimic, gen impozit pe profit, trage si singur concluziile, cat de mult aberezi.

Iar majoritatea salariilor platite sunt de mizerie, chiar mandrindu-se cu asta.

Ca sa nu mai vorbim ca unii din ei submineaza practic economia locala, sufocand-o si cam tot profitul este repatriat.

Sa mai vorbim si de "multinationale" care fac profit din infrastructura economica romaneasca cumparata la pret de nimic prin privatizari dubioase si exploatarea resurselor natioanele cu redevente simbolice?

Copacel 17.04.2016 22:55:01

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 620314)
Afirmatie bazata pe statistici din imaginatia ta?
Strainii au 33% din economie, dar cu numai 17% din salariati
http://www.zf.ro/eveniment/strainii-...riati-5130518/

Avand in vedere ca in afara de impozitele aferente salariilor nu platesc mai nimic, gen impozit pe profit, trage si singur concluziile, cat de mult aberezi.

Ziare, ce poti sa le ceri.Pai ziarele scriu ceea ce li se dicteaza sa scrie.
De catre cine ? De catre ambasade.

delia31 17.04.2016 22:56:14

Citat:

În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit (Post 620289)
Cred ca Mantuitorul trateaza doua aspecte simultan: problema mijloacelor si scopurilor si problema dependentei. Daca luam in considerare si versetul 13 atunci cred ca pilda isi arata adevaratul inteles.

Daca folosesti banii doar in interes personal, absolutizandu-i, devii robul lor si nu ii vei mai putea sluji lui Dumnezeu intrucat te vor acapara complet, obsesia pentru acumularea lor fara oprire fiind devastatoare si ucigatoare dpdv spiritual. Omul o va termina lepadandu-L pe Dumnezeu si slujind noului sau idol, mammona. Va merge si mai departe si va acumula bogatii nedrepte, prin mijloace rele, provocand multa durere altora in jurul sau, pe care, pt a-si atinge scopul, ii va elimina sau inlatura in orice mod si fara retineri.
(...)
Imaginea primirii in corturi, in Orientul Apropiat din vremurile biblice, este una foarte interesanta, cel primit fiind practic intimpinat cu toata ospitalitatea si recunostiinta, de un alai cu cantece de bucurie, in care toata lumea te strange in brate, toti sunt imbracati de sarbatoare si toti cinstesc motivele care au dus la primirea ta. Corturile, mai ales in vremea patriarhilor, erau un fel de spatiu sacru al familiei,unde nu intra oricine dar cine era primit inseamna ca facuse ceva cu totul deosebit iar primirea sa era practic certificatul despre caracterul acelui om.

Multumesc, Pelerin!

Ok, un exercitiu. Eu sunt iconomul corupt din parabola si am dobandit averi prin lacomie si mijloace necinstite, smecherii, invarteli, comisioane uriase, camatarie, spaga, tunuri la bursa, frauda etc..

Ma descopera ANAF-ul si ajung pe mana DNA. Pana sa-mi confiste toata averea, am timp si merg pe la datornici sa-i anunt ca nu mai imi datoreaza dobanzi si comisoane. Astia, normal, se bucura, nu stiu ei toate dedesubturile! Nu vezi pe toate drumurile asa camatar "cumsecade"!

Conform parabolei, se schimba si relatiile dintre camatar si datornici. De unde pana acum, nimeni nu se bucura cand trebuia sa-si plateasca datoriile plus dobanda plus comisioane, uite ca ajung chiar sa se imprieteneasca.

Si vine vremea cand camatarul ajunge pe drumuri, ca doar era de asteptat, dar iata, are la cine sa apeleze dupa ce iese din puscarie: la prietenii pe care si i-a facut intr-o situatie critica. Merge in „corturile lor” si astia il intampina toti cu bratele deschise, cu cantece si lautari: „ Mult bine ne-ai facut atunci, frate! Ne-ai sters multe datorii! Cum sa nu te cinstim noi acum pe tine?”

Si Iisus, zicand pilda asta, il lauda pe iconomul nedrept si le zice si celorlalti: daca v-ati facut bogatii pe nedrept, cautati sa indreptati situatia, sa vi-i faceti prieteni pe cei nedreptatiti si pe alti amarati, pentru ca dupa ce va veti pierde averile astea nedrepte, sa aveti macar la cine apela.

Cu alte cuvinte, se pare ca e un mod evanghelic de a-ti pune "pile" pentru zile negre. Nu? Altfel, nu vad de ce e laudat iconomul.
Asta-i ideea din parabola? Sau am batut campii?

Cum iti mai poti pune pile? Dand la saraci, amarati, nevoiasi, oropsitii soartei. Ca astia au trecere la Dumnezeu si-ti pot pune „pile” la judecata de apoi. ‚Intrucat ati dat unuia dintre acestia mai mici, Mie mi-ai dat!”

Citat:

În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit (Post 620289)
Dar banii pot fi si un mijloc cu care poti face ceva bun, desi majoritatea ii folosesc rau si din aceasta cauza perceptia generala, dar justificata de bogatie nedreapta. Banii trebuie sa fie la dispozitia credinciosului si nu invers.
Credinciosul trebuie sa se foloseasca de bani pentru a castiga suflete, ajutand oameni, prietenii care sa dureze toata vesnicia. Prin investirea inteleapta a bunurilor materiale oamenii pot avea parte de binecuvantarile altor oameni spre slava lui Dumnezeu. Investirea banilor in mijloace care ajuta la raspandirea credintei (sprijinirea misionariatului de exemplu) , ajutorarea celor saraci ( unii dintre ei poate se vor intoarce la Dumnezeu plini de recunostiinta pt ajutorul Lui prin cel ce daruieste), raspandirea Cuvantului lui Dumnezeu,vor avea un efect pe care multi nu se gandesc sa-l atribuie unui mijloc privit de regula ca fiind pacatos: in corturile vesnice ( o imagine iudaica metaforica foarte interesanta cu privire la destinatia celor drepti, cu o interesanta traditie) vei fi intimpinat cu bucurie de cei care, beneficiand de ajutorul si intelepciunea ta in folosirea unui mijloc, au beneficiat la randul lor de rodul ei, s-au intors la Dumnezeu si acum te privesc cu bucurie si recunostiinta..

Da, de acord, dar pe ici pe colo, nuantabil! Pe de-o parte, da, ne folosim de mijloace materiale, daca le detinem, pentru a ajuta material pe altii.

Dar, cred eu, pentru a castiga suflete, nu de bani e nevoie, intai de toate.
Mai exact, daca ne folosim de bani pentru a castiga suflete, in sensul sa-i racolam, nu mi se pare tocmai ok. Suna a seductie, a momeala!

Eventual, iti poti folosi propriii bani pentru a-ti castiga propriul suflet. Al tau!Cum? Impartindu-ti averea saracilor! „Vinde toata averea si imparte-o saracilor, apoi vino de-mi urmeaza Mie!”

In ce priveste evanghelizarea si mijloacele prin care se face, eu cred ca daca se folosesc mijloace banesti pentru a atrage, seduce si a castiga adepti, nu e tocmai cum a zis Hristos. Altele sunt cele prin care un suflet e imbiat de Hristos.

La o prima privire, crestinismul nu e deloc seducator. Hristos Insusi nu foloseste momeli dupa gusturile lumii. Sau artificii. Nici retorice, nici stilistice, nici promisiuni materiale, nimic seducator, nimic atragator dpdv material.

Din contra, zice: "Daca vrea cineva sa vina dupa Mine, sa se lepede de sine, sa-si ia crucea si sa-Mi urmeze Mie". Asta nu-i o oferta prea seducatoare.

Ce sens are sa oferi cuiva bani in ideea ca va trebui mai apoi sa se lepede de sine si de cele ale lumii? E ilogic!

La fel, apostolilor le spune: "Iata, va trimit ca pe niste oi in mijlocul lupilor". Sau:
"Si de toti veti fi urati din pricina numelui Meu",
„Daca M-au urat pe Mine si pe voi va vor uri”,
„Vinde toata averea si da-o saracilor, apoi vino de-mi urmeaza Mie”,
„Paharul (suferintei) pe care Eu il beau, il veti bea si voi” etc.

Prin ce e seducatoare moartea martirica? Si totusi, cei ce L-au urmat pe Hristos n-au fost atrasi prin nimic din lumea asta. Asta-i marele miracol! Ca fara a fi seducator, crestinismul a dat milioane de mucenici, dispusi sa renunte la orice din lumea asta, de dragul lui Hristos.

Ca e nevoie de miloace materiale pentru diverse trebuinte ale Bisericii, e una, dar folosirea de bani, ajutoare, burse, fonduri etc. pentru a castiga adepti, e discutabil.

Sa nu uitam ca atunci cand Hristos, i-a trimis pe apostoli la propovaduire le-a poruncit: „Sa nu aveti nici aur, nici argint, nici bani in cingatorile voastre, nici traista pe drum, nici doua haine". Le-a dat porunca asta.

De ce oare sa nu aiba nimic in afara cuvantului evangheliei? In afara de cuvant si exemplul personal, Hristos le-a interizis sa foloseasca bani pentru a castiga suflete.
Sa nu aiba bani la ei, ca nu cumva sa fie tentati sa-i momeasca pe oameni cu aur si argint si astfel sa castige doar genul acela de adepti interesati, nu de darurile Sf. Duh, ci de foloase materiale si bunastare aici si acum.
Parerea mea..

delia31 17.04.2016 22:59:41

Citat:

În prealabil postat de delia31 (Post 620316)
propriii bani

Pt. ochiul critic al lui Dragos. Nu, nu sunt prea multi -i.

AlinB 17.04.2016 23:08:36

Citat:

În prealabil postat de Copacel (Post 620315)
Ziare, ce poti sa le ceri.Pai ziarele scriu ceea ce li se dicteaza sa scrie.
De catre cine ? De catre ambasade.

Lasa ca ce zice tufisul e cuvant de lege, el e liber cugetator. Liber de orice realitate. :24:

delia31 17.04.2016 23:20:30

Citat:

În prealabil postat de Copacel (Post 620290)
Te referi la "faceti-va prieteni din mamona nedreptatii..." ? Daca da atunci
e simplu de inteles.Iubeste-i si pe cei care au patima lacomiei si nu le tine
cont de pacatele lor.Fii prieten cu ei la fel cum esti si cu cei mai saraci ca tine.
De ce ? Simplu ? Pentru ca intre tine si cel cu bani mai multi ca tine nu se
interpune banul ci invidia din subconstientul tau fata de cel care are bani iar
aluia i se interpune dispretul fata de altii care nu au bani ca el.

De aceea daca il vei privi pe cel care are bani ca pe un om simplu automat
va trebui sa-ti invingi viermele invidiei din subconstient si astfel de vei smerii.
:5:

Asa cum e tradus in romaneste, acest "din" ce apare in "faceti-va prieteni "din" mamona nedreptatii", poate duce la sensuri plurivalente.

Uite, tu intelegi de aici sa te imprietenesti cu cei lacomi, sa ti-i faci prieteni pe cei nedrepti. Ok, apoi argumentezi pe sistemul "uraste pacatul dar iubeste-l pe pacatos", ca doar nici eu nu-s mai breaz si am hibe chiar mai mari.

Eu inteleg asa: daca am fost nedrept si am dobandit averi necinstite, ar fi bine sa mi-i fac prieteni pe cei pe care i-am nedreptatit, ca atunci cand bogatia nedreapta se va lua de la mine, acesti prieteni sa ma primeasca la ei.
Pe scurt, faceti-va prieteni folosindu-va de bogatia pe care ati castigat-o pe nedrept.
Dar n-am pretentia ca inteleg eu bine.

gpalama 17.04.2016 23:20:35

Eu as rezolva problema asta a mitei destul de simplu, doar a zis Hristos cuvant pentru asta: da Cezarului ce este al Cezarului.

Daca oamenii inteleg sa functioneze doar cu mita, este pacatul lor, problema lor de constiinta. Dai, mergi mai departe iti vezi de viata. Asta e viata.
Tu ai mainile si constiinta curata. Nu ai nevoie de altceva mai mult. Nu se poate altfel, mergi mai departe, faci tot posibilul pe curat.

Oarecum nu poti sa iesi total din viata; insa sa stii ca nu cred ca pacatul este sa dai mita (ceruta), pacat este sa inseli oameni.

aubergine 17.04.2016 23:35:54

Citat:

În prealabil postat de ahilpterodactil (Post 620261)
*
Concurenta de acest tip e vizibila fara prea multe dioptrii si in cinstita Biserica. Sau, ma rog, in adunatura care, dupa indelung si prost obicei, poarta numele Ei.
Fiecare isi revendica dreptul (?) de a-L confisca pe Dumnezeu.

Reflexul acesta cazut si mizer striga asa: "Dumnezeu e al meu! Dumnezeu ma iubeste si ma ajuta doar pe mine! Sa moara dusmanii mei, aoleu...."
Acesta e mesajul si comportamentul vizibil, foarte, al majoritatii "credinciosilor".
Se intinde de la vladica pana la opinca sau viceversa.

Se da mita peste tot.
Prin mita se numesc diaconi si preoti, prin mita se si mentin. Mita e de multe feluri!...
Prin mita sunt numiti protopopii, mitropolitii, episcopii. Nu aducem aici demonstratii, sunt deja binecunoscute de oricine voieste sa afle.
Mita domneste tacuta, fara agitatie inutila, peste tot imperiul... Insotita de pajii ei nedespartiti: nesimtirea, minciuna, dispretul...

Cu toate acestea, lumea binecrescuta va dezavua comentariile pe marginea acestui fenomen. In primul rand pentru ca este prea evident. NImic subtil aici, doar ipocrizie nesfarsita... Un ocean care isi plimba talazurile alene, cu nepasare de vita.

Da, in conditiile in care ei dau mita sa ajunga preoti neavand alt merit decat acela al banilor, nu vad ce respect ar trebui sa avem pentru ei si sa ne incredem in ei.

Mai bine la pocaiti, macar acolo sunt dati afara din biserica pe motive de nereguli cu banii, de comportament, divort, bautura etc, comunitarea ii exclude, pe cand la ortodocsi nimeni nu face nimic, ii lasa sa isi faca mendrele si sunt salvati de mai marii de la Bucuresti cand fac nereguli cu banii.
M-am indepartat de biserica cand le-am vazut comportamentul lacom.

AlinB 17.04.2016 23:38:57

Citat:

În prealabil postat de delia31 (Post 620323)
Eu inteleg asa: daca am fost nedrept si am dobandit averi necinstite, ar fi bine sa mi-i fac prieteni pe cei pe care i-am nedreptatit, ca atunci cand bogatia nedreapta se va lua de la mine, acesti prieteni sa ma primeasca la ei.

Vorbesti serios? Da-mi un exemplu practic, cum poti sa te imprietenesti cu unul care il furi atat de mult incat ala sa te considere prieten si nu un hot.
Il furi fara sa-si dea seama, sau cum?

Citat:

Pe scurt, faceti-va prieteni folosindu-va de bogatia pe care ati castigat-o pe nedrept.
Dar n-am pretentia ca inteleg eu bine.
Pe calea asta nu-ti faci prieteni, ci doar cumperi oameni.
Care iti vor intoarce spatele cu prima ocazie cand isi vor da seama ca nu mai ai ce sa le oferi.

Eu cred ca perspectiva este alta: daca esti pus sa administrezi o avere castigata pe nedrept, poti face anumite fapte bune cu ea, ca prin ele sa castigi atentia celor care i-ai ajutat.
Daca tu insuti i-ai furat, nici o sansa sa le castigi favorurile.

AlinB 17.04.2016 23:39:58

Citat:

În prealabil postat de aubergine (Post 620328)
Mai bine la pocaiti, macar acolo sunt dati afara din biserica pe motive de nereguli cu banii, de comportament, divort, bautura etc, comunitarea ii exclude, pe cand la ortodocsi nimeni nu face nimic, ii lasa sa isi faca mendrele si sunt salvati de mai marii de la Bucuresti cand fac nereguli cu banii.
M-am indepartat de biserica cand le-am vazut comportamentul lacom.

Aiurea, daca e un sarantoc oarecare probabil este exclus, daca e un contribuabil de baza este tolerat pana in panzele albe.

aubergine 18.04.2016 00:05:40

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 620332)
Aiurea, daca e un sarantoc oarecare probabil este exclus, daca e un contribuabil de baza este tolerat pana in panzele albe.

De acord, tot aluia cu banul gros i se iarta orice.

delia31 18.04.2016 00:23:15

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 620331)
Vorbesti serios? Da-mi un exemplu practic, cum poti sa te imprietenesti cu unul care il furi atat de mult incat ala sa te considere prieten si nu un hot.
Il furi fara sa-si dea seama, sau cum?

Pe calea asta nu-ti faci prieteni, ci doar cumperi oameni.
Care iti vor intoarce spatele cu prima ocazie cand isi vor da seama ca nu mai ai ce sa le oferi.

Eu cred ca perspectiva este alta: daca esti pus sa administrezi o avere castigata pe nedrept, poti face anumite fapte bune cu ea, ca prin ele sa castigi atentia celor care i-ai ajutat.
Daca tu insuti i-ai furat, nici o sansa sa le castigi favorurile.

Am scris deja doua postari, marginalii la Parabola iconomului nedrept (Luca 16).
Da' tu cum intelegi cuvintele lui Hristos din finalul parabolei?: ”Căci fiii veacului acestuia sunt mai înțelepți în neamul lor decât fiii luminii. Și Eu zic vouă: Faceți-vă prieteni cu bogăția nedreaptă, ca atunci, când veți părăsi viața, să vă primească ei în corturile cele veșnice.”

CristianR 18.04.2016 09:55:34

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 620324)
Eu as rezolva problema asta a mitei destul de simplu, doar a zis Hristos cuvant pentru asta: da Cezarului ce este al Cezarului.

Așa interpretează mulți cuvîntul ăsta, justificându-și duplicitățile. Dar el e un răspuns la întrebarea cu privire la plata impozitului – ce-i drept, către ocupant. În zilele noastre ar răspunde la întrebarea dacă să-mi plătesc impozitul către stat, pe care îl consider mai curînd dușman. Sau: Dați tributul datorat lumii acesteia și nu uitați ce-i datorați lui Dumnezeu. Dar tribut nu înseamnă mită.
Citat:

Daca oamenii inteleg sa functioneze doar cu mita, este pacatul lor, problema lor de constiinta. Dai, mergi mai departe iti vezi de viata. Asta e viata.
Tu ai mainile si constiinta curata. Nu ai nevoie de altceva mai mult. Nu se poate altfel, mergi mai departe, faci tot posibilul pe curat.
Ce mai rămîne curat dacă tu dai mită? Cel care dă e nevinovat, spui tu?
Să zicem că sunt proaspăt absolvent de teologie; toată viața mi-am dorit să fiu preot; unul bun. Am învățat din greu, profesorii spun că am calitățile necesare. Mă înscriu într-un concurs pentru ocuparea unei parohii „bune”, în inima tîrgului. În afară de mine, încă un candidat, prieten de-al meu, foarte bun și el. Un om cu sufletul curat.
Aflu că, dacă vreau să iau parohia, nu e atît de important concursul în sine, cît să mă pun bine cu protopopul și cu episcopul locului. Să le fac o vizită particulară, mă-nțelegi.
Fac așa, obțin parohia. Celălalt va ajunge ulterior la o parohie săracă, undeva la periferia unui oraș sau într-un sat.
Care dintre noi a făcut voia lui Dumnezeu și care pe a sa proprie? Am rămas ambii cu mîinile și cu inimle la fel de curate?

Yasmina 18.04.2016 10:09:27

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 620292)
La voi la multinațională va angajează după multitudinea de i-uri puse aiurea?

:))))
Destul de nostima asta !!!

Yasmina 18.04.2016 10:32:19

Citat:

În prealabil postat de delia31 (Post 620342)
Am scris deja doua postari, marginalii la Parabola iconomului nedrept (Luca 16).
Da' tu cum intelegi cuvintele lui Hristos din finalul parabolei?: ”Căci fiii veacului acestuia sunt mai înțelepți în neamul lor decât fiii luminii. Și Eu zic vouă: Faceți-vă prieteni cu bogăția nedreaptă, ca atunci, când veți părăsi viața, să vă primească ei în corturile cele veșnice.”

Chiar sunt extrem de curioasa cum se interpreteaza corect aceasta parabola.
Eu nu am reusit s-o inteleg (de deplin).

DragosP 18.04.2016 10:45:09

Citat:

În prealabil postat de Yasmina (Post 620348)
:))))
Destul de nostima asta !!!

Dar trist că sunt oameni, cu pretenții și much pe piept care n-au habar să scrie corect românește.

Yasmina 18.04.2016 11:00:35

Citat:

În prealabil postat de Copacel (Post 620311)
Daca multinationalele dau faliment inseamna mai putini bani pt pensionari si
ceilalti salariati de la stat.Inseamna crestere impozitelor si taxelor pt celelalte
firme ca sa ocupere gaura din buget=> fie scaderi de salarii sau concedieri ai altor angajati care n-au
nici o treaba cu business corporate si asta pt ca in Romania 80 % din bugetul de taxe si impozite este
format de banul multinationalelor.

Pai statul nu-si permite salariile din acest domeniu.

Aiurea-n tramvai!

Vezi Doamne de asta supravietuim noi ca natie,ca ne arunca firimiturile multinationalele...
Din contra,seamana mai degraba cu un compromis si tare mi-ar place ca intr-o buna zi cei care au subminat Romania sa fie judecati la sange!

Valkorion 18.04.2016 11:10:46

Citat:

În prealabil postat de Yasmina (Post 620351)
Aiurea-n tramvai!

Vezi Doamne de asta supravietuim noi ca natie,ca ne arunca firimiturile multinationalele...
Din contra,seamana mai degraba cu un compromis si tare mi-ar place ca intr-o buna zi cei care au subminat Romania sa fie judecati la sange!

Exact! Nu suport sa mai vad zilnic inca o dovada ca tot ce conteaza in sistemul asta este banul. Sper sa se prabuseasca nu doar in Ro, ci la scara globala, asa cum s-a extins la scara globala. Capitalismul si comunismul sint orinduirile diavolului.

Yasmina 18.04.2016 11:49:59

d'ale romanilor!

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 620350)
Dar trist că sunt oameni, cu pretenții și much pe piept care n-au habar să scrie corect românește.

Romaneste nu mai vorbesc decat taranii si incultii...astia cu studii isi permit acum sa vorbeasca numai in limbi straine ,in conversatiile de zi cu zi...
Ce naiba,nu mai putem fi atat de demodati incat sa mai vorbim romaneste,sa mai sarbatorim romaneste sau sa traim romaneste :78:

Nu stiu daca ati observat,ca multor romani plecati pe afara le este rusine ca sunt romani,ar fi vrut sa fie altceva italieni,francezi,americani ,congolezi numai romani nu!

Am si eu o doamna romanca,la biserica care vb cu mine numai in engleza,ceea ce este foarte bizar pt doua romance get-beget! Cand i-am atras atentia mi-a spus cu oarece ingrijorare ca nu doreste sa-si faca copiii "de ras"printre americani,caci copiii de altfel sunt nascuti acolo,americani deja... am simtit instictiv ca-mi vine sa vars!
Ca sa vedeti,chiar in mijlocul amestecaturii de rase si nationalitati,in USA niste romani se simt rusinati sa vb limba lor,sa nu care cumva sa se faca de ras ca ar fi emigranti...
La polul opus,mexicanii care traiesc in USA de vreo 30-40 ani nu invata nici o boaba engleza sau o invata la modul superficial,doar cateva fraze conversationale.

gpalama 18.04.2016 12:09:22

Citat:

În prealabil postat de CristianR (Post 620347)
Aflu că, dacă vreau să iau parohia, nu e atît de important concursul în sine, cît să mă pun bine cu protopopul și cu episcopul locului. Să le fac o vizită particulară, mă-nțelegi.
Fac așa, obțin parohia. Celălalt va ajunge ulterior la o parohie săracă, undeva la periferia unui oraș sau într-un sat.
Care dintre noi a făcut voia lui Dumnezeu și care pe a sa proprie? Am rămas ambii cu mîinile și cu inimle la fel de curate?

Stai putin, ca astea sunt probleme care tin de Biserica, se schimba lucrurile :). Pai candidezi data viitoare, renunti la locul asta, gasesti ceva mai bun dupa. Astepti pana iese ceva bun.

Insa as vrea sa-ti spun ca in situatia asta nu prea ai dreptul sa comentezi. Pentru ca daca tu ti-ai ales Biserica, atunci ti-ai ales cu bune si cu rele, si ai ales sa te jertfesti pe tine.

Vad pe multi care comenteaza pentru tot felul de nedreptati si as vrea sa le zic: pai nu stiai ca asa este si in ce te bagi? Ce cauti aici? Asa este administratia, singur ai ales calea asta nu te-a fortat nimeni poti sa mergi in alta parte.

Iar asta cu platit pentru parohie nu e chiar atat de rea, sa nu platesti pentru preotie, simonia este ceva groaznic. O atentie pentru o parohie nu e un capat de lume :). O dau si eu pe glume, daca celalalt nu a dat Cezarului, si s-a incapatanat si nu a ascultat de Hristos, atunci singur si-a pecetluit soarta, tu ce zici?

E o problematica interesanta asta, dar zice Hristos asa: sa nu stati impotriva celui rau, si daca unul vrea sa-ti ia haina lasa-i si camasa, iar lucrul asta oarecum ar trebui sa-l intelegem in modul in care noi sa facem ce tinem de noi, iar daca vrea sa ne ia ceva, sa-i dam, sa nu ne opunem aiurea pentru nimic. E pacatul lui, decizia lui, va raspunde. Tu fa ce tine de tine.

Pacatul este cand facem rau cuiva, nu cred ca e vorba de pacat aici.
Si legat de cele 2 parohii de care zici, cineva tot trebuie sa ajunga acolo. Ori aruncati la noroc banul, ori dati bani, ori dati examen, unul din voi tot trebuie sa ajunga acolo. Si daca era un criteriu drept de judecata ai fi intrat in competitie corect. Si daca este un criteriu nedrept atunci nu prea ai ce face. E tot un criteriu pana la urma si tu ai acelasi scop, sa castigi, insa aici castigul e obtinut in mod neonest.

Sa stii ca pacat e cand dai in cap la oameni, cand furi, nu cand esti strans cu usa sa platesti pe necinste. Cam asta ne invata Dumnezeu si ne invata sa ne ascultam si constiinta. In cazul asta nu ai cum sa stai departe de situatia asta, esti parte din ea, nu ai cum sa fugi de raul asta, trebuie sa alegi ceva. Alegi cum iti zice constiinta, cum crezi tu de cuviinta.

Cel mai mare dar pe care Hristos ni l-a dat a fost sa ne asculta constiinta. Pe care intai trebuie sa o sfintim si sa o umplem cu invatatura si intelepciunea Sa si apoi sa ascultam de ea cand avem "dileme". Pentru ca Dumnezeu ne-a dat judecata si omenia tocmai pentru asta, ca masura a unei corectitudini pe care trebuie sa o aplicam in viata.

Este un lucru pe care l-am invatat, sa ne ascultam constiinta, pentru ca ea ne zice clar: lucrul asta este drept sau nedrept, ai gresit sau nu ai gresit, nu trebuia sa faci asa.
Suntem foarte slabi in a ne asculta constiinta pe care nu o educam sa fie verticala si corecta de fiecare data.

Ne-am invatat sa fim fricosi, sa nu ne asumam viata, sa nu ne asumam constiinta. Nu stim deloc sa ascultam de constiinta, nu ne-am educat-o deloc, nu am invatat Evanghelia lui HRistos de asta suntem indoielnici in decizie, nu stim sa vedem situatiile de viata asa cum sunt ele.

A ZIS EXTREM DE FRUMOS HRISTOS: ADEVARUL TE VA ELIBERA.
Cam asa este si cu o constiinta educata in Scriptura, care are puterea sa zica: asta e bine, asta e rau, fac asta si nu asta, fara sa aiba mustrari de constiinta. Si atunci esti peste pacat si dispare pacatul, iar pacatul vine doar prin trup si nu mai vine prin mintea needucata.

Ori daca stiu ca nu gresesc, si ca sunt strans cu usa, de ce sa-mi fac griji?

delia31 18.04.2016 21:55:38

Citat:

Da' de unde! Nici poveste! Dajdia Cezarului e una, mita-i alta! Da', desigur, ai dreptul la parerea ta.

Citat:

Oarecum nu poti sa iesi total din viata;insa sa stii ca nu cred ca pacatul este sa dai mita (ceruta), pacat este sa inseli oameni.

Cercul vicios al cererii si ofertei. Daca te oferi singur sa dai mita, evident, asta va genera cererea ei. Si invers. E un pacat prin contaminare

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 620355)
pacat este sa inseli oameni.

...si sa te zbati sa-ti mearga tie bine, sa faci invarteli in defavaorea altora, cand stii sigur ca altii vor avea de suferit din asta, ce e? Virtute?
...dar cand alimentezi lacomia de bani si de foloase necuvenite a cuiva, asta ce e? virtute?

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 620355)

Iar asta cu platit pentru parohie nu e chiar atat de rea, sa nu platesti pentru preotie, simonia este ceva groaznic. O atentie pentru o parohie nu e un capat de lume :). O dau si eu pe glume, daca celalalt nu a dat Cezarului, si s-a incapatanat si nu a ascultat de Hristos, atunci singur si-a pecetluit soarta, tu ce zici?

Pacatul este cand facem rau cuiva, nu cred ca e vorba de pacat aici.

Citeste ce a avut de spus un mare ierarh pe tema coruptiei si mitei, si vezi dupa aceea daca-ti mai da mana sa afirmi ce-ai zis.

Mitropolitul Bartolomeu Anania, Despre coruptia spirituala, Editura Eikon

http://www.librariasophia.ro/img/poz...ogice-8368.jpg

delia31 18.04.2016 22:05:05

Citat:

Așa interpretează mulți cuvîntul ăsta, justificându-și duplicitățile. Dar el e un răspuns la întrebarea cu privire la plata impozitului – ce-i drept, către ocupant. În zilele noastre ar răspunde la întrebarea dacă să-mi plătesc impozitul către stat, pe care îl consider mai curînd dușman. Sau: Dați tributul datorat lumii acesteia și nu uitați ce-i datorați lui Dumnezeu. Dar tribut nu înseamnă mită.

Ce mai rămîne curat dacă tu dai mită? Cel care dă e nevinovat, spui tu?
Să zicem că sunt proaspăt absolvent de teologie; toată viața mi-am dorit să fiu preot; unul bun. Am învățat din greu, profesorii spun că am calitățile necesare. Mă înscriu într-un concurs pentru ocuparea unei parohii „bune”, în inima tîrgului. În afară de mine, încă un candidat, prieten de-al meu, foarte bun și el. Un om cu sufletul curat.

Drept grait-ai!
EJUSDEM!
Asa cred si eu.

Citat:

Am rămas ambii cu mîinile și cu inimle la fel de curate?

QED!

gpalama 18.04.2016 22:28:33

Citat:

În prealabil postat de delia31 (Post 620383)
Da' de unde! Nici poveste! Dajdia Cezarului e una, mita-i alta! Da', desigur, ai dreptul la parerea ta.

Cercul vicios al cererii si ofertei. Daca te oferi singur sa dai mita, evident, asta va genera cererea ei. Si invers. E un pacat prin contaminare.

...si sa te zbati sa-ti mearga tie bine, sa faci invarteli in defavoarea altora, cand stii sigur ca altii vor avea de suferit din asta, ce e? Virtute?
...dar cand alimentezi lacomia de bani si de foloase necuvenite a cuiva, asta ce e? virtute?

E acelasi lucru, chiar daca te superi tu. Sunt darile pe care trebuie sa le dam altora in lumea asta. O taxa data statului pentru buna functionare a lui.
Si o taxa ceruta de "mai marii" pentru buna functionare a postului.

Si eu sunt impotriva "datului", dar sa stii ca nu ai ce face la un moment dat.

Hai sa-ti pun si eu o intrebare/dilema morala: ti se cere sa "dai".
Ai de ales intre o comunitate bine inchegata, construita de tine, o familie care este obisnuita intr-un loc, o Biserica frumoasa pe care mainile tale au facut-o.
Si o parohie uitata de Dumnezeu data spre pedeapsa pentru ca "nu ai dat".

Cu ce este vinovat preotul de aceasta situatie? Raspunde-mi si mie te rog pentru situatia asta.
Pentru ca de fapt asta e realitatea. Esti pedepsit pentru ceva ce tu nu esti vinovat.

Si da, il apreciez enorm pe Mitropolitul Anania, insa lui ii este extrem de usor sa fie model moral pentru ca el nu avea nimic de pierdut, el era SINGUR si AVEA O POZITIE. Usor de vorbit, usor de tinut morala. Dar morala nu tine loc de familie, de pierderea ta, de sufletul si munca ta de ani de zile. Atat de usor de vorbit dinafara.

Si ce faci in situatia asta? Iti pedepsesti in numele unui fals adevar comunitatea, familia, pe tine, pe toti pentru unii netrebnici, care nu au Dumnezeu si mila si dreptate si adevar? Chiar asa?

Si care e costul, cativa bani aruncati in mainile unei Iude? Merita oricat, unele lucruri in viata asta nu se pot cumpara (pentru restul exista .. :)).

Stii, am invatat sa pun prea putin pret pe bani in viata asta. Banii sunt ca sa ne ajute nu ca sa-i colectionam si sa-i depozitam.
Unele lucruri se pot cumpara cu bani. Unele lucruri merita sa le cumparam cu bani. (Inafara de preotie, harul lui Dumnezeu si altele).
Vrea 10.000E ca sa ai liniste in parohie? Pentru Dumnezeu, da-i. Nu e nici pacat, nici altceva. Lupti degeaba si pentru nimic.
Sunt bani, nu sunt suflete de om. Poti sa-i dai si mergi mai departe in viata.
Daca asta este taxa ca sa-ti faci datoria de preot, dai si mergi mai departe. Altfel te lupti cu morile de vant.
Unele lupte nu are sens sa le duci in viata asta.

Dai, mergi mai departe in viata. Sunt talhari suficienti in viata, pe unii ii cumperi usor cu bani si mergi mai departe. Tu sa ai constiinta impacata in fata lui Dumnezeu. Iar lucrurile astea se cam judeca fiecare in parte, e usor de zis generic "NU"...

CristianR 18.04.2016 22:29:56

Citat:

În prealabil postat de delia31 (Post 620383)
Citeste ce a avut de spus un mare ierarh pe tema coruptiei si mitei, si vezi dupa aceea daca-ti mai da mana sa afirmi ce-ai zis.

Mitropolitul Bartolomeu Anania, Despre coruptia spirituala, Editura Eikon

http://www.librariasophia.ro/img/poz...ogice-8368.jpg

De același, pe scurt, aici. Despre conștiința creștină.

CristianR 18.04.2016 22:47:44

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 620387)
Vrea 10.000E ca sa ai liniste in parohie? Pentru Dumnezeu, da-i. Nu e nici pacat, nici altceva. Lupti degeaba si pentru nimic.
Daca asta este taxa ca sa-ti faci datoria de preot, dai si mergi mai departe. Altfel te lupti cu morile de vant.

Îmi pare teribil faptul că, după ce răstălmăcești învățătura Domnului aducînd-o în sprijinul corupției, îndemni și pe alții să dea mită și încă pentru a avea parohie. Bazat pe ce învățătură susții că nu e păcat? Uiți de la bun început că preoția nu e pentru tine și pentru familia ta, ci că ești ales de Hristos ca să slujești oamenilor. Dacă nu poți face asta, ține-te deoparte și lasă pe altul; înseamnă că nu ești chemat.
Mai sunt multe de spus, căci tot discursul prin care justifici darea de mită e șubred tare. Unii, mai onești, recunosc măcar că ei nu sunt în stare să se ridice la înălțimea la care-i cheamă Hristos, fără să justifice, însă, păcatul, și fără să-i îndemne pe alții să-l comită.

gpalama 18.04.2016 22:47:55

Am ascultat complet predica.
O sa fac un foarte scurt rezumat.

Coruptia – este discutata si tratata la nivel de societate, intr-o maniera crestineasca, dpdv legal, dar nu la nivel de Biserica
Darea si luarea de mita – pedepsite legal. Darea de spaga – nu este ok. Abuzul de functie este pedepsit de lege. Birocratia – potenteaza coruptia. Venita prin fanariotism, turcii foarte corupti.

Cum se rezolva problema coruptiei: printr-o constiinta curata crestineasca
Si prin legi, temnita. Si ca nu de lege trebuie sa se teama ci de Dumnezeu care vede de sus. Pe Dumnezeu nu poti sa-l minti.
Insusindu-si mita este osandit de Dumnezeu prin venit NECUVENIT. Numai din interior poate fi starpita.

Sa ne ne apropiem de Dumnezeu cu inimile si mainile curate. Cam asta este predica.
O predica adresata Statului si NU Bisericii. Poate la el in eparhie lucrurile sunt roz. In alta parte insa...

Insa este o diferenta ENORMA intre Stat si Biserica iar voi incercati sa aplicati o judecata generica si sanatoasa asupra logicii de judecata a Bisericii care este complet diferita, si care are propriile instante de judecata.

In Stat, poti sanctiona cu dovezi un act de coruptie.
In Biserica, poti sa incerci sa faci asa ceva. Insa daca exista coruptie, este doar in cercurile mari, care au autoritate (la nivel de protopop si eparhie) putere si de judecata asupra celor mici. Pe scurt, judecatorii tai sunt cei care iti cer "mita".
Iar daca nu dai, o sa fii sanctionat corespunzator, si nu prea ai instanta de apel. Nu ai cui sa te plangi.
Logica de judecata in Biserica este simpla: daca esti in cercul de interese corect atunci ai sanse... daca nu, Dumnezeu cu mila.

Asta este diferenta intre Stat si Biserica. La Stat ai dreptate, in Biserica te judeca cei pe care nu i-ai mituit.
Daca cineva are curaj sa ceara X$ intr-o eparhie, atunci lucrurile sunt complicate acolo din toate punctele de vedere... sa ceri judecata dreapta acolo e o gluma buna de ras.

Si atunci trageti voi o linie si o concluzie daca eu am zis bine sau nu.

delia31 18.04.2016 22:50:18

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 620387)
Si care e costul, cativa bani aruncati in mainile unei Iude? Merita oricat, unele lucruri in viata asta nu se pot cumpara (pentru restul exista .. :)).

Dai, mergi mai departe in viata. Sunt talhari suficienti in viata, pe unii ii cumperi usor cu bani si mergi mai departe. Tu sa ai constiinta impacata in fata lui Dumnezeu. Iar lucrurile astea se cam judeca fiecare in parte, e usor de zis generic "NU"...

Sa fii sanatos, omule, eu nu gandesc deloc in termenii astia!
Citeste cartea mitropolitului!

gpalama 18.04.2016 23:00:15

Citat:

În prealabil postat de delia31 (Post 620392)
Sa fii sanatos, omule, eu nu gandesc deloc in termenii astia!
Citeste cartea mitropolitului!

Dar tu cum gandesti? Ai 50 de ani, ti se cer 10.000$ ca sa nu arunce un nemernic munca ta de 30 de ani la gunoi. Ce faci?

O faci pe nebunul? Tare de tot eroismele astea ieftine si de taraba. Lasa-ma cu textele astea de 2 bani.
Ai familie, 3 copii, ai muncit de ai rupt la o Biserica, este tot sufletul tau acolo.
Lasa-ma cu logica asta a unui adevar fara de suflet, fara de minte, fara de logica, fara nimic. Care doar atata vrea, sa fie el mai tare decat altii.

Si daca ai dreptate si te pui cu ei ce castigi? Pentru ca nu ai cum sa castigi in treaba asta. Episcopul nu se schimba decat la moarte si nu pe marturia unui preot de parohie sa stii. Ai sa infunzi ocna si tu si familia ta pentru niste eroisme artistice de film.

Si ai sa te uiti la un copilas NEVINOVAT care se chinuie si te intreba: tati, de ce ne mutam in capatul tarii, uite am prieteni aici. Si ce-i raspunzi: sunt dobitoc si refuz ca boul sa-mi vad de viata corect? Ce-i raspunzi? Ce-i raspunzi sotiei? Ce raspunzi celor din jurul tau, ca ai avut tu o prostie de moment?

Asta nu este marturisire corecta a lui Hristos, este o cale gresita. Este zelotism absurd.

Pentru situatia asta eu am o pilda destul de buna care se numeste: autostrada si blocul de beton.
Pe scurt, mergi cu masina pe autostrada, ai 100km/h si in fata iti apare un bloc de beton.
Ai 2 optiuni: esti hiper corect si te certi cu blocul de beton ca nu este corect sa stea in mijlocul autostrazii si te contrezi cu el si intri direct in el, in fond asa este drept. Sau il ocolesti.
In viata ai sa ai de a face cu multe blocuri de beton in mijlocul autostrazii. Iti urez sa le colectezi pe toate.

Mai este o fata care recent a ramas fara un ochi pentru ca s-a certat cu niste tigani care i-au tras direct cu pistolul cu bile o bila in ochi. Fata a ramas chioara, distrusa pe viata, aia in puscarie cu datorie. Vezi ce iti aduce corectitudinea si scandalul? Hristos nu ne-a invatat asta sa stii. A zis sa intoarcem obrazul sa primim si cealalta palma, si sa nu stam in fata raului. Habar nu ai de ce zice Hristos.

Hristos a zis: NU STATI IN FATA CELUI RAU.
Si sa-ti zic de ce nu merita sa faci asa ceva: PENTRU CA TURMA ISI PIERDE PASTORUL. Si asta este un mare pacat.

Nu am zis-o eu. Trebuie sa ocolim raul in viata, nu are sens sa fim hiper corecti unde nu e cazul.
Ce spui tu este logica omeneasca: adevar si contra cu orice pret. Ori nu se procedeaza duhovniceste asa.
Oamenii duhovnicesti II LASA PE CEI CARE GRESESC IN SEAMA LUI DUMNEZEU.
Voi vorbiti de logica lumeasca a razbunarii si a judecatii imediate, iar logica asta nu are nimic in comun cu logica dumnezeiasca. Nu o rezolvi tu, o rezolva Dumnezeu cand crede el de cuviinta.

Pentru unele lucruri trebuie sa apelam la dreptatea lumeasca, pentru altele la cea dumnezeiasca.

Sa murim pentru Hristos si pentru Adevar, dar nu pentru prostii de nimic.

Uiti ca este Dumnezeu care ii judeca si pe cei care cer bani necuveniti.

CristianR 18.04.2016 23:34:53

Deocamdată spun doar atît: E binevenit comentariul tău, gpalama, întrucât exprimă modul de gândire al multora. Și explică de ce nu poate fi scoasă corupția din Biserică: pentru că la ea contribuie mulți oameni de treabă (fără ironie) ca tine; care cred că nu se poate altfel.

delia31 18.04.2016 23:42:55

Uff, da' ce tare te-ai aprins!

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 620394)
Dar tu cum gandesti? Ai 50 de ani, ti se cer 10.000$ ca sa nu arunce un nemernic munca ta de 30 de ani la gunoi. Ce faci?.

Pana ajung la varsta aia, 'oi face io cumva, nu cum sa nu ma saboteze altii pe mine, ci cum sa nu ma sabotez eu.

Citat:

O faci pe nebunul? .

Da' nu tre' sa ma straduiesc prea mult :)

Citat:

Tare de tot eroismele astea ieftine si de taraba. Lasa-ma cu textele astea de 2 bani..

Pai, eu te las...cine nu te lasa?

Citat:

Ai familie, 3 copii, ai muncit de ai rupt la o Biserica, este tot sufletul tau acolo.
Lasa-ma cu logica asta a unui adevar fara de suflet, fara de minte, fara de logica, fara nimic. Care doar atata vrea, sa fie el mai tare decat altii.

Si daca ai dreptate si te pui cu ei ce castigi? Pentru ca nu ai cum sa castigi in treaba asta. Episcopul nu se schimba decat la moarte si nu pe marturia unui preot de parohie sa stii. Ai sa infunzi ocna si tu si familia ta pentru niste eroisme artistice de film.

Si ai sa te uiti la un copilas NEVINOVAT care se chinuie si te intreba: tati, de ce ne mutam in capatul tarii, uite am prieteni aici. Si ce-i raspunzi: sunt dobitoc si refuz ca boul sa-mi vad de viata corect? Ce-i raspunzi? Ce-i raspunzi sotiei? Ce raspunzi celor din jurul tau, ca ai avut tu o prostie de moment?

Asta nu este marturisire corecta a lui Hristos, este o cale gresita. Este zelotism absurd.

Pentru situatia asta eu am o pilda destul de buna care se numeste: autostrada si blocul de beton.
Pe scurt, mergi cu masina pe autostrada, ai 100km/h si in fata iti apare un bloc de beton.
Ai 2 optiuni: esti hiper corect si te certi cu blocul de beton ca nu este corect sa stea in mijlocul autostrazii si te contrezi cu el si intri direct in el, in fond asa este drept. Sau il ocolesti.
In viata ai sa ai de a face cu multe blocuri de beton in mijlocul autostrazii. Iti urez sa le colectezi pe toate.

Mai este o fata care recent a ramas fara un ochi pentru ca s-a certat cu niste tigani care i-au tras direct cu pistolul cu bile o bila in ochi. Fata a ramas chioara, distrusa pe viata, aia in puscarie cu datorie. Vezi ce iti aduce corectitudinea si scandalul? Hristos nu ne-a invatat asta sa stii. A zis sa intoarcem obrazul sa primim si cealalta palma, si sa nu stam in fata raului. Habar nu ai de ce zice Hristos.

Si sa-ti zic de ce nu merita sa faci asa ceva: PENTRU CA TURMA ISI PIERDE PASTORUL. Si asta este un mare pacat.

Nu am zis-o eu. Trebuie sa ocolim raul in viata, nu are sens sa fim hiper corecti unde nu e cazul.
Ce spui tu este logica omeneasca: adevar si contra cu orice pret. Ori nu se procedeaza duhovniceste asa.
Voi vorbiti de logica lumeasca a razbunarii si a judecatii imediate, iar logica asta nu are nimic in comun cu logica dumnezeiasca. Nu o rezolvi tu, o rezolva Dumnezeu cand crede el de cuviinta.

Pentru unele lucruri trebuie sa apelam la dreptatea lumeasca, pentru altele la cea dumnezeiasca.

Vai, ce le amesteci! Autostrazi, blocuri, fete chioare, coruptie, mita!!

Citat:

Si pe cei care dau mita, calcand peste cadavre, nu-i judeca?
Avea Inaltul Bartolomeu o vorba, o cita des pe maica-sa:"decat sa mânci pâine cu unt, si sa te uiti in pamant, mai bine mânci pita cu sare si sa te uiti la soare!"

Treaba mea e sa nu incurajez sistemul asta corupt in care pentru a castiga tre' sa treci musai peste cadavre, nu sa tin socoteala lui Dumnezeu pe cine are de judecat.

aubergine 18.04.2016 23:43:40

Citat:

Dar tu cum gandesti? Ai 50 de ani, ti se cer 10.000$ ca sa nu arunce un nemernic munca ta de 30 de ani la gunoi. Ce faci?

O faci pe nebunul? Tare de tot eroismele astea ieftine si de taraba. Lasa-ma cu textele astea de 2 bani.

Atata bla bla ca sa justificam fapte reprobabile. Ma apuca greata. O sila imensa am pentru acei episcopi care primesc bani ca sa inscauneze asa zisi preoti, fara vocatie, fara har, dar cu bani in buzunar. Din pacate avem unul de asta la Arad.
Nici o justificare nu exista, si nu mai au, din punctul meu de vedere, niciun drept moral, cei care si-au cumparat posturile, sa infiereze nici un pacat, nici sa tina predici, nici sa tina slujbe. Sa se duca la sapa.

Intr-o biserica centrala in Arad sunt 5 preoti si nenumarati diaconi. De ce? Pentru ca au dat spaga bani multi ca sa nu mearga la tara. Dar ce, taranii nu sunt oameni? ei nu au nevoie de preot? Dar la tara nu pot castiga atatia bani ca in centrul Aradului, si doar banii ii intereseaza.

De d-voastra nu ma mir ca aveti astfel de conceptii, daca episcopii si preotii au astfel de comportamente gretoase, ce pretentie sa avem de la d-voastra?

Urmariti insa Adevarul, adica pe Hristos, si nu veti gresi. Nu va fie frica sa spuneti adevarul, adevarul va va elibera, nu scuzati comportamentele acestea care nu au scuza.

ahilpterodactil 19.04.2016 05:42:53

Citat:

În prealabil postat de delia31 (Post 620404)
Uff, da' ce tare te-ai aprins!

Pana ajung la varsta aia, 'oi face io cumva, nu cum sa nu ma saboteze altii pe mine, ci cum sa nu ma sabotez eu.

Da' nu tre' sa ma straduiesc prea mult :)

Pai, eu te las...cine nu te lasa?

Vai, ce le amesteci! Autostrazi, blocuri, fete chioare, coruptie, mita!!

Si pe cei care dau mita, calcand peste cadavre, nu-i judeca?
Avea Inaltul Bartolomeu o vorba, o cita des pe maica-sa:"decat sa mânci pâine cu unt, si sa te uiti in pamant, mai bine mânci pita cu sare si sa te uiti la soare!"

Treaba mea e sa nu incurajez sistemul asta corupt in care pentru a castiga tre' sa treci musai peste cadavre, nu sa tin socoteala lui Dumnezeu pe cine are de judecat.

Soro, imi vazui de spurcatele obiceiuri, precum din pacate ma stii...
Si-acolo, in spurcaciune, intrebai pre unul (nu stiu cum se facu): ce este rugaciunea?
Si el imi zise simplu: SIMTUL INIMII.
Si eu am marturisit asta, iata, cu rugaminte de iertare.

AlinB 19.04.2016 08:46:48

Citat:

În prealabil postat de aubergine (Post 620405)
Intr-o biserica centrala in Arad sunt 5 preoti si nenumarati diaconi. De ce? Pentru ca au dat spaga bani multi ca sa nu mearga la tara. Dar ce, taranii nu sunt oameni? ei nu au nevoie de preot? Dar la tara nu pot castiga atatia bani ca in centrul Aradului, si doar banii ii intereseaza.

Dar poate chiar e nevoie de atati preoti, fiind biserica centrala, vin foarte multi oameni, la asta nu te-ai gandit?

Sau i-ai vazut tu personal dand spaga?

DragosP 19.04.2016 08:52:11

Păi dacă-s acolo, _SIGUR_ au dat șpagă!
Nu e clar?

AlinB 19.04.2016 08:58:13

Citat:

Nu inteleg, cum se duce munca de 30 ani la gunoi? Ai un credit la banca sau cum?

Sigur, daca nu sunt bani munciti, e mai usor sa renunti la ei, bagi niste predici barosane despre milostenie si banul vaduvei spre slava Domnului si in 6 luni i-ai facut la loc.
Probabil ca daca n-ar sti unii ca asa stau lucrurile, nici nu i-ar cere.

Citat:

Ii spui: prieteni se fac oriunde, daca esti om cu caracter si tatal tau tocmai asta este, nu incurajeaza si nu sponsorizeaza coruptia.

Citat:

Sigur, sa dai spaga pentru un post caldut ESTE marturisirea corecta a lui Hristos.

Citat:

Exista si optiunea cu dat spaga blocului de beton?

Citat:

Esti confuz tare. Ce legatura are corectitudinea cu scandalul?

Sa fii scandalagiu cu unii fara minte inseamna sa fii corect sau cum?
Corect, daca un hot iti cere portmoneul, il dai, ca mai bine pierzi ceva bani decat sa fii taiat.
Da' ca preot, de la maimarii tai poti avea totusi pretentii, nu?

Citat:

Nu pierde, vine altul, stai linistit.
Si poate o turma care nu avea pastor ca nu vroia nimeni in fundatura aia, primeste unul chiar bun, trimis chipurile, disciplinar - iata niste oameni castigati.

Citat:

Sa fii santajabil nu cred ca inseamna sa ocolesti raul ci sa pactizezi cu el.

Citat:

Pacatul simoniei de exemplu.
Este de ambele parti. Si cel care cere/primeste, dar si cel care da.

Citat:

Dumnezeu este 10.000 $ in cazul asta?

Citat:

Pai si copilului ce zici? Zice, tata, am nevoie de tine, de ce sa mori pentru o idee?
Sotia? Prietenii? Celor din jurul tau? O prostie de moment?
Nu mai frumos pleci capul, scapi, pe urma faci pocainta si etc?
Doar n-ai sa intri cu 100km/h in blocul de beton. Tocmai tu.

Citat:

Da' poate si pe cei care dau sa pastreze/castige un loc necuvenit.

CristianR 19.04.2016 12:16:37

@aubergine: Speranța mea e ca pe acest topic să ne ocupăm de păcatele noastre – în cazul de față, mita – ferindu-ne pe cât posibil să ne referim la persoane concrete, mai ales că în multe cazuri avem doar bănuieli; și bănuiala este, și ea, un păcat; ca și judecarea aproapelui. Dar păcatul poate fi (și trebuie) judecat.

Dar dacă încercăm să distingem între bine și rău, în baza unor situații generice, poate vom face alegeri mai potrivite cu voia lui Dumnezeu în împrejurările concrete de viață.

gpalama 19.04.2016 13:04:02

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 620423)
Nu inteleg, cum se duce munca de 30 ani la gunoi? Ai un credit la banca sau cum?

Da' poate si pe cei care dau sa pastreze/castige un loc necuvenit.

Caracterul nu are nici o legatura cu NEDREPTATEA pe care o fac altii.
Loc necuvenit? Poate omul ala il merita de 10 ori mai mult decat altii. Adaugi tot felul de texte pentru a-ti iesi tie la socoteala.
V-ati invatat sa duceti luptele lumeste si nu duhovniceste, uitand ca exista un Judecator pe lumea asta si mai ales in Biserica.
Uitati ca in Biserica intai se judeca duhovniceste si il lasam pe Hristos sa judece. Apucati sabia inainte sa deschida celalalt gura.

Iar Hristos spune foarte frumos in Matei Cap.5:
39. Eu însă vă spun vouă: Nu vă împotriviți celui rău; iar cui te lovește peste obrazul drept, întoarce-i și pe celălalt.
40. Celui ce voiește să se judece cu tine și să-ți ia haina, lasă-i și cămașa.
41. Iar de te va sili cineva să mergi o milă, mergi cu el două.
42. Celui care cere de la tine, dă-i; și de la cel ce voiește să se împrumute de la tine, nu întoarce fața ta.

Pacat ca vorbesti de dreptate dar nu vorbesti despre Hristos. Vorbesti lumeste si nu duhovniceste.

Zice Hristos frumos: luati jugul meu si povara mea care este usoara. De asta te chinui in dreptati lumesti Aline, pentru ca tu umbli cu judecata lumeasca si cu dreptati din lumea asta.
Iti cauti dreptate cu sabia si cu "hiper corectitudine" cand de fapt Hristos ne zice sa mai si plecam capul.
De asta si duhul tau de razboi si nu de pace. Semeni razboi si nu pace. Si nu poti sa ai pace in veci pana nu vei invata ce a zis Hristos despre a incasa o palma. Si inca una. Si inca una. Cum a facut el pe Cruce.

Voi nu sunteti in stare sa luati o palma si sa intoarceti celalalt obraz.

CristianR 19.04.2016 13:49:43

Revin la ipoteza cu cei doi (sau mai mulți) candidați pentru o parohie. Avem mai multe situații:
a) unul urmează sfatul tău și dă mită, în timp ce ceilalți nu. Acesta va obține parohia dorită (dorită pentru confortul său și al familiei?). Ceilalți vor putea alege parohii periferice, nedorite de cineva. Vor face acolo lucrul lui Dumnezeu, în timp ce primul va face și lucrul lui Dumnezeu după ce își va aranja familia, casa, mașina etc.
b) toți urmează sfatul de a da mită. Care va fi rezultatul? Se va alege cel cu mita mai mare (ca la licitație), iar ceilalți vor fi, și ei, recompensați cu posturi mai mult sau mai puțin călduțe; tot așa le va fi și slujirea; și credința enoriașilor lor.
c) niciunul nu urmează sfatul. Nimeni nu dă mită. Pică toți? Să zicem. Se repetă concursul. Iarăși nu dă nimeni. Nu-i așa că în cele din urmă va fi o competiție corectă? Și că în felul ăsta vor putea ajunge preoți inimoși nu doar la țară, ci și în buricul tîrgului?

Copacel 19.04.2016 14:31:25

Daca preotul da sau nu mita pt postul sau, isi pierde harul ?

Ora este GMT +3. Ora este acum 23:44:26.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.